در مقالات پیشین به اختصار درباره مهندسی معکوس صحبت کردیم. خوب است کمی بیشتر به این مساله بپردازیم تا با شناخت بهتر زمینه‌های کاربرد آن بتوانیم به فعالیت در آن رابطه پرداخته و دانش خود را در جای مناسب به‌کار گیریم.

مفهوم مهندسی معکوس‌

به هر گونه تلاش و فعالیت در راستای رسیدن از مراحل بالاتر طراحی و تولید به یک یا چند مرحله پایین‌تر، مهندسی معکوس گویند. این مفهوم در تمامی شاخه‌ها و زمینه‌های مهندسی از جمله نرم‌افزار و سخت‌افزار مطرح است. برای مثال دستیابی به ایده‌ها و روش‌های تولید یک محصول، از نمونه محصول نهایی نمونه‌ای از مهندسی معکوس است.

یکی از اهداف مهندسی معکوس، شناسایی اجزای سازنده یک محصول و روابط بین ‌آنهاست که گاهی از آن اجزا برای ساخت یک محصول جدید نیز بهره گرفته می‌شود.

گاهی نیز به‌منظور ایجاد تغییرات در سیستمی است که طرح و اجزای اولیه آن در دسترس نیست. این کار که به‌منظور مطابقت سیستم جدید با خواسته‌ها و نیازهای جدید صورت می‌گیرد، مهندسی دوباره(Reengineering)  نیز نامیده می‌شود. همچنین با این کار می‌توان مشکلات موجود در یک سیستم را ردیابی و بررسی کرد: طی بررسی یک سیستم می‌توان به مستندسازی آن سیستم نیز پرداخت تا با ایجاد درک بهتر از سیستم در جهت بهبود آن گام برداشت.

البته باید توجه داشت که به‌کارگیری فنون مهندسی معکوس در هر رشته‌ای، دشواری‌ها و مشکلات خاص خود را دارد و به ابزار و امکانات خاصی نیاز دارد و گاهی با وجود کامل بودن ابزار و امکانات ممکن است نتیجه مطلوب نهایی حاصل نشود. بنابراین در به‌کارگیری این فنون باید تمامی هزینه‌ها و زمان مصرفی و نتیجه نهایی در نظر گرفته شوند. به‌عبارتی باید توجه داشت که میزان هزینه مورد نظر در مقابل دسترسی به چه هدفی صرف می‌شود.

در ادامه تلاش خواهیم کرد که به چند مورد از کاربردهای مهندسی معکوس در شاخه نرم‌افزار اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم تا هدف از این شاخه از علم رایانه‌ نیز تا حدی روش شود.

کشف رمزها و کدها

باید توجه داشت که از هر ابزاری می‌توان در راه خوب یا بد استفاده کرد. این که شخص از مهارت خود و ابزارهای موجود استفاده نادرست کند، خود مسوول آن کار خواهد بود.

معمولا کشف کدها یا شکستن رمز، ذهن را به سمت اعمال غیرقانونی می‌برد. کشف کدها و رمزها و کدهای یک نرم‌افزار بانک از جمله این موارد است. اما شکستن رمز همیشه بد و غیرقانونی نیست. اغلب اطلاعات رد و بدل شده بین مجرمان نیز رمزگذاری می‌شود و برای جلوگیری از فعالیت آنها، پلیس باید اطلاعات به‌دست آمده از آنها را کشف رمز کند. باید توجه داشت که معمولا عمل رمزگشایی با استفاده از کلید صورت می‌گیرد و در صورت در دسترس نبودن کلید، ناچار به شکستن رمز یا کشف رمز هستیم. بنابراین خوب است در به‌کارگیری این اصطلاحات دقت کنیم.

معمولا در شکستن رمزها از تکنیک‌های مهندسی معکوس استفاده می‌شود. بدون استفاده از این تکنیک‌ها اگر بخواهیم اقدام به کشف رمز کنیم،چاره‌ای جز حدس، آزمون و خطا و یا بررسی کلیه حالت‌های ممکن (Brute force) نخواهیم داشت که کار بس زمان‌گیر، دشوار و طاقت‌فرساست.

