سمفونی " ایکاش "های من !

من از تبار طایفه ای هستم که درحد خود برای آرمانهای این انقلاب زحمت کشیده است . چه با حضور تنگاتنگش در میان محرومین مناطق دور و مرزی ، چه در سالهای جنگ ، و چه در حضور رسانه ای اش که عمدتا همان جامعه آرمانی را در کم کاری و بدکاری و خوب کاری مسئولین رصد می کرده است . من ، دراین سی سال عمر انقلاب ، بسیار از باید ها و نباید ها نوشته و تصویر ساخته ام . و در این راه ، خدای می داند که آبروی خود را نیز به میان آورده ام و برای فرزندان و خانواده خویش زحمت تراشیده ام  . و چون وامدار کسی و جریانی نبوده ام ، تیز گفته ام و تیز نوشته ام . بقدر بضاعت خود ، تلاش کرده ام دراین تیز گفتن و تیز نوشتن ، جانب انصاف و درستی را بگیرم .

 این روزها اما ، روزهای تعلیق من و امسال من است . چرا ؟ خواهم گفت . من و امثال من ، در این سالها ، هرکجا که کم می آوردیم و بغضمان به مرحله شکفتن پا می نهاد ، به مولایمان خامنه ای پناه می بردیم . کاستی های خود را در کمال او غنا می بخشودیم . به زندگی ساده او غرور می ورزیدیم . از این که او به راه امام اصرار می ورزد، در پوست نمی گنجیدیم . واز این که او ، فرزندان خود را از ورود به کارهای اقتصادی و مالی و مسئله دار برحذر داشته ، ذوق زده می شدیم . من با لذت ، از میزان دارایی او که اگر قرار بر اسباب کشی باشد ، می شود اسباب و اثاثیه خانه او را در پشت یک وانت جای داد ، نوشته ام و ذوق کرده ام .  من از انصاف و بزرگی و عدالت و شجاعت و سرزدن گاه و بی گاهش  به صاحبان انقلاب نوشته و به آن بالیده ام .

 این روزها که روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری است ، برای من و امثال من ، روزهای معلق بودن است . کسی نیست به سئوالها و ابهام های ما پاسخ بدهد . ما معلقیم . خامنه ای ما فصل الخطاب همه درماندگی ها بود ، اما من امروز به دنبال رهایی بخشی  می گردم که مرا با گذشته ام آشتی دهد . من این روزها لذتی از سالهای خدمتم به انقلاب نمی برم . من از این که هموطنانم درخیابانهای شهر کشته می شوند ، به انقلابی بودن خود تردید می کنم . من افقی برای جامعه خود ترسیم کرده بودم که درآن افق ، حتی به اغتشاش و آتش زدن و خراب کردن اموال عمومی ، به دیده عبرت می نگرد و برای آن اعتبار و شانی قائل است . من جامعه ای را برای خود ترسیم کرده بودم که بزرگان نظام ، به مردم ، به چشم عیال خود می نگرند . حتی عیالی که به آنها پشت کرده باشد و در نجوای جهالت خود به آنها ناسزا بگوید . چه کنم ؟ من اینگونه جامعه ای را برای خود آراسته بودم . حکایات بعد از انتخابات ، بساط فکری مرا به هم ریخته است . این روزها من و امثال من دچار تردید شده ایم . قرار نبود در افق این انقلاب ، ظلم عربده بکشد و قداره به کمر ببندد . چه از طرف نظام چه از طرف مردم . قرار بود ما با برپایی این نظام ، خلا ایمانی و انسانی جوامع دیگر را به رخشان بکشیم . قرار بود به آنها بیاموزیم : مردمداری یعنی چه ؟ قرار بود صبوری و کرامت و درستی و انصاف و عدالت و زیبایی های گمشده انسانی را به نمایش درآوریم . من این روزها دریک خلا تعلیقی بسر می برم . از یاد آوری گذشته خویش هیچ لذت نمی برم . به مسئولین هم که نگاه می کنم ، آنها را برآمده از حق و انصاف نمی بینم . راستش را بخواهید این تردید درست بعد از اولین حادثه های بعد از همین انتخابات درمن و امثال من پیدا شده است . تا روز قبل از آن ، ما همان فداییان این انقلاب و نظام بودیم . یعنی فداییان آرمانهای خوبی که قرار بود این نظام برای مردم ما و مردم جهان به صحنه آورد . اما اکنون چه کنم ؟ خود را با چه ادله ای و احتجاجی متقاعد کنم که این روزهای جامعه من ، ادامه روزهای پیش از انتخابات است ؟ وهمان است که شهدا برای برپایی آرزوهای  آرمانی این نظام از خود گذشتند ؟ این روزها من دست بر پشت دست خود می زنم و سرگردانم و ایکاش ایکاش می کنم . چه ایکاشهایی ؟ خواهم گفت :

۱- ایکاش رهبر ما درست یک روز پس از اخذ رای که هنوز شمارش آرا به پایان نرسیده ، پیام نمی داد و  از نتیجه حاصله ابراز شادمانی نمی کرد . ایکاش به شکوه میلیونی شرکت کنند گان بسنده می فرمود .

۲ - ایکاش رهبر ما با اولین جرقه های اعتراض ، مثل یک بزرگ بسیار بزرگ ، جانب انصاف و عدل را می گرفت و به معترضین می فرمود : مگر خامنه ای مرده است که شما احساس دلتنگی می کنید ؟ خامنه ای هست برای این که هر معترضی احساس تنهایی نکند . خامنه ای هست تا کسی احساس نکند در این نظام فریاد رسی نیست . و می فرمود : من تا مادامی که رای دهندگان  به اقناع کامل نرسند و نسبت به سلامت و صحت و نتیجه آرا خود  احساس آرامش نکنند ، به جانبداری از رای دهندگان خواهم پرداخت و از حقوق آنان دفاع خواهم کرد.

۲- و کاش با اولین راهپیمایی معترضین ، خود به صفوف آنان می پیوست و در شکوهی باور نکردنی ، محبوبیت خود را صد چندان می کرد . معترضین مگر چه می خواستند ؟ غیر از احقاق حق ؟ و در میان همان جمعیت ملیونی معترضین ، می فرمود : به چه معترضید ؟ به نتیجه آرا ؟ من درهمین جا اعلام می کنم که با شما برای احقاق حق تان همصدایم . برای من که رهبر شمایم ، در وجه حقوقی ، موافق و مخالف یکسانند .

۳ - ایکاش بعد از اولین درگیری ها و اولین کشته ها ، خامنه ای ما اعلام عزای عمومی می کرد . چرا ؟ برای این که کشته شده ها ، از اسراییل و آمریکا نیامده بودند و ضد انقلاب و منافق هم نبودند . از مردم بودند . گیریم که آنها در راهپیمایی غیرقانونی کشته شده اند ، و گیریم که به هشدار دستگاههای انتظامی اعتنا نکرده اند ، اما ایرانی که بودند . انسان که بودند . چرا ما برای کشته های دیگران ارج می نهیم و برای هموطنانمان ارعاب و اختفا و تنش پیشنهاد می کنیم ؟

۴ - ایکاش خامنه ای ما در خطبه های نماز جمعه بعد از انتخابات و بعد از تشنجات اخیر ، از خانواده های کشته شدگان دلجویی می کرد . اخلاق پیامبران اینگونه است . پیامبر ما به فرموده قرآن ، از جهل مردم آنچنان می گداخت و نسبت به آنان دلسوزی می کرد که خدای متعال به او هشدار می دهد . که ای رسول ما ، تو در جانبداری از جهال و نافهم ها ، داری خودت را از پای در می آوری !  مردم ما که به آن درجه نفهم نیستند . سئوالی داشته اند که در پاسخگویی نسبت به آن تعلل شد.

