دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 9027
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

     1- آقای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین، در یک اقدام غیرمعقول واژه های ناپسندی را نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام ناطق نوری، بکار می برد.
     2- آقای هاشمی، موقعیت پدرانه خود را فراموش کرده و دو روز مانده به انتخابات، طی نامه ای سرگشاده به مقام معظم رهبری، مستقیما" در انتخابات دخالت کرده و از دود و آتش و حوادثی سخن به میان می آورد که تعجب همگان را برمی انگیزد.
     3- همسر آقای هاشمی رفسنجانی در صبح روز رای گیری به خبرنگاران می گوید موسوی قطعا" انتخاب می شود، در غیر اینصورت تقلب شده است و مردم باید به خیابانها بریزند!
     4- وزارت کشور و ستاد انتخابات در یک اقدام ناشیانه و غیر معمول، نسبت به اعلام آراء حوزه ها قبل از امضاء فرمهای قانونی اقدام می کند. این اقدام که ناشی از بی تدبیری و کم تجربگی حضرات روی نمود، بهانه بزرگی بود تا شائبه تقلب را در اذهان تقویت نماید.
     5- میرحسین قبل از ساعت 12 جمعه شب و در حالی که هنوز نتایج نسبی اولیه هم اعلام نشده بود، خود را پیروز میدان معرفی می کند. و دکتر فرشاد مومنی از اعضاء اصلی ستاد او نیز می گوید: آرای موسوی از 30 میلیون بیشتر است.
     6- از همان ساعات اولیه شمارش آراء در حوزه هاو مشخص شدن نتیجه، خط تحریک و حمله توسط بعضی از سایتها و شخصیتها کلید می خورد.
     7- در روز شنبه، آقای احمدی نژاد به عنوان پیروز 24 میلیونی انتخابات دهم اعلام می شود.
     8- موج نگرانی، بهت و عصبانیت طرفداران سه کاندیدای شکست خورده را فرا می گیرد و تعدادی از آنها به اقدامات خشونت آمیز روی می آورند.
     9-  احمدی نژاد، شنبه شب در تلویزیون حضور یافته و تاکید می کند که کوتاه نمی آید و تلویحا" همان سخنان تحریک آمیز خود را تکرار می کند. او در سخنرانی روز یکشنبه در اجتماع پرشور میدان ولی عصر نیز این سخنان را با شرح و بسط بیشتری تکرار کرده و در مصاحبه مطبوعاتی نیز اشارات تندی دارد.
     10- جو هواداران موسوی که به شدت در محاصره شایعات و تحریکاهای رادیو و تلویزیونهای خارجی ( خصوصا" بی بی سی ) و همچنین بعضی از مسئولان ستاد هستند، رادیکالیزه می شود و تقریبا" اکثر آنها به قدری عصبی هستند که از کنترل رفتارهای خود عاجزند.
     11- آقای میرحسین موسوی، که ظاهرا" همه قواعد بازی را فراموش کرده است همچنان بر موج هیجانات و احساسات پاک جوانان سوار می شود و آنان  را به حضور و اعتراض و نفرت دعوت می کند در حالی که این کار از وظایف خود او و مسئولان ستاد محسوب می شود و نه جوانان عزیز ین مرز و بوم . و این داستان فعلا" ادامه دارد ....
     نتیجه:
     1- جناب میرحسین نشان داد که اصلا" برای رقابت نیامده بود. او در همه این سالها فکر می کرد از چنان محبوبیتی برخوردار است که هرگاه اعلام حضور کند لامحاله منتخب بلامنازع ایرانیان است! به همین دلیل مشاهده نتیجه انتخابات دهم ، توهم توطئه و تقلب را در وی تقویت کرده و بی آنکه به فرایندهای قانونی احترام بگذارد برای رسیدن به قدرت، سرنوشت جوانان و  کشور را به "خود" گره می زند و به سادگی ملعبه ناراضیان و مطرودان و خشونت طلبان می شود.
     او در گفتار و رفتار خود ثابت می کند که از ابتدا به قواعد و قوانین کشور اعتقادی نداشت. چرا که در غیر این صورت، می بایست قبل از هر گونه پیشداوری، با رعایت اخلاق و ادب، مسیر قانونی را در پیش گرفته و هوادران خود را به آرامش دعوت می کرد و در صورت عدم رسیدگی و بی توجهی نهادهای قانونی، مراتب را به اطلاع مردم می رساند. بی شک این اقدام بر محبوبیت و مظلومیت او می افزود و وصول به مقصود را ساده تر می کرد. او باید بداند که اگر چه امروز بر اثر شدت احساسات، بر خر مراد سوار است اما به زودی و با برگرداندن آرامش به جامعه، افکار عمومی و حتی طرفدارانی که از نظر روحی و ... آسیب دیده اند او را مورد شماتت قرار خواهند داد. او حق ندارد این پیروزی را بر کام ملت تلخ کند.
     ادامه ماجراجویی و تحریک جوانان از سوی این پیرمرد هفتاد ساله، موجباتی را برای بی نظمی  در کشور و سوء استفاده صهیونیسم برای جنایت های فراگیر فراهم خواهد آورد و میرحسین باید جوابگوی تاریخی این آسیب ها بر پیکره کشور باشد.
     2- رفتار احمدی نژاد با هواداران میلیونی کاندیداهای شکست خورده بسیار ظالمانه بود. او فراموش کرد که این دسته از هموطنان عزیز ما نیاز به دلجویی و آرامش دارند و وی به حکم انصاف، عقل و دین؛ وظیفه داشت در سخنان خود با تزریق نشاط، دوستی، ملایمت و ملاطفت نسبت به تقدیر و نشکر از آنان که با رای خود حماسه حضور حداکثری را آفریدند اقدام می نمود و دعواها و ادعاها و رجزها را به فرصتهای دیگر موکول می کرد.
     رای 24 میلیونی برای احمدی نژاد باید مقوم اخلاق، تعهد، مهرورزی واقعی، احترام به رقیبان و فروتنی باشد نه غرور و خشونت و توهین که امیدوارم ایشان که منتخب من نیز هستند نسبت به جبران رفتارهای خود اقدام کنند.
     3- دخالت های مشکوک خارجی، خصوصا" انگلیسی ها در این انتخابات، که حکایت از عقده گشایی های دیرین و انتقام از نظام جمهوری اسلامی و مردم عزیز ایران دارد را نباید از چشم دور داشت. آنان از حضور گسترده مردم عصبانی اند و برایشان موسوی و احمدی نژاد تفاوتی ندارند. وفادران به نظام عزیز اسلامی باید چشم این فتنه را کور کنند و بازیچه این خائنان قرار نگیرند.
     در هر حال امیدوارم با رسیدگی دقیق شورای محترم نگهبان و تعامل شایسته معترضان، هر چه سریعتر نتیجه رسمی و قطعی (صحت انتخابات) از سوی شورای نگهبان اعلام گردد و با پاسخ دقیق و قانع کننده به شبهات، مشکلات موجود مرتفع گردد. انشاءالله