مبارزه با ویروس‌ها

مبارزه با ویروس‌ها و کشف نرم‌افزارهای مخرب، از دیگر کاربردهای مهندسی معکوس است. معمولا نویسندگان ویروس‌ها و تولیدکنندگان نرم‌افزارهای مخرب از زبان‌های سطح پایین و اغلب از زبان اسمبلی استفاده می‌کنند. دلیل این امر نیز آن است که اولا ویروس‌ها قصد دارند به نقاطی از سیستم‌ دسترسی پیدا کنند که شاید زبان‌های سطح با امکان دستیابی به آن را نداشته باشند. در ثانی می‌خواهند تا جای ممکن اندازه ویروس کوچک بوده و سرعت اجرای بالایی داشته باشد. پس از نوشتن ویروس آن را به کد ماشین تبدیل کرده و اجرا می‌کنند. حال برای این‌که بتوان از کارکرد آن ویروس مطلع شده و جلوی فعالیت آن را بگیریم، باید با استفاده از تکنیک‌های مهندسی معکوس، به کد آن دسترسی پیدا کنیم. در طراحی نرم‌افزارهای ضدویروس، با استفاده از تکنیک‌های گفته شده، به نشانه‌های مختص هر ویروس پی برده می‌شود و با توجه به طریقه عمل آن ویروس، راه‌های بازگردانی تغییرات طراحی شده و در نهایت راه از بین بردن آن ویروس تعیین می‌شود.

تغییر در کار یا ظاهر نرم‌افزار

ممکن است نرم‌افزاری در اختیار داشته باشیم که کدهای برنامه‌نویسی آن در دسترس ما نباشد و بخواهیم تغییرکوچکی در روند اجرای برنامه اعمال کنیم. همچنین ممکن است بخواهیم تغییری در ظاهر برنامه ایجاد کنیم. حتی برخی اوقات لازم است قابلیت‌های جدیدی به یک نرم‌افزار اضافه شود و یا اشکالات موجود در آن رفع شوند. در کلیه این موارد نیز جز تکنیک‌های مهندسی معکوس، راه دیگری نخواهیم داشت. اغلب این مسایل در مواقعی رخ می‌دهد که کد برنامه در دسترس نبوده و شرکت تولیدکننده نرم‌ افزار نیز دیگر از آن پشتیبانی نمی‌کند.

یکی از این مشکلات، مشکل سال‌2000  (Y2K) بود که شاید آن را به‌خاطر داشته باشید. این مشکل با آغاز هزار جدید به‌وجود آمد و در آن زمان بسیاری از سازمان‌ها و کاربران در حال استفاده از نرم‌افزارهایی بودند که شاید سال‌ها با آن کار کرده بودند و مشکلات آن را رفع کرده و اطلاعات زیادی در آنها جمع‌آوری کرده بودند. بسیاری از این نرم‌‌افزارها به‌علت آن که قدیمی شده بودند، دیگر از جانب شرکت تولیدکننده، پشتیبانی نمی‌شدند و یا شرکت‌ها به‌طور کامل منحل شده‌ بودند. اما همچنان برای آن سازمان پرکاربرد بودند. با مطرح شدن مشکل سال 2000، شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی بار مالی زیادی را برای رفع این مشکل با استفاده از تکنیک‌های مهندسی معکوس، متحمل شدند.

طراحی مجدد

یکی از کاربردها و زمینه‌های فعالیت برای مهندسی معکوس که بسیاری مفید است، طراحی مجدد یک نرم‌افزار بر اساس یک نمونه موجود است. این کار معمولا به‌دلایل زیادی، از جمله تغییر سیستم عامل، صورت می‌گیرد و کاری بسیار پیچیده و دقیق است که معمولا به‌صورت کار گروهی و توسط شرکت‌های بزرگ انجام می‌شود.

مراحل این کار که به دو قسمت مهندسی معکوس و مهندسی مستقیم ‌ (Forward Engineering)تقسیم می‌شود، به این صورت است که ابتدا کلیه ایده‌ها و روش‌های پیاده‌سازی نرم‌افزار مورد نظر تشخیص داده شده و سپس با توجه به اطلاعات به‌دست آمده، نرم‌افزار جدیدی طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. شاید این یکی از دشوارترین و مفیدترین زمینه‌های کار در مهندسی معکوس باشد.

مستندسازی‌

برای برنامه‌ها و یا توابع کتابخانه‌ای که بدون کد برنامه‌نویسی عرضه می‌شودند معمولا مستنداتی نیز وجود ندارد. مانند توابع محلی ویندوزNT که شامل چندین هزار تابع است که برای آنها جز چند صفحه اطلاعات ابتدایی، مستنداتی از سوی شرکت سازنده یعنی مایکروسافت ارایه نشده است. برای مستندسازی این‌گونه برنامه‌ها یا توابع نیز، تکنیک‌های مهندسی معکوس چاره‌ساز خواهند بود.

Crack

یکی از کاربردهای غیرقانونی مهندسی معکوس، کرک‌کردن یک نرم‌افزار است. معمولا شرکت‌های تولیدکنده نرم‌افزار، کل امکانات مربوط به برنامه را در بسته‌ نرم‌افزاری قرار می‌دهند.

