معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 131167
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
دشت ريواس مهريز، گنجينه‌اي بر پهناي كوير ايران

 

"ريواس" يا "ريباس"، گياهي است از تيره‌ي ترشك‌ها( هفت بندها) و داراي ساقه‌هاي هوايي و برگ‌هاي آن محتوي مواد ذخيره‌اي و اسيدي است و به همين جهت مورد استفاده‌ي خوراكي قرار مي‌گيرد.
 
 كار برداشت ريواس همه ساله در ارديبهشت ماه آغاز مي‌شود و اين برداشت بيش از دو ماه به طول مي‌انجامد.
ريواس طبيعتي سرد دارد و داراي ويتامين‌ها و املاح معدني گوناگوني است و براي تمامي اعضاي بدن، ماده غذايي بسيار ممتازي شمرده مي‌شود و اثر شگفت‌انگيز و معجزه آسايي دارد.
ريواس براي بيماران تب‌دار و بي‌اشتها مفيد بوده و يرقان، وسواس و سستي را درمان مي‌كند، صفرا و دل به هم خوردگي را رفع مي‌كند و براي حصبه و اسهال گرم صفراوي مفيد بوده و كرم كُش است. ريواس خاصيت مسهلي، ضد التهابي و متعادل كننده‌ عملكرد روده‌ها (درمان يبوست و اسهال) است و در درمان خونريزي‌هاي معدي- روده‌اي، اختلال قاعدگي، ورم ملتحمه‌ چشم، جراحات ناشي از ضربات و صدمات جسماني، زخم‌هاي چركي سطحي و سوختگي‌هاي حاصل از حرارت كاربرد دارد.
همچنين افرادي كه موي آنها قهوه‌اي كم رنگ است، با استفاده از ريشه‌ي اين گياه مي توانند به رنگ موي طلايي دست يابند. برگ‌هاي ريواس را مي‌توان به عنوان حشره‌كش موثر براي دفع حشرات نيز به كار برد
.

منبع:ايسنا


موضوع : يزد
جمعه 1391/3/26
X