تفاوت های موسیقی دیجیتالی(بخش دوم)


انواع فایل ها

هنگامی که از فشرده سازی موسیقی سخن به میان می آید، همگان به یاد MP3 می افتند. غافل از آنکه این فرمت فقط یکی از انواع استانداردهای موجود است. اگر یک دستگاه پخش موسیقی دیجیتالی در اختیار دارید، احتمالا به همراه آن، نرم افزاری جهت تبدیل فایل های صوتی و CDهای کامپیوتر به فرمت سازگار با آن وسیله ارائه شده است. در غیر اینصورت از برنامه ی I11ustratedBpowrAMP Music Converter استفاده کنید. توسط این برنامه امکان تبدیل آهنگ های روی یک CD به فرمت های مختلف فراهم آمده است و کلیه ی codec های مورد نیاز در وب سایت شرکت I11ustrate موجود است. البته codec مخصوص MP3 را می توانید فقط به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار دهید اما روش های رایگان دیگری نیز وجود دارد که در صورت پشتیبانی تجهیزات دستگاه خود می توانید از آنها استفاده کنید.

AAc(Advanced Audio Coding)

در این فرمت اسامی فایل ها با پسوند .MP4، .M4A، .M4P و .AAc هستند. قرار است فایل های موسیقی AAc جایگزین MP3 شوند و یقینا AAc پیروز خواهد شد. کارآیی فرمت Aac سی درصد بیشتر از فرمت MP3 است، بدین ترتیب که یک فایل AAc که سرعت آن 128 کیلوبیت در ثانیه است ، دارای همان کیفیتی است که یک فایل MP3 با سرعت 192 کیلوبیت در ثانیه ارائه می دهد. اگر دستگاه شما با فرمت AAc سازگار است، حتما از آن استفاده کنید. iPod از جمله دستگاه هایی است که با این فرمت سازگار است. فایل های AAc فقط در بر گیرنده ی موسیقی بوده و دارای تگ ID نیستند. در حالی که فایل هایی با فرمت MP4(صوتی و تصویری) و M4A(فقط صوتی) دارای تگ ID هستند. آن دسته از فایل های AAc که در برابر کپی محافظت شده اند، پسوند M4P دارند. فایل های دریافتی از iTunes یک نمونه از این فایل هاست. جهت استفاده از AAc برنامه ی MP4&AAc Decoder را همراه یکی از کد گشاینده های رایگان MP4 که در وب سایت dBPower AMP وجود دارد نصب کنید یا از نرم افزار iTune شرکت Apple استفاده کنید.

AIFF(Audio Interchange File Format)

اسامی فایل های این فرمت به .AIF ، .AIFF و .IEF ختم می شوند. این فرمت مخصوص سیستم عامل مکینتاش است. هر چند برخی برنامه ی دستگاه ها از این فرمت پشتیبانی می کنند اما در صورتی که می خواهید فایل کپی را بدون ایجاد تغییری در نسخه ی اصلی تغییر دهید، از آن استفاده نکنید. فرمت های بدون اتلاف از قبیل FLAC و Apple Lossless ، هنگام پخش یا ذخیره سازی های ساده، همان کیفیت صدا را ارائه می دهند و میزان فضای لازم برای ذخیره سازی آنها نیز نیمی از فضای مورد نیاز فرمت AIFF است. بنابراین جایگزین مناسبی برای فرمت AIFF قلمداد می شوند.

Apple Lossless

در این فرمت اساسی فایل ها به .MP4 ختم می شود. اگر خواهان دریافت صدای بهتر از دستگاه iPod خود هستید، Apple Lossless جوابگوی این نیاز خواهد بود. البته این فرمت نسبت به فایل های AAc به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز دارد.

ATRAC(Adaptive Transform Acoustic Coding)، ATRAC3 و ATRAC3plus

در این فرمت اساسی فایل ها به .ATP ، .OMG و .OMA ختم می شوند. در ابتدا شرکت سونی این فرمت ها را برای پخش کننده های Mini Disk خود ایجاد کرد اما اکنون تمام محصولات پخش موسیقی دیجیتالی سونی از یکی از فرمت های ATRAC پشتیبانی می کنند. هر چند استانداردهای ATRAC3 و ATRAC3plus جدیدتر از استاندارد اولی هستند اما هنوز یارای رقابت با فناوری هایی همچون AAC ، Ogg Vorbis و WMA را ندارند.