اما برای مجبور کردن کاربران به خرید برنامه، برای آن محدودیت زمانی می‌گذارند. افراد بسیاری هستند که با نفوذ به این نرم‌افزارها، محدودیت آن را برداشته و یا کد تولید و تشخیص کلید را از درون برنامه استخراج می‌کنند و در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

به این ترتیب کاربران بدون پرداخت هزینه، از نرم‌افزار مورد نظر برای مدت زمان نامحدود استفاده می‌کنند. البته همه جای دنیا افرادی وجود دارند که برای حمایت از تولیدکنندگان نرم‌افزار از نسخه‌های کرک‌شده استفاده نکرده و اصل آن را خریداری می‌کنند. مسلما کاربردهای مهندسی معکوس به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود و با توجه به شرایط و زمان‌های مختلف می‌تواند کاربردهای دیگر و حتی کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

پارسا ستوده‌نیا

منبع :‌کلیک

دسته ها : برنامه‌نویسی
شنبه نهم 6 1387
به‌نظر می‌رسد ضدویروس‌های رایج امروزی که بر میلیون‌ها دسک‌تاپ نصب شده‌اند، در اوج اقتدار خود قرار دارند. اما این تنها یک روی سکه است چرا که ساختاری به‌مراتب کاراتر و بهتر از ساختار این نوع ویروس‌یاب‌ها،‌ برای عموم استفاده‌کنندگان دسک‌تاپ قابل تصور است.

به‌تازگی پژوهشگران دانشگاه میشیگان آمریکا در تحقیقی نشان داده‌اند که نرخ کارایی ویروس ‌یاب‌های فردی، ‌به‌طور فزاینده‌ای در حال رکود است. به‌گونه‌ای که تا پایان سال 2008 بیشتر ویروس‌یاب‌های معمول دسک‌تاپ، به احتمال 35درصد، در شناخت تازه‌ترین ویروس‌ها ناتوان خواهند بود و تنها پس از گذشت 48 روز از انتشار ویروس‌ها در وب، قادر به شناسایی آنها خواهند شد. این موض وع و همچنین نقطه ضعف سرور‌های به‌روز‌رسان ویروس‌یاب‌ها، پژوهشگران را برای اعمال شیوه نوینی از تفکر درباره ویروس‌یاب‌ها فراخوانده است. این دیدگاه نوین که کلاود ای‌وی(CloudAV)  نام دارد، همه ضدویروس‌ها را به بیرون از کامپیوتر کاربر و به‌اصطلاح به ابر شبکه منتقل خواهد کرد تا با به‌کارگیری توان محاسبه بسیار سریع این ابر و همچنین به‌کارگیری انواع روش‌های چندین ضدویروس، عملیات اسکن و شناسایی ویروس‌ها را در یک لحظه انجام دهد.

به‌گفته پروفسور فرنام جهانیان رییس دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه میشیگان،  کلاود ای‌وی با موازی‌سازی بسیاری از محاسبات و بهینه‌سازی انواع روش‌ها، نسل بسیار قدرتمندتری از ضدویروس‌ها را معرفی خواهد کرد.

پروفسور جهانیان در مقاله‌ای که به‌تازگی در سمپوزیوم امنیت یوزنیکس(USENIX)  همراه با دو تن از شاگردان دوره دکتری خود ارایه کرده است، ساز‌وکار اجرای کلاود ای‌وی را با استفاده همزمان از دوازده ضدویروس مشهور
 Sandbox،(Norman،Trend Micro ،F-Secure،CWSandbox ، Symantic ، MacAfee،Kaspersky،F-port، Clam AV،  Bitdefender، (Avast شرح داده است. آقای جان آبرهید یکی دیگر از دست‌اندرکاران این پروژه معتقد است که: " کلاود ای‌وی قادر است مشکلات ناسازگاری و محدودیت‌‌‌های  محاسبه را  که ممکن است در نصب چندین ضدویروس روی کامپیوتر کاربر رخ دهد  برطرف کرده و افزون بر آن از قابلیت به‌روز‌رسانی و به‌کارگیری بسیار بالاتری هم برخوردار باشد؛ چرا که با عملی شدن این پروژه می‌توان تصور کرد که هر فایلی که روی کامپیوتر یا موبایل یا هر وسیله دیگری دریافت شود، ابتدا به ابر ویروس‌یاب ارسال می‌شود تا پس از اسکن شدن آن فایل توسط ده‌ها ضدویروس کاملا به‌روز، در همان لحظه نزد کاربر بازگردد.

کارشناسان سرمایه گزاری معتقدند که آینده بسیار درخشانی در انتظار این پروژه خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که کاربرد آن به‌سرعت بر روی سیستم‌های موبایل گسترش یابد.

