معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 944866
تعداد نوشته ها : 1455
تعداد نظرات : 175
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توضیح کوتاه: اگر دنبال پکیج آموزش سازدهنی کروماتیک از مبتدی تا پیشرفته این مطلب به شما بسیار کمک خواهد کرد.

 

آموزش سازدهنی مقدماتی

منصور پاک نژاد

 

محتواهای آموزشی ساز دهنی (هارمونیکا) با همراهی استاد منصور پاک نژاد از مفاخر موسیقی ایران زمین تهیه شده است که می تواند کیفیت بالا آموزش را نشان دهد.

هنرجو همگام با آموزشات استاد طی شش فصل قدم به قدم مفاهیم و اصول اولیه می شناسد و می تواند عملکرد خیره کننده ای نیز با تسلط بر نکات پایه ساز دهنی به نمایش بگذارد.

استفاده از این محتوا آموزشی بینظیر می تواند سکوی پرتابی باشد تا هنرجویان به راحتی بتوانند در آموختن هر نوع مدل از ساز هارمونیکا موفق شوند، تمامی جزییات آموزشی مطابق با "کتاب طلایی" تالیف استاد صورت می گیرد که بر جذابیت موضوع می افزاید.

درباره منصور پاک نژاد

توانمندی و مهارت خیره کننده استاد منصور پاک نژاد بی ارتباط با سابقه شناخت طولانی مدت ایشان از موسیقی نیست. استاد از سنین نوجوانی علاوه بر انس با سازهای کلاویه ای به یادگیری ساز دهنی مشغول بودند.

اساتیدی همچون پرویز منصوری و مهندس بهمن نوایی در تربیت شخصیت فاخر هنری ایشان نقش بسیاری داشته است.  

فعالیت های هنری شاخص

 • برگزاری ورکشاپ بینظیر در تالار فارابی کاخ سعد آباد، ایوان شمس و سالن کنسرت سورنا
 • استقبال پر شور از اجرا حرفه ای در سالن ایوان شمس ( سال ۱۳۹۳ )
 • نگارش و چاپ چند جلد کتاب ممتاز برای یادگیری ساز دهنی: انتشار کتاب ساز دهنی ترمولو  (سال۱۳۸۰)، انتشار ساز دهنی کروماتیک (سال1382 ) ، انتشار ساز دهنی دیاتونیک ۱۰ سوراخ (سال 1۳89) ، انتشار کتاب خود آموز طلایی ( سال 1396)

معرفی دوره سازدهنی: در این ویدئو به طور کامل فرآیند آموزشی این مجموعه توضیح داده خواهد شد. همچنین سازهایی که در این آموزش مورد استفاده قرار گرفته‌اند معرفی می‌شوند.

جلسه اول: آموزش نت‌های دو، ر، می روی سازهای کروماتیک، دیاتونیک ۱۰ سوراخ و ترمولو به همراه تمرینات مورد نیاز برای یادگیری این نت‌ها، آموزش سکوت سیاه، نت سفید، یک قطعه به همراه پلی‌بک و نحوه اجرای پلی‌بک

جلسه دوم: آموزش نت‌های فا و سل به همراه تمرینات آنها و یک قطعه، آموزش نت لا و تمرینات مربوط به آن و یک قطعه و پلی‌بک

جلسه سوم: آموزش کشش زمانی سه ضرب و نت سفید نقطه‌دار و یک قطعه، آموزش خط اتحاد و شیوه‌ی اجرای نت‌های طولانی

جلسه چهارم: شروع آموزش نت چنگ و تمرینات آن، ادامه تمرینات نت چنگ و یک قطعه و پلی‌بک

جلسه پنجم: آموزش نت‌های سی و دو. تمرینات اکتاو و یک قطعه، آموزش نت‌های سی طرف چپ و سل طرف چپ. تمرینات با میزان‌نمای ۳/۴ و چند قطعه و پلی‌بک

جلسه ششم: آموزش تکنیک‌های نفس کشیدن با ساز و اجرای زیباتر نت‌ها، آموزش داینامیک و ادامه تکنیک‌ها

جلسه هفتم: آموزش نت لا به همراه تمرینات مربوطه، قطعات و پلی‌بک برای تثبیت موضوع، ادامه تمرینات مربوط به نت و شروع آموزش داینامیک و افتک‌های صدا

جلسه هشتم: یادآوری نت چنگ و آموزش سکوت چنگ به همراه تمرینات و قطعات مربوطه و پلی‌بک

جلسه نهم: آموزش نت سیاه نقطه‌دار و نحوه‌ی اجرا و شمارش آن در تمرینات، در این قسمت تمرینات مربوط به نت‌های نقطه‌دار ادامه می‌یابد، تحلیل و اجرای قطعه‌ی تایتانیک به همراه پلی‌بک، در این قسمت تمرینات مربوط به مباحث جلسه نهم ادامه می‌یابد

جلسه دهم: آموزش نت‌های دیز و بمل و گرفتن کلید ساز، تمرینات و قطعات برای نت‌های دیز به همراه پلی‌بک، معرفی و آموزش افکت‌های جدید، اجرای افکت‌های آموزش داده شده در قسمت قبل روی قطعات، تحلیل و اجرای قطعه پاپیون به همراه پلی‌بک، اجرای تمرینات اختصاصی برای یادگیری نت‌های بمل، آموزش و اجرای دو قطعه

جلسه یازدهم: شروع آموزش دولاچنگ به همراه تمرینات و قطعات مربوط به آن، ادامه تمرینات دولا چنگ و آموزش تکنیک استکاتو

پکیج آموزش سازدهنی متوسط

دوره متوسطه سازدهنی به قطعات متعدد، اتودها، تمرینات و مطالب تئوری بسیاری می‌پردازد تا هنرجو بتواند از پس انواع قطعات در ریتم‌های مختلف برآید و آنها را بنوازد. قطعات ایرانی نیز در این دوره کار شده‌اند که حال و هوای کار را بسیار جذاب کرده است. با گذارندن این دوره، شما ریتم ۶/۸ را به خوبی فرا خواهید گرفت، انواع فیگورهای ریتمیک را می‌آموزید، ضد ضرب و سنکوپ را می‌شناسید و با یادگیری دو اکتاو و کشش زمانی دولاچنگ، امکانات بسیاری برای نواختن قطعات مختلف در اختیار خواهید داشت.

خنیاگر کیست و چه می کند؟

قبل از همه چیز باید بدانیم خنیاگر کیست و چه می کند. خنیاگر مجموعه ای برای آموزش مجازی موسیقی است که فرصت بینظیری فراهم کرده تا عاشقان این هنر فاخر بتوانند به راحتی بر تمامی تکنیک های آموزشی سازهای اصیل مسلط شوند و اجراهای خیره کننده ای نیز به نمایش بگذارند.

در واقع این آکادمی با تولید بسته های آموزشی، بستر متد خودآموزی را در سطح استاندارد های آموزشی بین المللی ایجاد کرده است تا فقط با استفاده از اینترنت و تکنولوژی های آن افراد مرز های درونی را بشکافند و به راحتی و با ابتدایی ترین امکانات همچون لپ تاپ و کامپیوتر در هر مکان و زمان بیاموزند و شخصیت منحصر به فرد موسیقیایی خود را شکل دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت https://khonyagar.com مراجعه نمائید.

دسته ها : رپورتاژ

در این مطلب شما درباره آموزش تار مبتدی، آموزش تار آنلاین و آموزش تار تصویری مطالبی را آموزش خواهید دید.

 

آموزش موسیقی

در آموزش چهره به چهره هنرجو همواره باید برنامه خود را مطابق با معلم، مدرس یا استاد تنظیم کند تا به حداقل پیشرفت هایی دست یابد اما یادگیری آنلاین همچون سکوی پرتاب کمک می کند مهارت آموزی سریعتر اتفاق افتد.

اگر شما نیز مایلید از مزایای شگرف آموزش آنلاین بهره ببرید و در سطح حرفه ای نواختن را بیاموزید، یادگیری آنلاین با ترسیم نقشه راه اصولی پیش روی شماست. در ادامه به برخی مزایای این سبک آموزشی اشاره می شود تا با دید بهتری دست به انتخاب بزنید. 

خنیاگر کیست و چکار می کند؟

خنیاگر از پیشگامان آموزش تصویری و آنلاین موسیقی است که فرصت آموزشی برابری فراهم کرده تا تمامی علاقمندان به موسیقی ایرانی بتوانند از محضر اساتید فرهیخته نکات، تکنیک ها و مفاهیم را بیاموزند و از نواختن موسیقی لذت ببرند.

در ادامه به برخی از اصول و خدمات این آموزشگاه اشاره می شود تا بدانید چطور با این حجم از استقبال هنرجویان مواجه شده است. 

حضور اساتید برتر موسیقی ایرانی

اساتیدی در تهیه فیلم های آموزشگاه خنیاگر حضور یافته اند که علاوه بر این که آثار فاخری را به هنر دوستان هدیه داده اند تجربه و رزومه آن ها بیانگر سواد موسیقیایی وسیعشان است. 

اساتید خنیاگر

● یادگیری ساز دف - استاد مسعود حبیبی  

● یادگیری ساز سنتور - استاد سعید ثابت  

● یادگیری هارمونی - استاد نادر مشایخی  

● یادگیری ساز عود (بربط) - استاد علی پژوهشگر  

● یادگیری ساز ویلون - استاد علی (همایون) رحیمیان  

● یادگیری ساز پیانو - استاد سام اصفهانی  

● یادگیری تئوری موسیقی - دکتر امیر حسین رمضانی  

● یادگیری ساز گیتار - استاد کیوان میر هادی  

● یادگیری متد میوزماسل - استاد محمد مهدی بابایی  

● یادگیری ساز تار - استاد آزاد میرزا پور  

● یادگیری ساز سه تار - استاد طینوش بهرامی  

● یادگیری ساز نی - استاد شاهو عندلیبی  

● یادگیری ساز هارمونیکا (ساز دهنی) - استاد منصور پاک نژاد

حضور گروه فیلمبرداری ماهر

پیشرفت در دنیای نوازندگی و خوانندگی بدون ارتباط برقرار کردن با سبک آموزشی ممکن نیست. مهارت و تخصص گروه فیلمبرداری را می توان در فیلم های با کیفیت این آکادمی به طور ملموسی شاهد بود. در واقع تخصص، هنر و مهارت دست به دست هم داده اند تا تمامی افراد بتوانند از سطوح مبتدی تا حرفه ای را بدون چالش پشت سر بگذارند.

کیفیت مطلوب جلسات آموزشی

تمامی نکات از نورپردازی، صدا پردازی و تدوین به شکل ماهرانه و تخصصی انجام گرفته است تا افراد بتوانند از پختگی کلام و تسلط اساتید بر مفاهیم بهره مند شوند.

نمایش نشانگر متحرک همزمان با کلام و اجرای اساتید از دیگر ویژگی های منحصر به فردی است که به فهم بیشتر موضوع کمک میکند. با این فیلم های با کیفیت هنرجو فقط باید از پشتکار و علاقه برخوردار باشد تا پیشرفت کند.

امکان دسترسی راحت و بدون دردسر

علاقمندان به یادگیری، برای استفاده از آموزشات فقط نیاز است در وب سایت خنیاگر ثبت نام کنند تا با استفاده از اینترنت نیم بها از این سبک نوآورانه و با کیفیت بهرمند شوند.

