1) انتخاب همستر در هنگام خريد آن

دو نوع همستر به عنوان حيوان خانگي نگهداري ميشود. همستر طلائي يا سوري و همستر كوتوله يا چيني. همستر كوتوله تقريبا به اندازه نصف همستر طلائي مي باشد. همستر طلائي در تنهايي نيز زندگي شادي خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهي نگهداري شوند با هم در گير مي شوند. همستر كوتوله اجتماعي تر بوده و شايد براي نگهداري آنها بصورت دوتايي (از يك جنس) بهتر باشد.از بقيه جهات نگهداري آنها شبيه به هم مي باشد. امروزه به دليل جهش هاي ژنتيكي تعداد رنگ هاي زياد و الگوهاي متفاوت پوشش مويي همستر طلائي يا سوري در انواع رنگ هاي ديگر از جمله سفيد، سياه، كرم، خاكستري و . . .  و با موي صاف يا پشمالو يا دم جارو و . . . يافت ميشود. از نژادهاي فوق عمومي ترين همستر جهت نگهداري همستر طلايي است. در طبيعت وحش همستر طلايي داراي پوشش كوتاه، ضخيم و به رنگ قهوه اي مايل به قرمز ميباشد. همسترهاي اهلي براي اولين بار از يك نر و دو ماده خواهر در سال ١٩٣١ از سوريه به انگلستان منتقل گرديد.

  موقع انتخاب همستر به رفتار و شرايط آنها بخوبي دقت كنيد. از خريد همسترهايي كه بي حال و ساكت مي باشند اجتناب ورزيد و آنها بايد زبل، كنجكاو و فعال باشند (البته در ساعت بيداري يعني غروب به بعد). پوشش بدني بايد صاف و چشم ها تميز باشند. نفس كشيدن حيوان نبايد صدادار و با زحمت صورت گيرد. اگر متوجه شديد در درون قفس يكي از همسترها به اسهال يا بيماري تنفسي دچار شده است آن را قرنطينه كنيد زيرا همه همسترها در درون آن قفس در معرض يك بيماري واگير دار قرار ميگيرند.

 

 

2) خانه همستر

سه نوع خانه براي همستر رايج ميباشد. قفس هاي سيمي، قفس پلاستيكي و آكواريوم.

۱- قفس سيمي با ميله هاي افقي با فاصله ۱ تا ۲ سانتي متر براي نگهداري مناسب ميباشد زيرا همستر به بالا رفتن علاقه زيادي دارد و از ميله ها براي بالا رفتن از ديواره استفاده ميكند. از قفس هايي كه كف آنها به صورت شبكه اي و سوراخدار است اجتناب كنيد چرا پاي او در آنها گير كرده و حيوان در اين قفس راحت نيست و تميز كردن اين قفس ها نيز مشكل است.

۲- قفس هاي پلاستيكي كه معمولاٌ با تجهيزات ديگري همراه است. اين قفس ها خارجي بوده و ضمن گران بودن براي شرايط آب و هوائي گرم و خشك ايران مناسب نيستند. لانه هاي پلاستيكي با چندين تونل و محل خواب نيز مناسب ميباشند و حيوان ميتواند از آن براي ورزش و تفريح استفاده كند ولي ضمن برخورداري از ايراد فوق، تهويه هوا و نظافت آن مشكل است. بعلاوه بسياري از همسترهاي طلائي بزرگتر از آن هستند كه در تونلها جاي گيرند ولي براي همسترهاي كوتوله مشكلي پيش نخواهد آمد. به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه محل سكونت اين حيوان بايد آنقدر محكم باشد كه در مقابل جويدن مقاومت كند و بعضا لانه هاي پلاستيكي به راحتي توسط آنها جويده خواهد شد.

۳- نوع رايج تر و ارزانتر قفس همستر در ايران آكواريوم است و تميز كردن آن نيز راحت است. اما گردش هوا در آن كمتر بوده و همچنين اين فرصت را به حيوان نمي دهد كه ازديواره ها بالا رود. يك درپوش نيز براي ممانعت از خروج همستر از آكواريوم و همچنين جلوگيري از دسترسي ديگر حيوانات خانگي به آن نياز مي باشد. "دنياي همستر" اقدام به طراحي انواع جديدي از اين آكواريم ها نموده است كه به تجهيزات مناسب از قبيل چرخ و فلك، سرسره، تونل و نردبان و اتاق بالا مجهز است. دو مدخل جريان هوا در دو طرف پيش بيني شده است.

 

3) نگهداري از همستر

همستر حيواني آرام و ساكت است و نگهداري از آن كار سختي نيست. نگهداري از اين حيوان مانند ساير حيوانات خانگي باعث شادابي روح و تمدد اعصاب مي گردد و سرگرمي مناسبي براي كودكان و سالمندان (براي جلوگيري از افسردگي) است .

