دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 571
تعداد نوشته ها : 3
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
محمد علي گل کار
 
نهاوندیان: مردم ایران همیشه از دستاوردهای خود دفاع می کنند
توکیو - رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران، گفت: مردم ایران همواره در طول دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نشان داده اند که به طور جدی از دستاوردهای خود دفاع می کنند.
محمد نهاوندیان که برای شرکت در نشست مشترک اتاق های بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در توکیو بسر می برد، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: شاید مهم ترین تصمیمی که مردم ایران هر چهار سال یکبار در سرنوشت سیاسی خود می گیرند ، انتخابات ریاست جمهوری است.
وی خاطرنشان کرد: حوزه اثر این تصمیم گیری نیز فقط محدود در مسایل سیاسی نیست بلکه این تصمیم در زندگی روزمره اقتصادی آنها و در برخی جنبه های فرهنگی جامعه نیز اثرات غیرقابل انکار دارد.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران گفت: از این منظر برای ایرانیان بسیار مهم است که اولا هر کسی از این حق انتخاب خود برای تعیین انتخاب سرنوشت کشور استفاده کند و از سوی دیگر در این انتخاب با آگاهی هر چه بیشتر تصمیم بگیرند.
وی توضیح داد:این بدان معنی است که رای دهندگان با دقت برنامه هایی را که نامزدهای انتخاباتی ارایه می کنند ، مورد توجه قرار دهند و با توجه به اولویتهایی که تشخیص می دهند رییس جمهور باید در برنامه خودش قرار دهد، در مورد اولویت نامزدها داوری کنند.
به گفته نهاوندیان ، از نظر سیاسی چیزی که قابل انکار نیست ، نقش انتخابات در نشان دادن همبستگی مردم در اصول حرکت کشور است . یعنی میزان مشارکت مردم به خوبی نشان دهنده آن است که بدخواهان ایران هرگز نمی توانند روی دلسردی و یا دل زدگی مردم حساب کنند و مردم ایران نیز همانند همیشه اینبار نیز به طور جدی از دستاوردهای خودشان دفاع می کنند.
وی افزود: در خارج از کشور نیز رسانه ها ، سیاسیون و حتی محافل اقتصادی نیز با جدیت، علاقه و کنجکاوی مساله مربوط به انتخابات ایران را پیگیری می کنند و برای آنها بسیار مهم است که آیا مردم اینبار نیز مشارکت جدی و گسترده ای در انتخابات خواهند داشت یا خیر و میزان نشاط و شور انتخاباتی در کشور چقدر است ؟
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد که نتیجه انتخابات هرچه باشد ، مهمتر از نفس شرکت افراد در انتخابات نیست و به همین دلیل است که همه باید برای مشارکت آگاهانه مردم در این انتخابات کمک کنند.
نهاوندیان گفت: از این دیدگاه که مساله اقتصاد در حال حاضر اصلی ترین مساله مدیریت اجرایی کشور محسوب می شود،بهتر است رای دهندگان در انتخاب خودشان، به برنامه های اقتصادی نامزدهای انتخاباتی توجه کامل کنند و محافل اقتصادی کشور و صاحب نظران اقتصادی نیز می توانند در این انتخاب آگاهانه با طرح پرسش های دقیق و ارزیابی برنامه های اقتصادی نامزدها ، به مردم کمک کنند.
وی افزود: در این صورت است که ما می توانیم اطمینان حاصل کنیم که برنامه های اقتصادی رییس جمهور آینده از حمایت گسترده مردمی هم برخوردار خواهد بود چون به هر حال در اقتصاد ما تصمیم های جدی و پر هزینه ای باید برای اصلاح ساختارها در کشور گرفته شود و مناسب است که از همان روزهای نخست نیز رییس جمهور منتخب حمایت مردم را از برنامه هایی که اعلام می کند، داشته باشد.
