دسته
میانبر
...باهم باشیم
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 358
تعداد نظرات : 94
PageRank
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

انقلابى که بر پایه‏ى مایه‏هاى فکرى و فرهنگى نضبح گرفته و رشد یافته، به جهت احساس رسالت انقلابى و وظیفه‏ى شرعى و انسانى که براى خود مى‏بیند براى نشر و ترویج اندیشه‏هاى خود اقدام خواهد نمود و این مفهوم یعنى صدور انقلاب، صدور افکار و اندیشه‏هایى که انقلاب اسلامى براساس آنها و براى آنها صورت گرفته است، کسب استقلال و آزادى با تکیه بر اسلام مى‏باشد.

یکى از دستاوردهاى ارزشمند انقلاب در منطقه و جهان، صدور انقلاب اسلامى است.

امام خمینى(ره) و مسئولان برجسته‏ى نظام بارها روى این موضوع مهم تکیه کرده‏اند و در بیانات و نوشته‏هاى متعددى نسبت به صدور انقلاب اسلامى، اظهارنظرهایى داشته‏اند.

در ابتداى پیروزى انقلاب حضرت امام (ره) فرمودند:

«ما به تمام جهان تجربه‏هایمان را صادر مى‏کنیم و نتیجه‏ى مبارزه و دفاع با ستمگران را بدون کوچکترین چشمداشتى، به مبارزان راه حق انتقال مى‏دهیم و مسلما محصول صدور این تجربه‏ها، جز شکوفه‏هاى پیروزى و استقلال و پیاده شدن احکام اسلام براى ملت‏هاى دربند نیست.»

«ما انقلابمان را به تمام جهانیان صادر مى‏کنیم، چرا که انقلاب ما اسلامى است و تا بانگ لااله الاّاللّه و محمد رسول الله بر تمام جهان طنین نیفکند مبارزه هست، و تا مبارزه در هر کجاى جهان علیه مستکبرین هست ما هستیم.»

امام امت در یکى دیگر از بیانات خویش در مورد صدور انقلاب مى‏فرمایند:

«بحمدالله امروز قدرت ایرانى و قدرت اسلام در ایران به طورى است که توجه همه ملّت‏هاى ضعیف را به خودش معطوف کرده است و اسلام صادر شد در سرتاسر دنیا. از این سیاه‏هاى عزیزى که در آمریکا هستند و تا آفریقا و تا شوروى و همه جا، نور اسلام تابیده است و توجه مردم به اسلام شده است. و منظور از صدور انقلاب همین بود و تحقّق پیدا کرد و انشاءا... اسلام در همه جا غلبه بر کفر خواهد پیدا کرد.»

معنا و مفهوم صدور انقلاب

پیروزى انقلاب اسلامى ایران سرآغاز تحقق وعده‏ى الهى براى رهایى مستضعفان بود. این انقلاب همچون مشعل فروزانى، راه رهایى ملت‏ها را از قید و بند استکبار جهانى روشن کرد و به گفته‏ى شهید والامقام محمد جواد باهنر، «انقلاب ایران، اسلام عزیز را در دنیا حیات تازه‏اى بخشید.»

گیزلاکرافت، دانشمند آلمانى شرکت کننده در همایش بین‏المللى گفتگوى فرهنگ‏ها: حافظ، گوته و پوشکین، با اعلام این مطلب گفت:

«اسلام در دهه‏هاى اخیر به الگو و مکتب نیرومندى تبدیل شده که در سایه‏ى آن مبارزه شدید با مادیگرى و براى احیاى معنویت جریان دارد.»

تجدید حیات جوامع اسلامى و رشد روز افزون معنویت و بیدارى ملت‏هاى تحت ستم در سایه‏ى پیروزى انقلاب اسلامى باعث شد تا ماشین جنگ روانى غرب با تمام قدرت و توان خویش، پروسه‏ى مخدوش‏سازى چهره‏ى انقلاب اسلامى را با شیوه‏ها و ابزارهاى مختلف به کار بندد تا در ارزش‏هاى اسلامى و امکان اجراى آنها در قرن بیستم شک و تردید ایجاد کند. یکى از توطئه‏هاى استعمارى آنان، تحریف و وارونه جلوه دادن صدور انقلاب بود، به گونه‏اى که هدف از صدور انقلاب را که دعوت به اسلام بود به معناى تجاوز به سرزمین دیگران و جنگ و زورگیرى معرفى کردند.

امام خمینى (ره) در مقام تبیین معنا و مفهوم صدور انقلاب اسلامى تصریح مى‏کنند:

«ما که مى‏گوییم اسلام را مى‏خواهیم صادر کنیم، معنایش این نیست که ما سوار طیاره بشویم و بریزیم به ممالک دیگر، یک همچو چیزى نه ما گفتیم و نه ما مى‏توانیم. اما آنکه ما مى‏توانیم این است که مى‏توانیم به وسیله‏ى دستگاه‏هایى که داریم، به وسیله‏ى همین صدا و سیما، به وسیله‏ى مطبوعات، به وسیله‏ى گروه‏هایى که به خارج مى‏روند، اسلام را آن طورى که هست معرفى کنیم. اگر آن طورى که هست معرفى بشود، مورد قبول همه خواهد بود.»

«صدور انقلاب، صدور تجاوز و جنگ و به معناى گرفتن زمین‏هاى دیگران نیست ... صدور انقلاب به معناى صدور پیام و صدور رسالت انقلاب است، صدور ارزش‏هایى مانند استقلال، عدم وابستگى، خودکفایى، خصلت‏هاى انسانى پاک، ایمان، شرف، افتخار، حمایت از مستضعفان و...»

امام خمینى (ره) در جایى دیگر، به منظور جلوگیرى از هرگونه برداشت غلط از معناى صدور انقلاب خاطر نشان مى‏سازند که معنى صدور انقلاب ما این است که این بیدارى اسلامى در همه‏ى ملت‏ها ایجاد شود و صدور انقلاب با زور و کشورگشایى نیست، بلکه در پرتو اسلام و اخلاق اسلامى است.

امام در یکى از بیانات خویش در این باره مى‏فرمایند:

«اینکه مى‏گوییم باید انقلاب ما به همه جا صادر بشود، این معنى غلط را از آن برداشت نکنند که ما مى‏خواهیم کشورگشایى کنیم. ما همه‏ى کشورهاى مسلمین را از خودمان مى‏دانیم. همه‏ى کشورها باید در محل خودشان باشند، ما مى‏خواهیم این چیزى که در ایران واقع شد و این بیدارى که در ایران واقع شد و خودشان از ابرقدرت‏ها فاصله گرفتند و دست آنها را از مخازن خودشان کوتاه کردند، این در همه‏ى ملت‏ها و در همه‏ى دولت‏ها بشود. آرزوى ما این است...

مقام معظم رهبرى نیز با اشاره به ضرورت شناسایى مفاهیم جدید انقلاب و عرضه‏ى آنها به مشتاقان و طالبان حقیقت در سطح جهان مى‏فرمایند:

«انقلاب اسلامى و نظام اسلامى، مفاهیم بکر و تازه‏اى در دنیا دارد، مفاهیمى دارد که اگر چه مشترکاتى با دنیا دارد، اما اختصاصاتى دارد که این را از شبیه خودش در مکاتب گوناگون و جریان‏هاى فکرى و نحله‏هاى فکرى دنیا جدا مى‏کند؛ باید آن را دربیاوریم و پایش هم بایستیم و بیان کنیم.»

سربلندباشید


دسته ها : انقلاب اسلامی
دوشنبه 23 10 1387
X