دسته ها : سیاسی
سه شنبه بیست و ششم 3 1388

      ¤- حرکت به سمت «مصرف گرایی مدرن» با توسعه و گسترش صنایع و تولید در روزهای آغازین قرن بیستم در قالب راه اندازی فروشگاههای زنجیره ای بزرگ و ایجاد نمایشگاههای جذاب و خیره کننده شکل گرفت و در سالهای بعد با شتاب فراوان، روند استحاله از «جامعه تولیدی» به «جامعه مصرفی» ممکن و پدیدار گردید.
     در سال 1907 نویسنده امریکایی، «سایون ان. پاتن»، در کتاب «مبانی جدید تمدن» فرهنگ مصرف گرایی را کلید می زند و می نویسد : «جامعه، از این پس نباید به مهار آرزوها و خواسته های شهروندان بپردازد و آنان را، چون گذشته، به صرفه جویی و قناعت فرا بخواند؛ بلکه برعکس، باید آنان را تشویق و تحریک به مصرف بیشتر کند و از آنها بخواهد که برای مصرف بیشتر خود، کار بیشتری انجام دهند؛ «مصرف بیشتر با تلاش بیشتر» این امر، جامعه را به سوی وفور و رفاه می برد»
     این رویکرد مصرفی در غرب که در پی تولید انبوه، اجتناب ناپذیر می نمود بعدها و در سالهای اخیر به «جنون مصرف» تبدیل شده و منجر به جایگزینی ارزشها از اخلاقیات و تعالی انسانی به بازار، عرضه و تقاضا گردید.
     جامعه مصرفی غرب اما، اندک اندک جای پای خود را در سایر کشورها نیز باز کرد و مظاهر فریبنده آن با استفاده از ابزارهای پیشرفته رسانه ای و تاثیر بر جوامع اطلاعاتی، تبلیغ شده و به نفوذ در فرهنگ ها و تمدنها همت گمارد به گونه ای که امروزه تقریبا" در همه نقاط جهان آثار و رگه های مصرف گرایی غربی مشاهده می شود.
     گسترش الگوی مصرف غربی  در کشور ما با وجود معارف والا و فرهنگ قدرتمند اسلامی، با چالش ها و مقاومتهای فراوانی روبرو بوده و هست اما متاسفانه زرق وبرق ها و زیب و زیورهای چشم نواز و دلفریب تولیدات مصرفی باعث شد تا آسیبهای آن فرهنگ، بخشهای بزرگی از اقتصاد، بازرگانی و صنعت ما را نیز طی سالهای گذشته مورد تهدید قرار دهد.
     در فرهنگ فاخر اسلامی اعتدال در مصرف ، صرفه جویی و پرهیز از اسراف به صراحت و در جهت ایجاد تعادل و عدالت اقتصادی کرارا" مورد تاکید قرار گرفته است. خداوند متعال در آیه 31 سوره اعراف می فرماید : یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمْ عِندَ کُلِّ مَسْجِدٍ وکُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ.«اى فرزندان آدم جامه خود را در هر نمازى برگیرید و بخورید و بیاشامید و[لى] زیاده‏روى مکنید که او اسرافکاران را دوست نمى‏دارد»
     ودر آیه 26 و 27 سوره اسراء به رعایت حقوق مستمندان امر شده و اسراف کاران را برادران شیطان معرفی می گردند:  وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَلاَ تُبَذِّرْ تَبْذِیرًا * إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُواْ إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِرَبِّهِ کَفُورًا. «و حق خویشاوند را به او بده و مستمند و در راه‏مانده را [دستگیرى کن] و ولخرجى و اسراف مکن . چرا که اسرافکاران برادران شیطانهایند و شیطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است»