وی در ادامه تاکید کرد که هر چه حضور مردم در انتخابات گسترده تر باشد ، نشان از تجدید عزم مردم در مشارکت در سرنوشت سیاسی خودشان و حمایت آنها از برنامه اقتصادی دولت و همچنین نشان از گسترش فرهنگ مردم سالارانه سیاسی در ایران است .
نهاوندیان گفت: از سوی دیگر همینطور که جلو می رویم ، سهم نسل جوان در نظام ایران بیشتر می شود و مشارکت بیش از گذشته نشان می دهد که نسل جدید نیز با همان عزم و اراده نسل قبل ، از مجموعه نظام مردمسالارانه اسلامی در کشور حمایت می کند.
وی افزود: این حمایت به مسئولان و مقامات ما در مذاکرات بین المللی قوت و توان بیشتری می دهد تا از موضع قدرت بتوانند از منافع ملی کشور حراست کنند و لذا یک اثر فوری حضور گسترده مردم در صحنه انتخاباتی افزایش توان مذاکراتی ما است در صحنه های بین المللی است.
به گفته نهاوندیان،در شرایط جدیدی که در دنیا ایجاد شده، حتما تغییراتی در پیش است و این که ما بتوانیم در طراحی این نقشه جدید روابط بین المللی سهم شایسته تری را برای ایران کسب کنیم نیازمند آن است که مذاکره کنندگان ما از چنین سرمایه حمایت ملی برخوردار باشند.
وی یاد آور شد: فرصت چهار ساله انتخابات ، فرصت خوبی برای کسب این سرمایه و برای پیروزی در صحنه های بین المللی محسوب می شود.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران در خصوص مواضع این اتاق در انتخابات ریاست جمهوری هم گفت:اتاق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی کشور در این دوره از انتخابات تصمیم گرفته است که فعالانه در صحنه انتخابات حاضر شود.
نهاوندیان افزود: اما این حضور فعال به هیچوجه به معنای جانبداری از نامزد خاص نیست و با این هدف برنامه ریزی شده است که اولا اهمیت اقتصاد را در این انتخاب مورد تاکید قرار دهد یعنی از مردم بخواهد که برنامه های اقتصادی رییس قوه مجریه را به طور جدی مورد بررسی قرار دهند و در انتخابشان به این بعد اقتصادی حتما توجه کنند و توان مدیریت اقتصادی ، برخورداری از بینش اقتصادی روشن ، توان هماهنگ سازی سیاست ها و دستگاه های مختلف اقتصادی باید از ملاکهایی باشند که در انتخاب مورد توجه قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر برای کمک به این ارزیابی آگاهانه سوالهای مشخصی را طراحی کند که مقایسه پاسخ هایی که نامزدهای ریاست جمهوری به این سوالها می دهند، بتواند بخوبی انتخاب کنندگان را برای ارزیابی نهایی آنها کمک کند.
وی توضیح داد: مقصود از مطرح کردن این سوالها آن است که ما مرزی را بین شعار دادن در مسایل اقتصادی و برنامه اجرایی دادن تعیین کنیم و باید از شعارهای هرچه بیشتر به سمت برنامه های مشخص اجرایی حرکت کنیم .
نهاوندیان اظهارداشت: در آن برنامه های اجرایی است که اولا مردم می توانند مقایسه کنند بین برنامه های چند نامزد و از سوی دیگر قولی که الان داده می شود ، سند تعهدی خواهد بود بین مردم و نامزد ریاست جمهوری که فردا روزی که وی در مسند مسئولیت قرار می گیرد ، مردم و فعالان اقتصادی می توانند بااستناد به این پاسخهایی که داده شده است مطالبه تحقق آن برنامه ها را بکنند.
وی خاطرنشان کرد: این مساله به جدی شدن مسئولیت پذیری دولت کمک کرده و تحقق ایفای حق پیشرفت و عدالت در اقتصاد را برای مردم تامین می کند.
از:سایت خبرگزاری جهوری اسلامی ایران
دسته ها :
يکشنبه هفدهم 3 1388
من بعنوان قطره ای از دریا سعی خواهم کرد درمورد"مقایسه برنمه های نامزدها"چندکلامی صحبت نمایم انشائالله خداوند مراکمک نماید.باتشکر
دسته ها :
سه شنبه بیست و دوم 2 1388
زنان در میدان‌های انقلاب
 
