معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 477713
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

فرق پوسيدگي و تغيير رنگ
دندان در چيستبسياري از افراد نمي‌دانند چه موقع دندان‌شان پوسيده است و چه موقع دچار تغيير رنگ شده است؟ چه موقع روكش نياز دارد و چه موقع بايد ترميم شود؟

يكي از مهم‌ترين دلايل تغيير رنگ دندان پوسيدگي است. پوسيدگي، فرآيندي است كه در طي آن بر اثر متابوليسم ميكروب‌ها روي برخي مواد قندي، اسيد‌هايي توليد مي‌شود كه املاح معدني و سپس بافت آلي نسج دندان را تخريب مي‌كند و نسج طبيعي و سخت دندان به بافتي نرم و ضعيف تبديل مي‌شود به‌طوري كه ممكن است با يك فشار اندك و جويدن معمول، دندان شكسته و در آن حفره ايجاد شود.

اين فرآيند اغلب به تدريج اتفاق مي‌افتد و زمان‌بر است. از آنجا كه مواد رنگي همواره در محيط دهان وجود دارند، (فعاليت ميكروب‌هاي رنگ‌زا و خوردن مواد رنگي مثل چاي، نوشابه، ميوه‌ها و ....) مولكول‌هاي آنها در اين نسج نرم نفوذ مي‌كنند و باعث تغيير رنگ دندان مي‌شوند. در موارد نادر، به خصوص در سنين كودكي و نوجواني، گاهي سرعت پيشرفت پوسيدگي به حدي است كه زمان كافي براي رسوب مواد رنگي وجود ندارد و رنگ پوسيدگي با دندان تفاوتي نخواهد داشت بنابراين بهترين روش تشخيص پوسيدگي، تشخيص تغيير قوام دندان با معاينه كلينيكي و راديوگرافي به وسيله دندان‌پزشك است.

 

تغيير رنگ دندان

هر تغيير رنگي در دندان نشان‌دهنده وجود پوسيدگي نيست و عوامل مختلفي مي‌توانند باعث تغيير رنگ دندان‌ها شوند. بسياري از اين عوامل كه باعث رسوب رنگ روي دندان مي‌شوند، با سايش و تميز كردن سطحي كنده خواهند شد. به اين تغيير رنگ‌ها، (تغيير رنگ‌هاي خارجي) مي‌گويند. عوامل ديگر كه در نسج دندان نفوذ مي‌كنند و با سايش و تميز كردن سطحي برطرف نمي‌شوند، (تغيير رنگ‌هاي داخلي) ناميده ‌مي‌شوند.

 

برخي عوامل تغيير رنگ‌هاي خارجي عبارتند از:

ـ مواد غذايي و نوشيدني‌هايي مانند چاي، قهوه، كاكائو و نوشابه‌هاي رنگي كه مي‌توانند تغيير رنگ‌هاي منتشر زرد، قهوه‌اي و حتي نارنجي ايجاد كنند.

ـ مواد غذايي با رنگ‌هاي سنگين مانند ميوه‌هاي پررنگ مانند آلبالو،شاتوت، انار و ... يا مصرف زياد سس سويا.

ـ دخانيات و تنباكو و بهداشت ضعيف تغيير رنگ‌هاي قهوه‌اي روشن تا سياه ايجاد مي‌كند و هر چه بهداشت ضعيف‌تر باشد، رسوب مواد رنگي بيشتر است.

ـ تغيير رنگ در اثر بهداشت ضعيف به‌دليل فعاليت ميكروب‌هاي رنگ‌زا و رسوب مواد رنگي موجود در غذا‌ها روي پلاك دنداني.

ـ مصرف قطره آهن در بچه‌ها و دهانشويه كلرهگزيدين

 

برخي عوامل تغيير رنگ‌هاي داخلي كه عبارتند از:

ـ فلورايد: اين عنصر اگر در دوران تشكيل دندان‌ها به حد كافي مصرف شود، مي‌تواند بسيار مفيد باشد و باعث افزايش مقاومت دندان‌ها به پوسيدگي شود، ولي اگر ميزان مصرف آن بيش از حد شود (مانند مناطقي كه فلورايد آب آنها از حد مجاز بالا‌تر است)، اصطلاحا در دندان ايجاد فلوروزيس مي‌كند كه به شكل تغيير رنگ‌هاي سفيد گچي تا قهوه‌اي ديده مي‌شود.

ـ دارو‌هايي مانند تتراسيكلين و هم‌خانواده‌هاي آن: در دوران كودكي باعث تغيير رنگ‌هاي نارنجي تا خاكستري در دندان‌هاي دايم خواهد شد.

ـ برخي بيماري‌هاي ژنتيك.

ـ افزايش سن: يكي ديگر از عوامل تغيير رنگ دندان‌هاست يكي به‌دليل افزايش ضخامت عاج و دوم به‌دليل به‌وجود آمدن ترك‌هاي ريز در سطح دندان و نفوذ رنگ‌هاي خوراكي به داخل اين ترك‌ها.

ـ ضربه به دندان: اگر منجر به مرگ پالپ آن شود، به مرور باعث تغيير رنگ از زرد به قهوه‌اي خواهد شد.

ـ ترميم‌هاي قديمي: به خصوص انواع فلزي به‌دليل نفوذ املاح فلزي به داخل نسج دندان مي‌توانند تغيير رنگ‌هايي در بافت دندان در مجاور ترميم قديمي ايجاد كنند كه گاهي با پوسيدگي اشتباه مي‌شود.

ـ برخي لكه‌هاي سفيد روي دندان بر اثر حل شدن مواد آهكي نسج دندان ايجاد مي‌شوند كه در واقع همان آغاز روند پوسيدگي است و با اصلاح تغذيه و بهداشت مي‌تواند دوباره آهكي شود. اگر اين آهكي شدن مجدد همراه با جذب رنگدانه انجام شود، باعث تغيير رنگ در آن ناحيه خواهد شد.

بيشتر تغيير رنگ‌ها به درمان خاصي نياز ندارند مگر آن كه از نظر زيبايي براي بيمار مشكل ايجاد كنند كه در اين صورت دندان‌پزشك با سنجيدن شرايط، درمان مناسب را انتخاب خواهد كرد.


دسته ها : مجله سلامت 11
جمعه 8 2 1391 10:18 صبح
X