منبع :‌ گلیک

دسته ها : وب۲
شنبه نهم 6 1387
یه سایت توپ پر از بازی های فلش که شما می تونید آنلاین به انجام اونها بپردازین . همچنین با داشتن برنامه ای مناسب قادر به دانلود تمام بازی ها هم هستید ! 
friv.com
دسته ها : بازی
پنج شنبه بیستم 4 1387

برنامه گوگل جیرز یکی از بهترین ها در ضمینه تبدیل برنامه های آنلاین به آفلاین هستش. شما با نصب این برنامه قادر هستید  به راحتی به ادیت نوشته های خود بپردازید ، به راحتی میتوانید خوراک خودتان در گوگل ریدر را دنبال کنید و یا به ترجمه یکی از مطالب ویکی پدیا به صورت آفلاین بپردازید ! در ضمن به خاطر اپن سورس بودن این برنامه هر روز باید انتظار اینرا داشته باشید تا تعداد بیشتری از سایت ها با این برنامه سازگار شوند  .
علیرغم تمام این خوبیها متاسفانه سایت گوگل به دلیل همان مسائل همیشگی امکان نصب این برنامه رو به کاربران ایرانی بر روی سیستم عامل ویندوز نمی ده . جالب اینجاست که کاربران ایرانی دارای سیستم لینوکس بدون هیچ مشکلی قادر به استفاده از این برنامه هستن !! (بدرود لینوکس)
حالا ما اینجا می خوایم با یه روش زیرکانه و البته ساده این برنامه رو نصب کنیم . روش کار بدین ترتیب هست که شما ابتدا باید برنامه التراسرف رو نصب کنید و بعد با کمک همین الترا ، گوگل جیرز رو دانلود کنید . حالا نوبت خر کردن گوگل فرا می رسه .

Gears logo


روی کانکشن خودتون در پایین ویندوز ، کنار ساعت، راست کلیک کنید و گزینهchange Windows Firewall Settings رو انتخاب کنید. وارد تب Exception بشید و بر روی گزینه Add Program کلیک کنید . حالا کافیه با کلیک بر روی Browse برنامه گوگل جیرز رو انتخاب کنید . بعد از انتخاب برنامه روی change Scope کلیک کنید و از اونجا دکمه رادیویی custom list رو انتخاب کنید و درون کادر 127.0.0.1 رو بنویسید و بعد کادر رو Ok کنید. بقیه کادرها رو هم ببندید . حالا در حالی که به اینترنت وصل هستید و برنامه الترا سلف هم اجرا هست شروع به نصب گوگل جیرز کنید .

دسته ها : گوگل
چهارشنبه نوزدهم 4 1387

آیا گوگل در سراشیبی سقوط قرار میگیرد؟ این فکر اولین چیزی بود که بعد از کمی کار کردن با ویکیا به ذهنم خطور کرد.
چه باور کنید چه نه ویکیا در آینده ای نه چندان دور از گوگل پیشی خواهد گرفت اگر گوگل همین گونه که هست ، باقی بماند .

Search Wikia
شاید از خودتون بپرسید که ویکیا چه چیزی داره که گوگل نداره ؟!!
کلید موفقیت ویکیا کاربرانی هست که در سراسر جهان در هر لحظه در حال ویرایش و اضافه کردن مطالب متنوعی به این موتور هستند . شما در ویکیا قادر هستید مطالبی رو که
از قبل ایندکس شده هستند رو امتیاز بندی کنید . براساس همین امتیازات مطلب شما در میون انبوهی دیگر از مطالب رتبه بندی میشه . در اینصورت مطمئن هستید که مطالبی رو که در صفحه اول میبینید همون چیزی هست که مورد نظر شماست ! چون هوش انسانی اون رو به صقحه اول جستجو منتقل کرده و هیچ رباتی هم در کار نبوده .
 در زمان مشاهده نتایج اگه مطلبی که هیچ ربطی به کلمه جستجو شده نداره رو دیدید، به راحتی میتونید اون مطلب رو پاک کنید !
برای اینکه متوجه تفاوت های ویکیا با گوگل بشید کافیه به دنبال کلمه linux در هر دو بگردید ! گوگل
489,000,000 جستجو رو به شما نشون میده که 97 درصد از این مطالب اصلن ربطی به لینوکس ندارن. گوگل مطالبی رو که  فقط یکبار از کلمه لینوکس  (به هر دلیلی مثل ابراز علاقه به لینوکس ) استفاده کردن رو هم در نتایج جستجو نشون میده . هر آدمی با کمترین ضریب هوشی متوجه میشه که کل تعداد آدمای زمین 6 میلیارد بیشتر نیست !! حالا چطور میشه که گوگل نزدیک به پانصد میلیارد مطلب رو به ما نشون می ده و از ما انتظار داره باور کنیم که همشون مقالاتی مفصل در مورد کارکرد لینوکس هستن با خداست !!
البته باید بگم که مطالب ایندکس شده توسط ویکیا به تنهایی توسط کاربرا صورت نمی گیره بلکه در کنارش نرم افزاری به اسم  Grub هم به ویکیا کمک میکنه . این نرم افزار  یک سری الگوریتم ساده هستش که در میان صفحات وب همانند تارهای عنکبوت میخزه و مطالب رو ایندکس می کنه ! البته این نرم افزار برای خزیدن باز نیار به کاربرانش داره . یعنی شما باید برید و این برنامه رو دانلود کنید و بعد به اون اجازه بدید که با استفاده از پهنای باند شما شروع به  خزیدن صفحات وب کنه ! نکته جالب اینه که این برنامه اپن سورس هست و شما قادر به دیدن سورس این برنامه هم هستید . البته این موضوع هیچ از مزیت این موتور جستجو کم نمیکنه چون شما همچنان تنها کسی هستید که می توانید بگویید کدام مطلب باید در اولویت بیشتری قرار بگیرد و کدام مطلب اصلن در نتایج جستجو نباشد . 