۵ - ایکاش نیروهای بسیجی و انتظامی و سپاهی وارد معرکه نمی شدند . مگر چه شده بود که اینهمه نیرو باید به میان می آمدند . خدا خوب می داند که با سخن گفتن درست با این مردم ، می شد همه آنان را مجاب کرد و محبت آنان را برای نظام ذخیره کرد و از این انشقاق بزرگ ایجاد شده جلوگیری کرد . مگر دیگر می شود این مردم زخم خورده را که تعدادشان هم کم نیست ، بار دیگر به جانبداری از نظام دعوت کرد .

۶ - ایکاش خامنه ای ما  بلافاصله بعد از بالا گرفتن اعتراضات به تلویزیون دستور می فرمود تا برای آقای موسوی ، حتی بعنوان یک مجرم ، فرصتهایی ایجاد کنند تا او نظرات خود را باز بگوید . اگر این اتفاق می افتاد چه بسا فاجعه های بعدی رخ نمی داد که برای ما و برای نظام ما تا ابد لکه ننگی به شمار آید .

۷ - ایکاش مراجع ما سکوت خود را می شکستند و با صراحت در باره اغتشاش های اخیر اعلام موضع می کردند و تنها به کلی گویی و دعوت به آرامش و مراجعه به شورای نگهبان اکتفا نمی فرمودند . و مثلا آیت الله جوادی آملی ، در یک بیانیه بسیار آرام و روشنگرانه ، داستان هاله نور را که رییس جمهور جلوی چشم همه آن را ساختگی اعلام کرد ، یک حقیقت و یک ماجرای درست و رخداده بیان می کردند و نسبت به دروغگویی آقای احمدی نژاد  ابراز تاسف می کردند . مگر نه این که مومن باید راست بگوید اگر چه به زیانش تمام شود ؟

۸ - خامنه ای ما در نماز جمعه ، منصفانه نسبت به کاندیداها و ناسزاگویی های آنان موضع درستی گرفت . اما ایکاش کسی از مردم ، حداقل عموم مردم ، از گرایش ایشان به آقای احمدی نژاد خبردار نمی شد . امام خمینی عزیز ، هیچگاه نسبت به بنی صدر - که حتما با وی مخالف بود - اعلام نظر صریح نکرد و به انتخاب مردم - اگر چه اشتباه - احترام نهاد .

۹ - ایکاش خامنه ای ما در ملاقات با نمایندگان مجلس ، که هنوز شورای نگهبان نظر قطعی خود را درباره صحت انتخابات اعلام نکرده ، انتخابات را سالم و تمام شده برنمی شمرد و همکاری نمایندگان با دولت را به بعد از اعلام نظر شورای نگهبان موکول می فرمود .

۱۰ - ایکاش خونی ریخته نمی شد و بسیجیان در هیبت لباس شخصی به میان نمی آمدند و برای یک چنین مسئله ساده ای که به راحتی می شد به نفع نظام و همان جمعیت چهل ملیونی شرکت کننده درانتخابات مصادره اش کرد ، قشون کشی حیرت انگیزی صورت نمی گرفت .

۱۱ - و ایکاش های دیگری که اینجا تاب تحمل آن را ندارد .

گاه نوشت محمد نوری زاد ::>> سمفونی ایکاش‌های من

دسته ها : آه و فغان
شنبه بیست و هفتم 4 1388
تمامی مراسم در اینجا قرار می‌گیرد. 

 

شب اول ماه رمضان

شب دوم ماه رمضان

بهانه جور نمود،‌که بر درت آیم    
بر آشنای همه ساله هم نوایی کن
بیا و راضی از این عبد بی سراپا باش 
بیا و روزی ما را امام رضایی کن
به خاطر روی حسین هم که شده
به عبد عاصی خود، باز هم خدایی کن

  شب سوم ماه رمضان

آزادگی، شرافت مردان عاشق است *** بیچاره من، اسیر و آزاده نیستم
دل ناگزیر، مونس لهو و لعب شود   ****  وقتی انیس تربت و سجاده نیستم
افسوس، نزد دلبر خود بی تواضعم *****  گردنکشی نمایم و افتاده نیستم

شب چهارم ماه رمضان

شب پنجم ماه رمضان

شب ششم ماه رمضان

شب هفتم ماه رمضان

شب هشتم ماه رمضان

شب نهم ماه رمضان

 

