معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 700374
تعداد نوشته ها : 1424
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

نام کتاب : روزشمار انقلاب اسلامى (جلد8 )

به‏ کوشش : واحد تدوین انقلاب اسلامى

تعداد صفحات: 539

شابک:8 ـ 882 ـ 471 ـ 964

قطع :رقعی  

نوبت چاپچاپ اول1383

شمارگان: 1650

معرفی کتاب:
کتاب حاضر، هشتمین جلد از مجموعه روزشمار انقلاب اسلامی را پیش رو دارید. در این جلد به وقایع آذر ماه 1357 پرداخته می‌شود که آن را واحد تدوین تاریخ انقلاب اسلامی در 539 صفحه، تهیه و تدوین نموده است. آذر سال 1357 که دهة پرشور محرم را نیز در خود دارد، یکی از ماههای پرتحرک و تعیین‌کنندة روند انقلاب اسلامی به سوی پیروزی است. برگزاری تظاهرات عظیم روزهای تاسوعا و عاشورا، گسترش موج فرار سربازان از پادگانها، عملیات انقلابی در پادگان لویزان، ناامیدی آمریکا از کار آمدی شاه، بحران اعتصاب در صنعت نفت، هراس کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس از امکان گسترش انقلاب ایران به خارج از مرزها، ابراز نگرانی اروپا و ژاپن از کاهش چشمگیر صدور نفت ایران و سرانجام تصمیم جدی غرب برای رها کردن شاه و تلاش برای یافتن جانشین مناسب از جمله رویدادهای مهم است که همه در این ماه شکل می‌گیرد و در کتاب به صورت گزارش خبری آورده شده است. در پایان به معرفی اشخاص تأثیرگذار پرداخته است.
برای تببین رویدادهای آذر ماه و یافتن خطوط مشترک روند وقایع، حوادث و اتفاقات این ماه را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. به این منظور وقایع در دو عرصه نزدیک به یکدیگر یعنی عرصه انقلاب که در حالت تهاجم است و عرصه ضد انقلاب که در حال دفاع و گریز از میدان است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. 1ـ در عرصه انقلاب، امام و مشاورین ایشان، چند هدف عمده را تعقیب می‌کردند. الف: ارائه بدون وقفه حضور مردم در صحنه، آغاز محرم و تاسوعا و عاشورا، بانگ الله اکبر در شبها از این مؤلفه است.
ب: افزایش فشار برای ایجاد شکاف در میان نظامیان. ج: تأکید بر ادامه اعتصاب در صنایع نفت. د: ترسیم صورتی متعادل از حکومت‌ آیندة ایران. در عرصه مخالف ادامه شاه برای ترک ایران، حمله گروه چماق به دست به مردم. یافتن جانشینی مناسب از طرف غرب، جلوگیری از فروپاشی ارتش و آغاز بستر مناسب برای حکومت شاپور بختیار که تمام محور و محتوای کتاب را شامل می‌شود

منبع: سایت کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز

 


X