معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 131117
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
غار كلماكره راز سر به مهر لرستان

 

از اين آبادي تا دهانه غار مسيري است كوهستاني كه بايد پياده طي شود. كوه آهكي مّلِه كه غار باستاني كلماكره در سطح روبه آفتاب آن قرار گرفته است، از غرب شهرستان پلدختر آغاز شده و با انحرافي اندك از شرق به جانب شمال شرقي كشيده شده است.رودخانه‌هاي كشكان و سيمره در جنوب كوه مله به هم مي‌پيوندند و در امتداد كبيركوه كه در مقابل آن قد برافراشته است، جريان مي‌يابند.

دهانه‌هاي تقريبا دوقلوي غار در پناه پوز صخره‌اي شيب‌دار با ديدي كاملا كور قرار گرفته است، به همين دليل تاكنون دهانه‌هاي آن از نظرها پنهان مانده است، بنابراين از هر نظر مأمن بسيار مطمئني براي اختفا و شرايط اضطراري به حساب مي‌آيد. 

كلماكره از سه كلمه جداگانه كل، ما، و كره تشكيل يافته است. كل در گويش مردم لرستان نوعي حيوان حلال گوشت كوهي با شاخهاي كماني روبه بالا، و نرينه بز كوهي است. كلمه ما با توجه به مفهوم محلي به صورت پسوند"مان" به معناي مأوا و مكان و محل استقرار به كار برده مي‌شود. تركيب اين دو كلمه به معناي مأواي بز كوهي قلمداد مي‌شود.گويا يك شكارچي محلي در تعقيب يك بزكوهي به اين غار پرماجرا دست يافته است. كلمه كره نام درختي است مشابه درخت انجير و ظاهرأ تفاوتي با آن ندارد، فقط ميوه آن نامرغوب و غيرخوراكي است كه در بدو ورود به غار با اين درخت مواجه مي‌شويم.

در مجموع مي‌توان نتيجه گرفت كه كلماكره به معناي" مأواي كل و درخت انجير" است يا به تعبيري روشن‌تر اختصاصات غار را نشان مي‌دهد. از نظر مختصات جغرافيايي اين غار داراي طول جغرافيايي 47:37:25 وعرض جغرافيايي 33:11:43 است و ارتفاع آن از سطح دريا 1270 متر است.

غار در قسمت شرقي و بر روي ديواره‌اي كه از بالا تا انتهاي دره به شكلي كاملا مسطح كشيده شده است. پيشاني غار 1.5 متر جلوتراز پايين دهانه بوده و اين خود يكي از ويژگي‌هاي اين غار محسوب مي‌شود. همين موضوع هم علت پنهان ماندن آن از ديدگاه رهگذران احتمالي يا شكارچيان و شبانان بوده است. 

بررسي‌هاي انجام شده مبين اين مطلب است كه غار كلماكره هيچ گاه راه سهلي نداشته و از ديرباز دستيابي به آن مشكل بوده است. براي ورود به غار جز فرود از اين ارتفاع و گذشتن از باريكه راهي بزرو به طول 10 متربه سمت ورودي دهانه غار، راه ديگري وجود ندارد. طول دهانه غار حدود 20 متر و ارتفاع آن بين 1 تا 7 متر است.

ورودي در جنوب دهانه قرار گرفته و كمترين ارتفاع را دارد. نور طبيعي تا عمق 10 متري دهانه در اين تالار رفت وآمد را ممكن مي‌كند، ولي از آن پس تاريكي محض بوده و بدون استفاده از نور مصنوعي امكان پيشروي وجود ندارد. دسترسي به فضاي داخلي غار كه از چهار تالار نسبتا بزرگ تشكيل شده و برخي ورودي‌هاي حفره‌اي آن نزديك 80 سانتي‌متر است، بسيار دشوار است.

چند آبچال كوچك و بزرگ و مملو از آب در تالارهاي دوم، سوم وچهارم غار ديده مي‌شود.  به نظر مي‌رسد اشكال بعضي از استالاگميتها، نتيجه دخالت مصنوعي انسان در آن پيداست، به عنوان مثال ظرف سفالين شكسته موجود در تالار دوم روي استالاگميتها قرارگرفته كه شكل آنها دقيقا شبيه كوزه‌اي بزرگ، سالم و مصنوع بشر است كه به مرور زمان روي آن را لايه‌اي از رسوبات آهكي پوشانده و قنديل آويزان شده آن شكل نامنظمي به خود گرفته است.

اين غار به طور تصادفي توسط يك شكارچي محلي در پاييز سال 1368 خورشيدي كشف شد. از آن پس مورد تعرض قرار گرفت و غارت شد. به دنبال كشف غار گزارشهايي به دست آمد كه منجر به كشف و ضبط غيرمترقبه مجموعه‌اي ارزشمند از اشياي تاريخي و فرهنگي از وابستگان شكارچي شد. 


موضوع : لرستان
يکشنبه 1391/4/4
X