معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 697520
تعداد نوشته ها : 1424
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

صدور انقلاب و جهانی شدن آن

صدور انقلاب و جهانی شدن آن نیز به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌گردد. هرچند صدور انقلاب عنوانی است کلّی و دارای مصادیق و تجلّیات زیادی می‌باشد که به برخی از آنها اشاره کرده و به برخی دیگر نیز در بخشهای آتی اشاره خواهد شد، تعریف کلی صدور انقلاب و جهانی شدن آن جای بررسی دارد. امروزه بر جهانیان اثبات شده است که انقلاب اسلامی ایران از قلمرو جغرافیایی ایران خارج شده و کلّ جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است.
هرچند از ابتدای انقلاب، صدور آن به عنوان یکی از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از سوی رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و سایر مسؤولین بلند پایه نظام عنوان گردید، لیکن ویژگی انقلاب اسلامی به گونه‌ای بوده و هست که خود، ماهیّت صدور را در ذاتش دارد. چه ایران و چه جهان بخواهند و یا نخواهند، ماهیّت انقلاب اسلامی ایران صادر شدنی بوده و هست و این کار عملا انجام شده است. با این حال اراده و تمایل جمهوری اسلامی ایران در گسترده شدن ابعاد صدور انقلاب اسلامی بی‌تأثیر نبوده است.
امام خمینی(ره) در این مورد از ابتدای انقلاب با صراحت کامل فرمودند: «ما انقلاب را به تمام جهان صادر می‌کنیم. چرا که انقلاب ما اسلامی است و تا بانگ لااله الا اللّه و محمّد رسول اللّه بر تمام جهان طنین نیفکنده، مبارزه هست و تا مبارزه در هر کجای جهان علیه مستکبران هست، ما هستیم.1»
همچنین در پیام نوروزی سال 1359 فرمودند: «ما باید از مستضعفان جهان پشتیبانی کنیم. ما باید در صدور انقلابمان به جهان کوشش کنیم و تفکّر این که انقلابمان را صادر نمی‌کنیم، کنار بگذاریم. زیرا اسلام بین کشورهای مسلمان فرقی قائل نمی‌شود و پشتیبان تمام مستضعفان جهان است.2»
دشمنان انقلاب اسلامی ایران اعماز استکبار جهانی و حکام و سران کشورهای مرتجع منطقه، تلاش بسیار کردند تا چهره‌ای منفی از مفهوم صدور انقلاب نشان داده و آن را نوعی دخالت نظامی ایران و حمایت تسلیحاتی از نهضتهای اسلامی و آزادیبخش جلوه دهند، تا بتوانند با آن مقابله کرده و منافع نامشروع خود را از خطر نجات دهند.
اما بنیانگذار تیزبین انقلاب اسلامی ایران، این توطئه را نیز خنثی کرده و فرمودند: «این که می‌گوییم باید انقلاب ما به همه جا صادر بشود، این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما می‌خواهیم کشورگشایی کنیم. ما همه کشورهای مسلمین را از خودمان می دانیم ... ما می‌خواهیم این چیزی که در ایران واقع شد و این بیداری که در ایران واقع شد و خودشان از ابرقدرتها فاصله گرفتند ... و دست آنها را از مخازن خودشان کوتاه کردند، این در همه ملّتها و در همه دولتا بشود، آرزویی ما این است. معنی صدور انقلاب ما این است که همه ملّتها بیدار بشوند و همه دولتها بیدار بشوند و خودشان را از این گرفتاری که دارند و این تحت سلطه بودنی که هستند و از این که همه مخازن آنها دارد به باد می‌رود و خودشان به نحو فقر زندگی می‌کنند، نجات بدهد3... ما که می‌گوییم «انقلابمان را می‌خواهیم صادر کنیم، می‌خواهیم این مطلب را همین معنایی که پیدا شده، همین معنویتی که پیدا شده است در ایران، ... ما می‌خواهیم این را صادر کنیم. ما نمی‌خواهیم شمشیر بکشیم و تفنگ بکشیم و حمله کنیم.4»
