دسته
میانبر
...باهم باشیم
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 265245
تعداد نوشته ها : 358
تعداد نظرات : 94
PageRank
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

یکی از مهمترین عوامل موفقیت در کنکور دور کردن هرگونه اضطراب دلهره و نگرانی و متقابلا حفظ آرامش، خونسردی، اعتماد و اتکاء به نفس است.
برای دستیابی به موفقیت باید دانش آموز مجموعه عوامل بیرونی و درونی را برای خود تسهیل کند تا به آرامش واقعی برسد. نقش والدین در این زمینه بسیار مهم است چرا که به وجود آوردن یک محیط آرام، امن، بی سروصدا و به دور از هرگونه تنش و اضطراب می تواند در درس خواندن فرزندان موثر باشد. علاوه بر تسهیلات مادی و فیزیکی که باید در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد، والدین باید شرایط روانی فرزندشان را در نظر بگیرند و از آوردن فشار به او که حتما باید تو قبول شوی، اگر قبول نشدی... و از این قبیل تنش ها جدا خودداری کنند چرا که عواقب وخیمی دارد. هر سال بعد از اعلام نتایج کنکور در لابلای صفحه حوادث روزنامه ها می خوانیم که کنکور اولین قربانی خود را گرفت... یا خودکشی به خاطر عدم قبولی در کنکور و... بنابراین والدین بهتر است به فرزندانشان بگویند که کنکور اولین و آخرین راه زندگی شما نیست و موفق شدن مستلزم تلاش زیاد وچند بار زمین خوردن و بلند شدن است و نباید ناامید شوید. یا اینکه به او بگویند؛ ما می دانیم که تو تلاش خودت را کرده ای و حالا هر نتیجه ای که بگیری از ارزش و اعتبار تو ذره ای کاسته نخواهد شد و ما امیدواریم شاهد موفقیت تو در سایر عرصه های زندگی باشیم. این نوع حمایت ها بر قبول شدن دانش آموز تاثیر فراوانی خواهد گذاشت.
در واقع با چنین نگرشی می توان فرزندان را در مقابل نه تنها کنکور بلکه هر شرایط سختی در زندگی بیمه کرد و او را قادر به رفع مشکلات ساخت. طبیعی است که فرد در این شرایط کنکور را واقعه ای تهدیدکننده، مهیب و ترسناک نخواهد دانست.
از سوی دیگر خود دانش آموز هم باید آستین همت را بالا بزند و با توکل بر خداوند بر تلاش و کوشش خود بیفزاید. مطالعه کتابهای درسی مقاطع دبیرستان و کتابهای کمک آموزشی کافی است و احتیاجی به شرکت در تمامی کلاس های کنکور و تقویتی و... نیست، اگر خود دانش آموز پشتکار قوی و عزمی جزم داشته باشد و مطمئن باشد که با همین امکانات موجود می تواند موفق شود.
نباید از این واقعیت غافل شد که اکثر رتبه های اول کنکور در سالهای مختلف، دانش آموزانی از شهرستانها و روستاهایی بوده اند که از امکانات کلاسهای کنکور و... برخوردار نبوده اند، ولی به موفقیت چشمگیری دست یافتند.


دسته ها : کنکور
دوشنبه 23 10 1387
X