معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 696850
تعداد نوشته ها : 1424
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 و پس از آن استقرار نظام جمهوری اسلامی با رای 98 و 2 دهم درصدی مردم باعث شکل گیری یکی از عظیم ترین انقلاب های قرن بیستم شد که درسایه این نظام دستاوردهای عظیمی به ارمغان آورده شد. در این میان استان یزد با وسعتی به طول 56 هزار و 800 کیلومتر مربع و 10شهرستان و جمعیتی بیش از یک میلیون نفر توانست سهم بسزایی در توسعه همه جانبه کشور اسلامی داشته باشد. این استان در سایه انقلاب اسلامی در بخش اشتغال در مراکز صنعتی و عمرانی بسیاری از جوانان جویای کار را به اشتغال واداشت . همچنین با تاسیس واحدهای استانی نظیر برق منطقه ای ، سرپرستی بانک ها ، تاسیس بنیادها و نهادهای انقلابی افزایش شمار کارکنان دولت در این استان به 82/8 دهم درصد رسیده است.

سهم شاغلان در بخش های عمده اقتصادی و عمرانی هم حائز اهمیت است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی این میزان رشد فزاینده ای داشته است. وجود بانک های مختلف پس از انقلاب از 98 شعبه به 462 شعبه افزایش و شمارکارمندان بانک ها هم از 741 نفر به 4 هزار و 15 نفر رسیده است. در بخش هواشناسی که قبلا یک دستگاه سینوپیتک و 10 ایستگاه باران سنج وجود داشت هم اکنون به 12 ایستگاه و 22 دستگاه اقلیم شناسی و 103 ایستگاه باران سنج افزایش یافته است. در بخش بهداشت و درمان که قبل از انقلاب فقط 147 پزشک و 10 دندانپزشک و آن هم اکثرا از کشورهای دیگر در این استان بودند در سایه انقلاب اسلامی این مهم به هزار و 536 پزشک عمومی و متخصص ، 280 دندانپزشک و180 داروساز و داروخانه ارتقا یافت و روز بروز شاهد افتتاح مراکز بهداشتی و درمانی در این استان هستیم.

در بخش فرهنگ و هنر شاهد افزایش روز افزون این مراکز در استان یزد بوده ایم چرا که با وجود دارالعباده بودن این استان و فرهنگ غنی اسلامی آن ، مرکز فرهنگی و هنری رشد خوبی یافت و این استان با دارابودن 75 کتابخانه و بیش از یک میلیون و 500 هزار جلد کتاب و 500 هزار واجد شرایط مطالعه کتاب رتبه نخست کشور از لحاظ کتابخانه داراست. محدویت آب در استان یزد به اذعان همه دولتمردان در طول انقلاب اسلامی بوده و هست که این مهم نیز در سایه انقلاب تا حدودی رفع شد چرا که در استان یزد سالانه یک میلیارد و 770 میلیون متر مکعب آب از سفره های آب برداشت شد که از این رقم به میزان یک میلیارد و 174 میلیون متر مکعب از طریق 4 هزار و 380 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق برداشت میشود و این مهم در این سال های اخیر با طرح عظیم انتقال آب زاینده رود به طول 333کیلو متر و 3/1 دهم متر مکعب آب و حدود 70 میلیارد تومان هزینه به یزد رفع شده و مرحله دوم آن نیز در حال انجام می باشد و ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب شهری از جمله اقدامات مهم دولت جمهوری اسلامی در طول 30 سال تلاش برای عمران و آبادانی کشور در یزد است.

در زمینه ارتباطات نیز در استان پس از انقلاب شاخصه های مهمی داشته از جمله 363 هزار و 700 خط تلفن ثابت با ضریب 36 درصد و تعداد 132 هزار و 424 تلفن همراه سهم مهمی در بخش ارتباطات داخل وخارج داشته است. همچنین توسعه شبکه فیبر نوری و تلفن همراه و آی تی روستایی در این استان از جمله طرح های مهم دولت جمهوری اسلامی است. ایجاد شبکه های راه ارتباطی به طول 7 هزار و 41 کیلومتر و تبدیل راه های ارتباطی به بزرگراه ها از جمله راه آسفالته نایین - انار و طرح راه طبس - سورمق نیز از جمله اقدامات مهم دولت در این بخش است. قبل از انقلاب اسلامی در این استان فقط یک فرودگاه آن هم بیشتر به عنوان مرکز فرودگاهی وجود داشت که برای حمل و نقل بار از استان و تا حدود کمی مسافر انجام می شد ، ولی پس از انقلاب اسلامی به فرودگاه بین المللی تبدیل شد و کلیه پروازهای داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می شود.

استان یزد به عنوان یکی از مراکز اصلی انشعاب شبکه ریلی کشور محسوب می شود که در این استان 604 کیلومتر خط اصلی راه آهن و 17 ایستگاه راه آهن در سال های پس از پیروزی انقلاب همچنین اجرای راه آهن بافق - بندرعباس و ارتباط به آب های آزاد از طریق شبکه ریلی فراهم شده است. همچنین افتتاح طرح راه بافق مشهد علاوه بر کاهش 1000 کیلو متر طول مسیر بندرعباس مشهد سبب دسترسی کشورهای آسیای میانه به آب های آزاد شده همچنین طرح راه میبد- بادرود باعث کوتاه شدن فاصله یزد - تهران و علاوه بر آن راه آهن اردکان - چادر مَلو ، معدن سنگ آهن چادرملو به شبکه ریلی کشور وکارگاه های فولاد متصل نموده است. در سال های اخیر به لحاظ کوتاه شدن مسیر یزد - تهران و اصلاح این مسیر ، قطار مسافربری از یزد به تهران از 14 ساعت به 9 ساعت تقلیل یافت و راه آهنی که پیشتر به عنوان حمل کالا و بار استفاده می شد برای انتقال مسافران استفاده شد.

منبع: سایت دستاوردهای انقلاب اسلامی

 

 


X