اگر هنرجو به هر دلیلی از کیفیت آموزشات ناراضی باشد می تواند از گارانتی برگشت وجه استفاده کند. ارائه جلسات آموزش بروز را نیز باید به دیگر خصوصیات این مجموعه حرفه ای افزود، در واقع دست اندرکاران مجموعه در تلاشند تا هنرجویان با آرامش، تمرکز و جسارت بتوانند از فضایی پر از طراوت مفاهیم را بیاموزند و با مشاهده ی پیشرفت قدم به قدم خود، به ادامه ی مسیر دلگرم شوند.

حل سریع مسائل آموزشی

درک مفاهیم و پیشرفت در مسیر یادگیری، اگرچه به آموزش استاد و پیگیری تمارین از سوی هنرجو وابسته است اما برخورد به چالش آموزشی امری طبیعی است. افراد علاوه بر این که می توانند با تیم پشتیبانی مشاوره ای داشته باشند، اساتید نیز سوالات و چالش های آن ها را پاسخگو هستند. 

آموزش تار مبتدی و آنلاین

آزاد میرزاپور

 

علاقمندان به یادگیری تار این ساز خوش نوا می توانند از تجربیات استاد میرزا پور بهرمند شوند تا گام های نخستین را درست بردارند.

پس از پیگیری این ۲۳ قسمت که آن را می توان معادل ۳۰ هفته آموزش حضوری دانست هنرجویان علاوه بر آشنایی با مفاهیم کتاب تار و سه تار هنرستان بر تمارین تکمیلی و قطعات خارج از کتاب نیز مسلط می شوند.

از مهمترین ویژگی های شاخص این مجموعه استاندارد می توان به بیان گویا و نگاه ژرف استاد اشاره کرد که پس از رفع ایرادات احتمالی کمک می کنند تمامی افراد با هر سطح از استعداد مهارت به دست آورند.

هنرجویان پس از ۷ ماه نه تنها الفبا را می آموزند بلکه مهارت نواختن تار را تا سطوح متوسطه نیز کسب می کنند.

درباره مدرس

استاد میرزا پور از هنرمندان شاخص در زمینه نواختن تار هستند که علاوه بر به ارث بردن استعداد از پدر رسول میرزاپور، خود تلاشی مضاعف برای قدم گذاشتن در وادی بی انتها موسیقی داشتند.

علاوه بر محمدرضا لطفی و حسین علیزاده، طینوش بهرامی، شادروان رضا وحدانی، ارشد طهماسبی.

از اساتید بنامی هستند که ایشان افتخار شاگردی در محضر شان را داشتند.

فعالیت های هنری

آثار آزاد میرزاپور از دیرباز با گوش مردم آشنا هستند. حضور در رادیو و تلویزیون از زمان تحصیل و انتشار آلبوم هایی همچون با ستاره ها، فصل عاشقی، ارگ خاموش، خداوندگار اسرار، بی مهابا در این امر تاثیر بسیاری داشته است.

در سریال همسایه ها و سریال شیخ بهایی نیز به عنوان نوازنده فعالیت داشته اند. از دیگر سوابق شاخص ایشان می توان به عود نوازی در تور کنسرت ایران من همراه با استاد همایون شجریان و سهراب پورناظری را اشاره کرد.

دسته ها : رپورتاژ

گفتار درمانی یکی از رشته‌های علوم توان بخشی به شمار می‌رود که به شناخت آسیب‌های گفتاری و زبانی‌ می‌پردازد. در این رشته، متخصصی به نام درمانگر وجود دارد که وظیفه او بررسی، تشخیص و درمان هر گونه اختلال در زمینه ارتباط، درک، صوت و حتی بلع است. در این مطلب به بررسی گفتار درمانی کودکان می‌پردازیم.

در صورتیکه کودک با مشکلاتی همچون تلفظ در کلمات مواجه است، یک متخصص درمانگر به کمک او می‌آید تا در زمینه حل مشکلات زبانی، ارتباطی و مهارت‌های زبانی- کاربردی رشد پیدا کند.

متخصصین، مشاورین و درمانگران مجموعه فرزندان برتر برای شما عزیزان بهترین مقالات در ارتباط با گفتار درمانی کودکان را تهیه دیده اند که مقاله ای که مطالعه می فرمائید، مقاله اصلی گفتار درمانی است. برای مطالعه مقالات مرتبط از جدول پائین گزینه مربوطه را انتخاب کنید.

شاید شما هم کودکانی را دیده باشید که در گفتار مشکل دارند؛ مثلا نمی توانند کلمات را به صورت روان ادا کنند و افکار خودشان را به صورت یک جمله کامل بیان کنند! این کودکان، کلمات و هجاهای صوتی را به صورت شکسته می گویند و به همین دلیل است که نمی توانند به صورت واضح حرف بزنند.

تلفظ نادرست حروف، نداشتن دایره واژگان وسیع، لکنت زبان، مکث طولانی، مشکل در برقراری ارتباط با دیگران و... از جمله رایج ترین اختلالات گفتاری هستند. مشکل در گفتار باعث می شود که کودک نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و به همین دلیل، اعتماد به نفسش کاهش پیدا می کند. در این موارد، باید مشکل گفتار کودکان را با کمک علم گفتار درمانی برطرف کرد.

تعریف اختلال گفتار و اختلال زبان

بطور کلی اختلالات مربوط به صحبت کردن و برقراری ارتباط در کودکان به دو نوع اختلال زبان و اختلال گفتار تقسیم میشوند، که با هم فرق دارند:

اختلال گفتار:

اختلال گفتار به این معناست که کودک در تلفط آواها، حروف و کلمات دچار مشکل میشود، حروف ر ا اشتباه یا جابجا تلفظ میکند و نمیتواند از عضلات صورت و فک خود به درستی برای ادای کلمات استفاده کند. معمولا کودکان دچار اختلال گفتار در تلفظ حروفی مثل س، ش، ز، ر، ل و ... مشکل دارند و گاهی نیز روی تلفظ یک حرف گیر میکنند یا دو حرف یک کلمه را جابجا میکنند. لکنت زبان یکی از رایج ترین انواع اختلال گفتار است.

اختلال زبان:

اختلال زبان نوعی از اختلال است که باعث میشود کودک نتواند به درستی از طریق کلمات و جملات منظور خود را بیان کند، او در ساختن یک جمله یا عبارت کامل، و استفاده از قواعد درست مشکل دارد. این کودکان ممکن  است حتی در اجرای لحن مناسب برای جمله، یا استفاده از زبان بدن نیز مشکل داشته باشند. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است در درک صحبت های دیگران نیز با چالش روبرو باشند.

گفتار درمانی کودکان

گفتار درمانی، روشی است که به بهبود گفتار کودک منجر می شود. این روش به کودک کمک می کند تا مشکلات زبانی و گفتاری خود مانند اختلالات واجی و صدا، بیان ضعیف، لکنت زبان و... را برطرف کند.

گفتار درمانی به کودکان یاد می دهد که حجم صدای تولید شده را کنترل کنند و کلمات و صداها را به صورت کاملا درست ادا کنند. در گفتار درمانی به کودکان یاد داده می شود که کلمات موردنظر خود را در قالب جمله بیان کنند. به طور کلی می توان گفت که گفتار درمانی، علم بررسی بیماری یا اختلالاتی است که روی گفتار فرد تاثیر می گذارد.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، گفتار درمانی به معنای درمان با گفتار نیست؛ بلکه درمان اختلالات گفتار و زبان است. به یاد داشته باشید که گفتار درمانی با مشاوره فرق دارد.

رشته گفتار درمانی تنها محدود به اصلاح مشکلات تلفظی (همچون عدم توانایی تلفظ صحیح حرف سین) نیست.

متخصصان درمانگر وظیفه درمان کودکانی به عهده دارند که در درک و بیان زبان مادری دچار مشکل هستند. همچنین در افراد بزرگسال نیز گفتار درمانی برای افرادی مناسب بوده که نمی‌توانند خوب صحبت کنند و ضعف گفتاری دارند.

در واقع ضرورت استفاده از خدمات گفتار درمانی مخصوص سن خاصی نبوده و ممکن است افراد در سنین مختلف به این خدمات نیاز پیدا کنند. از یک نوزاد گرفته تا افراد مسنی که در اثر سکته قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند، ممکن است در مقطعی لازم باشد که به متخصص درمانگر مراجعه کنند. بهترین درمانگر کسی است که بتواند با افراد در سنین متفاوت، ارتباط درست برقرار نماید.

عمده ترین اختلالات گفتاری، عقب ماندگی ذهنی است که خود می تواند پایه گذار بسیاری از اختلالات دیگر باشد. در بحث مشکل جسمی باید به نقیصه های کم شنوایی و ناشنوایی، کم بینایی یا نابینایی اشاره کرد. در سیستم شنیداری، بیان گفتار از طریق شنیدن حاصل می شود که چنان چه اختلالی در این قسمت به وجود آید، تأخیر در رشد زبان و گفتار، قابل مشاهده است.

کودکانی که از سلامت فیزیکی و عاطفی برخوردارند، در تکلم، استقلال یافته تر از کودکانی اند که در خانواده های پر تنش زندگی می کنند. در این خانواده ها رشد حسی و حرکتی، با محدودیت پیش می رود زیرا زبان، نیاز به یک هماهنگی عصبی دارد و تأخیر در مهارت های حسی و حرکتی، رشد گفتار را کُند و با مشکل روبه رو می سازد.

در عملکرد گفتار، نقش هوش طبیعی را نباید نادیده گرفت؛ هوش می تواند شناخت نمادها را به همراه داشته باشد تا فرد، از دیگر عملکردهای شناختی هم چون توجه کردن، شناسایی و ایجاد ارتباط و ذخیره ی آن در حافظه بهره گیرد.ارزیابی و مطالعه دقیق اختلالات گفتار و زبان یا اختلالات ارتباطی و همچنین نوتوانی و بازتوانی، اختیارات متخصصین گفتار درمانگر است.

مادر،الگویی مناسب و مثبت در راستای رشد گفتار کودک است که این ارتباط عاطفی نباید خدشه دار شود و خلل و انحرافی در آن شکل گیرد. باید توجه داشت که رشد زبان از لحاظ جنسیتی در دختران، زودتر و بیش تر از پسران آغاز می شود؛ به خصوص در خانواده های تک فرزندی که توجه زیادی به آموزش زبان فرزند می شود.

کودکان علاقه ی زیاد به عضو شدن در گروه همسالان خود دارند و تلاش زیادی در این جهت، انجام می دهند تا بر رشد و پیشرفت گفتار خود بیفزایند؛ در واقع انگیزه صحبت کردن در گروه های هم سن، افزایش می یابد و به طور دسته جمعی به تماشای تلویزیون و یا نقاشی و نوشتن می پردازند.

مشکلات گفتاری را می توان در مرز بین ۱۲ تا ۲۴ ماهگی مشاهده کرد. در این سن، کودک به جای گفتار باید بتواند از علم اشاره به خوبی بهره ببرد مانند (بای بای یا بَه بَه) و در تقلید صداها مشکلی نداشته باشد مانند تقلید صدای یک حیوان، جیغ زدن و...

