معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 725937
تعداد نوشته ها : 1429
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

نهضتی که روستائی و شهری، کارگر و کشاورز، دانشجو و استاد، وکیل و کارمند، همه و همه در آن شرکت دارند.اساسا غیر از مذهب و آن هم مذهبی مانند اسلام، کدام نیرو میتواند اینچنین انقلابی را بوجود بیاورد؟

من بتدریج این امید در دلم زنده میشود که این انقلاب به ایران محدود نمی ماند، هفت صد میلیون مسلمان را در بر خواهد گرفت و چه افتخاری برای ایران خواهد بود که یک انقلاب اسلامی از ایران شروع بشود و تمام کشورهای اسلامی را زیر نفوذ خودش بگیرد، که مطمئنا خواهد گرفت.

از قراری که به من اطلاع داده‏ اند چند روز پیش، کارتر به آیت الله خمینی راجع به بختیار اخطار کرد که هر دو ابرقدرت بر روی این دولت توافق دارند و شما حساب کار خودتان را بکنید . اما این مرد بزرگ اعتنائی باین تهدید نکرد.

من که قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده‏ام، باز وقتیکه در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهائی از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه کرد.وقتی برگشتم، دوستانم پرسیدند چه دیدی؟ گفتم چهار تا «آمن» دیدم.

آمن بهدفه، بهدفش ایمان دارد.دنیا اگر جمع بشود نمیتواند او را از هدفش منصرف کند.

آمن بسبیله، براهیکه انتخاب کرده ایمان دارد.امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد.شبیه همان ایمانی که پیغمبر بهدفش و براهش داشت.

آمن بقوله، در میان همه رفقا و دوستانیکه سراغ دارم احدی مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد.بایشان نصیحت میکنند که آقا کمی یواشتر، مردم دارند سرد میشوند، مردم دارند از پای در میآیند، میگوید نه مردم اینجور نیستند که شما میگوئید.من مردم را بهتر میشناسم .و ما همگی میبینیم که روز به روز صحت سخن ایشان بیشتر آشکار میشود.

و بالاخره بالاتر از همه آمن بربه، در یک جلسه خصوصی ایشان بمن میگفت فلانی این ما نیستیم که چنین میکنیم.من دست خدا را بوضوح حس میکنم.آدمیکه دست خدا و عنایت خدا را حس میکند و در راه خدا قدم برمیدارد، خدا هم بمصداق ان تنصروا الله ینصرکم بر نصرت او اضافه میکند .یا آنچنان که در داستان اصحاب کهف مطرح میشود، قرآن میگوید آنها جوانمردانی بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند و باو اعتماد و تکیه کردند، خدا هم بر ایمانشان افزود (1).آنها برای خدا قیام کردند و خدا هم دلهای آنها را محکم کرد (2).

این چنین هدایت و تأییدی را من بوضوح در این مرد میبینم.او برای خدا قیام کرده و خدای متعال هم قلبی قوی باو عنایت کرده است که اصلا تزلزل و ترس در آن راه ندارد.اطباء فرانسه که اخیرا این پیر مرد هشتاد و چند ساله را که لا اقل پانزده ـ سال است دچار جنگ اعصاب و ناراحتی روحی است و اخیرا هم جوانی آنچنان برومند را از دست داده، معاینه کردند، نظر دادند قلب او نظیر قلب یک جوان بیست ساله است.او که در راه خدا قدم برداشته آنچه را قرآن وعده داده است به تجربه دریافته.

قرآن وعده داده است که برای خدا قیام کنید، برای خدا عمل کنید، آن وقت عنایت خدا را میبینید.اگر توی خانه ‏ات بنشینی خدا را نمی بینی.اگر ساکت باشی، عنایت خدا را نمیبینی. برای خدا حرکت کن آن وقت است که خدا را و عنایت او را میبینی . آدمی که بامید خدا و برای خدا حرکت کرده، از تهدید آمریکا، حتی اگر شوروی را هم ضمیمه‏اش کنند، هیچ ترسی بدل راه نخواهد داد.در مورد این مرد بزرگ یکی دیگر از خصوصیاتش را بگویم، شاید شما باورتان نشود این مردی که روزها مینشیند و این اعلامیه‏ های آتشین را میدهد، سحرها اقلا یک ساعت با خدای خودش راز و نیاز میکند و آنچنان اشک ‏هائی میریزد که باورش مشکل است.

این مرد درست نمونه علی (ع) است.درباره علی گفته ‏اند که در میدان جنگ به روی دشمن لبخند میزند و در محراب عبادت از شدت زاری بی هوش می شود.و ما نمونه او را در این مرد می بینیم .

پی‏ نوشتها:

1- انهم فتیه آمنوا بربهم و زدناهم هدی. کهف ـ .13

2- و ربطنا علی قلوبهم اذ قاموا فقالوا ربنا رب السموات و الأرض .کهف ـ 14

منبع مقاله: پیرامون انقلاب اسلامی، مطهری، مرتضی

منبع: سایت حوزه

 


X