دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6728
تعداد نوشته ها : 17
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

اگر سوالها سخت بود...

سخت بودن سوالهاي کنکور دغدغه اي هميشگي براي داوطلبان ورود به دانشگاهها بوده و هست. پس از کنکور همواره شنيده ايم که سوالهاي امسال سخت بود؟

آيا سخت بودن سوالها يک مسئله واقعي است؟
بله در بعضي سالها واقعا سوالها نسبت به سالهاي پيش از آن سخت بوده است . اما از اين مطلب چه نتيجه اي مي توان گرفت ؟ دو پاسخ در اين باره وجود دارد که هر کدام از زاويه اي، درست است.

پاسخ اول : سخت يا آسان بودن سوالها اصولا بحث مهمي نيست. زيرا کنکور يک مسابقه است. اگر سوالها سخت باشد براي همه سخت است و اگر آسان باشد براي همه آسان است. کنکور مثل امتحان مدرسه نيست. در کنکور نمره هرکس فقط در مقايسه با ديگران سنجيده مي شود.

پاسخ دوم: اگر سوالهاي يک يا چند درس سخت باشد قوي ترها لطمه بيشتري مي بينند ، زيرا :
1. آنها مي خواهند به همه ء سوالها پاسخ دهند پس وقت و انرژي بسيار روي هر سوال خواهند گذاشت و از نظر رواني لطمه بيشتري مي بينند و حتي ممکن است زمان پاسخ به سوالهاي ساده را نيز از دست بدهند.
2. اگر سوالها سخت تر از حد متعارف باشد ، چون داوطلبان قوي تر مباحث بيشتري را کار کرده اند درصد بيشتري از نمره خود را از دست خواهند داد.

اما داوطلبان ضعيف تر که مباحث کمتري مطالعه کرده اند، حتي به سراغ سوالهاي متوسط نمي روند چه رسد به سوالهاي دشوار.
به هر حال معمولا سوالها در حد متعارف است. اما هر چه هست اگر داوطلبان ( به ويژه قوي ترها) توصيه هاي زير را به کار بندند نتيجه بهتري خواهند گرفت.
1. به اين فکر نباشيد که به تمام سوالها پاسخ بدهيد . ممکن است چند سوال نخست در يک درس بسيار دشوار باشد يا اصلا سوالي ابتکاري باشد که پاسخ دادن به آن همه ذهنتان را در بر گيرد.
2. فکر نکنيد بقيه دارند به آن سوالها پاسخ مي دهند. سوال سخت براي همه سخت است. بهتر است در چنين مواردي ( و البته فقط در چنين مواردي) کمي از خود راضي شويد و به خودتان بگوييد وقتي من نمي توانم به اين سوالها پاسخ دهم واي به حال ديگران!

توصيه به داوطلبان ضعيف تر
هيچ درسي را کنار نگذاريد و در هر درس به دنبال سوالهايي بگرديد که جواب آنها را مي دانيد اگر در يک درس فقط سه يا چهار سوال را پيدا کرديد که مي توانستيد جواب دهيد اميدوار باشيد با همين شرايط هم مي توانيد نتيجه اي در حد خودتان بگيريد.

و يک توصيه به همه :

مرد( و نيز زن) بايد که هراسان نشود!
                                                                            سختي ای نيست که آسان نشود

برگفته از مطالب سايت تبيان                              
دسته ها :
يکشنبه چهارم 4 1385
X