معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 699825
تعداد نوشته ها : 1424
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

دستاوردهای 30 ساله انقلاب در گیلان

نگاهی گذرا به کارنامه ی خدمات انقلاب اسلامی در گیلان نشان میدهد وقوع این انقلاب عظیم و همه جانبه ، تحول اساسی و بنیادی در ابعاد مختلف سیاسی ، اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی گیلان ایجاد کرده است . درصد مشارکت مردم گیلان در 29 انتخاباتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد به طور میانگین بیش از 60 درصد بوده است . بی شک مردم سالاری دینی یکی ازبرکات مهم و سرنوشت ساز انقلاب اسلامی است که بر اساس آن مردم مستقیما در حکومت و حکومت مداری مشارکت می کنند ، یکی از نشانه های بارز آن حضوربیش از 7 هزار نفر از گیلانی ها در شورا های اسلامی شهر و روستا است که در مدیریت محل زندگی شان مستقیما دخالت کرده و تصمیم گیری می کنند .

فعالیت حدود یکهزار شورای حل اختلاف در گیلان و حضور معتمدین محل در آن نمونه دیگری از حضور مستقیم مردم در امر حکومتداری است . از سوی دیگر انقلاب اسلامی با فراهم کردن زمینه تضارب آرا برای صاحبان اندیشه و قلم ، از طریق گسترش مطبوعات ، این رکن مهم مردم سالاری را در گیلان نهادینه کرده است ، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در گیلان فقط 4 نشریه به شکل روزنامه، هفته نامه و ماهنامه منتشر می شد، اما بر اساس آمارهای رسمی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در حال حاضر بیش از 90نشریه در گیلان منتشر می شود . این روزنامه ها، هفته نامه ها و مجلات در طیف های گوناگون فکری فعالیت می کنند .

گیلان در تعداد مطبوعات پس از تهران استان دوم کشور است . گسترش امکانات آموزش عالی و افزایش تعداد دانشجویان از دیگر برکات انقلاب اسلامی در گیلان است . پیش از انقلاب اسلامی، گیلان فقط 10 واحد دانشگاهی و موسسه آموزش عالی با حدود 3هزار دانشجو داشت اما این رقم در حال حاضر 72 واحد دانشگاهی دولتی و غیردولتی با بیش از 75 هزار دانشجو است. تلاش برای ریشه کنی بیسوادی در گیلان هم از دیگر برکات اجتماعی انقلاب اسلامی در گیلان است . در حال حاضر حدود یک میلیون و نهصد هزار نفر از 2میلیون و 400 هزار جمعیت گیلان(حدود 90 درصد ) باسوادند . افزایش نقش حضور زنان گیلانی در عرصه های مختلف اجتماع از دیگر برکات برجسته انقلاب اسلامی در گیلان است ، بطوریکه امسال 68 درصد از دانشجویان ورودی به دانشگاه گیلان و 70 درصد کل دانشجویان پیام نور استان دخترند .

و اما خدمات اقتصادی و عمرانی انقلاب اسلامی به گیلان، فصل مهم دیگری است که از لحاظ وسعت و گسترش چشم گیر است . گیلان در حال حاضر با 40 کشور مبادلات تجاری دارد . براساس آمارهای سازمان بازرگانی گیلان ارزش مبادلات خارجی گیلان سالانه 360میلیون دلار است این در حالیست که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی گیلان با هیچ کشور خارجی مبادلات بازرگانی نداشت . از سوی دیگر ایجاد نخستین منطقه آزاد - تجاری صنعتی شمال ایران و منطقه خزر درانزلی از دستاوردهای مهم اقتصادی انقلاب اسلامی در استان گیلان محسوب می شود . این منطقه آزاد با توجه به توانمندیهای قابل توجه گیلان در زمینه های کشاورزی، صنعتی،گردشگری و تجارت خارجی طراحی و تاسیس شده و می توان سالانه تا 15 میلیون تن کالا از آن به مناطق مختلف جهان ترانزیت کرد . به عقیده کارشناسان اقتصادی این منطقه درآینده ای نه چندان دور به مرکز صنعتی و بازرگانی گیلان و منطقه تبدیل خواهد شد.

تاسیس دو بندر دیگر در آستارا و لنگرود هم از دیگر خدمات بنیادی انقلاب اسلامی به اقتصاد گیلان است . ساخت راه آهن گیلان که امکان حمل آسان تر و امن تر کالا و مسافر را فراهم میکند از دیگر خدمات مهم انقلاب اسلامی در عرصه اقتصادی گیلان محسوب می شود .این راه آهن تا 3 سال دیگر به بهره برداری خواهد رسید. توجه به کشاورزی و در نتیجه رشد میزان تولید محصولات زراعی در گیلان هم از برکات اقتصادی انقلاب اسلامی در این استان است. گیلان 60 درصد چای ، 35 درصد برنج ، 90درصد فندق ، 70 درصد بادام زمینی و60 درصد ابریشم کشور را تولید می کند . سه برابر و نیم شدن تولید برنج ، 2برابر شدن تولید چای و 5/1 برابرشدن تولید زیتون، نتیجه توجه ویژه به بخش کشاورزی گیلان در سال های پس از پیروزی انقلاب است.

و اما در زمینه های عمرانی ، نگاهی گذرا به آمارها ، ازخدمات گسترده انقلاب اسلامی به گیلانی ها خبر میدهد گیلان تا پیش از انقلاب اسلامی، بزرگراه و آزادراه نداشت اما درحال حاضر حدود 350 کیلومتر بزرگراه و آزادراه دارد. افزایش تعداد مشترکان آب درشهرها از حدود 170 هزار مشترک در سال 57 به یک میلیون و300 هزار مشترک در حال حاضر ،افزایش تعداد واحد های صنعتی از 100 واحد در سال 57 به 3 هزار و 437 واحد در حال حاضر وافزاش تعداد مشترکان برق از 153 هزار مشترک در سال 57 به حدود یک میلیون مشترک در سال 87فقط گوشه هایی از ابعاد گسترده خدمات عمرانی انقلاب اسلامی به گیلان است . نباید فراموش کرد پیش از انقلاب اسلامی هیچ کدام از روستاهای گیلان ،آب آشامیدنی سالم و بهداشتی نداشتند اما درحال حاضر 67 درصد از روستاهای گیلان از آب شرب بهداشتی بهره مندند. گازرسانی به 44 شهر و557 روستای گیلان از دیگر خدمات برجسته انقلاب برای عمران و آبادانی گیلان است. پیش از انقلاب فقط مشترکان معدودی در آستارا که به خط انتقال گاز ایران به خارج از کشور نزدیک بودند از گاز بهره مند بودند .

منبع: سایت دستاوردهای انقلاب اسلامی

 


X