ایران- مریم جمشیدی:
هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که زنان ایران در پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57، حضور چشمگیر و فعالانه‌ای داشته‌اند.

زنانی که بی هیچ چشمداشتی همراه مردان به خیابان‌ها آمدند تا زمینه را برای حضور رهبرشان آماده کنند. اما این انقلاب چه دستاوردی برای این زنان داشته است؟به همین منظور در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با زهرا شجاعی درباره حضور زنان و سهم آنان از انقلاب به گفت‌وگو نشستیم.

وی که به مدت هشت سال، رئیس مرکز امور مشارکت زنان در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی بوده است، در مرور آن روزها، می‌گوید که علاوه بر مشارکت فعالانه در راهپیمایی‌های آن دوران، در اولین روزهای ورود امام(ره) به ایران نیز، به عنوان خبرنگار، مسئول جمع‌آوری اخبار در محل استقرار ایشان یعنی مدرسه علوی بوده است.

  • به عنوان اولین سؤال، برگردیم به روزهای قبل از پیروزی انقلاب و اینکه خانم زهرا شجاعی، در آن روزها چه می‌کردند؟

در سال 1357 زهرا شجاعی دانشجوی سال سوم دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود و همزمان در مدرسه رفاه که قرار بود  امام پس از ورود به تهران، به آنجا بروند، در مقطع راهنمایی تدریس می‌کرد. ازدواج کرده بود و هنوز فرزندی نداشت. در آن ایام ما هم همگام با مردم درتظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردیم. یادم می‌آید که در راهپیمایی عظیم تاسوعا و عاشورا که روز نوزدهم و بیستم آذر 57  برگزار شد، مسئول انتظامات خواهران بودم.

روز قبل هم، در مسجد لرزاده جلسه توجیهی بود و به اتفاق دیگر خانم‌ها که مسئولیت انتظامات را برعهده داشتند، در جریان تصمیم‌ها قرار گرفتیم. ازجمله اینکه قرار شد در آن روز هیچ عکسی جز عکس امام(ره) بالا نرود و برخلاف دیگر راهپیمایی‌هاکه روزهای قبل برگزار می‌شد، از عکس افراد و گروه‌های مختلف سیاسی که مورد علاقه مردم بودند، استفاده نشود.

اجازه بدهید که این نکته را عرض کنم که در تحلیل تاریخ حتماً باید فضای آن زمان را در نظر بگیریم ممکن است که در فضای امروزی، با مرور حوادث گذشته، درس و عبرت بگیریم، اما به نظرم حذف برخی از حوادث یا وقایع لطمه بزرگی به اندیشه و واقعیت زده  است لذا اجازه بدهید بگویم که در راهپیمایی‌های آن دوران عکس افراد دیگری نیز وجود داشت، اما تعدادشان کم بود و نکته دیگر اینکه تمام آنها زیر سایه و چتر امام حرکت می‌کردند.

درواقع عبای امام به قدری بزرگ بود که تمام گروه‌های سیاسی تحت امر ایشان جمع می‌شدند. به هر حال قرار شد آن روز  جز عکس امام، عکس دیگری بالا نرود و البته ما به این امر اعتراض کرده وتوضیح خواستیم و در پاسخ گفته شد که قرار است در این راهپیمایی یک رفراندوم سیاسی مطرح شود تا تمام دنیا بفهمند که همه مردم رهبری امام را پذیرفته‌اند. در این راهپیمایی  بود که شاه با هلی‌کوپتر حضور مردم را از نزدیک دید و بعدها در خاطراتش نوشت که آن روز من فهمیدم مردم  مرا نمی‌خواهند.

 همچنین دوازدهم بهمن روز ورود امام به کشور، مراسم استقبال رسمی کوچکی در فرودگاه با حضور نمایندگان اقشار مختلف برگزار شد که قرار بود 50 دانشجو هم حضور داشته باشند. اما به توصیه حضرت امام که توسط حاج احمد آقا در جریان جزئیات امور قرار می‌گرفتند تعداد دانشجویان 150 نفر شد که باز هم به توصیه امام نیمی از آنان دختر بودند و نیمی دیگر پسر.به هر حال آن روز دانشجویان و گروه سرود مدرسه علوی در بالکن سالن استقبال مستقر شدند و در طبقه پایین اولین گروهی که ایستادند روحانیون بودند، سپس نمایندگان گروه‌ها و احزاب سیاسی قرار گرفته بودند و همچنین نمایندگان تجار و معلمان و غیره. سپس حضرت امام وارد شدند و محمد اصفهانی که آن موقع  کودک بود، قرآن قرائت کردند و من در آن مراسم افتخار نمایندگی دانشجویان دختر را داشتم.

