معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 724966
تعداد نوشته ها : 1429
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

نویسنده کتاب: سید محمد علی ایازی

از آنجایی که امام خمینی چه به عنوان بحثی مستقل نظیر تفسیر سوره حمد و چه به صورت مباحث غیر مستقل در آثار عرفانی، فقهی، اصولی و یا حتی سخنرانی‌‌‌‏های خود مطالب مبنایی و معارفی در تفسیر ارائه کرده‌‌‌‏اند. این پژوهش می‌‌‌‏کوشد تا افزون بر گردآوری و دسته‌‌‌‏بندی علمی، آنها را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهد و قواعد آن را استخراج نماید. تا تفسیرهای مبنایی و خاص امام خمینی که برخاسته از اندیشه‌‌‌‏ها و آرای فلسفی و عرفانی ایشان است در مقایسه با عرفا و علما و فلاسفه شیعه به شکل روشنی عرضه شود با توجه به فقدان یک پژوهشی علمی جامع و مستند در این حوزه، انجام این پژوهش ضروری به نظر می‌رسد.نمونه‌‌‌‏ای از پرسشهای مطروحه در این طرح پژوهشی بدین شرح است: ایا امام خمینی در تفسیر مبنایی خاصی که برخاسته از اندیشه‌‌‌‏ها و آرای فلسفی و عرفانی و متکی به قواعد فهم باشند، دارند؟ یا خیر؟

اگر دارند، این مبانی کدامه هستند و چه تفاوتهایی نسبت به سایر عرفای شیعه مانند حیدر آملی و ملاصدرای شیرازی دارد

ثانیاً: قواعد تأویل و تفسیر تا چه اندازه در مباحث تفسیری ایشان مورد توجه و امعان نظر بوده است؟

فرضیه‌‌‌‏های مطروحه عبارتند از:

1- امام خمینی بر اساس مبانی عرفانی که داشته‌‌‌‏اند و آگاهی از قواعد تقسیر در نوشته‌‌‌‏های پراکنده و مستقل در تبیین مباحث قرآنی این قواعد را پیگیری و لحاظ کرده‌‌‌‏اند.

2- فرضیه مخالف این است که ایشان در این زمینه چارچوب معینی در تبیین ایات در رعایت قواعد تأویل و تفسیرنداشته‌‌‌‏اند و از قواعد تفسیر تخطی کرده‌‌‌‏اند، در نتیجه مطالبی عرفانی را با مباحث قرآنی تطبیق داده‌‌‌‏اند.

پدیدآورنده:محسن آرمین – افسر رزازی فر

منبع: سایت حوزه

 


X