دسته ها : وب 2
چهارشنبه نوزدهم 4 1387

تحولات اخیر لبنان

شلیک موشک جدید حزب الله، سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی رژیم صهیونیستی در آسمان لبنان، فرار نظامیان صهیونیست از مناطق ماروان الراس، عیترون، بنت جبیل و اظهارات ضد ونقیض مقامات رژیم صهیونیستی در مورد موشک های شلیک شده به عفوله از جمله مهمترین حوادث اخیر جنوب لبنان است. حزب الله دربیانیه ای اعلام کرد : نیروهای مقاومت شاخه نظامی برای نخستین بار از موشک جدید به نام خیبر1 برای حمله به منطقه عفوله واقع در 50 کیلومتری مرز لبنان استفاده کردند. این بیانیه می افزاید : مقاومت اسلامی منطقه صهیونیست نشین عفوله بعد از حیفا را با موشکهای از نوع خیبر یک هدف قرار داد. در این بیانیه آمده است : مرحله جدید مبارزه و به چالش کشیدن نظامیان اسرائیلی آغاز شده است و وعده و تصمیم حزب الله با حمله موشکی به عفوله عملی شد و این حمله موشکی در پاسخ به تجاوزارت رژیم صهیونیستی صورت گرفت. سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان روز چهارشنبه گذشته به رژیم صهیونیستی هشدار داد که این حزب حملات خود را به حیفا محدود نخواهد کرد . شهر حیفا واقع در 40 کیلومتری مرز لبنان قرار دارد و عفوله در فاصله بیش از 50 کیلومتر مرز لبنان قرار دارد . حزب الله تاکنون علاوه بر استفاده از موشکهای کاتیوشا از موشکهای رعد 1 و 2 استفاده نمود. حزب الله همچنین اعلام کرد مبارزانش چندین موشک به شهر طبریه در شمال سرزمین های اشغالی شلیک کردند. ارتش اسرائیل از مواضع خود در جنوب لبنان عقب نشنی کرد و گفت این اقدام یک تاکتیک است کانال ده تلویزیون اسرائیل ادعا کرد : حزب الله لبنان امروز برای نخستین بار 5 موشک زمین به زمین ساخت ایران را به شهر عفوله در شمال فلسطین اشغالی شلیک کرد. دراین حمله موشکی به مواضع نظامی اسرائیل دستکم سه نظامی این رژیم مجروح شدند تلویزیون اسرائیل درادامه ادعاهای خود افزود : موشک های بکار گرفته شده از نوع ` زلزال 1` است و برد آن صد کیلومترمی باشد وبرد موشکهایی که حزب الله تاکنون استفاده کرده کمتر بوده است . درهمین حال ارتش اشغالگر قدس اعلام کرد : درمورد اجسامی که در شهر عفوله واقع در 50 کیلومتری مرزهای لبنان منفجر شده است تحقیق می کند. سخنگوی نظامیان صهیونیست همچنین به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد : حزب الله دستکم یک موشک از نوع نامعلوم حامل 100 کیلوگرم مواد منفجره به شهر عفوله شلیک شد اما این موشک از نوع ` زلزال 1` ساخت ایران نبود. میکی روزنفلد گفت : دستکم یک موشک از نوع نامعلوم حامل 100 کیلوگرم مواد منفجره به شهرعفوله شلیک شد . وی تاکید کرد : کارشناسان مواد منفجره پلیس اسرائیل که موشک را بررسی کردند تایید کردند که موشک ایران از نوع زلزال نیست درحالی که کانال ده اسرائیل ادعای ایرانی بودن موشک کرده است . شبکه خبری الجزیره هم اعلام کرد : نیروهای مقاومت حزب الله یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی رژیم صهیونیستی در در لبنان سرنگون کردند. آخرین گزارشها حاکیست نظامیان صهیونیستی از مناطق بیت جبیل ، مارون الراس و عیترون عقب نشینی کردند اما گفته می شود درگیریهای شدید در مارون الراس همچنان ادامه دارد. منابع اسرائیلی از زخمی شدن یک شهرک نشین در منطقه صفد در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند و گفتند حال این شهرک نشین بسیار وخیم است .