براي نگهداري از همستر ميتوان از يك قفس يا آكواريوم استفاده كرد. بستر بايد ماده جاذب الرطوبه مثل خاك اره، كاه، پوشال كولر، ماسه بادي مخلوط و ... باشد. استفاده از روزنامه و پارچه پشمي بسيار مضر است.

بهتر است آكواريوم دور از جريان مستقيم هوا و در يك دماي ثابت و معتدل (دماي 20- 24 درجه و رطوبت 60-50 درصد) قرار گيرد و همواره يك تكه چوب يا شاخه بريده در آكواريوم باشد زيرا حيوان به وسيله آن دندان هاي خود را ميتراشد.

همستر در طول روز بيشتر ميخوابد و اكثراً شب ها فعاليت دارد. اگر در شب دما پايين آيد همستر بي هوش شده و و شايد به خواب زمستاني فرو رود. در طول روز هم آكواريوم در جريان مستقيم تابش نور خورشيد نباشد زيرا چشمان اين حيوان براي نور ساخته نشده است.

قفس همستر بايد هفته اي 2 بار بصورت موضعي و 2 هفته يكبار بطور كلي تميز گردد و غذاهاي فاسد نشدني كه حيوان انبار كرده است دوباره سر جايش برگردد چون همستر حيوان تميز و مرتبي است.

همستر حيواني است كه به تنهايي زندگي آرام و راحتي دارد و نيازي به جفت ندارد و در صورتي كه جفت باشند همواره به درگيري و جنگ ميپردازند مگر اينكه از نوزادي در كنار هم باشند. هم چنين توصيه مي شود در صورت تمايل به نگه داشتن دو همستر در كنار هم از دو همستر هم جنس استفاده شود.

 

4) بستر سازي

اغلب از تراشه چوب براي پوشاندن كف قفس استفاده ميشود ولي بايد از تراشه سرو اجتناب نمود. درخت كاج نيز بدليل امكان ترشح مواد تحريك كننده و معطر مناسب نميباشد. خرده هاي چوب درخت اشنگ يا ديگر درختان جنگلي براي استفاده در كف قفس بهتر است. ميتوانيد به نجاري محل خود مراجعه و مقداري خرده چوب بگيريد (معمولاٌ رايگان است اما مي توانيد انعام كوچكي به شاگرد نجار بدهيد). خرده هاي چوب را كف قفس بريزيد و لازم است هر دو هفته يكبار عوض شوند. از آنجا كه همسترها معمولا از گوشه قفس خود براي دسشوئي استفاده ميكنند تميز كردن آن قسمت بصورت مداوم (چند روز يكبار) به تميز ماندن محل زندگي آنها كمك ميكند. همسترها دوست دارند در زمين تونل حفر كنند بنابراين عمق پوشش كف بايد آنقدر باشد كه حيوان بتواند درون آن تونل حفر كند (۵ سانتي متر و بيشتر).

  لازم است مكان قفس در خانه در محل مناسب انتخاب گردد. معمولاٌ در صورتي كه قفس در بلندي قرار گيرد براي همسترها خوشايندتر است. از آنجا كه همسترها شبگرد هستند محل زندگيشان در روز بايد ساكت باشد. قفس بايد دور از تابش مستقيم آفتاب و منابع گرما بوده و بهتر است حدود نيم متر بالاتر از سطح زمين بر روي تاقچه يا يك ميز باشد. 

 

 

5) لوازم زندگي

يك فضاي بسته به عنوان آشيانه در گوشه اي از قفس براي همستر مطلوب ميباشد كه ميتوان از يك جعبه مقوايي براي اينكار استفاده نمود و هر چند وقت يك بار عوض شود. كف جعبه را ميتوانيد با چيزي نرم مثل دستمال كاغذي بپوشانيد. مواد كف اين جعبه بايد حدود يك بار در ماه عوض شود. عوض نمودن بيشتر باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. بازرسي منظم جعبه و برداشتن مواد غذائي كه حيوان ذخيره نموده و در حال فاسد شدن است ميتواند به بهداشت بيشتر قفس كمك كند.

 به همستر بايد فرصت جويدن و ورزش كردن داده شود. تقريبا تمام همسترها با شوق و ذوق از يك چرخ و فلك مخصوص همستر استقبال ميكنند. مقداري تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت) نيز مفيد است. شاخه هاي تازه درختاني مانند بيد و درختهاي ميوه كه براي آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده است و جعبه هاي كوچك مقوائي براي جويدن و بالا رفتن مناسب هستند.

