معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1030892
تعداد نوشته ها : 1457
تعداد نظرات : 175
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

دکتر اردشیر پاپی (که متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه و لنز هستند) در مصاحبه با رادیو راجع به دستاوردهای 30 سال انقلاب اسلامی چنین فرمودند:

«انقلاب اسلامی در زمانی اتفاق افتاد که جهان ماهیتی قطب بندی شده داشت ادبیات سیاسی تعریف شده ای با سابقه حدود 35 سال بر روابط بین الملل  حاکم بود , نقش دین در مناسبات سیاسی به حداقل تنزل یافته بود .در چنین شرایطی انقلاب اسلامی خارج از ادبیات سیاسی رایج قدرتمندان  و داخل در گفتمان مدرنیزاسیون جهان سوم بوقوع پیوست . به تعبیر«  میشل فوکو » این انقلاب با صبغه ای دینی قواعد حاکم بر روابط بین الملل را به هم ریخت وادبیات جدیدی را وارد سیاست کرد . شاید مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی را بتوان در چند مورد خلاصه کرد :

1- بیرون از اراده ابر قدرتها و بلکه علیه بزرگ ترین آنها بدون هیچ گونه وابستگی  به پیروزی رسید

2- متکی به آراده عمومی و مشارکت همگانی بود .

3- بر خلاف همه انقلابات معاصر مبتنی بر دین و اهداف کاملا اسلامی داشت .

4- برای اولین بار در حاشیه نا خوانای مناسبات جهانی جهان جدیدی را با عنوان « جهان اسلام » به عرصه جهانی وارد کرد .

5- با  لایروبی  از دریای تاریخ , زباله های  تمدنهای تازه به دوران رسیده را به کنار زد و « تمدن کهن اسلامی » را وارد صحنه نمود .ابهت این تمدن به قدری  دنیای غرب را مرعوب ساخت  که رسما اعلام کردند  پایان تاریخ  به جنگ بین تمدن بزرگ اسلامی با تمدن غربی  است.

6- انقلاب اسلامی برای همه مسلمانان جهان آگاهی , غیرت ,غرور, احساس مسئولیت, عظمت, افتخار ,و سربلندی به وجود آورد .

7- انقلاب اسلامی در کنار عرضه مقتدرانه اسلام ناب محمدی (ص) الحاد و بی دینی را در دنیا رسوا کرد و در مقابل تبلیغات سوء سوسیالیستی در نهایت برای اولین بار خبر معجزه آسای فروپاشی کمونیسم را اعلام کرد و با آغوش باز رهبر بزرگ ما رهبر کوچک دنیای  سوسیالیسم را به اسلام دعوت کرد .

8- برای اولین بار در تاریخ معاصر درمقابل  بزرگترین  وطولانی ترین جنگ که همه ابرقدرتها در پشت آن حضور داشتند ,و مدرن ترین تسلیحات در آن به کار رفت ,و اکثر کشورهای اسلامی هم در کنار د شمن فریب خورده قرار گرفته بودند , انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

9- با کنار رفتن قدرتهای رقیب غرب , انقلاب اسلامی و بازتاب های آن  بزرگ ترین چالش فرا روی  امریکا و هم پیمانان او است لذا اتهاماتی  چون  « تروریسم »  , « تسلیحات کشتار جمعی » , «سلاح هسته ای  », « حقوق بشر », « دموکراسی » , « آزادی » ,و........ همه جنگ روانی است کافی است تنها مواضع غرب , در مورد قطب شرق, رقیب مضمحل شده اش , مطالعه شود , همین جنگ روانی در آن موقع مطرح بود . پس ترس , ارعاب , واهمه , و تهدید  به دل راه نباید داد زیرا ما فرزندان محرمیم .و ذوالفقار علی را  25 سال با  بغض گلو و آب چشم جلا داده ایم

10- مقوله بازگشت به اسلام اصیل با عناوینی چون « احیای دین » ,  « احیای فکر دینی  » , « نوگرائی دینی » , « نو اندیشی دینی » , « نهضت نرم افزاری  و تولید علم » , و.... از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است. به نظر ما اینک مهمترین  زمان ورود به این مباحث است . و در یک کلام می توان گفت بزرگ ترین دستاورد انقلاب اسلامی نهضت « نو اندیشی دینی  » است  . اقتدار مادی و معنوی ما , چالش مقتدرانه و همه جانبه با دشمنان تنها از این معبر می گذرد.   

منبع: وبلاگ اندیشه دینی با اندکی تلخیص

 


X