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

موشک جدید حزب الله شلیک شد

موشک جدید حزب الله شلیک شد. این موشک با افزایش برد موشکهای قبلی مناطق جدیدی را زیر برد خود قرار می دهد. عصر امروز با شلیک بیش از 90 فروند موشک به شمال اسرائیل، دور جدیدی از مقابله حزب الله با ارتش ناتوان اسرائیل آغاز شد. آخرین گزارشهای رسیده از مناطق مورد هدف در اسرائیل، شلیک این موشکها سران رژیم صهیونیستی را در بهت و حیرت فروبرده است.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

Hit Man 4 Blood Money(قسمت اول)

اگر قبلا" از یک گیمر حرفه ای می پرسیدید کدام شخصیت را دوست داری ، به احتمال زیاد سالید اسنیک یا سام فیشر یا دانته پاسخ پرسش شما بود.اما هم اکنون گزینه ای دیگر نیز اضافه شده است ! هیتمن اکنون یکی از دوست داشتنی ترین و پرطرفدارترین شخصیت های دنیای بازیهای ویدئویی است.هیتمن در واقع یک انسان شبیه سازی شده از روی ژنهای یک قاتل خطرناک است که اغلب او را به نام «عامل 47» می شناسیم و این بخاطر کدی است که در پشت سر کچل این شخصیت دوست داشتنی وجود دارد.شاید و به احتمال قریب به یقین بازی Hitman 4 : Blood Money اصلی ترین گزینه ی شرکت Eidos برای رهایی از بحران و جلوگیری از ورشکستگی است. آنقدر بفروشد که Eidos نه تنها از ورشکستگی نجات یابد بلکه با سودی که از فروش نسخه های کامپیوتر این بازی نصیبش می شود بتواند 10 تا هیتمن دیگر هم بسازد ! با این مقدمه ی کوتاه به سراغ خصوصیاتی از این بازی که تابحال منتشر شده می رویم.

برای ابتدای بحث در مورد شماره ی جدید بهتر است به داستانی که برای این بازی بسیار خوب به رشته ی تحریر درآمده است اشاره کنیم.مانند قسمتهای قبل شما در نقش هیتمن وظیفه ترور اهداف خاص سیاسی و انسانی که برای شما مشخص می شود را برعهده دارید و برای انجام هر ماموریت سراغ دیانا می روید و با دریافت نقشه و شیوه انجام عملیات ، از وی پول انجام این ماموریت را می گیرید .وظیفه ی اصلی هیتمن در این قسمت نفوذ کردن به یک تشکیلات مخفی و خطرناک جنایتکارانه و از درون متلاشی ساختن این تشکیلات بوسیله ی ترور رهبران آن است.نقطه ی عطفی که در داستان مشاهده می شود حضور یک فرد به نام Albino که اتفاقا او هم یک انسان شبیه سازی شده به منظور انجام جنایتهای سازمان یافته است در مقابل راه هیتمن است.شخصیت هیتمن که اکنون بعنوان یک قهرمان در بین طرفداران این بازی شناخته می شود در واقع یک ضد قهرمان و آنتی هیرو ( Anti Hero ) است ، به دلیل اینکه در عین اینکه به روزگار گذراندن خود فکر می کند میل به کشتن دارد تا از این راه هزینه ی خرید وسایل جدید و زندگی اش را تامین کند ؛ حال نتیجه ی مثبت این کار نمایان می شود.رو در رو شدن دو ضد قهرمان که اهدافشان یکی است و آن کشتن اشخاص تعیین شده ولی عیب کار اینجاست که هیتمن در لیست سیاه آلبینو است و باید کشته شود ! حال خود را جای هیتمن بگذارید.شما می خواهید به حرفه ی آبرومند خود ادامه بدهید ولی یک نفر ماموریت دارد حرفه تان را برایتان آبرومندتر کند و آن هم بوسیله ی از بین بردن شما ! چه می کنید ؟