  براي آبخوري حيوان نيز ميتوان از يك بطري با سري كه بتواند حيوان به راحتي از آن آب بخورد استفاده نمود. بدينوسيله آب حيوان تميز مانده و نميتواند ظرف آب را سرازير نمايد. همستر نياز كمي به آب دارد و چنانچه در رژيم غذائي او سبزي قرار گيرد كافي ميباشد. آب زياد براي حيوان خطر مرگ دارد. يك ظرف غذاي كم عمق از سراميك يا چيني بهترين انتخاب براي ظرف غذاي همستر مي باشد تا حيوان نتواند ظرف را برگرداند. تميز نمودن چنين ظرفي نيز راحت تر است.

 

6) رژيم غذايي همستر

براي رژيم غذائي همستر ميتوان از غذاهاي آماده موجود در بازار استفاده نمود كه معمولا بصورت مخلوطي از دانه گياهان يا بصورت يك جيره غذايي به شكل گلوله هاي كوچك و يكدست درون بسته بندي آماده مي باشد (البته در ايران هنوز غذاي مخصوص همستر بصورت آماده وجود ندارد و از پلت آماده براي پرندگان استفاده ميشود). جيره آماده گلوله اي از نظر مواد غذائي متعادل است اما همستر نميتواند دانه هاي مورد علاقه خود را دست چين كند و به همين دليل اين غذا در بعضي مواقع حيوان را دلزده كرده و بعضي از همسترها اصلا آنرا نمي خورند. دانه هاي مخلوط آماده معمولا از طرف او بهتر پذيرفته مي شوند و پايه خوبي براي رژيم همستر مي باشد. ولي مواظب باشيد از غذايي كه تنها شامل دانه گياهان است اجتناب كنيد بلكه غذا بايد شامل مواد مختلفي مثل سبزيجات خشك نيز باشد. از اين غذاي آماده براي حيوان بيش از اندازه نريزيد چرا كه با اين كار حيوان دانه هاي مورد علاقه اش را دست چين نموده و باقيمانده غذا را نمي خورد. اين ايده خوبي است كه در هر زمان مقدار كمي غذا بريزيم و اجازه دهيم همستر تقريبا ظرف غذاي خود را قبل از اينكه دوباره غذا بريزيد خالي كند. علاوه بر اين ، به غذاي حيوان بايد تكه هاي كوچكي از سبزيجات و ميوه هاي تازه بعنوان مكمل غذايي افزوده شود. همچنين خوب است بعضي مواقع يك غذاي سفارشي مثل كرم ، جيرجيرك يا يونجه خشك به همستر داده شود. همچنين بعضي مواقع مي توان مقداري ماست تازه يا تكه اي مرغ پخته به حيوان داد. از دادن لوبياي نپخته ، چشم سيب زميني، سيب زميني سبز ، گوجه فرنگي ، سير ، شكلات و هر غذاي حاوي شكر و نمك خودداري ورزيد.

 

  7) دست آموز كردن و لمس همستر

برقراري ارتباط لازمه نگهداري از هر حيواني است و بهترين زمان براي برقراري ارتباط هنگام غذا دادن به حيوان است (بهترين زمان براي غذا دادن به همستر صبح زود و يا هنگام غروب است). نخست يك تخمه به او بدهيد. ابتدا خجالت ميكشد سپس آرام آرام شروع به شكستن ميكند. بعد از آن دست را به آرامي وارد آكواريوم كرده و پشت گردنش را لمس كنيد و بازي كنيد. پس از رضايت حيوان را در دست بگيريد. اين كار را حداقل روزي 3 بار انجام دهيد زيرا همستر ها به بازي كردن علاقه زيادي دارند.

هيچگاه همستر را از بالا رها نكنيد زيرا دست و پايش به راحتي ميشكند. هم چنين بيدار كردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتي او ميشود و اين امكان وجود دارد كه همستر دست شما را گاز بگيرد ولي گاز گرفتن معمولا بر اثر اضطراب و ترس او مي باشد. چنانچه حيوان را با آرامي و ملايمت همراه با مقداري باج دهي (مثلاٌ دادن مقداري غذاي مورد علاقه موقع و در دست گرفتن) معمولا بر كمرويي و تمايل گزندگي آن غلبه ميكنيد. همچنين همستري كه بدليل محيط نامناسب زندگي و يا صداهاي اضافي تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمايل گاز گرفتن در او بيشتر است. كار كردن بر روي حيوان براي اهلي و دست آموز كردن او را فقط در هنگاميكه حيوان از لانه خود بيرون مي آيد انجام دهيد. بيدار نمودن همستر ميتواند باعث عصبانيت و بدخلقي او گردد.