زمانی که سن کودک از ۲ سالگی فراتر رفت، باید بتواند صداها و لغاتی را بیان کند و فقط مختص یک صدا یا لغت – آن هم تکراری – نباشد. در صحبت کردن، خانواده ها باید به تُن صدا و گرفتگی آن توجه داشته باشند. کودکانی که در این سن، در انجام کارهای ساده، با مشکل مواجه می شوند، جملات را به طور کامل بیان نمی کنند و فقط از کلمات محدود استفاده می نمایند و به طور کلی در فهمیدن و درک مطالب مشکل دارند،در معرض خطر قرار دارند و به منظور پیش گیری از مشکلات گفتاری باید توجه بیش تری به آنان نمود.

در چنین شرایطی است که اگر والدین متوجه مشکلات خاصی در روند گفتاری فرزند خود بشوند حتما باید از کمک تخصصی یک گفتار درمانگر بهره برده و مشاوره لازم را داشته باشند.

فواید گفتار درمانی

در بین عموم مردم و جامعه پزشکی، گفتار درمانی اهمیت ویژه‌ای دارد. همانطور که می‌دانیم زبان، اصلی‌ترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران است. گفتار درمانی باعث حل مشکلات ناشی از اختلالات ارتباطی و گفتاری می‌شود.

با کمک از خدمات گفتار درمانی نه تنها باعث بهبود بیان، زبان و درک کودک شده بلکه مشکلات بلع و غذا خوردن او نیز حل می‌شود. در موارد بسیاری دیده شده کودکانی که با مشکل تکلم درگیر هستند، در بلع نیز ضعف دارند. درمانگرها با استفاده از تمارینی مختلفی که طراحی کرده‌اند، مشکلات تکلم، ارتباط و حتی غذا خوردن کودکان را حل می‌کنند.

خدمات گفتار درمانی برای کودک سبب شده که توانایی‌های درک و استفاده از زبان و قدرت تکلم او بسیار بهتر شود.  در واقع متخصصان درمانگر بر روی دو قسمت تمرکز می‌کنند.

 • طراحی و اجرا تمرین برای قسمت دهان، که جهت تولید صدا و ساخت کلمات و جملات به کار می‌روند.
 • برای بهبود توانایی درک و بیان گفتار کودک نیز از تصاویر و علائم و سیستم‌های همچون کامپیوتر، موبایل و ... بهره می‌برند.

اختلالات گفتار درمانی

گفتار ( تکلم)، زبان، بلع، صوت و ارتباط از جمله حوزه‌های اصلی در گفتار درمانی هستند. برخی از مشکلات گفتار درمانی به این صورت هستند:

 • مشکلات در پیدا کردن کلمات: این نوع مشکلات معمولا به علت نقص‌های خاص زبانی همچون تاخیر زبانی به وجود می‌آیند.
 • مشکلات در زمینه ارتباط اجتماعی: معمولا در چگونگی انتقال افکار و نظرات به دیگران بروز می‌کند.
 • آسیب ساختاری زبان: فرد در ساخت جمله با مشکل مواجه می‌شود. جملاتی توسط کودک ساخته می‌شود، دستور زبان درستی ندارند.
 • مشکلات در زمینه خواندن و نوشتن: این مشکلات ناشی از ارتباط حروف و صداها، ارتباط کلمات و معنی هستند.
 • مشکلات صوتی: فرد صداهای بسیار نازک و یا گوش خراشی تولید می‌کند. این صداها باعث تضعیف ارتباط اجتماعی این فرد می‌شوند.
 • مشکلات ادراکی: باعث ضعف در ارتباط برقرار کردن فرد با سایرین می‌گردد.

چه زمانی به گفتار درمان نیاز داریم؟

کودکی که در صحبت کردن با مشکلات گفتاری مواجه است، اعتماد به نفس خوبی ندارد. با مراجعه به گفتار درمان این قبیل مشکلات نیز حل می‌گردند.

کودکانی که مشکلات گفتاری دارند از حجم صدا خود به خوبی استفاده نمی‌کنند. زمانی که کودک با اختلالات گفتاری رو به رو است و برای منتقل کردن پیام به سختی تلاش می‌کند که از کلمات درست استفاده کند و یا در استفاده از گرامر زبان مشکل دارد، حتما باید به گفتار درمان مراجعه کند.

 • عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک.
 • خودتان و اطرافیانتان به سختی متوجه صحبت های کودک می شوید.
 • حرف زدن کودک شما با تکرار کلمات، لکنت زبان، طولانی شدن و مکث همراه است و همین موضوع باعث اختلال در گفتار می شود.
 • وقتی کودک می خواهد افکار خود را بیان کند، با کلمات مبارزه می کند.
 • کودک در برقراری ارتباط مستقیم با دیگران، همکاری با دیگران، دوست داشتن، بازی کردن و... مشکل دارد.
 • البته ممکن است به دلایل دیگر هم کودک شما به گفتار درمانی نیاز داشته باشد؛ مثلا کودکانی که بیماری خاص دارند، در برقراری ارتباط کلامی مشکل داشته و به گفتار درمانی نیاز دارند. کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلالات شنوایی به گفتار درمانی نیاز دارند تا بهتر بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.
 • همچنین کودکانی که دیر حرف می زنند یا تاخیر در صحبت کردن دارند، یعنی گفتار و زبان آنها رشد نکرده و باید به گفتار درمانگر مراجعه کنند.
 • گاهی اوقات، فرزند شما در حرف زدن، تلفظ کلمات و خواندن متون خوب عمل می کند؛ اما به گفتار درمانی نیاز دارد تا بتواند مهارتهای زبان خود را تقویت کرده و با کمک ارتباط کلامی، بتواند دوستان جدیدی پیدا کند و توانایی های خود را بهتر در معرض نمایش قرار دهد.
 • کودک دارای اختلال کم شنوایی یا ناشنوایی است.
 • حیطه گفتار درمانی تا جایی هست که اشکال در درک کلام از طرف کودک نیز ایجاد می شود.
 • در بیشتر اوقات کودک در بلع غذا و خوراکی نیز دچار اختلال است.
 • کودک در شروع گفتار خود تاخیر دارد.
 • کودک در تلفظ اصوات گفتاری، اشکال دارد.
 • در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری ،گفتار درمانی در آغاز به شناسایی ماهیت گفتار و زبان و رشد طبیعی آن و سپس به بررسی اختلالات مربوط پرداخته و در جهت رفع آنها می کوشد.

در یک عبارت کوتاه می توان گفت هرگاه نحوه صحبت کردن گوینده بیش از محتوای سخن او، توجه شنونده را به خود جلب کند، وی مشکوک به اختلال گفتاری است. هرگونه اشکالی در نحوه گفتار و یا ناتوانی در درک گفته های دیگران می تواند موجب اختلال در روابط اجتماعی شخص مبتلا گردد.

این مسئله به نوبه خود موجب صدمات روحی و عاطفی و متزلزل شدن بهداشت روانی فرد و خانواده می شود. این نارسائیها مانند بسیاری از بیماریها، مزمن تر گردد، عواقب ناگوار بیشتری خواهد داشت. بنابراین ارائه هر چه سریعتر و بهتر خدمات گفتار درمانی برای اشخاص مبتلا ضروری است. در این همکاری سایر متخصصین که بیماران مبتلا به اختلالات گفتار و زبان به آنها مراجعه می کنند، برای تشخیص به موقع و ارجاع مناسب، حیاتی و ارزشمند است.

ارزیابی و مطالعه دقیق اختلالات گفتار و زبان یا اختلالات ارتباطی و همچنین نوتوانی و بازتوانی، اختیارات متخصصین گفتار درمانگر است.روند ارزیابی و تشخیص اختلالات گفتار و زبان در گفتاردرمانی مانند سایر بیماریها شامل معاینات و بررسیهای ویژه می باشد.در مرحله بعدی و پس از تشخیص ویژگیهای اختلال، درمان بیمار آغاز می شود.

درمان اختلالات ارتباطی متکی به دارو درمانی و نظایر آن نبوده، بیشتر جنبه آموزشی دارد و با تکیه بر توانمندیهای بیمار، وی را به سمت غلبه بر ناتوانیهایش هدایت می کند. قابل به ذکر است که هر چه افراد مبتلا به اختلالات گفتاری سریعتر به گفتار درمانی مراجعه کنند، پیشرفتهای بهتری را نشان داده و راحتتر درمان میشوند.

در مقاله دیگری ما به تحلیل سن مناسب برای گفتار درمانی کودکان پرداخته ایم، پیشنهاد می کنیم مقاله دوم را نیز مطالعه کرده تا تاخیری در روند گفتار درمانی کودکان دلبند شما پیش نیاید.

گفتار درمانی به چه کاری می آید؟

 • گفتار درمانی به کودک شما کمک می کند که کلمات و زبان را بهتر درک کند و از زبان بهتر استفاده کند.
 • گفتار درمانی به بهبود گفتار کودک منجر می شود.
 • تمام مشکلات بلع صوت، اختلالات گفتاری و زبانی، اختلالات شناختی و مشکلات ارتباطی کودک با کمک گفتار درمانگر به صورت کامل ببرطرف می شود.
 • این روش، نگرانی پدر و مادر را کاهش می دهد؛ زیرا دیگر دغدفه آینده فرزندشان و نحوه حضور او در جامعه را نخواهند داشت.
 • بعد از اتمام دوره های گفتار درمانی، کودک می تواند به راحتی حرف بزند و ارتباطات مستقلی را برقرار کند.
 • گفتار درمانی به بهبود اعتماد به نفس کودک و رشد شخصیت اجتماعی او کمک می کند.

در چه مواردی باید به گفتار درمانگر مراجعه کرد؟

 در شرایط زیر، توصیه می شود که به یک متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید:

 • فرزند شما در تلفظ اصوات گفتاری مشکل دارد.
 • کودک در بلع مشکل دارد.
 • کودک شما کم شنوا یا ناشنوا است.
 • کودک قادر به برقراری ارتباط کلامی یا غیرکلامی نیست و قدرت درک کلام را ندارد.
 • شروع گفتار در کودک با تاخیر غیرمعمول روبرو است.
 • در وجود کودک، اختلالاتی مانند اوتیسم، اختلال یادگیری و اختلالات فلج مغزی تشخیص داده شده است.

روند تشخیص و درمان اختلال گفتار در مرکز گفتار درمانی

در مرکز گفتار درمانی، پیش از شروع درمان، متخصص گفتار درمانی در اولین جلسه ی مشاوره به جمع آوری اطلاعات و بررسی موضوع میپردازد. مراحل طی شده به صورت زیر خواهند بود:

 • مصاحبه با مادر و پدر: قطعا هیچ کس به اندازه ی پدر و مادر از وضعیت گفتار و مشکلات کودک خبر ندارد. گفتار درمانگر با کمک والدین درمورد تاریخچه ی زبان و گفتار کودک، نحوه ی تلفظ کلمات، بلع و سایر موارد مرتبط تحقیق میکند.
 • تست مهارت های ارتباطی غیرکلامی: گفتار درمانگر سعی میکند متوجه شود که کودک تنها در ادای کلمات و جملات مشکل دارد، یا بطور کل در برقراری ارتباط با دیگران ناتوان است.
 • تست های مربوط به سن کودک: سن کودک عامل بسیار مهمی در انتخاب تست مناسب برای او است. تکنیک های گفتار درمانی کودک ۲ ساله با کودک مثلا ۴ ساله تفاوت دارد. بنابراین گفتار درمانگر ارزیابی متناسببا سن کودک را انجام خواهد داد.

