دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 5565
تعداد نوشته ها : 14
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب

جنگ غزه و تقویت اسلامگرایان

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که جنگ اسراییل علیه جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در باریکه ی غزه ،موقعیت و محبوبیت این جنبش ودیگر جرایان های اسلامی را در میان توده های عرب که نسبت به عکس العمل ضعیف کشورهای عربی به شدت خشمگین هستند ،تقویت خواهد کرد . افزایش محبوبیت جریان های اسلامی به زیان جریان های ملی وپان عربیست خواهد بود .

ظاهرا حماس در حال حاضر در اوج محبوبیت قرار دارد ، و از سوی دیگر اسراییل تا کنون نه تنها نتوانسته به هدف های نظامی وسیاسی این جنگ دست یابد
پرچم فلسطین

آقای ضیاء رشوان متخصص مصری در امور گروه های اسلامگرا می گوید : "ظاهرا حماس در حال حاضر در اوج محبوبیت قرار دارد ، و از سوی دیگر اسراییل تا کنون نه تنها نتوانسته به هدف های نظامی وسیاسی این جنگ دست یابد بلکه در جنگ تبلیغاتی نیز ناکام مانده است ".

از آغاز جنگ اسراییل در تاریخ 27 دسامبر سال میلادی گذشته تاکنون 900 فلسطینی که 277 کودک در میان آنان وجود دارند کشته و حدود 3500 تن دیگر زخمی شده اند . عکس ها وتصاویری که رسانه های گروهی ، شبانه روز از غزه پخش می کنند نشان دهنده ی نبرد میان ارتش تا دندان مسلح به وسیله ی پیشرفته ترین جنگ افزارهای جهان با شبه نظامیانی است که تنها برای جنگ های خیابانی آموزش دیده و مسلح به موشک های ساده ای هستند , و افزون بر این تصاویر قربانیان غیر نظامی وبه ویژه کودکان را باید افزود ،ترکیب این صحنه با یکدیگر خشم توده های عرب را بر انگیخته است .

اسلامگرایان رهبری اپوزیسیون را در منطقه ی عربی در دست گرفته اند " و"افکار عمومی در حال گرایش به سوی آنان است

رشوان تاکید دارد "این صحنه ها درطول پنج سال گذشته در اثنای بحران های بزرگ در منطقه تکرار شدند ". وی افزود ،جنگ غزه در به دنبال جنگ اسراییل علیه حزب الله لبنان در سال 2006 وپس از هجوم آمریکا به عراق در سال 2003 تکرار می شود ، وی همچنین اشاره کرد که این بحران ها باعث "عمیق تر شدن شکاف میان ملل عرب ورژیم های حاکم بر آنها شده است ".

این تحلیلگر در ادامه خاطر نشان کرد "اسلامگرایان رهبری اپوزیسیون را در منطقه ی عربی در دست گرفته اند " و"افکار عمومی در حال گرایش به سوی آنان است " ودر مقابل جریان های دیگر همچنان در برابر آنان در حال عقب نشینی هستند .

 

از سوی دیگر عبدالعزیز الصقر رئیس مرکز پژوهش های خلیج که مقر آن در دبی است چنین نتیجه گیری کرد که "ستمکاری به سود گروه های اسلامگرا تمام خواهد وآنان زمام امور را برای دعوت به جهاد در دست خواهند گرفت ".

وی با بیان این که "اعمال اسراییل در غزه نقش حماس را نزد توده های عرب تقویت خواهد کرد " افزود در عین حال باید اشاره نمود که بخشی از افکار عمومی ناپختگی سیاسی حماس را مورد انتقاد قرار می دهد .

وی در سخنان خود خطاب به حکومت های کشورهای عربی گفت :

اگر رژیم های عرب گزینش صلح در خاورمیانه در پیش گرفته اند باید بدانند که این گزینش ناکام مانده ،وحمایت از مقاومت مسلحانه به عنوان تنها راه حل فرا روی آنان باقی مانده است .

منبع:دبی – العربیه .نت ، أ ف پ


دسته ها :
پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
X