ر خلاف تصور عموم مردم ۵ گونه همستر در دنيا وجود دارد كه البته يك دسته خود به گونه هاي كوچكتري دسته بندي مي شوند.

۱- همستر سوري(Syrian Hamsters) يا golden hamster : اين معمول ترين گونه همستر موجود در ايران است چراكه بيشترين سازگاري را با شرايط آب و هوائي ما دارد.تشخيص اين گونه بسيار راحت است.كشيده تر و لاغرتر از همتايان ديگر خود است و همچنين چشمان ريزتري دارد.(در بخش مقايسه نژادهاي مختلف گونه هاي مختلف همستر را از هر جهت مقايسه خواهيم كرد و تشخيص آنها از هم در آن بخش آسانتر خواهد بود).اين گونه به سه دسته كلي تقسيم مي شود.

الف)مو كوتاه(Short Hair): تعداد زيادي از آن را در اينجا ديده ايم حتي در مولوي!اين دسته تنوع رنگي زيادي دره و در رنگهاي سفيد،كرم،مشكي،خاكستري،طلائي،قهوه اي و يا تركيبي از اين رنگها موجودست.


ب)مو بلند(Long Hair): اين گونه از همستر سوري هم خوشبختانه در اينجا كمياب نيست.


ج)فري و پشمالو(Rex): حجم موهايش بسيار بيشتر از همستر سوري مو بلند است و ظاهري آشفته دارد كه به ندرت اينگونه را در ايران ديده ام.

 

۲- همستر كوتوله روسي(Dwarf Russian Hamsters) يا dzungarian:مشخصه اصلي اين گونه كوتوله و چاق بودن و داشتن چشمان درشت است.با آب و هواي سرد سازگاري بهتري دارد.تعداد كمي از اين همسترها در ايران هستند و اغلب اصيل نبوده و از تركيب دو نژاد روسي و سوري به وجود آمده اند با اين حال به دليل منحصر به فرد بودن  گرانتر هستند.


۳- همستر كوتوله روبوروفسكي(Dwarf Roborovskis Hamsters): كوچكترين گونه شناخته شده همستر در دنياست.(قد بالغ: فقط ۵ سانتي متر!).به دليل طولاني بودن دوره بارداري،تكثير دشوار در اسارت و تعداد كم توله ها در هر زايمان گرانترين گونه همستر مي باشد.اين گونه را در ايران نداريم.


دسته ها : حيوانات
پنج شنبه سی یکم 1 1391
X