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

RISE OF NATION 2RISE OF LEGENDS

همزمان با بر پایی نمایشگاه بین المللی بازیهای رایانه ای 2006 E3میکروسافت بازی جدید خود را به بازار ارائه نمود.این بازی توانسته نظر افراد بسیاری را نسبت به خود جلب کند. چندی پیش اخباری در مورد Rise of Nations جدید یه گوش رسید . مایکروسافت پروژه ای را که ماه ها مخفی دنبال کرده بود تا حدودی آشکار کرد . نام این بازی Rise of Nations : Rise of Legends به معنای”طلوع ملتها : طلوع اساطیر” می باشد . شنیدن نام اساطیر هر انسان عاقل را به تعجب می اندازد. عنوان بازی کاملا جالب می باشد زیرا نام”طلوع ملتها “همه را به یاد تمدن و تاریخ می اندازد . اما نام “طلوع اساطیر” هم خود به خود ذهن هر بازیکننده ای را به یاد بازیهایی مانند Age of Mythology و Warcraft می اندازد . این مغایر بودن نام اصلی و عنوان چه معنایی می تواند داشته باشد ؟! شرکت بازی سازی Big Huge Games در سال 2003 با ارائه برترین بازی سال به یکدفعه از یک شرکت زیرمجموعه ضعیف به یکی از قوی ترین زیر مجموعه های مایکروسافت تبدیل شد . Rise of Nations به سرعت به یکی از پرفروش ترین بازیهای سال تبدیل شد . این بازی تاریخی و یکی از خوش ساخت ترین بازی های استراتژی بود. حال عنوان” Rise of Legends ” به یک بازی تاریخی چه ربطی دارد ؟! پاسخ این سوال بسیار ساده و در نوع خود جالب است ، ما این بار با یک بازی تاریخی/ تخیلی روبرو هستیم ! یک بازی با تمام خصوصیات قبلی ، شما با یک ملت و تمدن باید دنیا را تسخیر کنید ! اما دیگر فقط با اسب و درشکه و نیزه و طلا و سنگ و … سرو کار نداريد ، بلکه برخی از تمدنها که در بخش “Legends ” قرار می گیرند قدرت استفاده از نیرو های ویژه و جادویی را دارا مي باشند که در مقابل شما صف آرایی خواهند کرد . اما در مقابل تمدن های تاریخی هم قدرتهایی دارند که قدرت های اسطوره ای ندارند. مثلا در دوره ی Modern Time هواپیماهای شما به خوبی از پس اژدهای حریف بر می آیند ! فکرش را بکنید , جنگ اژدها و هواپیمای بمب افکن !حضور تمام 24 ملت و تمدن که در دو بازی قبلی Rise of Nations وجود داشتند در این بازی قطعی است .این 24 ملت و تمدن شامل :Britain,China,Egypt,India,Turkey,Greek,Persian,America,Maya,Nabian,Russian,Dutch,Lakota Iroquo,Korea,Frence,Spain,Aztec,Inca,Bantu,Roman,Mangol,Germanمی باشد به علاوه ی تمدن های اسطوره ای که هنوز نامشان فاش نشده است . تمام ملتها می توانند در تمام دوره ها شرکت کنند . اگر به یاد داشته باشید در دو بازی گذشته Rise of Nations در دو دوره ی Modern Age و Science Age تمام ملت ها ارتش یکسانی داشتند و حتی در اولین دوره یعنی Ancient Age هم بعضی کشورها ارتشی مشابه داشتند . مثلا ارتش هندی ها و ایرانی ها فقط چند فرق کوچک داشت و ارتش مغولستان و چین شباهت بسیاری به یکدیگر داشتند . مشکل دیگر این بود که تمام تمدن ها از ساختمان های یکسانی برخوردار بودند و تنها در چند تمدن شکل آنها متفاوت طراحی شده بود. مثلا ساختمانها ی Korea,China,Mangol با هم یک شکل بوند .

مراحل و مبارزه ها ( Campaigns )

Rise of Nations های قبلی با تمام خوبی ها یک عیب بزرگ داشت ، با وجود تمام پتانسیل های بهترین بازی استراتژی تاریخ یک پتانسیل را کم داشت که مخصوصا در نسخه اول بازی از عدم وجود آن رنج می برد ! آن مورد هم “داستان” بود که در نسخه اول هیچ داستانی در کار نبود و فقط باید یک تمدن را انتخاب کرده دنیا را با آن فتح می کردیم . در نسخه ی الحاقی ( Expansion Pack ) با نام Thrones and Patriots چند بخش به بازی اصلی اضافه شد . یکی از آنها بخش داستانی بود، البته داستان چندانی نداشت اما اسمش بخش داستانی بود که شامل : Alexander The Great , Napoleon , The New World , The Cold War بود. در این بازی با حفظ اصل و نسب خود یعنی فتح دنیا بخش مبارزه ی داستانی بسیار گسترده تر و اصیل تر شده و در بخش فتح دنیا با واقعیت های بیشتری روبرو هستیم .

نیرو ها و ساختمانها ( Buildings and Units )

تمام سربازهایی که در بازی های قبل بودند در این بازی هم حضور دارند . مانند بازی های گذشته سربازها در هر دوره با دوره ی قبل فرق می کنند . دیدبان ها ( Scout ) در این بازی خط دید بیشتری دارند و در بعضی تمدن ها قدرت دفاعی هم دارند . ساختمانها ی زیادی به این بازی اضافه شده که بیشتر آنها مربوط به تمدن های جادویی می باشد . به عجایب هم چند ساختمان اضافه شده است .