CDA

در این فرمت نام فایل ها به .CDA ختم می شود. در حقیقت CDA یک فرمت فایلی نیست. بلکه پسوندی است که ویندوز از ان برای نشانه گذاری آهنگ ها در CDهای صوتی تجاری استفاده می کند. از نظر فنی فایل های CDA همانند فایل های WAV هستند. در نتیجه اگر توسط نرم افزار ضبط کننده ای، یک CD با فایل های WAV یا CDA ایجاد کنید، مطمئن باشید که اغلب دستگاه های پخش CD یا DVD آن را پخش خواهند کرد.

FLAC(Free Lossless Audio Codec)

در این فرمت اساسی فایل ها به .FLAC و .FLA ختم می شوند. لزوما FLAC بهترین Codec صوتی رایگان بدون اتلاف نیست، اما نسبت به سایر فرمت های بدون اتلاف، با اکثر پخش کننده های قابل حمل MP3 سازگار است. اگر ظرفیت هارد درایو کامپیوتر یا دستگاه پخش کننده ی MP3 شما زیاد است و با فایل های FLAC نیز سازگار است و البته اگر کیفیت را به کمیت ترجیح می دهید، FLAC گزینه ی مناسبی است.

MP3

اسامی فایل این فرمت به .MP3 ختم می شود. در مقوله ی فشرده سازی فرمت MP3 دیگر بهترین گزینه ی با کیفیت نیست. هر چند هنوز هم به طور گسترده ای تمامی دستگاه های پخش کننده ی سخت افزاری و نرم افزاری که تاکنون به بازار عرضه شده اند از آن پشتیبانی می کنند. اگر به دنبال فرمتی هستید که بیشترین سازگاری با دستگاه را داشته باشد، MP3 قطعا بهترین است و اگر کیفیت برایتان اهمیت بیشتری دارد، فرمت های AAC ، Ogg Vorbis و WMA را پیشنهاد می کنیم.

Ogg Vorbis(Vorbis)

اسامی فایل ها در این فرمت صوتی به .Ogg ختم می شوند. برخی پخش کننده های موسیقی قابل حمل از فرمت با Ogg Vorbis پشتیبانی می کنند. این یک فناوری کد باز است، بدین معنی که Codec آن رایگان است و کاربران می توانند با ایجاد تغییراتی آن را بهبود بخشند. کیفیت بالای صدای این فرمت، جایگزین مناسبی برای فایل های صوتی MP3 و یا WMA محسوب می شود. اما عمده مشکلی که در این زمینه وجود دارد سازگاری دستگاه ها با این فرمت است.

WAV

اسامی فایل ها در این فرمت به .WAV خاتمه می یابند. با این فرمت بهترین کیفیت صدا را دریافت خواهید داشت که دقیقا کیفیتی مشابه CD اصل ارائه می دهد. به دلیل آنکه هیچگونه فشردگی در این فرمت صورت نگرفته است، فایل های WAV مقدار زیادی از فضای هارد درایو را به خود اختصاص می دهند. در ضمن می توانید یک نسخه ی کپی آن را به فرمت فشرده تبدیل کنید. به عبارت دیگر بدون تغییر فایل اصلی، تغییرات دلخواه خود را در نسخه ی کپی ایجاد می کنید.

WMA(Windows Media Audio)

نام این فرمت به .WMA خاتمه می یابد. WMA یک فرمت کاملا انعطاف پذیر در عرصه ی موسیقی دیجیتالی به شمار می رود که توسط تعداد زیادی از دستگاه های پخش کننده نیز پشتیبانی می شود. هر کامپیوتری که سیستم عامل ویندوز روی آن نصب شده است، می تواند توسط برنامه ی Windows Media Player فایل ها را با این فرمت پخش کند. از نظر کیفیت صدا WMA بسیار بهتر از فرمت MP3 است اما جهت دریافت یک فایل با کیفیت خوب باید حداقل سرعت انتقال بیت 128 کیلوبیت در ثانیه را انتخاب کنید. WMA از فرمت بدون اتلاف پشتیبانی می کند.


دسته ها :
يکشنبه بیست و پنجم 4 1385
X