همچنین دومین دیدارم با حضرت امام در مدرسه علوی انجام شد که به عنوان معلمان مدرسه رفاه خدمت امام رسیدیم و  من در آن جلسه  محو جذبه و ابهت ایشان بودم به طوری که در طول آن نشست، گریه می‌کردم.

  •  با توجه به اینکه حضوری فعال در آن مقطع داشتید، حضور زنان را چطور می‌دیدید؟

 در مقطع انقلاب، به علت نوع برخورد و رویکردی که حضرت امام نسبت به زنان داشتند، یک نقطه عطف در مشارکت سیاسی ایران به وجود آمد. بد نیست یک گریزی به گذشته بزنیم.

در گذشته نه چندان دور از انقلاب اسلامی می‌توان زنان ایران را به دو گروه تقسیم کرد. درواقع به قول شریعتی زنان به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم می‌شدند. درواقع می‌توان این گونه هم گفت که یک سری زنان مذهبی بودند که به دور از مسائل سیاسی و اجتماعی و هر گونه مسئولیت دولتی، در خانه حضور  داشتند و کانون خانواده را گرم نگه می‌داشتند، حالا در بین اینها می‌توان دسته‌بندی دیگری هم به شکل زنان روستایی، خانه‌‌دار و عشایر داشت اما به طور کلی مشارکت توده‌ای زنان در قبل از انقلاب کم بود زیرا فضا، فضای مناسبی نبود و به علت مسموم بودن، کمتر زنی مشارکت سیاسی و اجتماعی داشت.

از این رو به علت آنکه رژیم سلطنتی حضور زنان را در قالب الگوی غربی و کاملاً ابزاری برنامه‌ریزی می‌کرد، زنان باید برای حضور در عرصه اجتماع، خیلی از ارزش‌ها را زیر پا می‌گذاشتند. همچنین از هر چهار زن ایرانی، یک نفر باسواد بود. بنابراین حداقل‌های لازم و لوازم مشارکت یعنی سواد و آگاهی وجود نداشت. همچنین اگر به عقب‌تر برویم، افتتاح مدارس دخترانه از دوره رضا‌خان و ایجاد گروه‌های فعال زنان که زمینه‌ساز کشف حجاب شد، مقدمه‌ای بود برای حضور ویترینی و رشد گلخانه‌ای زنان.

از سوی دیگر می‌بینیم که در آخرین دوره مجلس ملی زمان شاه، بیست نماینده زن حضور داشت. همچنین چند سناتور و یک وزیر زن وجود داشتند. اما در بطن جامعه نه تشکل‌های سیاسی وجود داشت نه سازمان‌های غیر دولتی. در آن دوران کلاً هجده NGO وجود داشت که اشرف پهلوی به عنوان سردمدار دفاع از حقوق زنان، سازمان زنان ایران را با گردآوری آنها، به عنوان  انجمن خیریه راه‌اندازی کرد.

حضرت امام و روحانیون متعهد و روشنفکر به جای مقابله دفعی با این حرکت رژیم سلطنتی، یک حرکت ایجابی را آغاز کردند. یعنی تأسیس مدارس دخترانه اسلامی و تشویق خانواده‌های مذهبی به اعزام دخترانشان به دانشگاه‌ها و تأسیس انجمن‌های اسلامی دانشجویی و ایجاد مراکز مذهبی و وجود مبلغین مذهبی زن منجر به ایجاد یک جریان روشنفکر مذهبی در دانشگاه‌ها شد.

بنابراین دست‌پروردگان مکتب سیاسی امام با نگاهی روشنفکرانه به تشویق خانواده‌های مذهبی برای رشد و آگاهی دخترانشان پرداختند. از این رو در دهه پنجاه دختران دانشجویی بودند که با حجاب اسلامی به دانشگاه می‌رفتند و این در حالی بود که آن زمان یک نگرش بود که دخترانی که به دانشگاه می‌روند، حتماً باید بدون  حجاب باشند.