دسته ها : آه و فغان
شنبه ششم 7 1387
ای ارکیان، به یمن سحرهای مستمان
یک نامه از بهشت رسیده به دستمان
این نامه از همان شهدای شلمچه است
از رهروان کرب و بلای شلمچه است
بعد از به نام حق و سلام، آمده چنین
ای مردگان روی زمین، شبه مومنین
ای کرده دام نفس و منیت اسیرتان
ای طول آرزو و هوش کرده، پیرتان
ای مرغکان حبس قفس
پر نمی‌زنی چندی به مرقد ما؟
ما قصه نیستیم، کتاب حقیقتیم
افسانه نیستیم، یقین، با غیرتیم
ما هم شبیه جمع شما سینه می‌زدیم
آن نور سبز جبهه و آن نور شما کجا؟
آن شهد شور خالص و شور شما کجا؟
آخر به جرم چیست فراموشمان کنید؟
با خاطرات مرده هم آغوشمان کنید؟
از شهرتان صفای شهیدان گرفته شد
حتی صدای پای شهیدان گرفته شد
طعم جوانی و پی لذت شدید
اینترنتی مسافر شهوت شدید
تنپوش سبز اهل ولایت که پاره نیست
اهل دعا که مشتری ماهواره نیست
همراه ما ،به ما سحر و بوی سیب داد
همراهتان چه شد که شما را فریب داد؟
در هر مکالمه که کلام شهید نیست
غیرت کنید و شیوه‌ی خود را عوض کنید
دل‌های زنگ‌خورده‌ی خود را عوض کنید
خود رو نبوده، رو به سوی اهل دل کنید
ما را کنار فاطمه کمتر خجل کنید
یاد دو کوهه، باز هواییتان کند،
یک حسین کرب و بلاییتان کند
وقتی حسین ذکر سحرهایتان شود
در پی روضه، یار هم آوایتان شود
مسجد ارک - حاج مصور ارضی - رمضان ۸۷ 
دسته ها : آه و فغان
شنبه ششم 7 1387
پیری ز راه آمد و عمر جوان گذشت
دل، دست و پا به خون زد و آن مهربان گذشت
دوش از نظر ،خیال تو دارم که چون گذشت
اشک آنقدر دوید ز پی که از فغان گذشت
در راه تو از عالم و آدم گذشته‌ایم
ای زخم عشق با تو ز مرهم گذشته‌ایم
چون آب از سر همه عالم گذشته‌ای
قربانی از معالجه منت نمی‌کشد
مسکن دوست، وقت به دولت نمی‌کشد
کارم به وصل دوست به صحبت نمی‌کشد
برق و شرار محفل محمل فرصت نمی‌کشد
عمری نداشتم که بگویم چه سان گذشت
تا آمدم به خویش بجنبم، نگاهم رفت!
چون حوصله ز سر ، ز کفم اختیار رفت
بیدار تا شدم همه گفتن، همه گفتند یار رفت!
تا غنچه دم زند، ز شکفتن ،‌بهار رفت
از ملک تو برون نشدم، قدر یک نفس
دل را که در معامله‌ی شعله سوختم
فرصت نبود که تا بگویم فروختم
لب را چو زخم تازه به تعجیل دوختم
دلدار رفت و من به وداعی نسوختم
شب ۱۲- ماه رمضان-مسجد ارگ-حاج منصور ارضی
دسته ها : آه و فغان
چهارشنبه سوم 7 1387
با معصیت خو کرده‌ام
سوی گنه، رو کرده‌ام
حالا پشیمان آمده آم؟
از زشتی کردار
از کرده‌ام هستم خجل
وقت سفر ماندم به گل
خوبان همه رفتند من جا مانده‌ام از یارها
در معصیت پرداختم ، سرمایه خود باختم
در دل پر از شوق گناه
بر لب به ذکر یا اله سودی نبخشیده مرا! تکرار استغفار!
تو خود کشیدی ناز من
گفتی شوی همراز من
گفتی بیا از من بجو درمان جمله کارها
آغوش خود را وا کرده‌ای
من را تماشا کرده‌ای؟
از ظلمت کردی مرا رها
با عشق یار سر جدا
تو آبرو دادی مرا
با رحمتت ینی حسین
دستم گرفتی ما را
العفو ، یا رب یا کریم
من کربلایی مذهبم ، عبد حسین و زینبم
نامش نیفتد از لبم
حتی میان دارها،حتی میان نارها
شب ۱۱ - ماه رمضان ۸۷ - حاج منصور ارضی - مسجد ارگ
دسته ها : آه و فغان
چهارشنبه سوم 7 1387
شرکت اینتل اعلام کرد که پردازنده نهالم (Nehalem) را در اواخر سال جاری عرضه خواهد کرد. این معماری قرار است به‌نوعی جایگزین ریزمعماری‌های به‌کار رفته در پردازنده‌های 2 Core این شرکت شود. این ریزمعماری سال گذشته به‌صورت بسیار سطحی معرفی شد، اما به‌‌‌‌تازگی و در نمایشگاه کامپیوتکس(Computex) ، اینتل جزییات بیشتری از این ریزمعماری را فاش کرد.

ریزمعماری نوین‌

شرکت اینتل اعلام کرد که پردازنده نهالم (Nehalem)  را در اواخر سال جاری عرضه خواهد کرد. این معماری قرار است به‌نوعی جایگزین ریزمعماری‌های به‌کار رفته در پردازنده‌های 2 Core این شرکت شود. این ریزمعماری سال گذشته به‌صورت بسیار سطحی معرفی شد، اما به‌‌‌‌تازگی و در نمایشگاه کامپیوتکس(Computex) ، اینتل جزییات بیشتری از این ریزمعماری را فاش کرد.

نتایج آزمایش‌های اولیه‌ای که بر روی این پردازنده صورت گرفته، نشان داده است که این ریزمعماری در کنار مزایای زیادی که دارد از اشکالاتی نیز رنج می‌برد. پردازنده‌های ساخته شده با استفاده از این ریزمعماری تا 10 درصد مصرف بیشتری نسبت به پردازنده‌های دیگر این شرکت دارند، اما در عوض 20 تا 50 درصد کارایی بهتری در فرکانس‌های کاری مشابه دارند. این امر بدان معنا است که بهره‌وری کلی این پردازنده‌ها نسبت به پردازنده‌های حال حاضر افزایش پیدا کرده است. در برخی از آزمایش‌ها فرکانس این پردازنده‌ها تا مرز 66/2 گیگاهرتز نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از اشکالات اصلی در پردازنده‌های ساخته‌شده با استفاده از این ریزمعماری پایین آمدن سرعت لحظه‌ای در هنگام کار روی درگاه‌‌های PCI Express است. اما به احتمال زیاد، اینتل این اشکال را تا زمان عرضه نهایی این محصول برطرف خواهد کرد.

 گفته می‌شود که شرکت AMD نیز محصول جدیدی را در دست ساخت دارد که با نهالم رقابت خواهد کرد. بلافاصله پس از معرفی این ریزمعماری بسیاری از سازندگان مادربردها پشتیبانی خود را از آن اعلام کردند. شرکت گیگابایت به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده مادربرد، یکی از شرکت‌هایی بود که تصمیم خود را برای پشتیبانی کامل از ریزمعماری در مادربردهای خود اعلام کرد.

نسل جدید معماری چند هسته‌ای‌

شرکت اینتل همچنین اطلاعات اجمالی را راجع به معماری چندهسته‌ای جدید خود منتشر کرد. پس از شایعاتی که پیرامون پلتفورم بعدی اینتل به‌گوش می‌رسید، خود این شرکت با انتشار جزییاتی بیشتر از این معماری بر شایعات موجود مهر تایید زد. این معماری که لارابی ( Larrabee ) نام دارد، از پردازش چندهسته‌ای برای افزایش سرعت محاسباتی نرم‌افزارهای سه‌بعدی گرافیکی و برنامه‌های شبیه‌ساز علمی و مهندسی استفاده می‌کند. به‌گفته اینتل تا زمان ارایه این پردازنده در سال 2009 یا 2010 اولین مدل‌های مبتنی بر این تراشه پرقدرت با هدف تسخیر بازار رایانه‌های شخصی مخصوص پردازش‌های گرافیکی معرفی خواهد شد.

این شرکت اعلام کرد که در جریان کنفرانس گرافیک رایانه سیگ‌گراف(SIGGRAPH)  درسال 2008، گزارش دقیق‌تری را در این باره منتشر خواهد کرد. لارابی بر مبنای پردازنده‌هایی با معماری مشابه 86 x ساخته خواهد شد، اما مشخصه‌هایی از آن  مانند پردازش برداری و سخت‌افزار اختصاصی برای عملیاتی همچون پردازش بافت‌های گرافیکی  ارتقا و بهبود خواهند یافت. طراحی این پلتفورم با هدف انعطاف بیشتر و قابلیت برنامه‌ریزی پیشرفته‌تر نسبت به تراشه‌های پردازش گرافیکی (GPU)  صورت گرفته است.