     و همچنین در آیه 141 سوره انعام بر استفاده صحیح از نعمات الهی تاکید شده و از زیاده روی ها پرهیز داه می شود : وَهُوَ الَّذِی أَنشَأَ جَنَّاتٍ مَّعْرُوشَاتٍ وَغَیْرَ مَعْرُوشَاتٍ وَالنَّخْلَ وَالزَّرْعَ مُخْتَلِفًا أُکُلُهُ وَالزَّیْتُونَ وَالرُّمَّانَ مُتَشَابِهًا وَغَیْرَ مُتَشَابِهٍ کُلُواْ مِن ثَمَرِهِ إِذَا أَثْمَرَ وَآتُواْ حَقَّهُ یَوْمَ حَصَادِهِ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ.  « واوست کسى که باغهایى با داربست و بدون داربست و خرمابن و کشتزار با میوه‏هاى گوناگون آن و زیتون و انار شبیه به یکدیگر و غیر شبیه پدید آورد از میوه آن چون ثمر داد بخورید و حق [بینوایان از] آن را روز بهره‏بردارى از آن بدهید و[لى] زیاده‏روى مکنید که او اسرافکاران را دوست ندارد»
     توجه و تاکید مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 88 به «اصلاح الگوی مصرف» در واقع بازگرداندن جامعه اسلامی به اصول حقه الهی و پیشگیری از انحراف بزرگی است که ممکن است گسترش لجام گسیخته آن، نابودی عدالت اجتماعی و ارزشهای انسانی را در بر داشته باشد.
     رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی تأکید کردند: «اسلام عزیز و همه عقلای عالم، بر این نکته تأکید می کنند که «مصرف» باید مدبرانه و عاقلانه مدیریت شود.  همه ما بخصوص مسئولان قوای سه گانه، شخصیتهای اجتماعی و آحاد مردم باید در سال جدید در مسیر تحقق این شعار مهم، حیاتی و اساسی  یعنی "اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه‌ها "، برنامه ریزی و حرکت کنیم تا با استفاده صحیح و مدبرانه از منابع کشور، مصداق برجسته ای از تبدیل احوال ملت به نیکوترین حالها، ظهور و بروز یابد»

     به اعتقاد من اولین قدم در اصلاح الگوی مصرف، باید به اصلاح فرهنگ مصرف و تغییر ذائقه مصرفی جامعه معطوف گردد. اقدامی که در وهله نخست به رسانه ملی و در مراحل بعدی به سایر رسانه های ارتباطی و تبلیغی، محافل علمی و دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط می شود. آنان باید خط قرمز مصرف را برای مردم مشخص نموده و الگوهای مصرف بهینه را معرفی کنند.   
    این نکته نیز نباید مغفول بماند که تغییر رفتار و فرهنگ با بازیهای نمایشی، دستورالعمل نویسی و ایجاد سازمان و ستاد محقق نمی شود. دولت، مردم و دست اندرکاران بخش خصوصی اعم از صنعت و تجارت باید با تعریف صحیحی از ضرورتها و بایسته های اصلاحی در حوزه مربوطه خود در این جهاد ملی مشارکت کرده و هر کدام تکلیف خود را به خوبی ایفا نمایند.  در هر حال آحاد جامعه باید با فرهنگسازی صحیح به درک ملموس این نکته که : «صرفه‏جوئى به معناى درست مصرف کردن، بجا مصرف کردن، ضایع نکردن مال، مصرف را کارآمد و ثمربخش کردن است. اسراف در اموال و در اقتصاد این است که انسان مال را مصرف کند، بدون اینکه این مصرف اثر و کارائى داشته باشد. مصرف بیهوده و مصرف هرز، در حقیقت هدر دادن مال است».

دسته ها :
يکشنبه نهم 1 1388
X