تمرین های گفتار درمانی

در این متن، تمرینات ساده و ابتدایی از گفتار درمانی به شما آموزش داده شده است که هر یک از این تمرینات را به راحتی می¬توانید در منزل انجام دهید که به تفکیک سن ارائه شده است.

نکته حائز اهمیت در اینجا این است که اگر در تمریناتی که در ادامه معرفی شده است، فرزندتان دچار مشکل است و به سختی واژه های ارائه شده را بیان می‌کند مشورت با گفتار درمانگر ضروری است.

۱. گفتار درمانی در منزل با گفت و گو با کودک

یکی از راه‌های ساده و پیش پا افتاده که برای درمان پیشنهاد می‌شود این است که، مرتب از اتفاقات روزمره با کودک صحبت کنید. کودکان هر روز در تجربه اتفاقات جدید و نو در زندگی هستند که برای آنها بسیار جالب است. والدین می‌توانند با حرف زدن راجع به آن‌ها به درمان فرزند خود کمک کنند.

۲. برای رفتن به پارک و استفاده از وسایل بازی از او سوال بپرسید.

 پسر یا دختر گلم به کدام پارک علاقه داری برویم؟ دوست داری خواهرت هم همراه ما بیاید؟ به نظرت چه بازی‌های انجام دهیم؟

۳. کارهای مختلف به او بسپارید و درباره نحوه انجام آن‌ها با او حرف بزنید.

 برای مثال بازی و مراقبت از فرزند کوچکتر خانواده، می‌تواند یکی از این مسئولیت‌ها باشد. بازی با خواهرت را دوس داشتی؟ نگه داری از خواهرت که سخت نبود؟ غذایی که برای شما آوردم را دوس داشتی؟

۴. بعضی از کارهای منزل را به او بسپارید.

مثلا وظایفی مانند آب دادن به باغچه و گل‌ها، مرتب کردن کمدها و ...را به کودک بسپارید و در حین انجام این فعالیت‌ها با او حرف بزنید.

۵. یکی دیگر راه‌های درمانی در منزل، انجام بازی است که مثلا دارید با یکدیگر با تلفن با حرف می‌زنید.

۶. اجازه دهید فرزند شما درباره بازی که با دوستان و یا افراد فامیل انجام داده، با شما حرف بزند.

۷. استفاده از آینه برای گفتار درمانی در منزل بسیار سودمند است. به خصوص وقتی کودک حروف را به دلیل اینکه فک و زبان او اشتباه روی هم قرار گرفته، درست ادا نمی‌کند. این تمرین کمک می‌کند که تا جایگاه درست را متوجه گردد.

۸. با استفاده از جدول زمان و پیدا کردن علت، می‌توان به درمان گفتار کمک فراوانی کرد. در این روش اگر حادثه خاصی باعث شد که کودک یک مشکل گفتاری داشته باشد، باید نوشت.

۹. با کاهش زمان دیدن تلویزیون، طبق پژوهش‌های که صورت گرفته به درمان اختلالات گفتاری کودک کمک زیادی خواهد شد.

۱۰. خواندن کتاب توسط کودک در صورت داشتن سواد، یکی دیگر از راه‌ های درمانی است که باعث می‌شود که او راحت‌ تر از مشکل خود اطلاع پیدا کند و درمان را سریع‌ تر بپذیرد.

۱۱. با استفاده از قصه صوتی مناسب کودکان، اطلاعات زیادی به کودک منتقل شده و باعث می‌ شود که به تلفظ کلمات دقت بیشتری کند.

بازی های گفتار درمانی

در این قسمت ما فقط به بیان چند مورد از بازی های مناسب می پردازیم اما در مقاله ای دیگر، بیش از ۱۵ بازی مختلف برای گفتار درمانی جمع آوردی شده و در اختیار شما قرار گرفته است.

فلش کارت‌ها

در این بازی به کودک چند فلش کارت داده شده و کودک به سرعت تصویری را که می‌بیند، می‌گوید. در این روش باید از کارت‌های ساده شروع کرد و در صورت مبارزه کودک در برابر بعضی کلمات نباید پافشاری کرد. با انتخاب فلش کارت مناسب، می‌توان یک گفت و گو درست با او بر قرار کرد.

لی لی بازی

در این بازی کلماتی انتخاب شده و کودک باید آن‌ها را ۹ بار تکرار نماید. ابتدا نیاز است به طراحی زمینی با ۹ شماره پرداخت. کودک با هر پرش کلمه که انتخاب شده را تکرار می‌کند. در هر دور کلمه‌ای جدیدتر به کودک باید داده شود. با انجام درست این بازی توسط کودک، برای افزایش اعتماد به نفس او کادو دادن کار ساز است.

بازی استپ هوایی

در این بازی با کودک باید توپ بازی شود و در زمان انجام آن، هر بار کلمه جدید گفته شود.

پیاده رویی

در این روش با کودک به پیاده روی رفته و زمانی که کودک کلمه منتخب را به درستی تلفظ کرد، حرکت به سمت جلو اتفاق می‌افتد. این کار علاوه بر لذت راه رفتن، باعث تحرک ماهیچه‌های دهان کودک می‌گردد.

تمارین حرکتی، دهانی و گفتاری

در این روش تمارینی با کمک عضلات قسمت‌های لب‌ها، گونه‌ها و فک و زبان صورت می‌گیرد. در این تمارین به قوی‌تر کردن مهارت‌های حرکتی، دهانی می‌پردازیم.

حرکات لب‌ها

این تمرین فرصت عالی برای ورزش بچه‌ها می‌شود. مثلا کودک باید آواهای همچون اوو، ایی را تکرار کند و بعد هر دو آن‌ها را ترکیب کند. فرزند شما می‌تواند در این تمرین بدون باز کردن لب‌ها، گونه‌ها را پر از هوا نماید. استفاده از نی هنگام نوشیدن یکی دیگر از این تمارین است.

حرکات زبان‌ها

فرزند شما می‌تواند به تمرین چند صدایی زبانی بپردازد مانند ب ب ب ب، ن ن ن ن  و یا گفتن با اغراق کلمه برو. در این تمرین کودک می‌تواند به بیرون آوردن زبانش بپردازد و سپس آن را روی دندان قرار دهد.

حرکات گونه

با انجام این تمرین توسط فرزند شما، تقویت عضلات گونه رخ می‌دهد. یکی از این تمارین این است که کودک لب‌های خود را ببندد و باعث انقباض گونه‌ها گردد. همچنین باید به ساخت o با لب‌های خود بپردازد و به شکل دایره‌ای دهان خود را به حرکت در آورد. تکرار این تمرین بسیار کمک کننده خواهد بود.

ساخت حباب

باد کردن بادکنک توسط کودک باعث بهتر شدن عضلات صورت و لب‌ها می‌شود.

زدن ساز دهنی

کنترل تنفس و فشار لب‌ها از مزیت‌های نوازندگی ساز دهنی هستند. در صورتیکه کودک در کنترل تنفس مشکل دارد، باید سعی کند با ساز دهنی صدای قوی‌تری تولید کند. چنان چه با ضعف در قسمت لب‌ها مواجه است باید تمرکز اصلی را بر نواختن نت‌ها در زمان‌های مختلف بگذارد.

خوردن کره بادام زمینی  یا خوراکی‌های شیرین

 کره بادام زمینی یک خوراکی محبوب بین همه است. می‌توان بخشی از این کره را به اطراف لب‌های فرزند خود بزنید تا آن را با زبان لیس زده و بخورد. این تمرین باعث تحرک زبان از یک سمت به سمت دیگر می‌گردد.

 علاوه بر این تمارین والدین می‌توانند کودک را به ارتباط و صحبت کردن با دیگران تشویق کنند. در ادامه به تمارینی که با سن فرزند تناسب دارد اشاره می‌کنیم. حتما کلیه تمارین را زمانی که فرزند شما اشتیاق داشت، انجام دهید.

چگونه متوجه شویم کودک نیاز به گفتار درمانی دارد؟

زمانی والدین باید به گفتار درمان برای فرزند خود مراجعه کنند که با این مشکلات مواجه شوند.

 • درک و فهمیدن صحبت‌های فرزند شما برای دیگران به سختی صورت می‌گیرد.
 • فرزند شما زمان صحبت کردن به مبارزه با کلمات می‌پردازد.
 • در حین حرف زدن، لکنت و تکرار مشاهده می‌گردد.
 • زمانیکه کودک نمی‌تواند در مهارت‌هایی همچون ارتباط گرفتن با دیگر کودکان و آموختن بازی موفق گردد.
 • چنانچه کودک در حرف زدن و خواندن مشکلی نداشته باشد ولی در ارتباط گیری برای پیدا کردن دوست جدید و یا درخواست‌های معمولی نقص داشته باشد، نیاز به گفتار درمانی دارد.
 • کودکانی که نقص پزشکی همچون اوتیسم و یا اختلال شنوایی دارند، به مراجعه به گفتار درمان نیاز جدی دارند.

درمان تاخیر در گفتار

لیت تاکر اصطلاحی است که برای کودکانی که با تاخیر در شروع حرف زدن مواجه می‌شوند، استفاده می‌گردد. گاهی بعضی کودکان به دلایل ناشناخته، خیلی دیرتر از بقیه هم سن و سالان شروع به حرف زدن می‌کنند.

گفتار درمانی و آموزش‌های خاص از جمله روش‌های است که برای کودکانی با تاخیر در گفتار مواجه‌اند، استفاده می‌شود. گروه درمانی، بازی درمانی و درمان در منزل توسط والدین از جمله روش‌هایی است که برای لیت تاکر یا تاخیر در گفتار استفاده می‌شود.

سنین گفتار درمانی

هر زمان که متوجه شدید کودک شما به اختلالا گفتاری و کلامی مبتلا است، می توانید به گفتار درمانگر مراجعه کنید تا مشکل او سریع تر برطرف شود. از سن ۲ سالگی می توان گفتار درمانی را شروع کرد. به یاد داشته باشید هرچه زودتر گفتار درمانی را شروع کنید، بهبود و درمان کودک سریعتر خواهد بود. اگر به موقع برای رفع مشکل کودک به گفتار درمانگر مراجعه نکنید، فرزند شما به سن مدرسه می رسد و وجود چنین مشکلاتی، باعث اختلال در یادگیری، اختلال در تلفظ، حرف نزدن و تضعیف روحیه او در میان هم سالانش می شود.

به همین دلیل، در صورتی که شاهد اختلالات گفتاری در کودکان هستید، برای درمان گفتار آنها اقدام کنید تا شاهد مشکلاتی مانند پرخاشگری، اختلالات یادگیری، کاهش اعتماد به نفس، مشکل در برقراری ارتباط و... نباشید!

مجموعه فرزندان برتر، برای گفتار درمانی هر گروه سنی مطلبی تدارک دیده است که در هر قسمت ارجاعاتی به مطلب مربوطه داده شده است.

 • گفتار درمانی کودک ۲ ساله
 • گفتار درمانی کودک ۳ ساله
 • گفتار درمانی کودک ۴ ساله
 • گفتار درمانی کودک ۵ ساله

گفتار درمانی کودک کمتر از دو سال

در این سن کودک توانایی صحبت نداشته و فقط آواهایی تولید می‌کند و تشخیص اینکه کودک به درمانگر نیاز دارد، راحت نیست. می‌توان در این سن، آواهای همچون دا، ما را تکرار کرد تا کودک نیز آن‌ها را بگوید. و با تشویق والدین، کودک علاقه بیشتری برای ساخت آواهای جدید دارد.