به‌گفته اینتل تراشه‌های جدید نسبت به انواع تراشه‌های گرافیکی حال حاضر از فاکتور انتساب به معماری آشنای اینتل و در نتیجه برنامه‌ریزی آسان‌تر برخوردار هستند. با وجود این که گفته می‌شود هسته لارابی بر مبنای فناوری پنتیوم است، اما ویژگی‌هایی مانند multithreading  و گسترش‌های 64 بیتی موجب می‌شوند تا کارایی آن نسبت به پنتیوم، افزایشی چشمگیر از خود نشان بدهد.

سعیده ستوده نیا

منبع :‌ کلیک

دسته ها : سخت‌افزار
شنبه نهم 6 1387
دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می‌گشایند و خود را برای صعود از پله‌های پیشرفت و تخصص شبکه‌ای آماده می‌کنند. مدرکCCNA در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه‌ها جای می‌‌گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه‌های کوچک و متوسط (100 و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه‌اندازی کنند.

دورهCCNA 
سطح تخصص: آشنایی(Associate)

(Cisco Certified Network Associate CCNA  در قاعده هرم سیسکو جای گرفته و نخستین سطح مهارتی سیسکو، یعنی سطح آشنایی و مقدمات است. دانشجویان با اخذ این مدرک، دروازه سیسکو را بر روی خود می‌گشایند و خود را برای صعود از پله‌های پیشرفت و تخصص شبکه‌ای آماده می‌کنند. مدرکCCNA  در گروه نصب و پشتیبانی و نگهداری شبکه‌ها جای می‌‌گیرد و دارندگان این مدرک این قدرت و توانایی را خواهند یافت که شبکه‌های کوچک و متوسط (100 و کمتر کاربر) را نصب، پیکربندی و راه‌اندازی کنند.

دارندگان این مدرک، این توانایی‌ها را به‌دست می‌آورند:

 افزایش دانش و توانایی‌ها و تجربیات شبکه‌ای و تضمین موقعیت شغلی‌

 پیاده‌سازی سرویس‌های تلفنی برای شبکه‌های کوچک‌

 راه‌اندازی و پیکربندی و مدیریت شبکه‌های محلی (LAN)  ساده با تجهیزات سیسکو

 برگزیدن یکی از سرویس‌هایWAN، با توجه به نیاز شبکه و پیاده‌سازی و مدیریت کلی آن‌

 رفع اشکالات موجود در LAN وVLAN

 آشنایی و مهارت کلی با سیستم عامل روتر (IOS) شامل :

اجرای فرمان‌هایی همچون به‌روزرسانی، پشتیبان‌گیری، دانلود نرم‌افزار ومدیریت IOS 
      تشریح فرمان‌های مسیریاب، مانند تعیین رمز عبور و استفاده از فرمان راهنمایی مسیریاب.

دریافت این مدرک، به اخذ مدرک دیگری نیاز ندارد، ولی بهتر است که دانشجو با این مفاهیم آشنایی کلی داشته باشد:

 با گذرانیدن دوره Network+  (یکی از دوره‌های(CopmTIA ، برای آشنایی پایه‌ای با مفاهیم اصلی شبکه 

 آشنایی کلی با لایه های OSI

- آشنایی با توپولوژی و همبندی شبکه‌

- آشنایی با پروتکلTCP/IP و اصول شبکه‌‌بندی (Subnetting) 

- آشنایی کلی با تجهیزات سخت‌افزاری شبکه مانند: سوییچ، هاب و سخت‌افزار کامپیوتر

  -‌6 ماه تا یک‌سال تجربه کاری در یک شبکه کوچک.

دورهCCDA
سطح تخصص : آشنایی (Associate) 

 (Cisco Certified Design Associate) CCDA تضمین‌کننده دانش طراحی و مهندسی شبکه‌های کوچک اداری است. دارندگان این مدرک توانایی بنیادی برای طراحی و نصب شبکه‌های کوچک سیسکو ( 100 یا کمتر ایستگاه‌های کاری) را خواهند داشت و با استفاده از تجهیزات مسیریاب و سوییچ قادر به پیاده‌سازی LAN و WAN  و سرویس‌های Dial Access برای شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون خواهند بود. همچنین قادر به ارزیابی راه‌حل‌هایی برای رفع اشکالات مربوط به انتقال ترافیک صوت بر روی شبکه خواهند بود.

این مدرک پیش‌نیازی ندارد، اما اخذ مدرک CCNA پیش از آن سفارش شده است.

دورهCCNP
سطح تخصص:  Professional

CCNP  یک مدرک رده بالای مهندسی شبکه است. افرادی که این مدرک را دریافت دارند، خواهند توانست شبکه‌های بزرگ کامپیوتری با یکصد تا بیش از پانصد کامپیوتر را نصب، پیکربندی و عیب‌یابی کنند. این دسته از شبکه‌ها که اغلب در کارخانجات صنعتی بزرگ، مراکز بزرگ بازرگانی و همچنین سازمان‌های بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبکه‌های محلی کوچک و شبکه‌های دفتری  به‌دلیل نوع استفاده  افزایش شمار کاربران و نقشی که در پیشبرد اهداف نهایی آن سازمان ایفا می‌کنند، از حساسیت و اهمیت حیاتی برخوردار است. بنابراین، کسانی که با دریافت مدرک CCNP پا به عرصه کار با این‌گونه شبکه‌ها می‌گذارند، نسبت به دارندگان مدارک دیگر (مانند(CCNA ، اهداف بزرگتر و به‌دنبال آن مشکلات و دردسرهای بیشتری را پیش‌رو دارند. در عوض، این افراد از دیدگاه جایگاه شغلی در رده‌های بالاتر و از دیدگاه حساسیت نقشی که به‌عهده دارند، دارای مسوولیتی بزرگتر و از دیدگاه درآمد، وضعیتی مطلوبتر از دیگر دست‌اندرکاران طراحی و نصب شبکه دارند.

به‌طورکلیCCNP مدرکی است که چیزی را برای دستیابی داوطلب به فناوری‌های روز شبکه‌های بزرگ، کم نمی‌گذارد. مباحث پرشماری که در این دوره مطرح می‌شود، به‌صورت همه جانبه، هر گونه فناوری در زمینه شبکه‌های یاد شده را بررسی می‌کند و در این راه هر مساله مهمی (مانند: امنیت، کیفیت سرویس(QoS) ، شبکه‌های اختصاصی مجازی(VPN)  و فناوری‌های ‌پهن‌باند) را به‌تفصیل مطرح می‌سازد.

داوطلبان دریافت مدرکCCNP  باید نخستین قاعده هرم تحصیلی شرکت سیسکو، یعنی مدرکCCNA، را (که مربوط به شبکه‌های محلی کوچک می‌شود) گذرانیده باشند. شخصی که به دریافت مدرک CCNP نایل می‌شود، از دیدگاه رده شغلی در میان همه شغل‌هایی که مربوط به مهندسی شبکه  به‌ویژه نصب و راه‌اندازی شبکه با استفاده از تجهیزات سیسکو  می‌شود، در رده دوم یعنی پس از مدرک CCIE که مربوط به مشاوران حرفه‌ای سیسکو است، قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که شخص دارندهCCNP  می‌تواند فاصله مقام خود را با ارشد‌ترین سطح کارشناسی شبکه به یک گام برساند.