همچنین رهبر معظّم انقلاب حضرت آیت اللّه خامنه‌ای در تبیین مفهوم و لزوم صدور انقلاب می فرمایند: صدور انقلاب یعنی صدور فرهنگ انسان ساز اسلام و صدور صفا و خلوص و تکیه و اصرار بر ارزشهای انسانی. ما به این کار و انجام این وظیفه افتخار می‌کنیم. این راه انبیاست و ما این راه را باید ادامه دهیم. دنیای غرب و سردمداران فرهنگ فاسد و منحط غربی از این که فساد و فحشا و اعتیاد و انواع و اقسام بربختیها و روسیاهیها را به سراسر عالم صادر می‌کنند، خجالت نمی‌کشند؟! این فرهنگ فحشایی که امروز متأسفانه سراسر دنیا و بیش از همه دنیای فقیر جهان سوم را فراگرفته، از کجا آمده است؟ این یکی از صادرات فرهنگ غربی و تمدن استعماری و استکباری است ... چرا ما باید از صادر کردن توحید و اخلاق انبیاء و روح فداکاری و اخلاص و تزکیۀ اخلاقی به کشورهای دیگر خجالت بکشیم؟! چرا باید شرم کنیم از این که غیرت و حمیت و ایستادگی در مقابل قدرتهای باطل را به صورت درس عملی به ملّتهای دیگرارایه و تعلیم بدهیم؟ ملّتها باور نمی‌کنند که بشود با عوامل و مزدوران قدرتهای استکباری درافتاد. ما درافتادیم و پیروز هم شدیم. چرا این عمل و تجربۀ خودمان را در اختیار افکار عمومی ملّتها نگذاریم؟ ما این انقلاب را صادر می‌کنیم ... اگر منظور این است که ما مواد منفجره صادر می‌کنیم، این ادعا دروغ است. این کار را خئد دستگاههای پلید خبیث استکباری می‌کنند. سازمان جاسوسی آمریکاست که برای ساقط کردن دولتا وارد صحنه می‌شود و اسلحه و مواد منفجره و نیرو می‌برد و به ضد انقلاب در کشورهای انقلابی کمک می‌کند. ما به هیچ کشوری مواد منفجره نمی‌بریم. خرابکاری دور از شأن ماست و به هیچ وجه به ما نمی‌چسبد و هر کس بگوید خلاف و دروغ گفته است.
همان گونه که گفتیم صدور انقلاب و جهانی شدن آن، ریشه در ماهیّت انقلاب اسلامی دارد. اوّلین و مهمترین ویژگی انقلاب که موجب صدور و جهانی شدن آن گردیده است، اسلامی بودن انقلاب است. از آن جا که اسلام اختصاص به ایران نداشته و محدود به قلمرو جغرافیایی خاصّی نیست و مخاطبین آن، مسلمانان و مستضعفان سراسر جهان می‌باشند، لذا انقلاب متّکی به اسلام نیز به همین ترتیب محدود به کشور خاصّی نشده و کلّ جهان را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. انقلاب اسلامی متّکی به همه مسلمانان است، اگر چه تحقّق آن در یک یا چند کشور خاصی صورت پذیرد.
امام خمینی(ره) در رابطه با صدور انقلاب و جهانی شدن آن می‌فرمایند: «ما که نهضت کردیم برای اسلام نهضت کردیم. جمهوری، جمهوری اسلامی است. نهضت برای اسلام نمی‌تواند محصور باشد در یک کشور، و نمی‌تواند محصور باشد در حتی کشورهای اسلامی، نهضت برای اسلام، همان دنبالۀ نهضت انبیاست. نهضت انبیاء برای یک محل نبوده است. پیغمبر اکرم اهل عربستان است، لکن دعوتش مال عربستان نبوده، محصور نبوده به عربستان، دعوتش مال همه عالم بوده است.6»