در این سن باید والدین در زمان غذا خوردن، حمام با فرزند خود با حرکاتی مانند اشاره کردن و تکان دادن صحبت کند.

در این سن کودک می‌تواند اسامی را تکرار کند مانند اسم خودش و یا اسم اشخاص نزدیک به او مثل اسم خواهر، برادر، عمو، خاله، دایی و  همچنین می تواند اسم اعضای بدن مثل دست، مو و چشم را تکرار کند. اسامی دیگری که می توانند به او از لحاظ گفتاری کمک کند، تکرار اسم اشیا مثل تخت و  مسواک و اسامی خوراکی های ساده مانند، نان، شیر و کره می‌باشد. تکرار اسم حیوانات مانند هاپو، پیشی، ماهی و... می‌تواند روند پیشرفت را تسریع کند.

از دیگر نکاتی که به گفتار در این گروه سنی می تواند کمک کند استفاده از افعال ساده مثل افعال ماضی مانند رفت، افتاد، برگشت و افعال امر مانند بیا، بشین، برو و... است .

همین طور می‌توان از ادوات پرسشی و قیدهای مکان استفاده کرد. این ادوات پرسشی می‌تواند چی، این چیه، کجا، کی و قید های مکان مانند اینجا، بالا، پایین، داخل باشد. در مراحل بالاتر ترکیب دو لغت در کنار همدیگر مانند ماشین اینجاست، توپ منه، جوجو رفت کمک به سزایی به کیفیت گفتار می‌کند.

برای مطالعه بیشتر به صفحه گفتار درمانی کودک ۲ ساله مراجعه نمائید.

 

گفتار درمانی کودک ۲ تا ۳ سال

گفتار در این گروه سنی با تداوم تمرینات و استفاده از واژه هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده انجام می-شود.

 • انواع واژه ها در زبان فارسی که می‌تواند شامل: اسم، فعل، قید، صفت، ضمیر و جملات پرسشی باشد.
 • اسم وعده های غذایی مانند: صبحانه، ناهار، میان وعده، شام و...
 • اسم مکان هایی که کاملاً باب و شناخته شده هستند مانند: حمام، اتاق، پارک و فروشگاه
 • اسم مشاغلی که کودک به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با آنها سرو کار دارد مثل شغل پدر، دکتر پلیس و معلم
 • اسم رنگ هایی که ساده تر و کودک توانایی نامیدن آن ها را دارد
 • از کودک خواسته شود تا اعداد ۱ تا ۱۰ را به صورت شمارشی بیان کند۷
 • نام بردن و تکرار پدیده های جوی مانند: باران، برف، ماه، ستاره و خورشید
 • ضمیر های گوناگون مانند تو، من، شما، خودمان و خودش
 • استفاده از انواع واژه های پرسشی مانند: چقدر، چند، کدام، چه کسی، چکار و چرا
 • از او خواسته شود تا حروف اضافه را به درستی در جملاتش استفاده کند این حروف اضافه می‌تواند به، با، از، در، را، تا، ولی و چون باشد

نکته بسیار ضروری در مورد این کودکان این است که جملات این گروه سنی بایستی حتما بیشتر از سه کلمه باشد. به عبارتی جمله کودک حداقل باید دارای فعل فاعل و مفعول باشد.

در این سن باید به وضوح با فرزند خود به صحبت پرداخت تا او نیز بتواند صحبت کردن را یاد بگیرد. در این سن باید با کلمات خوب و مخصوص سنین بالا با کودک حرف زد. بهترین راه این است که با او بازی بله و خیر انجام گیرد.

باید به این نکته توجه گردد که برای اینکه گفتار درمانی شروع کنید، نیازی به عجله نیست. مهارت‌های ارتباطی و زبانی کودکان با افزایش سن بهبود می‌یابند. صبر لازمه این مسیر است.

پیشنهاد می کنیم، صفحه گفتار درمانی کودک ۳ ساله را مطالعه بفرمائید.

گفتار درمانی کودکان ۳ تا ۴ سال

طبیعتاً در گفتار این کودکان، جملات و واژه‌های استفاده شده مقداری پیچیده‌تر و دشوارتر از گروه‌های سنی قبلی خواهد بود. به عنوان مثال این گروه سنی بایستی قابلیت بیان کردن نام اشکال هندسی بعد از دیدن شکل آن‌ها را داشته باشند و یا اسم مکان های دورتر از منزل را بیان کند.

نکته حائز اهمیت در این گروه سنی این است که به مرور جملات پسندیده‌تر و زیباتر را در روابط اجتماعی خود بیان می‌کند مثلا در گفتگو با همسن و سالان یا بزرگتر از خود، لغات بفرمایید، خواهش می کنم، آفرین و جملات دیگری مانند منم شما رو دوست دارم و مرسی که منو به پارک بردین را به خوبی بیان می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه گفتار درمانی کودک ۴ ساله مراجعه نمائید.

گفتار درمانی کودکان ۴ تا ۵ سال

در این گروه سنی، گفتار به صورت کامل انجام می‌شود. کودکان با بیان جملات پی‌در‌پی گفتگو می‌کنند و تلاش می کنند تا اخبار و وقایعی که از بزرگترهای خود شنیده اند را به صورت کامل و صحیح بازگو کنند همینطور در مورد حوادث و روزمرگی‌هایی که در طول روز برای آن‌ها اتفاق افتاده کاملا توضیح می دهند.

دانستن سه نکته در گفتار این گروه سنی مهم و ضروری است. اول از همه، این گروه سنی بسیار کنجکاوتر نسبت به کودکان کم سن‌تر از خود هستند و مدام سوالات کنجکاوانه از بزرگترهای خود می‌پرسند. دوم ناروانی در گفتار این کودکان وجود ندارد و قطعا ضعف در روانی گفتار می تواند ناشی از مشکلات گفتاری باشد و نهایتا اینکه این گروه سنی در صرف افعال خطا ندارند.

تکنیک و تمرینات گفتاری برای کودکان تازه متولد شده و نوپایان

۱-  از صداهای ساده استفاده کنید

 از صداهای ساده ای مانند ‎/aa//ma//da/‎ برای کودک تازه متولد شده استفاده می شود. این صداها به کودک کمک می‌کند تا گوش کند و تلاش برای تقلید آن‌ها انجام دهد که نتیجتا در آینده برای صحبت کردن به آن¬ها کمک خواهد کرد

۲- به آرامی صحبت کنید

آرام صحبت کردن باعث می‌شود تا کودک سخنان شما را درک کند. هنگام صحبت کردن با کودک حتماً با او تماس چشمی داشته باشید و با آرامش صحبت کنید. اگر کودک آوای یا کلمات شما را اشتباه تلفظ کرد، شما آن¬را تصحیح کرده و دوباره بیان کنید

۳- با کودکان بازی کنید

بازی کردن با کودکان به آنها اعتماد به نفس می‌دهد و باعث می شود آنها به صحبت کردن ترغیب شوند

۴- به کودکان بگویید در حال انجام چه کاری هستند

وقتی کودکان در حال غذا خوردن، بازی کردن و کارهای این‌چنینی هستند، از آن¬ها سوال بپرسید و به آن¬ها بگویید که در حال انجام چه کاری هستی؟ به عبارتی از آن‌ها بخواهید که در مورد فعالیتی که انجام می‌دهند توضیح دهند

۵- برای کودک شعر بخوانید

شعر خواندن برای کودکان خصوص زمانی که با ریتم و آهنگ  همراه باشد به شدت کمک می-کند تا وضعیت گفتاری او به سرعت بهبود پیدا کند

۶- ارتباط کودک را تشویق کنید

هرگونه تلاشی که کودک برای برقراری ارتباط کلامی با شما و دیگر اطرافیان می‌کند، نیازمند تشویق است. این تشویق در ابتدا اعتماد به نفس کودک را بالاتر می¬برد و در سنین بالاتر مانند سن بلوغ کمک می¬کند تا رابطه بهتری با والدین خود داشته باشد.

دانلود نرم افزار آموزش گفتار درمانی بیان

نرم افزار گفتار درمانی مناسب آسیب شناسان گفتار و زبان است و همچنین برای افرادی که با مشکلات گفتار درمانی مواجه هستند، مفید است.

 این نرم افزارها باعث می‌شوند که آموزش و یادگیری به راحتی اتفاق بیفتد. به دلیل محیط جذابی که در این نرم افزارها به کار رفته، به راحتی مورد استقبال کودکان قرار می‌گیرند. این نرم افزارها هم به تنهایی کارآمد بوده و گاهی در کنار جلسات گفتار درمانی تجویز می‌شوند.

از جمله این نرم‌ افزارها، به نرم افزار تولید بیان نسخه خانگی می‌توان اشاره کرد که برای تلفظ حروف فارسی بسیار مفید است. یکی از ویژگی‌های این نرم افزار این است که به راحتی استفاده می‌شود. همچنین این نرم افزار پشتیبانی بسیار خوبی دارد. در این نرم افزار نحوه استفاده آن به خوبی بیان شده است.

هزینه گفتار درمانی در منزل

در ارتباط با هزینه گفتار درمانی کودکان مخصوصا در منزل، بسیار گسترده است که برای هر حیطه می توان هزینه متفاوتی بیان کرد، به همین دلیل، درمانگران مجموعه فرزندان برتر، مقاله مفصلی در ارتباط با هزینه گفتار درمانی در منزل برای کودکان نوشته اند که پیشنهاد می کنیم برای کسب بیشتر این مقاله را مطالعه بفرمائید.

خدمات کار درمانی و گفتار درمانی را بیمه حمایت نمی‌کند. این خدمات هزینه‌ای به خانواده‌هایی که دارای فرزند دارای اختلال هستند وارد می‌کند. طبق گفته فائزه دهقان که جز هیئت علمی کاردرمانی است، حدود ۴۴ هزار تومان برای هر نیم ساعت کار درمانی و گفتار درمانی باید پرداخت شود.

در صورتیکه خانواده‌ای از پس این هزینه بر نیاید، مشکلات فرزندش نه تنها حل نمی‌شود، بلکه روز به روز اعتماد به نفس کمتری در کودک ایجاد می‌شود. پیشنهاد می‌شود در صورت نداشتن هزینه این خدمات، از روش گفتار درمانی در منزل توسط والدین استفاده گردد.

 

دسته ها : رپورتاژ

توضیح کوتاه: برای پیدا کردن بهترین مهدکودک در یک منطقه راه های بسیاری وجود دارد ما به شما مولفه هایی را معرفی می کنیم تا بتوانید از طریق آن ها بهترین مهدکودک در سعادت آباد ، بهترین مهدکودک در تجریش و بهترین مهدکودک جردن در را پیدا کنید.

ما به شما استانداردهایی را معرفی می کنیم تا خود شما براساس نگاهتان به آینده کودکتان بهترین مهدکودک را انتخاب کنید.

فرستادن کودکان به مهدکودک میتواند یکی از پر چالش ترین تصمیمات زندگی پدر و مادرها باشد، نگرانی ها و سوالات مختلفی درباره ی رفتن به مهدکودک وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود. بعضی ها معتقدند فرستادن کودکان به مهدکودک بهترین تصمیم نیست و بهتر است کودک تا جای ممکن کنار مادر و پدر خود باشد.