کارشناس شبکه با ارتقای مدرک خود از CCNA بهCCNP  نه‌تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبکه‌های LAN وDial up  را افزایش می‌دهد، بلکه از محدوده شبکه‌های محلی با کاربرد کوچک خارج شده و توانایی خود را در راه‌اندازی شبکه‌های WAN تثبیت می‌کند.

برای کسب مدرکCCNP  شرکت در 4 دوره آموزشی و گذرانیدن موفقیت‌آمیز آزمون‌های هر کدام از آن‌ها الزامی است. مواد این دوره عبارت است از:

1- ساخت شبکه‌های عادی سیسکو (BSCI)

در این دوره، نحوه اتصال و استفاده از مسیریاب‌های سیسکو در شبکه‌های LAN و WAN برای سایت‌های متوسط تا بزرگ آموزش داده می‌شود. در این دوره مباحث جامعی در زمینه پروتکل‌های EIGRP،BGP ، EGP،OSPF و ISIS  مطرح شده و داوطلبان با دو نوع پروتکل مسیریابی به‌نام‌های Distance Vector  وLink State آشنا می‌شوند. در پایان این دوره، داوطلب می‌تواند سرویس‌هایIOS  مناسب یک مسیریاب سیسکو را انتخاب و راه‌اندازی کند.

2 -  ساخت شبکه‌های چند لایه سیسکو(BCMSN) 

در این دوره، شیوه ایجاد یک فضای شبکه بر پایه فناوری سوییچینگ چند‌لایه در سرعت‌های بالای اترنت(Ethernet)  به مدیران شبکه‌ها آموزش داده می‌شود. این دوره شامل مفاهیم مسیریابی و سوییچینگ و فناوری‌های لایه دو و سه است. داوطلبان پس از طی این دوره خواهند توانست یک فضای سوییچینگ چندلایه را برپا ساخته و به کنترل ترافیک شبکه با استفاده از سیستم‌های تشخیص هویت لایه‌های گوناگون بپردازند.

3 - ساخت شبکه‌های راه‌دور(BCRAN)

در این دوره، داوطلب چگونگی پیکربندی و عیب‌یابی شبکه‌هایی را که در جاهای دیگر ایجاد شده و از طریق فناوری راه‌دور(Remote) به سایت مرکزی دسترسی دارند، فرا می‌گیرد. همچنین حالت عکس این کار یعنی دسترسی راه‌دور به سایت مرکزی با مصرف کمترین پهنای‌باند نیز در این دوره مورد بحث قرار می‌گیرد. به‌طور کلی در BCRAN به شبکه‌های WAN توجهی ویژه می‌شود و روش پیکربندی تجهیزات سیسکو و برقراری ارتباط بهینه بین سایت مرکزی و دیگر شعبه‌ها و مسایل مربوط به کیفیت سرویس(QOS) در یک شبکه  WAN تشریح می‌گردد.

این دوره به‌ویژه برای مدیران شبکه‌ها که مسوول اجرا و عیب‌یابی زیرساخت یک شبکه WAN هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

4 -  پشتیبانی و عیب‌یابی شبکه(CIT) 

در این دوره، داوطلب چگونگی عیب‌یابی کامپیوترهای‌ سرویس‌گیرنده یا سرویس‌دهنده را، که تحت پروتکل‌های گوناگون به‌هم متصل گشته‌اند و از سوییچ‌ها و مسیریاب‌های سیسکو استفاده می‌کنند، فرا می‌گیرد. بنابراین با گذرانیدن این دوره، می‌توان به تحلیل و شناسایی مشکلات در محیط‌های Fast Ethernet، VLAN، Frame Relay،ISDN BRI  و ...، پرداخت و مشکلات پیچیده مربوط به سوییچ‌ها و مسیریاب‌های سیسکو را حل کرد.

دوره CCDP
Cisco Certified Design
Professional
سطح تخصص: Professional

مدرکی برای طراحی حرفه‌ای و مسیریابی و سوییچ شبکه‌ها در محیط LAN و WAN با امکان سیستم شماره‌گیری برای شبکه‌های بزرگ است.

دارندگان این مدرک، دانش لازم برای طراحی پیشرفته شبکه‌هایRouted  وSwitched  که شامل LAN و WAN  و سرویس‌های Dial Access است را دارا هستند. (برای بین100 تا 500 ایستگاه کاری). همچنین توانایی اعمال ماژول‌ها روی مسیریاب‌ها و انتخاب راه‌حل و طرحی مناسب برای محیط‌های کاری متفاوت (کاری، شخصی، شرکت‌ها و سازمان‌های گوناگون) را به‌دست خواهند آورد.

داوطلبان برای کسب این مدرک باید دوره‌های مدرک CCNA و CCDA را با موفقیت پشت‌سر گذاشته باشند و اعتبار این مدرک از زمان اخذ آن به‌مدت 3 سال است.

ادامه دارد...

مهدی چینی‌چی

منبع :‌کلیک‌

دسته ها : راهنما - شبکه
شنبه نهم 6 1387
در شماره گذشته، با یک برنامه نمونه آشنا شدید، فکر می‌کنم حالا وقتش است که نگاهمان عمق بیشتری به مساله پیدا کند و قدرت برنامه‌نویسی پوسته ( Shell) را بیشتر درک کنیم. پوسته یکی از آسان‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است، یکی از دلایلش این است که شما می‌توانید تکه‌کدهای کوچک خود را پیش از این‌که وارد اسکریپت‌های بزرگ‌تر وارد کنید، به صورت تعاملی (Interactive) اجرا کنید. بنابراین پیش از هر چیز دیگری، به سراغ واحدهای الفبایی یک زبان برنامه‌نویسی، یعنی متغیرها می‌رویم.

متغیرها

در پوسته، پیش از استفاده از متغیرها، آن‌ها را تعریف نمی‌کنیم. بلکه، با استفاده از آن‌ها، در لحظه ایجادشان می‌کنیم (یعنی وقتی که یک مقداری به متغیر پاس می‌دهیم.) به‌طور پیش‌فرض، تمام متغیرها به‌صورت رشته‌ای (String) ذخیره می‌شوند حتی اگر اعدادی را  به آنها بدهیم. پوسته و برخی از نرم‌افزارهای داخلی‌اش رشته‌های عددی را سر موقع عملیات ریاضی، به اعداد تبدیل می‌کنند. لینوکس به کوچکی و بزرگی حروف حساس است، بنابراینAli  باali  فرق دارد و جفتشان باALI  متفاوتند. معمولا در برنامه‌نویسی لینوکس از حروف کوچک برای نام‌گذاری متغیرها استفاده می‌کنند.

در پوسته برای دسترسی به محتویات متغیر نام آن را بعد از علامت $ می‌آوریم.  (یا $ را پیش از نام آن متغیر می‌آوریم. هر کدام را راحت‌ترید به خاطر بسپارید) هروقت محتویات یک متغیر را خواستید، بایستی این $ را قبل از اسمش بیاورید. اگر بخواهید مقداری به متغیر بدهید، فقط نامش را بیاورید، که اگر لازم باشد به‌صورت دینامیک ایجاد خواهد شد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای نمایش محتویات متغیر، استفاده از echo در ترمینال و بعد آوردن نام متغیر بعد از $ است.