 بدین ترتیب نوع نگاه  امام به زنان مبنی بر حضور فعالانه آنها بود. این جمله را بارها تکرار کرده‌ام که حضرت امام فرمودند زنان باید در مقدرات اساسی جامعه حضور یابند. واژه واژه این جمله قابل تفسیر است. ایشان جواز نمی‌دهند بلکه  می‌گویند «باید» و این حالت وجوب را می‌رساند و باز هم جالب اینجاست که تأکید می‌کنند  مقدرات اساسی کشور هم در کجاها رقم زده می‌شود؟ کجا تصمیمات کلان و مهم جامعه گرفته می‌شود؟ در شوراهای عالی، در هیأت‌ دولت، مجلس خبرگان و... تصمیمات سرنوشت‌ساز کشور اتخاذ می‌شود.

بدین ترتیب به علت نگاه ارزشمند امام به زن که برگرفته از مکتب اسلام بود، باعث حضور زنان در فعالیت‌های انقلاب می‌شد و این چنین نیمی از افراد حاضر در راهپیمایی‌ها را زنان تشکیل می‌دادند و البته همزمان، بودند بزرگان و علمای دینی که می‌گفتند شنیدن صدای زنان در راهپیمایی خلاف شرع است و مخالف مشارکت آنان بودند. بنابر این در نتیجه چنین نگاه و اندیشه‌ای است که در مجلس خبرگان قانون اساسی، یک زن حضور پیدا می‌کند. این گونه بود که نهالی با عملکرد امام درباره زنان و لزوم حضور آنان کاشته شد و ما ثمره آن را امروز می‌بینیم.

  • به نظر شما بارزترین تفاوت ایجاد شده در وضعیت زنان ایران قبل و بعد از انقلاب چه می‌باشد؟

به نظرم بارزترین و در عین حال مهم‌ترین تفاوت، احترام گذاشتن به زنان در بعد انقلاب است. اگرچه هنوز خواسته زنان مطرح است. شاه در کتاب انقلاب سفید زن را چنین تعریف می‌کند که باید زیبا و فریبا باشد و این تعریف را شما مقایسه کنید با تعریف امام از زن «قرآن کریم انسان‌ساز است و زن نیز انسان‌ساز» یا این که «زن مبدأ خیرات است» همواره نوع نگاه حاکمان و رئیسان دولت‌ها، در کل جامعه نیز تسری داشته است.

در دوران قبل از انقلاب صرف زیبایی زن و فریبکار بودن او در نظر گرفته می شود و آثار آن در فیلم‌های سینمایی و در عرصه فرهنگ و هنر آن زمان ملاحظه می‌شد. اما بعد از انقلاب زنان ما از یک احترام و از یک ارزش خاصی برخوردار شدند.

گرچه هنوز به آن جایگاه و منزلگاهی که خواهانش هستند، دست پیدا نکرده‌اند. اما این تمایز کاملاً در جامعه مشخص است. به لحاظ کمی نیز می‌توان به مقوله سواد اشاره کرد قبل از انقلاب 25 درصد زنان سواد داشتند در حالی که امروز بیش از 80 درصد زنان از نعمت سواد برخوردارند.همچنین زنان در مشاغل تخصصی رشد پیدا کرده‌اند.

البته برخی منتقدان می‌گویند شما به چه چیز افتخار می‌کنید؟ قبل از انقلاب 6/12  درصد زنان شاغل بودند و اکنون نیز همین درصد از زنان شاغلند! اما در پاسخ به این افراد باید گفت که اگر این آمار آنالیز شود، متوجه می‌شویم که بخش زیادی از این 6/12 درصد، مربوط به مشاغل تخصصی است در حالی که قبلاً زنان شاغل، بیشتر در کارهای خدماتی حضور داشتند لذا محتوای این آمار و درصد تغییر کرده و نوع اشتغال آنان به لحاظ علمی و تخصصی تغییر اساسی داشته است.