اما لازم است بدانید رفتن به مهدکودک میتواند بسیار در روند رشد و پرورش کودک تاثیر مثبتی داشته باشد درصورتیکه پدر و مادر مهدکودکی را انتخاب کنند که فضایی امن، شاد و غنی از آموزش (غیر مستقیم) داشته باشد، و البته کودک ساعت های محدودی از روز را در مهدکودک بگذراند.

بودن در کنار کودکان دیگر و محیط های آموزشی مزایای زیادی برای کودک دارد از جمله: افزایش استقلال، بهبود مهارت های ارتباطی، بهبود هوش هیجانی، مهارت های حل مسئله، افزایش اعتماد بنفس، آمادگی برای ورود به محبط های آموزشی دیگر و آشنایی با مفاهیم قانون و نظم.

بنابراین لازم است پدر و مادرها ویژگی های مهدکودک خوب را بدانند و براساس آن مهدکودک مناسب را برای کودک خود انتخاب کنند.

انتخاب مهدکودک مناسب:

 • مجوز از سازمان بهزیستی یا وزارت فرهنگ و ارشاد (برای موسسات استعدادیابی یا آموزشی خاص): داشتن مجوز معتبر نشان دهنده ی استاندارد بودن مهدکودک و داشتن معیارهای لازم برای یک مهدکودک خوب است.
 • رویکرد آموزشی و تربیتی مناسب: رویکرد موردنظر خود را انتخاب کنید، بطور کلی مهدکودک ها و موسسات با دو رویکرد کلی "آموزش محور" و "بازی محور" فعالیت میکنند. باتوجه به نیازها و سلیقه ی خود مهدکودک با رویکرد مناسب را انتخاب کنید.
 • مربیان و مدیریت مهدکودک: درمورد تعداد مربیان و تحصیلات، دوره های گذرانده و تجربه ی کاری آنها سوال کنید. لزوما مربی با تحصیلات مرتبط یا سابقه کاری بالا مربی خوبی نیست، بلکه گاهی مربیان تازه نفس، با حوصله تر، پر انگیزه تر و خلاق تر هستند. سعی کنید در کار و برخورد با  بچه ها آنها را بشناسید.
 • حضور مشاور یا روانشناس کودک در محیط مهدکودک: بودن یک مشاور یا روانشناس میتواند خیلی برای یک مهدکودک مفید باشد و کمک بزرگی برای والدین نیز خواهد بود.
 • روش های تربیتی: درمورد مکانیزم تربیتی مهدکودک و روش ها و قوانین سوال کنید، بطور مثال رویکرد شما در مقابل اشتباه کودکان چیست؟ آیا از ابزار تنبیه استفاده میکنید؟
 • فضاها و محیط فیزیکی مهدکودک: وجود فضاهای تمیز، پرنور و روشن، و امن یکی از نکات مهم در انتخاب مهدکودک مناسب است. فضاهای مختلف آموزشی و کلاس های مجزا یکی از ویژگی های قابل توجه است. کفپوش های نرم، نبود گوشه های تیز خطرناک برای کودکان، درپوش ایمنی برای پریزها، و نداشتن نقاط کور و دور از چشم مربیان نیز از نکاتی است که باید به آنها توجه کنید.
 • وسایل و ابزارهای سالم، استاندارد و کافی: لازم است که ابزارهای مورد استفاده ی کودکان سالم و ایمن باشند. همچنین کهنه نبودن و کافی بودن آنها نیز جزو نکات مثبت است.
 • امنیت: لازم است که مکانیزم مناسبی برای ورود و خروج افراد متفرقه و همچنین ورود و خروج کودکان وجود داشته باشد. همچنین وسایلی مثل کپسول آتش نشانی و جعبه ی کمک های اولیه نیز باید در مهدکودک وجود داشته باشد.
 • تغذیه: درمورد وعده های غذایی مختلف، مواد اولیه ی مورد استفاده و نحوه آماده سازی سوال کنید. اگر لازم است خودتان تغذیه کودک را بفرستید درمورد نحوه ی گرم کردن و ساعت های غذا سوال کنید.
 • سیاست مهدکودک درکورد کودکان بیمار: آیا اتاق جداگانه ای برای بچه های بیمار وجود دارد؟ آیا مهدکودک کودکان بیمار را پذیرش میکند؟ تا چند روز کودک بیمار نمیتواند به مهدکودک برود؟

انتخاب مهدکودک مناسب بصورت آنلاین:

باتوجه به مشغله های روزانه مادر و پدرها و تعداد زیاد مهدکودک ها یکی از بهترین راه ها، تحقیق اولیه در اینترنت و انتخاب کاندیداهای مناسب و سپس مراجعه ی حضوری و انتخاب قطعی است. برای پیدا کردن یک مهدکودک خوب در اینترنت میتوانید طبق گام های زیر پیش بروید:

 • مهدکودکی را انتخاب کنید که حداقل اطلاعات اولیه ی آن مشخص باشد، از جمله مجوز، تعداد مربیان، ساعات کاری و موارد دیگر از جمله وجود وعده های صبحانه و ناهار، یا سرویس رفت و برگشت و....
 • اگر مهدکودک دارای گالری عکس است، حتما عکس ها را مشاهده کنید تا با محیط مهدکودک، فضاهای مختلف آموزشی و نوع ارتباطات و آموزش آشنا شوید.
 • اگر مهدکودک وبسایت شخصی یا آدرس اینستاگرام دارد حتما به آن مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی را در آنجا پیدا کنید.
 • وجود کارگاه های مادر و فرزند یا جلسات آموزشی برای پدر مادرها را چک کنید، حتما به درد شما خواهد خورد.
 • در آخر نظرات مرتبط با مهدکودک های منتخب خود را مطالعه نمایید، ممکن است نکته ای در نظرات وجود داشته باشد که بدرد شما بخورد.

بهترین مهدکودک در سعادت آباد

در این قسمت می توانید از بین این همه مهدکودک مهدکودک مناسب خود را انتخاب کنید.

نام مهدکودک: خانه کودک آسمان آبی سعادت آباد
آدرس: سعادت آباد، بلوار پاکنژاد، بالاتر از چهارراه سرو، روبروی کلینیک ساج، مجتمع ماهان، برج فارابی، طبقه همکف

نام مهدکودک: مهدکودک نهال زندگی سعادت آباد
آدرس: نشانی تهران سعادت آباد خیابان یکم ( جمشیدی) خیابان شبنم کوچه لاله پلاک ۶ پیش دبستانی و مهدکودک دوزبانه نهال زندگی(شریفی)

نام مهدکودک: مهد کودک رستا سعادت آباد
آدرس: سعادت آباد، بلوار پاک نژاد، بالاتر از چهارراه سرو، کوچه سپیدار پلاک 57

نام مهدکودک: مهد کودک شادلین سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، به سمت میدان شهرداری، بعد از خیابان بخشایش، پلاک 30

نام مهدکودک: پیش دبستانی شکوفه های آسمانی سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، خیابان صرافان، خیابان 23، پلاک 12

نام مهدکودک: مهدکودک وانیا سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، خیابان مطهری شمالی، کوچه عیسی پور، پلاک ۳

نام مهدکودک: مهد کودک رزین سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، خیابان هفتم (پورزند)، پلاک 3

نام مهدکودک: مهد کودک راه رشد سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بلواردریا، خیابان مطهری شمالی – کوی مروارید، خیابان شقایق 1 – پلاک 13

نام مهدکودک: مهد کودک قند عسل سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، خیابان دوم عبقری، کوچه دوم جنوبی، پلاک 13

نام مهدکودک: مهد کودک ریحانه های بهشتی سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، خیابان علامه جنوبی، خیابان شهید قیصری(32 شرقی )، پلاک 4

نام مهدکودک: مهد کودک توانا سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، خیابان صرافان جنوبی، نبش کوچه 25، پلاک 37

نام مهدکودک: مهد کودک سرزمین رولان سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، بعد از چهارراه سرو، میدان بهرود، خیابان عابدی، نبش کوچه 27، پلاک 31

نام مهدکودک: مهد کودک آیشین سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خیابان یکم خیابان شبنم، خیابان شاهد، پلاک 25

نام مهدکودک: مهد کودک پانیذ سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، شهرک مخابرات، خیابان پیوند، کوچه بیستم، پلاک 14

نام مهدکودک: مهد کودک سبز سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان قیصر امین پور، خیابان جوریکی (بلوار شهرداری) ـ خیابان جمشیدی (یکم)، پلاک 83

نام مهدکودک: مهد کودک رویای رنگین سعادت آباد
آدرس: تهران، سعادت آباد، سرو غربی، بین میادین سرو و بوستان، پلاک 139

بهترین مهدکودک های تجریش

در این صفحه می توانید لیست تمام مهدکودک های تجریش را مشاهده کنید. اما در نهایت شمائید که باید بهترین مهدکودک را انتخاب کنید.

نام مهدکودک: مهد کودک بهارک
آدرس: تهران، خیابان فرجام شرقی، تقاطع فرجام و اتوبان باقری، نبش 172 غربی، کوچه شهید تجریشی، پلاک 2

نام مهدکودک: مهد کودک سه زبانه رویای آبی زعفرانیه
آدرس: مسیر 1: زعفرانیه، خیابان رامکوه، خیابان انوش، خیابان افراز، پلاک ۳ مسیر 2: تجریش، خیابان ملکی، خیابان افراز، پلاک ۳

نام مهدکودک: مهدکودک باغ گلشن در نیاوران
آدرس: نیاوران، خیابان آبکوه چهارم، خیابان شهید لواسانی، پلاک ۱۸۹

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی دو زبانه خانه دوست
آدرس: تهران، نیاوران، بعد از سه راه یاسر به سمت تجریش، بن بست مطهری، پلاک 37

نام مهدکودک: مهدکودک دوزبانه قصر فرشته ها زعفرانیه
آدرس: بالاتر از پارک وی، خیابان فیاضی، نبش فرش عظیم زاده، پلاک ۱۳۶

نام مهدکودک: مهد کودک سرخابی تجریش
آدرس: تهران، میدان تجریش، خیابان ملکی، پلاک 46

نام مهدکودک: مهد کودک ایران زمین تجریش
آدرس: تهران، تجریش، خیابان ملکی (سعد آباد)، خیابان افراز، پلاک 3

نام مهدکودک: مهدکودک نفس من زعفرانیه (بسته شد)
آدرس: تجریش، زعفرانیه، اعجازی، رضا علی حسینی، پلاک 46

نام مهدکودک: مهد کودک باغ سبز لاکی تجریش
آدرس: تهران، تجریش، میدان قدس، خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله، خیابان الفت، پلاک 10

بهترین مهدکودک در جردن

نام مهدکودک: مهدکودک و خانه کودک تامیلا در شیخ بهایی
آدرس: تهران – خیابان شیخ بهایی شمالی – کوچه امداد غربی – پلاک ۳۴

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی هیوا در میرداماد
آدرس: میرداماد، خیابان نساء، کوچه پیرزاده، پلاک ۲۳

نام مهدکودک: مهد کودک نانی در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از پل آیت ا... صدر، خیابان مهندس میرزا پور ( سهیل )، خیابان سرتیپی، پلاک 26

نام مهدکودک: مهد کودک غزل در جردن
آدرس: تهران، خیابان آفریقا، بالاتراز ظفر، کوچه ناصری، پلاک 67