ما در سری مجموعه های Rise of Nations ضعف وافری را در قسمت گرافیک شاهد بودیم ، گرافیک دوبعدی و صدای کاملا تصنعی در بازی حاکم بود . اما اینبار با استفاده از کمک تعدادی از افراد تیم های دیگر مایکروسافت ، گرافیک آنچنان پیشرفت کرده که هیچ بازی استراتژی دیگری توان رقابت با آن را نخواهد داشت . موتور گرافیکی جدید را می توان به جرات قوی تر از Age of Empires III دانست . صدای تصنعی بازی کاملا از بین رفته، شما در بازی های قبلی صدای موسیقی بسیار زیبایی را می شنیدید اما مثلا در هنگام حرکت اسبها یک صدای مسخره از سم اسب می شنیدید که همین امر موجب نارضایتی بازیکننده میشد .نورپردازی با الهام از آثار شاهکار لئوناردو دا وینچی برداشته شده است . Game play بسیار قدرتمندی در این نسخه طراحی شده است که نظر هر بازیکننده استراتژی را به خود جلب میکند. از نظر مسائل فنی این شماره از سری Rise of Nations بسیار پیشرفت کرده و زیبایی خاصی دارد.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385

DREAMFALL(قسمت پایانی)

در Dreamfall ، صحنه های مبارزه نیز وجود دارد ؛ به عنوان مثال Zoe که به کلاس دفاع شخصی در طول بازی می رود در یک صحنه با یک زن دیگر به مبارزه می پردازد. در این حالت دوربین بازی همانند بازی های Tekken می شود و دو نوار کوچک که نشان دهنده ی Health اشخاص است در بالای تصویر ظاهر می شود. مبارزه در این بازی مانند بازی های اکشن دیگر سریع و دیوانه وار نیست و به جای فشار دادن سریع دکمه ها شما با مبارزه ی آرام تری روبرو هستید به طوری که می توانید کاملآ منطقی حمله یا دفاع کنید ، همچنین فاصله ی شما با رقیب تعیین کننده ی نوع ضربه خواهد بود ، مثلآ اگر فاصله کم باشد از ضربات خفیف استفاده می شود اما اگر فاصله زیاد باشد از ضربات بلند و قوی استفاده می شود, البته شما تنها در نقش Zoe در این بازی مبارزه نخواهید کرد بلکه در نقش شخصیت های دیگری نیز باید با شمشیر یا نیزه و یا سلاح های سرد دیگر به مبارزه بپردازید. همانطور که گفته شد در این بازی شما فقط در نقش Zoe نخواهید بود بلکه به شخصیت های مختلف در زمان های آینده و قدیم تبدیل خواهید شد. از یک شهر خیالی به یک دنیای تخیلی و ماوراءالطبیعت خواهید رفت. در دنیای خیالی‌‌ ، شهرهای قرون وسطی مانند را طی می کنید و با شخصیت های عجیبی روبرو خواهید شد. معماهای بازی نیز بسیار جذاب می باشد ؛ از باز کردن یک ترافیک در یک خیابان باریک گرفته تا پیدا کردن کدهای امنیتی برای ورود به یک مکان سری. در شرایطی دیگر شما باید یک نگهبان موزه را سرگردان کنید تا بتوانید از سد او رد شوید که این کار نیاز به خلاقیت و یا کمک گرفت از افراد دیگر موجود در آن قسمت دارد. همانطور که در ابتدا گفتیم‌ ،‌ در بازی مراحل Stealth هم وجود دارد ، مثلآ شما باید در یکی از مراحل این بازی ، از میان روبوت های امنیتی به طور مخفیانه رد شوید البته این کار بسیار سخت نمی باشد و جا برای پنهان شدن وجود دارد و شما با کمی هوش و دقت می توانید این مراحل را به آسانی رد کنید.

حداقل 12 تا 15 ساعت بازی در Dreamfall وجود دارد و این به گونه ای امکان پذیر است که شما مانند یک بازی اکشن ، به سرعت بازی را طی کنید اما در واقع علاقه مندان به بازی های Adventure معمولآ سرعت کم و هیجان و ماجراجویی را در این نوع بازی ها دوست دارند که در این صورت بازی 35 تا 40 ساعت به طول خواهد انجامید. در آخر باید گفت که بر روی این بازی حدود 3سال کار شده است و سازندگان آن بیشتر بر ساخت داستانی جذاب و شخصیت هایی ماجراجوئی و محیطی زیبا تاکید داشته اند ولي به طور كلي Dreamfall : The Longest Journey با گرافيكي عالي در مقابل بازي هاي Adventure ديگر و صداگذاري فوق العاده و Gameplay نسبتآ خوب و به خصوص داستاني زيبا و پيچيده ، بازيي بسيار زيبا براي دوستداران بازي هاي Adventure به شمار مي رود و ما هم اين بازي را به همه ي Adventure کاران توصيه مي کنيم.

دسته ها :
شنبه هفتم 5 1385
X