دسته
دوستان

آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 9840
تعداد نوشته ها : 5
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

(سوم راهنمایی تا دوم دبیرستان)

دو سال پیش یکی از شاگردان خوب من به نام خانم حانیه سادات حسینی یزدی، یک وسیله خیلی جالب با وسایل در دسترس و نسبتا ارزان قیمت ساخت که در انجمن فیزیک همان سال در شهر بابل هم آن را به نمایش گذاشت. وسیله­ای که او ساخته بود یک دستگاه آبیاری قطره­ای گیاه بود که می­توانست هم­زمان دو گلدان را آبیاری کند. به پیشنهاد حانیه سادات، می­توانستیم از این وسیله برای زمانی که به مسافرت­های کوتاه مدت می­رویم استفاده کنیم. البته با تغییر ابعاد مخزن می­شود برای سفرهای طولانی مدت هم از این وسیله برای آبیاری گیاهان سود برد.  

برای ساخت این وسیله فقط به یک مخزن جامایعی پلاستیکی به گنجایش تقریبا ده لیتر، دو بسته لوله سرم بهداشتی، یک سه راهی T و وسایل درزگیری نیاز دارید. پس از آماده­سازی وسایل:

1.        نخست باید انتهای مخزن جامایعی ده لیتری را سوراخ کرده،  سه راهی T را به آن متصل نمایید. دقت کنید که اطراف آن کاملا درزگیری شود تا آب از کناره­ی آن نشت نکند.

2.        سر لوله­های سرم را در ابتدای هر یک از بخش­های خروجی قرار داده، آن را محکم کنید.

3.        متناسب با نوع گیاه و نیاز آن به آب، پیچ سرم­ها را تنظیم کنید تا به تدریج آب از آن خارج شود. انتهای لوله­ی سرم را در گلدان­ها قرار دهید.

4.        مخزن را در ارتفاع مناسب نسبت به گیاه قرار دهید و پر از آب کنید.

دستگاه  آماده است. شما هم امتحان کنید. البته حتما می­توانید با تغییراتی در آن کارآیی آن را افزایش دهید. منتظر نتایج تلاشتان هستم.

 


دسته ها : فیزیک
پنج شنبه شانزدهم 8 1387
X