دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 42132
تعداد نوشته ها : 45
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

منار ساربان

img/daneshnameh_up/7/70/sareban.jpg

اين منار زيبا در انتهاي شمالي محله جويباره شهر اصفهان واقع شده است . مسجد پاي منار درحال حاضر از بين رفته است منار ساربان شباهت كلي به منار مسجد علي دارد .
از سه طبقه بدون پايه ساخته شده و ارتفاع آن حدود 48 متر مي باشد . منار ساربان با آجر چيني بر جسته ، آجرهاي تراشيده و كاشي معرق به سبك خط كوفي ريحان تزيين شده است . تاريخ ساخت اين منار در كتيبه هاي فعلي آن موجود نيست اما به دليل شباهت زياد آن با منار مسجد يمن از نظر تزيينات و همچنين از لحاظ معماري و نحوه نگارش كتيبه ها سال ساخت منار بين 525 - 550 هـ..ق مي‌باشد . اين منار كمي به سمت غرب تمايل پيدا كرده است .
زير منار فضايي خالي وجود داشته كه به عنوان زيرزمين ازآن استفاده مي‌شده . در سال1324 شمسي اين فضاي خالي رابا دقت پر كرده و آن را بستند .

نشاني : خيابان كمال

منارهاي دردشت و بخت آغا

دو منار دردشت بر فراز سر در بلندي به ارتفاع حدود 15 متر قرار دارد كه با قيمانده مدرسه با شكوهي از دوره پادشاهي محمد آل مظفر مي‌باشد.
منارهاي دردشت متصل به بنايي برج مانند بنام مقبره سلطان بخت آغا همسر سلطان محمد آل مظفر ميباشد كه در سال 769 به قتل رسيده است. سنگ قبر سلطان بخت آغا ، سنگ سماق قرمز بسيار نفيسي است كه كتيبه آن در سال 753 هـ.ق 15 سال قبل از به قتل رسيدن سطان بخت آغا به دستور خود وي نوشته شده است . اين آرامگاه با گنبدي كاشيكاري ، يك بناي تاريخي زيبا و ديدني است .
كتيبه منارهاي دردشت كه يكي از آنها ريخته و ديگري با قي است به خط بنائي آجري بر زمينه كاشي فيروزه اي است .
خطوط سر در مجلل آن نيز به خط بنائي با كاشي فيروزه اي به زمينه آجري است .

نشاني : خيابان عبد ا لرزاق اصفهاني

منارهاي دارالضيافه

در طرفين كوچه‌اي بنام حاج كاظم درمحله جويباره اصفهان دو منار مرتفع مدور معروف به منارهاي دارالضيافه قرار دارند كه در قرن هشتم هـ.ق ساخته شده اند و نام ديگر آنها منارهاي دارالضيا ء مي باشند.
سر در مجللي كه منارها بر فراز آن قرار دارند سر در مهمانسراي مشهوري بوده كه به اميران و حكمرانان حكومت سلطان محمد خدا بنده تعلق داشته است .
كتيبه منارها ريخته وتاريخ دقيق ساخت آنها معلوم نيست . تزيينات كاشيكاري آن به سبك دوره مغول است . شبها بر فراز منارها آتش مي افروختند تا مسافران از راه دور اصفهان ر ا ببينند و مسير خود را گم نكنند . بنابراين به اين دو منار زيبا دارالضياء مي‌گفته‌اند .

نشاني : خيابان كمال‌

منار چهل دختران
اين منار عظيم در قسمت شمال جويباره واقع شده و از نظر قدمت دومين منار تاريخي در ايران شناخته شده است . ارتفاع اين منار حدود 29 متر است و تاريخ ساخت آن 501 هـ.ق است و نام ديگر آن منار گارلنگ مي باشد كه با تزيينات آجري و كتيبه‌هايي به خط كوفي و نسخ قديمي آراسته شده است . باني ساخت آن ابوالفتح نهوجي مي باشد.

دو تا از 3 كتيبه اين منار به خط كوفي و ديگري به خط نسخ مي‌باشد . در بالاي منار پنجره اي با دهانه مستطيل شكل رو به قبله ساخته شده كه محلي براي گفتن اذان بوده است . سكنه اطراف ، منار را بنام گارلنگ يا گارلند مي‌ناميدند . وجود كتيبه‌اي به خط نسخ بسيار زيبا و موزون منار چهل دختران ر ا منحصر به فرد كرده است .