در خط فرمان، می‌توانید این موضوع را در عمل ببینید، این دستورات را در ترمینال وارد کنید:
نکته: توجه داشته باشید که چطور کلمه Yes Dear را که فاصله داشت، داخل نقل قول گذاشتیم. همچنین این نکته را رعایت کنید که دو طرف مساوی نباید فاصله وجود داشته باشد.

با کمک دستور read می‌توانید متغیری را با ورودی از سمت کاربر مقدار دهی کنید. این دستور یک پارامتر می‌گیرد و آن هم نام متغیری است که قرار است مقدار را داخلش بریزد و اجرایش به این صورت است که منتظر ورود متن از سوی کاربر می‌شود. عملیات خواندن وقتی به‌پایان می‌رسد که کاربر دکمه اینتر را بزند. وقتی از ترمینال یک متغیر می‌خوانید، به علامت نقل قول دیگر نیازی نیست. این مثال را ببینید:

نقل قول کردن‌

قبل از این‌که جلوتر برویم، بگذارید تکلیفمان را با یکی از ویژگی‌های پوسته روشن کنیم: استفاده از نقل قول‌ها. معمولا، پارامترهای اسکریپت‌ها با کاراکتر فضای خالی جدا می‌شوند (مثل فاصله، تب یا کاراکتر خط جدید) اگر پارامتری دارید که شامل یک یا چند فضای خالی است، باید این پارامتر را داخل نقل قول بیاورید. عملکرد متغیرها داخل نقل قول، بستگی به نقل قولی دارد که شما استفاده می‌کند. اگر متغیری $ را توی double-quote (نقل قول دوتایی) بیاورید، زمان اجرا با مقدارش جایگزین خواهد شد. اگر متغیر را داخل نقل قول تکی (single-quote) بیاورید، در این صورت هیچ جایگزینی صورت نمی‌گیرد و همان که نوشتید به چاپ می‌رسد. البته، شما می‌توانید به طریقه دیگری معنی خاص $ را از بین ببرید و آن استفاده از  قبل از علامت $ است.

یک مثال کوچک و سریع بزنیم که حسابی اثر نقل قول روی متغیرها دستتان بیاید:

شما می‌دانید که چطور برنامه را اجرا کنید، بنابراین، خروجی به این صورت خواهد بود:

متغیرهای محیطی‌

یادتان است در موردPATH  صحبت کردیم؟ متغیرهای محیطی، که با حروف بزرگ نمایش داده می‌شوند، بسته به تنظیمات شخصی شما ساخته می‌شوند، در راهنمای دستورات خیلی از این متغیرها داریم، اما اصلی‌هایش این‌هاست که در جدول 1 مشاهده می‌کنید.

متغیرهای پارامتری‌

اگر اسکریپت شما با پارامتر صدا زده شود،‌ متغیرهای افزون بر این‌ها ایجاد می‌شوند. اگر هیچ پارامتری پاس داده نشود، متغیر محیطی <-PostContent->zwnj;َ‌ کماکان وجود دارد، اما مقدارش صفر است.

متغیرهای پارامتری در جدول2 فهرست شده‌اند:

بیایید فرق بین *$ و ؛‌$ را با یک مثال سریع بفهمیم:

همانطور که می‌بینید، بدون در نظر گرفتن محتویات نقل قول دوتایی، ‌؛‌$ پارامترها را از هم جدا می‌نویسد. اگر می‌خواهید به پارامترها دسترسی پیدا کنید، به گمانم $ گزینه بهتری است. 

تمرین: ور رفتن با متغیرهای محیطی و پارامترها

پیاده‌سازی بسیار ساده پارامترها را با اسکریپت زیر می‌فهمیم. فقط یادتان نرود که بعد از تایپ و ذخیره آن به اسم  tryvar، حتما آن را با استفاده از  chmod +x tryvar اجرایی کنید وگرنه اجرا نمی‌شود.

اگر این اسکریپت را اجرا کنید، خروجی زیر را می‌گیرید:

شرایط‌

پایه‌ای‌ترین بنیاد هر زبان برنامه‌نویسی، قابلیت بررسی شرط‌ها و انتخاب عملیات مختلف از روی نتیجه همین شرط‌هاست. بیایید اول ساختارهای شرطی‌ای که می‌توانید در پوسته از آن‌ها استفاده کنید را چک کنیم و بعد برویم سراغ ساختارهای کنترلی‌ای که از این شرط‌ها استفاده می‌کنند.

می‌توان کد خروجی هر اسکریپتی، از جمله اسکریپتی که خودتان می‌نویسید را تست کرد. به همین علت است که همیشه آخر کد خود بایستی از دستور exit استفاده کنید.

دستور test  یا ]

در عمل ثابت شده که بیشتر اسکریپت‌ها از علامت ] (براکت باز) یاtest  استفاده می‌کنند. در این سیستم‌ها، ] و test هم معنا هستند، با این تفاوت که وقتی از ] استفاده می‌کنند، آخر دستور یک [ هم می‌گذارند که خوانا باشد. استفاده از علامت براکت [ کمی عجیب به‌نظر می‌رسد، اما توی کد بسیار خوانا و ساده و مشابه زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر است.

این دستورات در پوسته‌‌های یونیکس قدیمی‌ برنامه‌های خارجی‌ای اجرا می‌کردند، اما در نسخه‌های جدیدتر دیگر پیاده‌سازی‌شان داخلی شد. این نکته را خوب توجه کنید، به این علت که دستور test معمولا در بیرون از اسکریپت‌های پوسته استفاده نمی‌شود، بسیاری از کاربران تازه‌کار با سیستم، اسم برنامه‌های خودشان را test  می‌گذارند. اگر شما هم جزو این دسته از برنامه‌‌نویس‌ها هستید و این مشکل را دارید، احتمالا برنامه‌تان با دستور test پوسته تداخل دارد. برای این‌که بفهمید کدام برنامه اجرا می‌شود، از دستور  which test استفاده کنید. اما راه‌حل مطمئن، همان استفاده ازtest/.   است که به‌طور قطع و صد در صد برنامه شما را اجرا می‌کند. چقدر خوب است که شما این عادت را در خود به‌وجود بیاورید که برنامه‌ها را با ./ اجرا کنید.

ساختار دستور شرطی test یکی به این صورت است. مثلا برنامه زیر چک می‌کند که فایل موجود است یا خیر:
نکته: توجه داشته باشید که بایستی حتماً بین شرط و علامت‌های [] از کاراکتر فاصله استفاده کنید. و اگر دارید از شیوه test استفاده می‌کنید هم، یادتان باشد که بعد از test همواره و بدون هیچ استثنایی فاصله است!‌ اگر می‌خواهیدthen  را در همان خط شرط بگذارید، بایستی بعد از براکت بسته، از علامت نقطه ویرگول (;) استفاده کنید.