نام مهدکودک: مهد کودک نیما شریعتی
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، خیابان برادران واعظی، کوچه خیام، بن بست فرشته، پلاک 3

نام مهدکودک: مهدکودک دو زبانه پاکان ایران آفریقا
آدرس: جردن (آفریقا)، مقابل سوپر جردن، کوچه مهیار، پلاک ۱

نام مهدکودک: مهدکودک مهدی یاران در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی خیابان کلاهدوز خیابان رحمانی بالاتر از سه راه منظریه خیابان رحمانی پلاک ۳

نام مهدکودک: مهدکودک قرآنی مشکات در جردن
آدرس: جردن، کوچه آناهیتا، پلاک ۶

نام مهدکودک: مهدکودک کیمیا کوچولو در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر (دستگردی)، کوچه آبان، پلاک 16

نام مهدکودک: مهد کودک کفشدوزک در شریعتی، قلهک
آدرس: جنب مترو قلهک،خیابان شهید کدویی،خیابان سیما جنوبی،کوچه تقوی، پلاک 11

نام مهدکودک: خانه کودک ذهن پردازان کاووسیه در جردن
آدرس: جردن (آفریقا)، مقابل سوپر جردن، کوچه مهیار، پلاک ۱

نام مهدکودک: مهدکودک گل مریم در جردن
آدرس: بلوار نلسون ماندلا کوچه فرزان شرقی پلاک ۸

نام مهدکودک: مهد کودک دو زبانه یاس در شریعتی، میرداماد
آدرس: خیابان شریعتی، پل صدر، خیابان شهید کشانی، خیابان بهمنی، سرای محله، درب دوم

نام مهدکودک: مهد کودک آسمانک در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی پل صدر، خیابان شهید کشانی، خیابان بهمنی، سرای محله، درب دوم

نام مهدکودک: مهدکودک دو زبانه گل های ناز در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی، خیابان دولت، سه راه نشاط، خیابان نجف آبادی، بعد از فکوریان، پلاک۹

نام مهدکودک: مهد کودک باغ نیلوفر گاندی
آدرس: تهران، خیابان گاندی جنوبی، خیابان بیست و یکم، پلاک 13

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی رادین در میرداماد
آدرس: میرداماد، خیابان نساء، کوچه پیرزاده، پلاک ۲۳

نام مهدکودک: مهد کودک نغمه ارشاد (ارشاد سابق) در شریعتی
آدرس: خیابان دکتر شریعتی، بعد از دوراهی قلهک، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه غربی، نبش جلالی پور، پلاک ۱

نام مهدکودک: مهد کودک تابان در جردن
آدرس: تهران، بلوار آفریقا، خیابان گل افشان، پلاک 30

نام مهدکودک: مهد کودک مهر و لبخند در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی ، بالاتر از مترو قلهک ، خیابان یزدانیان ، خیابان سیما جنوبی ، کوچه تقوی ، پ ۱۱

نام مهدکودک: مهد کودک سرو در شریعتی ظفر
آدرس: تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر، پلاک 82

نام مهدکودک: مهد کودک آذین در جردن
آدرس: خیابان ولیعصر، کاوسیه، پایین تر از اسفتدیار ( تقاطع نیایش )، خیابان بابک بهرامی، پلاک 57

نام مهدکودک: مهد کودک چیستا جردن
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد، کوچه سرو، پلاک 15

نام مهدکودک: مهدکودک آب نبات چوبی در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی، خیابان خواجه عبداله انصاری، کوچه شهید کرمی ابرده ( 14 )، پلاک 4

نام مهدکودک: خانه کودک ملیکا در شریعتی
آدرس: خیابان شریعتی، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه غربی، بن بست یاس، خانه کودک ملیکا

نام مهدکودک: مهد کودک راهیان رشد خیابان آفریقا
آدرس: تهران، خیابان آفریقا، خیابان گل گونه، پلاک 33

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی سایه در جردن
آدرس: مسیر یک: خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، خیابان سلطانی (سایه)، بن بست صوفی، پلاک ۱ | مسیر دو: بلوار نلسون ماندلا، خیابان سلطانی (سایه)، بن بست صوفی، پلاک ۱

نام مهدکودک: مهدکودک هم صدا در شریعتی
آدرس: شریعتی، بعد از تقاطع میرداماد،روبروی بیمارستان مفید،کوچه بهشت اسا،پلاک

بهترین مهدکودک ها در سعادت آباد، تجریش و جردن

دسته ها : رپورتاژ

توضیح کوتاه: در این صفحه می توانید بهترین مهدکودک در قلهک، بهترین مهدکودک در امیرآباد شمالی و بهترین مهدکودک در تجریش را مشاهده کنید.

 

انتخاب مهدکودک خوب

باتوجه به مشغله های زندگی امروزی و لزوم کار کردن باهم پدر و مادر، پیدا کردن مهدکودک خوب و قابل اعتماد یکی از دغدغه های والدین است. علاوه بر این حضور در مهدکودک برای کودکان امروزی که عموما تک بچه هستند و همبازی های زیادی ندارند مزایای زیادی دارد. مهدکودک میتواند تاثیرات بسیار خوبی بر روی کودک داشته باشد به شرط اینکه پدر و مادر با آگاهی و دقت مهدکودک مناسب را انتخاب کنند و البته بهتر است ساعت های حضور کودک در مهدکودک، حداقل در هفته های اول کوتاه و محدود باشد.

معمولا بعد از سه سالگی مناسب ترین زمان برای رفتن کودکان به مهدکودک است، با ساعت های محدود شروع کنید و کم کم ان را افزابش دهید، درصورتیکه یکی از والدین شاغل نیستند بهتر است کودک برای زمان ناهار به خانه برگردد، مگر کودکانی که عادات غذایی نادرست دارند و برای اصلاح این عادت ها بهتر است در جمع کودکان غذا بخورند.

حضور در مهدکودک تاثیرات مختلفی روی کودکان دارد از جمله:

 • افزایش اعتماد بنفس
 • شکل گیری استقلال کودک
 • افزایش هوش هیجانی
 • بهبود مهارت های ارتباطی و تعامل
 • آمادگی برای ورود به محیط های آموزشی
 • کاهش قدرت طلبی و...

اما در کنار تمام مزایای مهدکودک، قرار دادن کودک در محیطی که مورد نظارت مدام ما نیست میتواند استرس زا و کمی ترسناک باشد، بنابراین مهم است که بتوانیم مهدکودک خوب و قابل اعتماد را شناسایی و انتخاب کنیم. معیارهای مختلفی برای سنجش عملکرد مهدکودک ها وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آنها خواهیم پرداخت:

موارد قابل توجه در انتخاب مهدکودک خوب:

 1. مدیریت مهدکودک: لازم است که مدیر مهدکودک با روش های تربیتی و آموزشی مختلف آشنا باشد و در زمینه ی ارتباط با کودکان سابقه ی کافی داشته باشد، مدیریت سیاست های کلی مهدکودک و روش های آموزشی و تربیتی را انتخاب میکند، بنابراین یک مدیر آگاه، با تجربه و دلسوز از مهم ترین ویژگی های یک مهدکودک خوب محسوب میشود.
 2. مجوز معتبر: مهدکودک منتخب شما حتما باید دارای مجوز از یک سازمان مرتبط باشد و استانداردهای لازم را کسب کرده باشد و معمولا مهدکودک تحت نظارت سازمان بهزیستی هستند و مجوزشان را از این سازمان دریافت میکنند، مگر موسسات خاص آموزشی یا درمانی که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد هستند، هردوی این مجوزها معتبر و قابل اطمینان هستند.
 3. مربی های مهدکودک: سوابق تحصیلی و کاری مربیان از نکاتی هستند که میتوانید به آنها توجه کنید، اما بخاطر داشته باشید صرف داشتن مدارک و سوابق یک مربی، مربی خوب و دلسوزی نیست. بنابراین بهتر است مربی را در نحوه ی برخورد با کودکان جدید و شاگردان فعلی، و همچنین نوع برخورد شاگردانش با او بشناسید.
 4. آدرس مهدکودک: بهتر است که مهدکودک در محلی باشد که یک فرد امین به آن نزدیک باشد،جایی نزدیک به محل کار مادر یا پدر، و یا منزل پدربزرگ و مادربزرگ که درصورت لزوم بتوانید در اسرع وقت به مهدکودک برسید.
 5. فضاهای داخلی: اتاق های مهدکودک باید ایمن، تمیز و روشن و پرنور باشند. کفپوش نرم و گوشه های تیز مهار شده، و پریزهای برق با حفاظ از نکات قابل توجه است. فضاهای آموزشی مجزا میتواند نکته ی مثبتی باشد. همچنین نقاط کور و دور از چشم مسثولین میتوانند خطرزا باشند بنابراین وجود دوربین مداربسته یک ویژگی خوب خواهد بود.
 6. ابزار و اسباب بازی های سالم و ایمن: بهتر است وسایلی که کودکان درطول روز با آنها کار میکنند سالم، و ایمن باشند. همچنین وجود ابزار و اسباب بازی به مقدار کافی نیز مهم است.
 7. امنیت: حتما درمورد سیستم رفت و آمد مراجعین و همچنین رفت و آمد خود کودکان تحقیق کنید، لازم است که افراد غریبه بدون نظارت به اتاق کودکان دسترسی نداشته باشند، و کودکان نیز بدون هماهنگا کامل وارد یا خارج نشوند.
 8. روش های تربیتی: درمورد رویکردهای تربیتی مربیان و مجموعه سوال کنید. درصورت اشتباه چگونه با کودک برخورد خواهد شد؟ آیا از مکانیزم تنبیه در موقعیت های مختلف استفاده خواهند کرد؟ و....

انتخاب آنلاین مهدکودک مناسب:

یک روش بسیار کارآمد و کم دردسر برای پیدا کردن مهدکودک منتخب استفاده از اینترنت است. میتوانید از طریق اینترنت کامدیدهای نهایی خود را انتخاب کنید و سپس با مراجعه ی حضوری به این مهدکودک ها تصمیم قطعی خود را بگیرید.برای انتخاب بهتر از روش های زیر استفاده کنید:

 • مهدکودک هایی را انتخاب کنید که حداقل توضیحات اولیه درمورد آنها وجود داشته باشد، مثل مجوز، ساعات کاری، کلاس های آموزشی یا موارد اضافه تر از جمله وجود وعده های غذایی یا سرویس رفت و برگشت.
 • اگر مهدکودک دارای گالری عکس میباشد، حتما عکس ها را مشاهده کنید تا با فضاهای مختلف و حال و هوای مهدکودک مربوطه آشنا شوید، میتوانید متوجه شوید که مهدکودک با سلیقه ی شما منطبق هست یا خیر.
 • اگر آدرس وبسایت شخصی یا اینستاگرام مجموعه درج شده است حتما آن را مشاهده کنید تا اطلاعات کاملتری کسب کنید.
 • در پایان به نظرات خانواده های دیگر و اشخاص دیگر توجه کنید تا نکته ای از چشم شما پوشیده نماند.
 • میتوانید با شماره تلفت درج شده در صفحه ی مهدکودک موردنظر تماس بگیرید تا اطلاعات خود را تکمیل کنید.