دومین ویژگی انقلاب که موجب صدور و جهانی شدن آن گردیده، جاذبۀ پیام آن و آمادگی پذیرش داوطلبانۀ آن از سوی مسلمانان و نهضتهای اسلامی جهان بوده است. این پذیرش و طلب آنها، موجب سرایت خودجوش انقلاب اسلامی ایران به دیگر کشورها شده است. در این رابطه به نظرات چند تن از رهبران نهضتهای اسلامی و مردمی اشاره می‌کنیم: نمایندۀ جبهه ازآدیبخش انقلاب اسلامی افغانستان می‌گوید: «انقلاب ایران تنها متعلق به ملّت ایران نیست. همچنان که رهبر انقلاب ایران، تنها رهبر مسلمانان ایران نیست.7»
کبیر عبدالرحمن دبیر کلّ سازمان آزادیبخش فطانی در جنوب تایلند می‌گوید: «انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب جهانی است و متعلق به یک ملّت نیست و در چهارچوب یک مرز محصور نخواهد ماند.8» عباس مدنی رهبر جبهه نجات اسلامی الجزاید می‌گوید: «انقلاب اسلامی ایران در واقع متعلق به همه مسلمانان جهان و از جمله مردم مسلمان الجزایر است.9» و بالاخره رهبر جمعیت جزایر آنتیل می‌گوید: «در زمانی که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی در ایران به ثمر رسید، مسلمانان جزایر آنتیل آن را انقلاب خود دانستند. و در حقیقت این انقلاب نه فقط برای ایران، که الگو و نمونه برای تمام مسلمانان جهان است.10»
سومین ویژگی انقلاب اسلامی ایران که موجب صدور آن گردیده تأثیراتی است که بر کلّ جهان داشته است. انقلاب اسلامی ایران به واقع روابط و معادلات سیاسی جهان را بر هم زده و موجب نظم جدیدی در این مناسبات گردید. به هم زدن دو قطبی بودن جهان، بر هم زدن تعادل قدرت و روابط کشورهای منطقۀ خاورمیانه و خلیج فارس، تأثیرات مهم آن در بر هم زدن سازش حکام وابسته کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس، مطرح نمودن مذهب و دین در عرصه سیاست و حکومت از جملۀ این موارد می‌باشد.
ایستادگی در برابر زورگوییهای استکبار شرق و غرب و مخصوصاً استکبار غرب به سرکردگی آمریکا و به زانو در آوردن حکومت ایالات متحده آمریکا، نیز موجب گردید که بر ابعاد جهانی شدن انقلاب اسلامی ایران افزوده شود. تلویزیون بی‌بی‌سی در تحلیل خود از این ابعاد می‌گوید: «آنچه در ایران در سال 1979 رخ داد نه تنها برای ایرانیان بلکه برای تمام ادیان جهان نقطه عطفی بود. نقطۀ عطفی که از باگشت میلیونها نفر در سراسر دنیا به اصولگرایی مذهبی خبر می دهد.11» و شبکه سی‌بی‌اس در تاریخ 2/12/1374 طی گزارشی با اشاره به نقش حضرت امام خمینی(ره) میگوید: «ایشان بذر جریان اسلامی را پاشید که از 17 سال قبل همچنان در سراسر جهان اعمال نفوذ می‌کند.12»

 

پی نوشت:

1. در جستجوی راه از کلام امام، دفتر پانزدهم، صفحه 312.
2. همان.
3. صحیفه امام، جلد 13، صفحه 281.
4. همان، صفحه 90.
5. حدیث ولایت (مجموعه رهنمود‌های مقام معظّم رهبری)، جلد 1، صفحه 259.
6. صحیفه امام، جلد 10، صفحه 446.
7. معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، انقلاب اسلامی ایران در چشم انداز دیگران، صفحه 87.
8. همان، صفحه 76.
9. رویارویی انقلاب اسلامی ایران و آمریکا، صفحه 124.
10. معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، انقلاب اسلامی ایران در چشم انداز دیگران، صفحه 89.
11. روزنامه کیهان، مورخ 29/11/1375.
12ـ دفتر سیاسی سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، نشریه داخلی نگرشی بر تحوّلات سیاسی، شماره 48، صفحه 43.

نویسنده:مؤسسه ی فرهنگی قدر ولایت

منبع: سایت راسخون

 


X