همستر بخوبي با شما انيس ميشود. ابتدا به همستر اجازه دهيد به محيط جديد خو بگيرد. زماني كه آرام به نظر رسيد شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائيد و به آرامي با حيوان صحبت نمائيد تا به صداي شما عادت نمايد. هنگامي كه در حضور شما احساس راحتي نمود با دست خود شروع به دادن مقداري غذاي خوشمزه (مثل تخمه آفتابگردان- كشمش يا هر خشكبار ديگر) به او نمائيد. هنگاميكه غذا را با خوشي از دست شما گرفت شما ميتوانيد تلاش خود را براي گرفتن اوشروع كنيد. اجازه دهيد كف دست شما راه برود. زمان براي اين پيشرفت متغيير است و مخصوصا به سن حيوان بستگي دارد. همستر شما ممكن است براحتي بپذيرد كه شما او را در دست گيريد و يا ممكن است يك ماه يا بيشتر طول بكشد.

 

8) روش گرفتن همستر

بهترين روش براي گرفتن اين است كه اورا در كف دست قرار داده و دست ديگر را به آرامي روي پشت آن قرار دهيد تا از پريدن به بيرون و آسيب احتمالي جلوگيري كنيد. بويژه در ابتدا بهتر است حيوان را بالاي دامنتان يا يك سطح نرم نگهداشته تا در صورت پرش يا سقوط آسيب نبيند. به او اجازه دهيد تا ازيك دست به دست ديگر خزيده تا بتدريج در دستتان احساس راحتي كند.

 

9) چگونه همستري را كه اهلي نيست بگيريم

اگر مي خواهيد همستري را كه هنوز اهلي نشده بگيريد يك قوطي يا فنجان روبروي حيوان قرار داده سپس حيوان را با ملايمت درون آن برانيد و به اين وسيله حيوان را انتقال دهيد. اغلب همسترها براي حس كنجكاوي درون فنجان خواهند رفت. در صورت لزوم اگر ميخواهيد همستري را در دست گيريد كه احتمال دارد گاز بگيرد ميتوانيد از دستكش استفاده كنيد. البته دقت كنيد كه دستكش زبر نبوده و حيوان در اثر گرفته شدن با دست دچار اضطراب نگردد.

 

 

10) ضد همستر كردن محيط

اگر تصميم داريد به همستر خود اجازه دهيد گاهاٌ از قفس خود خارج شود بايد اتاق خود را ضد همستر نمائيد. ابتدا مطمئن شويد هيچ چيزي كه حيوان بتواند داخل آن شده و شما قادر به بيرون آودن او از آنجا نباشيد وجود ندارد (از قبيل زير تخت يا يك فضا تنگ بين اسباب و اثاثيه خانه). همستر بايد در يك فضاي كوچك كه قابليت فرار نداشته باشد محدود گردد و گرنه ممكن است براي گرفتنش دچار دردسر شويد. مطمئن شويد كليه سيم هاي برق دور از دسترس حيوان هستند. مطمئن شويد هيچ چيز كه بتواند به همستر آسيب برساند(از قبيل گياهان سمي) وجود ندارد. ضمنا هر چيزي را كه نمي خواهيد همسترتان بجود از دسترسش دور نگاه داريد چون ممكن است پس از مدتي با نرمه هاي تشك و پتوي خود كه جويده شده است موجه شويد. در اينصورت اگر باباي خونه هستيد و خانمتان از اين موضوع بي اطلاع است بهتر است سريعاٌ نسبت به امحاء دسته گلي كه به آب داده ايد اقدام كنيد. lol

 

11) فرار طولاني

بعضي اوقات بدون اطلاع شما همستر از قفس خود خارج ميشود. البته اين موضوع در مورد قفس هاي آكواريم كمتر اتفاق مي افتد. براي گرفتن حيوان ميتوانيد بدين گونه عمل نمائيد: يك سطل را در گوشه اي كه احتمال ميدهيد حيوان رفت و آمد كند قرار دهيد. كف سطل يك ملحفه انداخته  سپس درون سطل مقداري غذاي مورد علاقه او را بگذاريد. يك چوب را برداشته يك سر آن را بر زمين و سر ديگر آنرا بر لبه سطل بگذاريد. بدين گونه حيوان براي خوردن غذا از چوب بالا رفته و وقتي درون سطل افتاد ديگر نميتواند خارج شود. اين نيز ايده خوبي است كه درب قفس حيوان را باز گذاشته و مقداري غذا درون قفس بگذاريد. مراقب قفس باشيد تا هنگاميكه حيوان براي تغذيه وارد قفس شد درب قفس را ببنديد.


دسته ها : حيوانات
پنج شنبه سی یکم 1 1391
X