دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11345
تعداد نوشته ها : 10
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب

POM-c (Acetal Copolymer)

پلي اكسي متيلن كه بطور معمول ACETAL  ناميده مي شود، يك پليمر بلور مانند است كه از پليمريزاسيون فورمالدئيد HCHO  كه به تازگي در سال 1960 كشف شده بدست مي آيد. اين پليمراز مقبوليت و پذيرش بسيار بالا يي از سوي مصرف كنندگانش بهره مند شده است و اين امر ناشي از شكل مكانيكي بسيار خوب و عالي و ثبات و دوام در برابر رطوبت و آساني ماشين كاري آن مي باشد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از POM  مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

 مشخصات :

خستگي: مقاومت بالا در مقابل خستگي.

ثبات ابعادي: داراي استحكام و ثبات  بسيار خوب از نظر ابعادي.

ضريب اصطكاك: ضريب اصطكاك پايين و تراكم بسيار بالا.

شوك: مقاومت در برابر شوك حتي در دماي پايين.

قابليت ماشين كاري: داراي قابليت ماشين كاري بسيار خوب بخصوص در دستگاههاي تراش اتوماتيك.

رنگ :  سفيد و سياه.

ناتوانيها : در مقايسه با PA6  در مقابل خراشيدگي ( سايش ) بخصوص در محيطهاي كثيف و غبار آلود مقاومت پايين تري دارد.

 

كــاربــرد :

مكانيكي :  اين ماده يكي از متداول ترين پلاستيكهاي مهندسي است كه در كاربردهاي مكانيكي مانند ساخت رينگها و بادامكها، چرخدنده ها با گشتاور پايين، چرخدنده دوچرخه و چرخ و فلك، نقاله غلطكها و وردنه ها و بخشهايي كه  نياز به ظرافت ماشين كاري دارند به خاطر ثبات  و پايداري ابعاد و همچنين  قطعاتي كه نياز به تلورانس خيلي كم و دقيق دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

غذايي : به خاطر وجود حالت فيزيولوژي ساكن و راكد، اين پليمر براي استفاده در مواد غذايي و خوراكي مناسب است و مي تواند در آب تا 80 درجه سانتي گراد استفاده شود.

الكتريكي : به خاطر اينكه اين پليمر جاذب رطوبت نمي باشد لذا براي ماشين آلات الكتريكي مانند مقره  و عايق ها استفاده مي شود.

شيميايي : در مواد قليايي و تركيبات آلي مقاوم است و به خاطر خواص شيميايي آن براي لوازم و تشكيل دهنده پمپها و فلنج ها و اجزاء تشكيل دهنده ماشين آلات شيميايي مفيد مي باشد.

 

 


 

  

POM – h (Acetal Homopolymer)

پلي اكسي متيلن كه بطور معمول ACETAL  ناميده مي شود، يك پليمر بلور مانند است كه از پليمريزاسيون فورمالدئيد HCHO  كه به تازگي در سال 1960 كشف شده بدست مي آيد و آن بهره مند شده است از يك حالت پذيرش و مورد مقبول واقع شدن بسيار بالا كه اين ناشي از شكل مكانيكي بسيار خوب و عالي آن ، ثبات و دوام در برابر رطوبت و آساني ماشين كاري مي باشد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از POM  مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

خستگي: مقاومت بالا در مقابل خستگي.

ثبات ابعادي: ثبات ابعادي بسيار خوب.

ضريب اصطكاك: ضريب اصطكاك پايين و تراكم بسيار بالا.

شوك: مقاوم در برابر شوك حتي در دماهاي پايين.

قابليت ماشين كاري:  داراي قابليت ماشين كاري بسيار عالي خصوصا” در دستگاههاي تراش اتوماتيك.

رنگ : طبيعي

ناتوانيها :  در مقايسه با PA6  در برابر سايش مقاومت پايين تري دارد.خصوصا” در محيطهاي كثيف و غبارآلود و در مقايسه با POMC  مقاومت آن در مقابل تجزيه بوسيله آب پايين تر است.

