دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 12007
تعداد نوشته ها : 10
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب
 مسابقه رباتيک دارپا

                                  گرافیک ماتریس

هیچ کدام از رباتهای شرکت کننده در مسابقه بزرگ دارپا نتوانستند مسابقه را به پایان برسانند.
در این مسابقه که در بیابان mojave برگزار ميشد و مسیری به طول 241 کیلومتر از کالیفرنیا تا نوادا را پوشش میداد، رباتها میبایست با استفاده از مسیریابی ماهواره ای و عبور از موانع مختلف آبی خاکی خود را به مقصد برسانند.
رباتهای شرکت کننده یکی یکی پس از طی مسیر کوتاهی کله پا شدند.                                           آخرین ربات باقیمانده یعنی ربات SandStorm (شکل بالا) از دانشگاه CMU پس از طی 12 کیلومتر به دلیل آتش گرفتن چرخهای ربات بعد از گرفتاری در یک مانع متوقف شد. ربات بعدی(شکل پایین) پس از طی 10.8 کبلومتر به دلیل گیر کردن در ماسه از دور خارج شد. بقیه رباتها نیز به دلیل شکستن برخی قسمت ها یا نقص سنسور نتوانستند مسابقه را به پایان برسانند.

***************

                                  گرافیک ماتریس

جایزه این مسابقه یک میلیون دلار بود. البته برای کسایی که تو رشته رباتیک کار میکنند مشخصه که دارپا میخواسته زرنگ بازی کنه. چون هزینه ساخت همچین رباتی که بتونه این همه موانع رو پشت سر بذاره از میلیون ها دلار بیشتره. اینا گفتن سنگ مفت گنجشک هم مفت. یه مسابقه میذاریم خودمون که نمیخوایم خرج ساخت رباتها رو بدیم. اگه کسی برنده شد که جایزه بهش میدیم و پروژه رو ازش میخریم. اگر نه هم که ضرری که نکردیم هیچ حداقل میدونیم مشکل کار کجاست.


دسته ها :
جمعه بیست و سوم 4 1385
X