 

بهترین مهدکودک در تجریش

 

نام مهدکودک: مهدکودک دوزبانه قصر فرشته ها زعفرانیه

آدرس: بالاتر از پارک وی، خیابان فیاضی، نبش فرش عظیم زاده، پلاک ۱۳۶

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی دو زبانه خانه دوست

آدرس: تهران، نیاوران، بعد از سه راه یاسر به سمت تجریش، بن بست مطهری، پلاک 37

 

نام مهدکودک: مهد کودک بهارک

آدرس: تهران، خیابان فرجام شرقی، تقاطع فرجام و اتوبان باقری، نبش 172 غربی، کوچه شهید تجریشی، پلاک 2

 

نام مهدکودک: مهدکودک نفس من زعفرانیه (بسته شد)

آدرس: تجریش، زعفرانیه، اعجازی، رضا علی حسینی، پلاک 46

 

نام مهدکودک: مهدکودک باغ گلشن در نیاوران

آدرس: نیاوران، خیابان آبکوه چهارم، خیابان شهید لواسانی، پلاک ۱۸۹

 

نام مهدکودک: مهد کودک باغ سبز لاکی تجریش

آدرس: تهران، تجریش، میدان قدس، خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله، خیابان الفت، پلاک 10

 

نام مهدکودک: مهد کودک ایران زمین تجریش

آدرس: تهران، تجریش، خیابان ملکی (سعد آباد)، خیابان افراز، پلاک 3

 

نام مهدکودک: مهد کودک سرخابی تجریش

آدرس: تهران، میدان تجریش، خیابان ملکی، پلاک 46

 

نام مهدکودک: مهد کودک سه زبانه رویای آبی زعفرانیه

آدرس: مسیر 1: زعفرانیه، خیابان رامکوه، خیابان انوش، خیابان افراز، پلاک ۳ مسیر 2: تجریش، خیابان ملکی، خیابان افراز، پلاک ۳

 

بهترین مهدکودک در قلهک

نام مهدکودک: مهد کودک غنچه پاسداران

آدرس: پاسداران، خیابان گل نبی، خیابان ناطق نوری ( زمرد )، بن بست طلایی، پلاک 7

 

نام مهدکودک: مهدکودک نونا در دروس

آدرس: خیابان دروس، خیابان هدایت، بالاتر از میدان هدایت، کوچه شیفته، پلاک 9

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی مهر مینو در قیطریه

آدرس: قیطریه، ضلع شرقی پارک قیطریه، بعد از بانک سامان، کوچه شب افروز، پلاک ۱۴

 

نام مهدکودک: مهدکودک مهدی یاران در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی خیابان کلاهدوز خیابان رحمانی بالاتر از سه راه منظریه خیابان رحمانی پلاک ۳

 

نام مهدکودک: پیش دبستانی غیردولتی ریحانه

آدرس: خیابان شریعتی، خیابان شهید موسیوند، پلاک 38

 

نام مهدکودک: مهد کودک آفاق ولایت چیذر

آدرس: چیذر، خیابان شهید مهدی چیذری، خیابان شهید حسن چیذری، بالاتر از مسجد قائم چیذر، بن بست اردیبهشت، پلاک 70

 

نام مهدکودک: مهدکودک و آمادگی لبخند فرشته ها قلهک

آدرس: شریعتی، دوراهی قلهک، خیابان امیر پابرجا،بعد از بلوار آینه، کوچه جلیلی، پلاک ۹

 

نام مهدکودک: مهد کودک فردای روشن فرمانیه

آدرس: فرمانیه، بعد از برج کوه نور، خیابان فربین، کوچه هوشمند، پلاک 5

 

نام مهدکودک: خانه کودک لگو قیطریه

آدرس: تهران،قیطریه،خ. فاطمیه،خ. مهر سوم غربی،خ. مریم

 

نام مهدکودک: مهدکودک کیمیا کوچولو در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر (دستگردی)، کوچه آبان، پلاک 16

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی قرآنی بهشت 2

آدرس: شریعتی، زرگنده، پایین تر از دانشگاه آزاد، کوچه بهنام

 

نام مهدکودک: موسسه قلمرو کودکان پارس

آدرس: محدوده قیطریه، سهیل

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی پیام

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، خیابان موسیوند، خیابان کریمی، پلاک ۱۴۹

 

نام مهدکودک: مهد کودک نیما شریعتی

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، خیابان برادران واعظی، کوچه خیام، بن بست فرشته، پلاک 3


نام مهدکودک: مهد کودک پردیس کامرانیه شمالی

آدرس: کامرانیه شمالی، بعد از کوچه تاجیکی، بن بست سرخس، پلاک 21

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی مژگان

آدرس: خیابان ظفر، خیابان شهید گوی آبادی، کوچه شهید بلانیان، پلاک۳۴

 

نام مهدکودک: خانه کودک ملیکا در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه غربی، بن بست یاس، خانه کودک ملیکا

 

نام مهدکودک: مهد کودک کفشدوزک در شریعتی، قلهک

آدرس: جنب مترو قلهک،خیابان شهید کدویی،خیابان سیما جنوبی،کوچه تقوی، پلاک 11

 

نام مهدکودک: مهد کودک آهنگ مهر کامرانیه

آدرس: اتوبان صدر، کامرانیه جنوبی، کوچه دژم جو، کوچه عبدلی، کوچه پرستو، پلاک 18

 

نام مهدکودک: مرکز کودک و پیش دبستانی متفکران شاد

آدرس: دروس، خیابان آقا میری، خیابان شهید چیذری، پلاک 29

 

نام مهدکودک: آکادمی تخصصی کودک دو زبانه لیان

آدرس: بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی جنوبی، نبش کوچه صبوری، پلاک ۲، واحد ۲

 

نام مهدکودک: خانه کودک صدر در شریعتی

آدرس: شریعتی ، خیابان کلاهدوز ، خیابان بهمنی ، خیابان احمد قلندری ، پلاک۴۷

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی آشیانه مهر

آدرس: بزرگراه صدر، قلندری شمالی، کوچه مهتاب، پلاک ۷

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی ماهین

آدرس: شریعتی، خیابان ظفر، خیابان صبر، خیابان مطهری جنوبی، کوچه خسرو، پلاک 12

 

نام مهدکودک: مهدکودک خانه امن کودک من در خیابان دولت

آدرس: خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، بعد از سه راه نشاط، بن بست موسوی، سرای محله قلهک

 

نام مهدکودک: مهدکودک فرشته آسمانی دیباجی

آدرس: خیابان دولت، خیابان دیباجی جنوبی، انتهای کاووس شرقی، بن بست گلنار، پلاک 5

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی دوزبانه ی مروارید

آدرس: فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان عبدالهی جنوبی، خیابان ارشادی، بن بست مینو، پلاک ۱۷

 

نام مهدکودک: مهد کودک مهر و لبخند در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی ، بالاتر از مترو قلهک ، خیابان یزدانیان ، خیابان سیما جنوبی ، کوچه تقوی ، پ ۱۱

 

نام مهدکودک: خانه فرهنگ و کودک نکو

آدرس: قیطریه،خ. فاطمیه،خ. مهر سوم غربی،خ. مریم

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی بهاران پایتخت

آدرس: خیابان شریعتی بالاتر از پل رومی بلوار صبا خیابان فاطمیه مهر ششم کوچه حامدی پلاک ۱۳

 

نام مهدکودک: مهدکودک و پیش دبستانی دوزبانه تیلا در قیطریه

آدرس: خیابان قیطریه، ضلع جنوبی پارک، خیابان روشنایی، شماره 22

 

نام مهدکودک: مهد کودک رضویه در قیطریه

آدرس: انتهای بلوار اندرزگو، ابتدای قیطریه، جنب مخابرات شهید غریبی، نبش کوچه کیارنگ

 

نام مهدکودک: مهدکودک دو زبانه گل های ناز در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی، خیابان دولت، سه راه نشاط، خیابان نجف آبادی، بعد از فکوریان، پلاک۹

 

نام مهدکودک: مهد کودک پرین قیطریه

آدرس: بلوار قیطریه، خیابان تواضعی، خیابان چیذر، خیابان عقابی، پلاک 3

 

نام مهدکودک: مهد کودک نغمه ارشاد (ارشاد سابق) در شریعتی

آدرس: خیابان دکتر شریعتی، بعد از دوراهی قلهک، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه غربی، نبش جلالی پور، پلاک ۱

 

نام مهدکودک: آموزشگاه و مهد کودک لنا در قیطریه

آدرس: بزرگراه صدر، بلوار کاوه شمالی، ابتدای خیابان روشنایی، پلاک ۱۴

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی رضوان

آدرس: قیطریه، بلوار شهید اندرزگو، نبش خیابان شهید مهر محمدی(شمالی)، پلاک ۱۵، مجموعه فرهنگی سیدالشهدا(ع)، مسجد مفتخر

 

نام مهدکودک: مهد کودک نانی در شریعتی

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از پل آیت ا... صدر، خیابان مهندس میرزا پور ( سهیل )، خیابان سرتیپی، پلاک 26

 

بهترین مهدکودک در امیرآباد شمالی

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی آهنگ

آدرس: تهران، خیابان کارگر جنوبی، بالاتر از میدان حر، جنب پمپ بنزین، کوچه قدیریان

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی غنچه های ساعی

آدرس: یوسف آباد، خیابان جهان آرا، نبش کوچه عزیزی(خیابان 15)، پلاک 1

 

نام مهدکودک: مهدکودک مهر فرشتگان کارگر شمالی

آدرس: کارگر شمالی، روبروی مرکز قلب تهران، کوچه مجد، پلاک 224

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی شیدا

آدرس: تهران، کارگر شمالی، نرسیده به بلوار کشاورز، خیابان قدر، پلاک 7

 

نام مهدکودک: مهدکودک نشاط در امیرآباد شمالی

آدرس: کارگر شمالی (امیرآباد)، خیابان دوم، پلاک 71، طبقه همکف

 

نام مهدکودک: مهدکودک ویستا در امیرآباد شمالی

آدرس: امیرآباد شمالی، کوچه دهم، پلاک 35

 

نام مهدکودک: مهدکودک مهروفا یوسف آباد

آدرس: یوسف آباد، بین 15 و 17، پلاک 161

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی فروغ

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان بهرام زره پوش، پلاک 117

 

نام مهدکودک: مهد کودک سازمان انرژی اتمی در امیرآباد شمالی

آدرس: تهران،امیرآباد، خیابان کارگر شمالی، خیابان ابطحی غربی

 

نام مهدکودک: مهدکودک دو زبانه گلک در امیرآباد شمالی

آدرس: امیرآباد شمالی، خیابان بیستم (شهید ابطحی)، پلاک ۵۰

 

نام مهدکودک: مهد کودک چرخ و فلک امیرآباد شمالی

آدرس: امیرآباد شمالی، روبروی بیمارستان قلب، خیابان شکراله، پلاک 26

 

نام مهدکودک: مهد کودک و پیش دبستانی دوزبانه اینترنشنال فرایان

آدرس: تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی مرکز قلب تهران، کوچه دانش ثانی اخلاق، پلاک 43

 

نام مهدکودک: مهدکودک دهکده دانش

آدرس: امیرآباد شمالی، شهرک والفجر انتهای خیابان نهم جنب بازار شیخ بهایی طبقه اول

 

بهترین مهدکودک ها در قلهک، امیرآباد شمالی، تجریش

دسته ها : رپورتاژ
X