 

  كــاربــرد :

مكانيكي :   براي لوازم و قطعات  دستگاههاي مكانيكي مانند بلبرينگها و بادامكها و چرخدنده ها با گشتاور پايين، چرخدنده دوچرخه و چرخ و فلك، نقاله غلطكها و وردنه ها و بخشهايي كه  نياز به ظرافت ماشين كاري دارند به خاطر ثبات  و پايداري ابعاد و همچنين  قطعاتي كه نياز به تلورانس خيلي كم و دقيق دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

غذايي : به خاطر وجود حالت فيزيولوژي ساكن و استوار، اين پليمر براي استفاده در مواد غذايي و خوراكي مناسب است و مي تواند در آب تا ºC80  استفاده گردد.

الكتريكي : به خاطر اينكه جاذب رطوبت نمي باشد معمولا” در ماشين آلات الكتريكي همانند مقره ها و عايق ها استفاده مي شود.

شيميايي : در مواد قليايي و تركيبات آلي مقاومت خوبي دارد و به خاطر خواص شيميايي خوب آن ،  اين پليمر جهت استفاده در اجزاء سازنده و تشكيل دهنده پمپها و فلنج ها و اجزاء تشكيل دهنده ماشين آلات شيميايي مفيد مي باشد.

 

 


 

 

PA6

 يك پليمر نيمه كريستالي از پلي آميد است كه از پليمريزاسيون كربولاكتام بدست آمده است. شهرت و كاربرد وسيع اين پليمر هم ناشي از خوبي مشخصات ظاهري  و هم وابسته به كارائي و قيمت مناسب آن مي باشد.در شكل نتايج استفاده از يك پليمر با وسكوزيته بالا براي اكسترود كردن  PA6نشان داده شده است. درنتيجه  يك محصول با خواص مكانيكي بسيار عالي و يك استاندارد بالا از نظر كيفيت بدست مي آيد.

همه اشكال موجود ساخته شده  از PA6 مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

مقاومت در برابر سايش : حتي در محيطهاي سخت و دشوار و غبارآلود يكي از بهترين پلاستيكهاي مهندسي مي باشد.

پارگي :  مقاومت بالا در برابر نيروي كششي  و فشردگي بسيار خوب. و داراي مقاومت عالي در برابر ضربه و شوك كه خصوصا” براي مواد Anealed   مناسب است.

ضد خستگي : خواص و مشخصات فني خود را حتي زير كشش و تنشهاي  مداوم حفظ مي كند.

خود روغن كاري : ضريب اصطكاك پايين است و معمولا” براي كاربرد در اجسام كشويي وزيل دار نياز به روغن روان كننده نمي باشد. همچنين در شرايط مختلف و شرايط جوي گوناگون مقاوم است

رنگ: طبيعي

ناتوانيها : PA6    جاذب نم و رطوبت مي باشد.  بدين صورت كه در يك زمان خواص و ابعادش تغيير خواهد كرد. هنگامي كه خشك و بي آب است سخت و شكننده مي شود و هنگامي كه مرطوب است در مقابل شوك و ضربه مقاوم تر و انعطاف پذيرتر مي شود. ماشين كاري آن آسان است اما از ماشين هاي تراش اتوماتيك  بايد اجتناب كرد چرا كه بي اندازه حالت الاستيك دارد.

 

كــاربــرد :

مكانيكي : بخاطر مشخصات فني خوب و عالي و قيمت پايين PA6   يك ماده عمومي براي كاربردها و اهداف عمومي مي باشد. در صنايع مكانيكي براي توليد چرخدنده ها و بادامكها، قرقره ها و قرقره هاي بالا بر و ضد پوششهاي هادي و ديگربخشهاي مكانيكي مورد استفاده قرار مي كيرد. ضمنا براي قطعات راهنماها و بلبرينگها و چرخ فرمان و گردونه و سكان در كشتي سازي جهت كاربرد در هواي آزاد akulon gx6  ارجحيت دارد و اين ناشي از پابرجايي و ثبات بالاي آن در مقابل اشعه UV است.