برای اطلاع از توضیح test، از این لینک استفاده کنید:

http://www.ss64.com/bash/test.html

محمدرضا قربانی

منبع :‌کلیک‌

شنبه نهم 6 1387
همان‌طور که برای طراحی و پیاده‌سازی یک نرم‌افزار گام‌های مشخص و سلسله مراتب وجود دارد، مهندسی معکوس نیز باید با برداشتن یک قدم آغاز شود و آن قدم مهم و اساسی چیزی نیست جز جمع‌آوری اطلاعات اولیه.

زبان و کامپایلر

پیش از هر چیزی، لازم است بدانیم، نرم‌افزاری را که می‌خواهیم بررسی کنیم با چه زبانی نوشته شده است و با چه کامپایلری به فایل اجرایی تبدیل شده است. معمولا کامپایلرها با روش‌های به‌خصوصی اقدام به ساخت فایل‌های اجرایی می‌کنند. با توجه به آن روش‌ها که در همه فایل‌های اجرایی نیز یکسان است می‌توان فهمید که آن برنامه با چه کارهایی ساخته شده است. البته به‌دلیل آن که شناخت کامپایلرها و طریقه ساخت فایل‌های اجرایی توسط هر کدام از آنها نیز مستلزم داشتن آگاهی و شناخت کافی از آنهاست، این کار با استفاده نرم‌افزارهای ویژه‌ای انجام می‌شود. برنامه‌های بسیاری هستند که پس از اجرای آنها و انتخاب فایل اجرایی دلخواه، اطلاعات کاملی در مورد زبان برنامه‌نویسی، کامپایلر مورد نظر و حتی نگارش کامپایلر و اطلاعات مفید دیگر را در اختیارتان قرار می‌دهد. خوب است بدانیم که شناسایی نوع کامپایلر می‌تواند استراتژی ما را در مراحل بعد، کاملا تحت تاثیر قرار دهد. زیرا معمولا هر کامپایلر ساختار خاصی را برای مدیریت و سازماندهی کدها، داده‌ها و منابع در فایل اجرایی خاص خود در نظر می‌گیرد که با کامپایلرهای دیگر کاملا متفاوت است.

فایل‌های وابسته‌

بسیاری از نرم‌افزارها و فایل‌های اجرایی، به‌هنگام اجرا از کتابخانه‌ها و فایل‌هایی استفاده می‌کنند که معمولا این فایل‌ها با پسوند.dll  شناخته می‌شوند. گاهی لازم است بدانیم که هرdll  شامل چه توابعی است و یک فایل اجرایی در هنگام کار به کدام فایل‌ها وابسته است و کدام‌یک را فراخوانی می‌کند. نرم‌افزارهایی وجود دارند که قادر هستند کلیه فایل‌های مورد نیاز یک برنامه در هنگام اجرا را به‌صورت چند سطحی تشخیص دهند، به این معنا که اگر یک فایل وابسته، خود به فایل دیگری نیز وابسته بود، آن را هم شناسایی کنند.

منابع به‌کار رفته‌

یکی از اجزای مهم به‌کار رفته در فایل‌های اجرایی، به منابع ‌(Resources) معروف هستند که در واقع داده‌های از پیش تعریف‌شده را برای برنامه‌ نگهداری می‌کنند. پنجره‌های از پیش تعریف‌شده،‌ آیکون‌ها، تصاویر گرافیکی موجود در برنامه، رشته‌های متنی، فایل‌های صوتی و تصویری و ... از جمله منابع یک فایل اجرایی به‌شمار می‌روند. یک برنامه‌نویس می‌تواند به هر تعداد و از نوع منبع به فایل ارجایی خود بیافزاید و در مهندسی معکوس می‌توان این منابع را استخراج کرده یا تغییر داده و یا نمونه دیگری جایگزین کرد.

نرم‌افزارهای ویژه‌ای هستند که می‌توان با استفاده از آنها به منابع یک فایل اجرایی دسترسی پیدا کرد و آنها را مطابق میل خود تغییر داد و یا آنها را از دل فایل اجرایی بیرون کشید. با استفاده از همین برنامه‌هاست که می‌توان زبان منوها، پنجره‌های و محیط برنامه را بدون دسترسی داشتن به کد برنامه تغییر داد.  انواع نرم‌افزارهای فارسی‌ساز با استفاده از همین تکنیک‌ها طراحی می‌شوند

Disassemblerها

هر برنامه، مستقل از زبان برنامه‌نویسی آن به کد ماشین تبدیل می‌شود. حال اگر بخواهیم که ماشین را دوباره به کدهای زبان‌ برنامه‌نویسی تبدیل کنیم، ممکن است این کار امکان‌پذیر نباشد. اما با توجه به این‌که هر دستور زبان ماشین معادل یک دستور زبان اسمبلی است، می‌توان هر برنامه‌ای را به‌زبان اسمبلی برگرداند که این عمل را Disassemble یا عکس‌ عمل اسمبل گویند. با این کار، اگر شخص به‌قدر کافی به زبان اسمبلی مسلط باشد، می‌تواند هر تغییری در کد برنامه بدهد و مجددا آن را اسمبل کرده و فایل اجرایی جدید با اعمال تغییرات ایجاد کند. نرم‌افزارهای توانمندی هستند که می‌توانند علاوه بر عمل disassemble ، امکانات بسیاری را برای اعمال تغییرات در فایل اجرایی در اختیار کاربران قرار دهند.

فعالیت‌های فایل اجرایی‌

به‌عنوان اطلاعات اولیه، شاید لازم باشد که بدانیم یک فایل اجرایی در زمان اجرا چه رفتاری از خود نشان می‌دهد و فعالیت آن چگونه است. به‌عنوان مثال چه میزان حافظه اصلی را اشغال می‌کند و چه میزان از حافظه مجازی روی دیسک را به خود اختصاص می‌دهد یا در زمان اجرا تا چه حد از توان پردازنده را در اختیار خود می‌گیرد. این اطلاعات و بسیاری اطلاعات دیگر، از جمله مواردی هستند که می‌توان در زمان اجرا، از یک فایل اجرایی کسب کرد. برای این کار نیز نرم‌افزارهای متنوعی وجود دارند. ساده‌ترین ابزار موجود در این زمینه Task Manager  موجود در ویندوز است که تا حدی، اطلاعات مفیدی در مورد برنامه‌های در حال اجرا در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ورودی و خروجی‌

بیشتر برنامه‌ها عمل ورودی و خروجی روی فایل دارند. یعنی یا از فایل خواند یا بر روی آن می‌نویسند. اطلاعات مربوط به این فعالیت‌ها نیز ممکن است در جایی لازم باشد.

نرم‌افزارهایی وجود دارند که به‌محض اجرای یک برنامه، تمامی فعالیت‌های ورودی و خروجی مربوط به فایل آن را تحت نظارت و کنترل قرار می‌دهند. با استفاده از این‌گونه نرم‌افزارها می‌توان اطلاعات ارزشمندی در مورد این نوع فعالیت‌ فایل‌های اجرایی نیز کسب کرد.