نشاني : خيابان كمال

منارمسجد علي

img/daneshnameh_up/9/9b/menaremasjedali1.jpg

منار مسجد علي جالب ترين و عظيم‌ترين منار موجود در اصفهان مي باشد كه با فاصله‌ي كمي از مسجد جامع عتيق در كنار مسجد علي قرار دارد .
ابتدا اين منار نزديك مسجد سلطان سنجر بوده كه به همين نام خوانده مي شد و اكنون كه مسجد علي را به جاي آن مسجد ساخته اند منار مسجد علي خوانده مي‌شود . تاريخ ساخت اين بنا 525 - 515 هـ.ق مي باشد.
اين منار عظيم از بناهاي باشكوه دوره سلجوقي در قرن ششم هجري قمري است . ارتفاع اين منار حدود 5/51 متر مي باشد و 164 پله دارد . ارتفاع منارچه بر فراز منار 75/7 متر مي باشد .
منار مسجد علي داراي 5 كتيبه مي باشدكه 3 كتيبه اول از پايين به بالا به خط كوفي با كاشي فيروزه اي بر زمينه آجري با كلمات و عبارات مذهبي تزيين شده است .كتيبه چهارم به خط بنائي گچي بر زمينه شطرنجي در مربعهاي بزرگ با شعار مذهبي و زيبا يي آرا سته شده است . بر كتيبه پنجم به خط بنائي آجري برجسته بر زمينه گچي كه هم سطح با ، بام مسجد علي مي‌با شد .آيه اي از سوره آل عمران آمده است .

نشاني : ميدان قيام ( سبزه ميدان ) ابتداي كوچه مشير

منارجنبان


img/daneshnameh_up/e/ef/menarjonban12.JPG


يكي از بناهاي تاريخي و معروف اصفهان منارجنبان مي‌باشد. اين منار در مسير اصفهان به نجف آباد قرار دارد . تاريخ ساخت منارجنبان كه در واقع دو منار است دقيق مشخص نيست و تنها تاريخ قيد شده ، بر روي سنگ قبر يكي ازصالحان معروف آن دوره بنام عمو عبدالله است كه سال 716 هـ.ق را نشان مي‌دهد .
آرامگاه عمو عبدالله ايوان منار نيز محسوب مي شود . اين ايوان به سبك مغولي ايراني بنا شده وتزئينات ايوان با كاشيهاي لاجوردي به شكل ستاره چهار پر و چند ضلعي به رنگ فيروزه اي انجام گرفته است .
نكته بسيار جالب و ديدني اين دو منار اين است كه با حركت دادن يكي از آنها ديگري به حركت در مي‌آيد و جالب تر اينكه علاوه بر حركت دو منار كل بنا نيز به ارتعاش در مي آيد.

نشاني : خيابان آتشگاه

منار گلدسته

اين منار بر روي ميله فرو ريخته منار قديمي بنام گلدسته ساخته شده و همين نام را بر خود گرفته است . منار گلدسته در محله دردشت نزديك مدرسه شفيعيه قرار دارد .
قدمت اين منار به پيش از تاريخ ساخت مدرسه شفيعيه بر مي‌گردد و احتمال مي‌دهند كه متعلق به مدرسه يا مسجدي بوده كه اكنون از بين رفته است .
اين منار به سبك ساختمان منار شعيا ساخته شده . اما زمان ساخت بنا بعد از دوره‌اي است كه منار شعيا را ساخته‌اند . از وضع ظاهري ساختمان مي‌توان زماني حدود نيمه دوم دوره سلجوقي ر ا براي آن تعيين كرد .

تاريخ ساخت : قبل از سال 1067 هجري قمري

منار باقوشخانه

منار باقوشخانه از بناهاي قرن هشتم هجري است كه در قسمت شمال غربي محله جويباره در مجاورت باغ باقوشخانه قرار دارد . اكنون در نزديكي دروازه قديمي طوقچي قرارگرفته و به همين دليل آنرا به اسامي باقوشخانه و طوقچي نيز مي‌خوانند و زماني بدليل مجاورت با آرامگاه علي بن سهل منار علي بن سهل خوانده مي‌شد . منار باقوشخانه با قيمانده يكي از دو منار طرفين مسجد مصلي است كه اكنون اثري از آن نيست . اين منار حدود 38 متر ارتفاع دارد . تزيين آن به خط بنايي فيروزه اي بر زمينه آجري به طور مارپيچ از تكرار جمله الله اكبر تشكيل شده است.كتيبه منار شكل گردنبند است به خط ثلث سفيد معرق بر زمينه گل و برگ آجري كه قسمتهاي زيادي از آن ريخته است . با توجه به تزيينات و نحوه معماري زمان ساخت آنرا مربوط به دوران مغولها مي دانند.

نشاني : ميدان طوقچي ، خيابان زينبيه جنوبي


X