دسته
میانبر
...باهم باشیم
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 125256
تعداد نوشته ها : 358
تعداد نظرات : 94
PageRank
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

نام کتاب : تیرگی درخشان
به‏ کوشش : سیدجواد طاهایی
تعداد صفحات: 200
شابک:8-641-471-964
قطع :رقعی
نوبت چاپچاپ اول1381

 

معرفی کتاب:
از زمانى که آقاى خاتمى (رئیس جمهور وقت) طرح گفتگوى‏تمدن‏ها را در سال 1377 مطرح کردند، از سوى محافل دولتى و غیردولتى، کوشش‏هاى متعددى در قالب کتاب، مقاله و سخنرانى‏صورت گرفته است.
کتاب حاضر (مستقل از داورى شخصى آقاى خاتمى در رابطه باگفتگوى تمدن‏ها) به رابطه بین اندیشه انقلاب اسلامى و دفاع‏مقدس و نظریه گفتگوى تمدن‏ها مى‏پردازد. و بر آن است که‏مى‏توان فاصله بین «بود» و «نمود» گفت‏وگوى تمدن‏ها را به صورتى‏انضمامى‏تر در نظر گرفت: «گفتگوى تمدنها علاوه بر آن که نیروى‏اشتهار، اعتبار و جهان‏گسترى خود را از فضاى دفاع مقدس فراگرفته، اصولاً ماهیت آن از طریق اندیشه دفاع مقدس قابل درک‏است».
پس از مقدمه نویسنده، یک باب نظرى با عنوان «درآمد تحلیلى» درارتباط با اینکه «آیا گفت‏وگوى تمدن‏ها را در معناى وسیع کلمه‏مى‏توان یک نظریه دانست؟» ارائه شده است. «برخى ملاحظات‏اساسى» عنوان فصل اول کتاب است که به دو نکته اساسى: ترجیح‏تمدن بر ملت و ترجیح بشریت انتزاعى بر فردیت انضمامى، درنظریه گفتگوى تمدن‏ها مى‏پردازد. فصل دوم نیز با عنوان «برخى‏ملاحظات اساسى‏تر»، به تاملاتى در خصوص ابعاد و گستره تجربه‏معنوى انقلاب اسلامى و رسوخ آن در طرح گفتگوى آقاى خاتمى‏پرداخته و حاوى برخى توصیه‏ها و راه‏یابى‏ها براى تکامل نظرى ومحتوایى این طرح، براساس تجربه انقلاب اسلامى و مشخص‏تر،براساس «جهان‏شناسى فرد بسیجى» است. در پایان یک‏نتیجه‏گیرى کلى از مطالب ارائه شده است.
ضمیمه‏اى با عنوان «درباره انسان انقلاب اسلامى» پایان بخش‏کتاب است، که در آن نویسنده به انسان انقلاب اسلامى به عنوان‏تجلى فرد بسیجى در نظریه گفتگوى تمدنها پرداخته است.
این کتاب توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت تدوین وبا جلد شمیز منتشر شده است.


دسته ها : معرفی کتاب
جمعه 23 12 1387
X