فعالیت در رجیستری و شبکه‌

دو نوع فعالیت دیگر وجود دارد که در حوزه‌های جداگانه بررسی می‌شوند و می‌توانند اطلاعات خوبی در اختیار کار برقرار دهند و یکی تاثیرات که یک فایل اجرایی در رجیستری ویندوز اعمال می‌‌کند و دیگری ارتباطات و اتصال‌هایی که برنامه با شبکه و اینترنت برقرار می‌کند. در این زمینه‌ها نیز نرم‌افزارهایی وجود دارند که کلیه کارهای یک برنامه را برای تغییر دادن رجیستری در نظر می‌گیرد و می‌توان با بررسی آن به رفتارهای فایل اجرایی پی برد. برنامه‌هایی نیز تحت عنوان کلیNetwork monitor  هستند که کلیه اتصال‌ها، نوع اتصال و پروتکل به‌کار رفته در آن و دیگر جزییات مربوط به ارتباطات و شبکه را کنترل می‌کنند.

ارتباطات سخت‌افزاری‌

و بالاخره یک فایل اجرایی ممکن است در طول اجرا با سخت‌افزارهای مختلف و درگاه‌ها، تبادل اطلاعات و ارسال و دریافت داده داشته باشد. ارتباط با درگاه‌های سریال، موازی، USB و ... . ارسال اطلاعات به نمایشگر و تبادل اطلاعات با دیسک‌ها و درایوها و دیگر لوازم جانبی رایانه از جمله مواردی هستند که می‌توانند در بررسی رفتار یک فایل اجرایی و کسب اطلاعات اولیه در گام اول مهندسی معکوس موثر واقع شوند.

منبع : گلیک

دسته ها : برنامه‌نویسی
شنبه نهم 6 1387
در مطالب شماره‌های گذشته دستورات مهمی از جی‌کوئری را معرفی کردیم، اگر به یاد داشته باشید در بخش‌های قبل در مورد زنجیره‌های جی‌کوئری مطالبی ارائه شد و تا به این جا نمونه‌های مختلفی از زنجیره‌ها را در جی‌کوئری مثال زده‌ایم. در آخرین بخش از این سری از آموزش‌های جی‌کوئری در مورد مدیریت این زنجیره‌ها صحبت خواهیم کرد.

قبل از‌ هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که سازندگان و نویسندگان جی‌کوئری با ایجاد زنجیره‌ها در جی‌کوئری گام مهمی در انعطاف‌پذیری و قابلیت‌های این فریم ورک برداشته‌اند، این زنجیره‌ها نه تنها قدرت اجرای چندین دستور پشت سر‌هم و در یک خط را به شما می‌دهند بلکه باعث می‌شوند تا راندمان برنامه‌های نوشته شده را به طرز کاملا باور نکردنی در مقایسه با دیگر فریم‌ورک‌های جاوااسکریپت، بالا‌ببرید.

افزایش راندمان به این خاطر است که نیازی نیست تا عناصر پوشش داده شده چندین مرتبه برای انجام چندین فرآیند مختلف مورد پردازش قرار گیرند.

بسته به روشی که در یک زنجیر جی‌کوئری به‌کار گرفته‌می‌شود، ممکن است حتی در یک زنجیر، چندین گروه از عناصر انتخاب شده ایجاد شوند؛ به‌عنوان مثال تابعclone()  گروهی جدید از عناصر پوشش داده شده را ایجاد می‌کند که در واقع یک کپی از عناصری است که در ابتدا پوشش داده شده‌اند، به عنوان مثال این دستور را در نظر بگیرید:

('img').clone().appendTo('َsomewhere');$
با استفاده از این دستور و طبق صحبت‌های بالا دو گروه از عناصر پوشش داده شده ‌ایجاد خواهند‌شد، یک گروه عناصر «»img درون صفحه هستند و گروهی دیگر یک کپی از این عناصر هستند که با استفاده از دستور بعدی(appendTo)  در مکانی دیگر از صفحه نمایش داده می‌شوند.

اما سوالی که این‌جا ممکن است مطرح‌شود این است که بعد از انجام این کار اگر مثلا بخواهیم یک کلاس را به عناصر پوشش داده شده اصلی اختصاص دهیم،با توجه به حرکت رو به جلو در زنجیر و عدم‌امکان بازگشت به عقب، آن وقت وضعیت چگونه خواهد‌بود؟

در اینجا دستوری معرفی می‌شود که می‌توان با کمک آن به سادگی به این سوال پاسخ‌داد، دستور  end()  باعث می‌شود که انجام عملیات بر روی گروهی از عناصر پوشش داده شده به پایان‌برسد، به عنوان مثال اگر بخواهیم دستور قبلی را به نحوی دیگر بنویسیم که بعد از انجام فرآیندی بر روی کپی گرفته شده از عناصر انتخاب شده به سراغ عناصر اصلی برویم و روی آنها نیز فرآیند دیگری انجام دهیم، می توانیم دستوری شبیه این دستور را داشته‌باشیم:

('img').clone().appendTo('‌َ‌somewhere')$
end().addClass('beenCloned');.

تابع  end()  هیچ مقداری را به عنوان پارامتر ورودی قبول نمی‌کند، در‌عوض هر‌جایی که استفاده شود عناصر پوشش داده شده قبل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که برنامه به سراغ آنها برود.

اگر بخواهیم به صورت فنی‌تر این مسئله را بررسی کنیم که بهتر بتوانید آن را درک کنید، می‌توان این‌گونه دستورات جی‌کوئری را توصیف کرد که در هنگام اجرای یک زنجیره در جی‌کوئری، هر کدام از عناصر پوشش داده شده در یک stack (پشته)  قرار می‌گیرندpush()  می‌شوند سپس درهر زمانی که دستور  end()  فراخوانی می‌شود، آخرین گروه عناصر پوشش داده شده که در بالاترین مکان  stack  قرار دارند، pop  می‌شوند و شما می توانید از آنها استفاده کنید.

دستور دیگری که می توان در اینجا معرفی کرد،  andSelf()   است. با استفاده از این دستور می توانید دو گروه از عناصر  push  شده در stack  که در بالاترین مکان قرار دارند را با یکدیگر ادغام کنید به این معنا که آخرین دو گروه از عناصر پوشش داده شده قبلی که در زنجیره جی‌کوئری مورد استفاده قرار گرفته‌اند، با استفاده از این دستور با یکدیگر ادغام می‌شوند. این دستور نیز مانند دستور  end()  هیچ پارامتر ورودی ندارد.

در پایان این بخش و در کل آموزش‌های جی‌کوئری سعی کردیم که در مورد ایجاد و مدیریت عناصر در جی‌کوئری صحبت کنیم، در طی تمامی این مباحث، جی‌کوئری ابزاری را معرفی کرد که با استفاده از آنها می‌توانید به‌سادگی و صرف کمترین منابع سیستم به هدفتان برسید، اکنون شما می‌توانید کلیه عناصر موجود در یک صفحه وب را با استفاده از دستورات و انتخاب‌گر‌های متعددی که جی‌کوئری در اختیارتان قرار می‌دهد ، کنترل کنید و بر روی آنها فرآیند‌های مورد نظرتان را انجام دهید.

پویا سلیمی

منبع :‌کلیک‌

دسته ها : برنامه‌نویسی
شنبه نهم 6 1387
X