معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 698801
تعداد نوشته ها : 1424
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

نام کتاب :روشنفکری و جوانان

نویسنده: احمد رزاقی

تعداد صفحات: 233

شابک 1 :ـ 160 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول1385

شمارگان:  2200

معرفی کتاب:

کتاب حاضر، همانطور که از اسمش پیداست، به مواضع و نگرش روشنفکران سکولار پیرامون مقولات دین، فرهنگ و سیاست با عنایت به مواد و مصادیق بارز آنها در ایران ( بعد از انقلاب) پرداخته و در فصل پایانی آن، شیوه‌های برخورد با این گروه از روشنفکران مورد بحث واقع شده است. کتاب حاضر که در چهار فصل تدوین یافته نوشتة احمد رزاقی است که در 223 صفحه نوشته شده و در آن به مفهوم روشنفکری ، ماهیت و پیشینة روشنفکری، پیدایی روشنفکری در ایران پرداخته شده است. و همچنین موضوعات فوق را به طور اجمال و تاریخی مورد مطالعه و کنکاش قرار داده است. نویسنده در فصل دوم، به مواضع و ماهیت روشنفکری بعد از انقلاب اسلامی پرداخته و در آن به نقش روشنفکران سکولار، لائیک، اخلاق و شکل بیرونی عمل آنان و همچنین ابزار و سایل که آنان استفاده برده‌اند. مانند روابط و اختلاط مردان و زنان را مورد بحث قرار داده و مسئله حجاب، هنر و سینما، کتاب و به تفاوت دیدگاه آنان نسبت به روحانیت و حوزه‌های علمیه، ولایت فقیه،‌تعارض حکومت دینی با حکومت فقهی، از دیدگاه آنان پرداخته است.
در فصل سوم نویسنده، مواضع سیاسی روشنفکران سکولار را روشن ساخته و آنان را کسانی می‌داند که آینده ما را در گذشته غرب می‌بیند و در برابر فرهنگ و تمدن تکنولوژیکی غرب مغلوب و مرغوب واقع می‌شوند.
نویسنده از این پیامد نتیجه می‌گیرد که در این صورت ما هستیم که سقوط می‌کنیم نه غرب. در ادامه وی به شناخت شاخصه‌های روشنفکران سکولار می‌پردازد و آنان را چنین برمی‌شمارد: ارتباط با آمریکا، به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، مخالف با نظام اسلامی و انقلاب مردمی اسلامی که با این شاخص‌ها می‌توان آنان را شناخت و با مواضع آنها آشنا شد.
در پایان کتاب نویسنده راه برون رفت از معضل روشنفکران سکولار را نشان می‌دهد و شیوة برخورد با آنان را بازگو می‌کند.
با نظر به اینکه جریانها و عناصر روشنفکر در ایران و بلکه در جهان همواره زمینه‌ساز تغییرات، تحرکات و تطورات مثبت و منفی مکرر و متعددی بوده و در مفاسد و مصالح ملتها و دولتها نقش تعیین کننده و مهمی داشته‌اند، لذا اثر حاضر از آن جهت که به مواضع و ماهیت روشنفکری در سالهای بعد از انقلاب اسلامی پرداخته، اثر نو و در نتیجه قابل نقد و تجدید نظر به نظر می‌رسد تا با شناخت روشنفکران سکولار از غیر آن، زمینه تحقیق و بررسی بیشتر را فراهم کرد. اثر حاضر برای آنانی که دغدغه‌ای دینداری و برائت از اسلام دیگرگونه را دارند نعمت است بزرگ و راهگشایی است که با آن می‌توان راه را از چاه باز شناخت.

منبع: سایت کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز

 


X