غذايي : معمولا” اين پليمر براي ساخت قطعات در تماس با مواد غذايي استفاده نمي شود.

الكتريكي :  در گستره الكتريكي كاربرد اين پليمر توصيه نمي شود  چرا كه مشخصات الكتريكي آن  با تماس PA6  با رطوبت تغيير مي كند.

شيميايي : در حلالها و تركيبات معدني و غير آلي مقاوم است.

 

 

 


 

 

PA 66

 پلي آميدي است كه از پليمريزاسيون هگزامتيلن دي آمين و اسيد اديپيك بدست مي آيد. اين پلي آميد يكي از قديمي ترين پلاستيكهاي مهندسي است كه در سال 1930 كشف و توليد شده است. به سبب اصالتش در مراكز تجاري آمريكا و انگليس بطور وسيع استفاده مي شود. در مقايسه با  PA6 سخت تر و محكم تر و همچنين ترد و شكننده تر مي باشد. استفاده از PA66  به جاي PA6  به سبب كمي حالت ارتجاعي آن بهتر است بخصوص زمانيكه سختي و استحكام بالايي مورد نياز باشد.  PA 66  در ابزارآلات ماشين هاي اتوماتيك به آساني ماشين كاري مي شود.

همه اشكال موجود ساخته شده  از PA66 مطابق با استاندارد ISO 9002 مي باشد.

 

مشخصات :

مقاومت در برابر فرسايش و كهنه شدن : حتي در محيطهاي سخت و دشوار مقاومت خوبي دارد.

خودروغن كاري : ضريب اصطكاك آن پايين است و معمولا” براي استفاده  در قطعات ريل دار و كشويي نياز به روغن روان ساز ندارد.

پارگي : مقاومت كششي خيلي بالا و نيز نيروي تراكم بالا يي دارد و مقاومت  PA66 در اين مورد  خيلي بيشتر از PA6 مي باشد.

قابليت ماشين كاري: ماشين كاري PA66 در ماشين هاي تراش خودكار بسيار آسان مي باشد بطوريكه تراشه ها به آساني خرد مي شوند و مي شكنند و اين خصوصيت به علت مقاومت پارگي بالاي آن ميباشد.

 مقاوم در برابر فرسودگي و كار در شرايط جوي گوناگون.

رنگ: داراي رنگ طبيعي

ناتوانيها : PA66 جاذب نم و رطوبت مي باشد تقريبا مقداري  كمتر از PA6  رطوبت را آنا” جذب مي كند و نتيجتا” خواص مكانيكي و ابعاد نهائي اش تغيير خواهد كرد.

 

 كــاربــرد :

مكانيكي : به خاطر اينكه سختي بالاتري از  PA6  دارد براي كاربردهاي مكانيكي استفاده مي شود و وقتي اين مشخصه با اهميت تر مي شود كه در برابر تنش مقاومت پيدا مي كند ، بنابراين براي چرخ دنده ها، بادامكها، قره قره ها و ضد پوششهاي هادي و راهنما، چرخهاي اراده و چرخ و فلك و بخشها و قسمتهاي مكانيكي ديگر مناسب و قابل استفاده مي شود و همانند AKULON GX  در دستگاهها و ماشينهاي تراش  اتوماتيك به سادگي ماشين كاري مي شود.

غذايي :  در بعضي  موارد و در ابزار و قطعات دستگاههاي مورد تماس با مواد غذايي استفاده ميشود.

الكتريكي : استفاده از PA66 در لوازم الكتريكي اجتناب مي شود چرا كه خواص الكتريكي آن در تماس با رطوبت تغيير مي كند.

شيميايي :  در مواد قليايي و تركيبات معدني و غير آلي و حلالها مقاوم است

 

 

.برای اطلاعات بيشتر درباره پلی آميد به سايت زير مراجعه کنيد

www.Reggianariduttori.it


(0) نظر
دسته ها :
پنج شنبه بیست و نهم 4 1385
X