دسته
میانبر
...باهم باشیم
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 276054
تعداد نوشته ها : 358
تعداد نظرات : 94
PageRank
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

عواقب فرمان شاه به تبعیدامام به ترکیه

1.راه پیمایى:

سیل راه پیمایى، تعطیلى و اعتصاب در بسیارى از شهرهاى ایران به راه افتاد و در برخى شهرستان ها تا 30 روز ادامه یافت. هم چنین تلگراف ها، پیام ها و اعلامیه هاى فراوانى در هوادارى از رهبر نهضت و اعتراض به تبعید ایشان به تهران و ترکیه، سرازیر گردید.

 

2. عقب نشینى دولت:

حسن على منصور در سخنرانى خود در مجلس سنا، با اعلام عقب نشینى، در اعترافى ذلت بار گفت: پس از مذاکرات دولت ایران، دولت آمریکا موافقت کرده که نسبت به هر موردى که دولت ایران تشخیص بدهد ضرورت داشته باشد، دولت امریکا موافقت خواهد کرد که نسبت به آن فرد، سلب مصونیت سیاسى نماید.

 

3. برخورد رژیم با هرگونه اسباب تحریک مردم:

رژیم شاه با احساس وحشت از تبلیغات اسلامى در ماه رمضان، مأموران خود را در سراسر کشور بسیج کرد تا از سخنرانان مذهبى تعهد بگیرند برضد امنیت ملى، سخن نگویند.

 

4. ترور حسن على منصور:

حسن على منصور که تصویب کاپیتولاسیون و تبعید رهبر نهضت اسلامى ایران به دستور او انجام شده بود، در نخستین روز بهمن 1343 به دست محمد بخارایى از اعضاى هیأت هاى مؤتلفه ى اسلامى، ترور شد.

 

5. انتقال امام از ترکیه به نجف و آغاز مرحله ى جدید نهضت در نجف:

با ابراز نارضایتى دولت ترکیه از حضور امام در آن کشور، ایشان به عراق تبعید شد. ایشان پس از استقرار در نجف، شیوه ى جدیدى را براى ادامه ى نهضت در پیش گرفت.

 

6. بازتاب جهانى تبعید امام:

تبعید امام در سطح جهان، بازتاب گسترده اى داشت. خبرگزارى ها، رسانه هاى گروهى، احزاب، افراد و شخصیت هاى بین المللى. .. هر یک برداشت هاى متفاوتى داشتند. در این جریان، دانشجویان خارج از کشور نقش فعالى ایفا کردند و در نتیجه ى این پشتکار، دبیر کل سازمان ملل متحد در زمینه ى تبعید امام خمینى از رژیم شاه، توضیح خواست.


دسته ها : انقلاب اسلامی
شنبه 14 10 1387
X