  •  نگرش ها نسبت به حضور زنان در جامعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی چه تغییراتی کرده است؟

بعد از پیروزی انقلاب، مشارکت زنان  بر خلاف دوران قبل از انقلاب  به صورت سراسری افزایش یافت و این در حالی است که  در قبل از انقلاب مشارکت گروه نخبگان  زیاد بود. اما در جریان انقلاب اسلامی این روند برعکس شد یعنی مشارکت گروه زنان نخبه افزایش مهمی نیافته است و در عوض مشارکت عمومی زنان بالا رفت.

طبق آخرین آمار، 56 درصد زنان در انتخابات شرکت کرده‌اند در حالی که 52 درصد مردان در انتخابات حضور داشتند و این یعنی این که به نظر می‌رسد احساس مسئولیت و علاقه‌مندی زنان به مشارکت نسبت به مردان بیشتر است. اما مشارکت نخبگان و برگزیدگان زن که در مقام تصمیم‌گیری حضور پیدا می‌کنند، نیاز به یک سری مقدمات و ابزار دارد.

پس از پیروزی انقلاب، مجلس خبرگان قانون اساسی تشکیل شد و از هفتاد عضو، تنها یک زن  در آن حضور داشت. شاید بتوان گفت که مردم به تعداد زنان بیشتری رأی ندادند اما از طرف دیگر باید گفت که زمینه برای تربیت و پرورش نیروهایی که بتوانند در این سطوح فعال باشند، چقدر آماده بوده است؟ طبیعی است که قبل از انقلاب چنین زمینه‌ای فراهم نبود. به همین ترتیب در اولین دوره مجلس شورای اسلامی چهار زن به عنوان نماینده انتخاب شدند و به ترتیب در دوره‌های بعدی افزایش یافت.بنابر این ما یک روند رو به رشدی در گروه نخبگان زن در بعد انقلاب، مشاهده می‌کنیم. البته در سال‌های اول، این روند بسیار کند بود اما بعد از زمان جنگ، گویی که سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

همچنین توسعه نهادهای مدنی نشان دهنده آن است که جنبش اجتماعی زنان در حال شکل‌گیری است.

 البته این جنبش طیف وسیعی است که دو سر آن با هم خیلی فاصله دارند. یعنی اگر شما مجموعه اهداف، خواسته‌ها و مطالبات زنان را در کنار هم بگذارید، یک خواست مشترکی دارند، اما اختلاف سلیقه هم وجود دارد با این حال آنچه برای ما مهم است وجود روح خودباوری و اعتماد به نفس در زنان و جامعه‌پذیری آنان در سطوح مختلف است و این دستاورد بزرگی است. همچنین یک باور عمیق  در کل جامعه به وجود آمده و آن این که زنان محدود به یک سری مشاغل سنتی و کلیشه‌ای نیستند.

 از سوی دیگر تغییرات مشابهی را هم در نگرش عموم جامعه شاهد هستیم. طبق نتایج به دست آمده از یک تحقیق که در چهار منطقه متفاوت به لحاظ فرهنگی در کشور انجام شده، هر چهار منطقه معتقد بودند که اهمیت آموزش دختران و پسران در یک سطح است و دیگر این که هیچ کدام نگاه منفی نسبت به اشتغال زن در خارج از خانه ندارند و اگر این را با ضد ارزش بودن فرهنگ اشتغال زن در محیط غیر از خانه، مقایسه کنیم می‌بینیم که در حال حاضر، کار کردن زن یک ارزش هم محسوب می‌شود. لذا وقتی انقلاب به پیروزی نرسیده بود، زنان شرکت‌کننده در راهپیمایی‌ها، خواسته مشخصی نداشتند.

 اما بعد از انقلاب، زنان به تدریج شروع به مطرح کردن انتظارات خود کردند و این امر به علت افزایش آگاهی و بلوغ فکری آنان رخ داده است.منبع:همشهری آنلاین

تاریخ درج: 15 بهمن 1385 ساعت 12:03 تاریخ تایید: 15 بهمن 1385 ساعت 14:20 تاریخ به روز رسانی: 15 بهمن 1385 ساعت 14:14
دسته ها :
چهارشنبه بیست و پنجم 10 1387
X