معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 129052
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
بيلگراني در دشت نيمور؛ آئيني دو هزار ساله براي شكرانه آب

 

برگزاري آئين دو هزار ساله بيلگراني در شهر نيمور شهرستان محلات از جمله مراسم هايي است كه گذر ايام نه تنها بر آن خللي وارد نكرده بلكه بر هرچه باشكوهتر برگزار شدن آن افزوده است؛ جشني كه خاستگاه آن شكرانه آب و آباداني دشت نيمور است.


دراواسط اسفندماه هر سال، تمام كشاورزاني كه سهمي ازآب نهر بزرگ نيمور دارند، گرد يك جمع مي شوند و در كتب قديم گفته شده گاه تعداد اين افراد از 140 تن نيز تجاوز مي كرده و تا قبل از فرا رسيدن نوروز، اقدام به لايروبي اين نهر 14 كيلومتري مي كردند.
 
اكنون اين مراسم به بعد از نوروز افتاده است و تا لايروبي تا چند روز ادامه مي يابد.

 

لايروبي به قيمت جان
 
لايروبي نهر نيمور به دستور حاكم آن وقت انجام مي شده و يك نفر به عنوان " ميرآب " به زيردستان دستور مي داده كه چگونه اين كار مشكل را انجام دهند. در طول اجراي لايروبي نهر، بر اثر شدت كار و سختي فراوان برخي از افراد كشته يا زخمي نيز مي شدند كه از مستنداتي كه به دست آمده و هم اكنون نيز به عنوان متن وقسمتي از اجراي مراسم بيلگراني است مي توان اشاره كرد.حاصلخيزي دشت نيم ور حاصل تلاش و مرارت اين كارگران و نعمت باران بوده است به همين دليل مردم پس از پايان لايروبي نهر نيمور و پس از نوروز، اقدام به برگزاري جشن بيلگراني مي كردند، جشني كه به شكرانه آب و نعمت فراوان برگزار مي شده است.


شكر گذاري از خداوند در قالب مراسم بيل گرداني


  در اين جشن كه در يك سكو برگزار مي شود، ابتدا تني چند از ريش سفيدان اقدام به بستن هفت بيل به هم دو دسته چهار و سه تايي با پشم بز مي كردند و بيل هايي كه با آن لايروبي را انجام مي دادند و راهي براي باز كردن آب بود را به هم مي بستند و پهلوانان مي آمدند تا با چرخاندن اين بيل ها در آسمان، هفت آسمان را به خاطر نعماتي كه داشته شكر گويند.
 


در ابتداي اين مراسم كه تاكنون نيز با لباس هاي محلي و فرم و شيوه هزاران سال پيش برگزار مي شود، ابتدا حاكم سوار بر اسب وارد ميدان مي شود و از پي آن ميرآب و مارش نظامي وارد مي شوند و موسيقي "سرود دشت نيمور " را مي سرايند و از پي آن بيلگرانان هر كدام يك بيل در دست و با جليغه هاي مشكي و لباسي سپيد و كلاهي نمدي به دور ميدان بيلگرداني رژه مي روند.
 


 نواخته شدن سرود دشت نيمور

 

پس از اتمام چرخش بيلگرانان به دورسكو، گروه روي سكو مي آيد و پس ميرآب از خواندن نحوه چگونگي انجام لايروبي نهر نيمور با تشكر حاكم و الصاق نشان يادبود بر سينه ميرآب، سكو را براي انجام بيلگرداني مهيا مي كند.

 


 

با نواخته شدن موسيقي "سرود دشت نيمور " توسط گروه، هر شركت كننده كار خود را آغاز مي كند و با قراردادن چهار بيل در يكي از دستان و سه بيل در يكي ديگر از دستان خود و چرخاندن آنها به دور سر، افلاك و هفت آسمان را براي نعمت آبي كه برايشان ارزاني داشته سپاس مي گويند؛ اين موسيقي تا پايان چرخاندن بيل ها توسط هر بيلگردان ادامه دارد.
 
 
 
بيل گرداني مخصوص مردان قوي
 

بيلگرداني جزو سخت ترين كارهاست و جز افرادي كه بسيار بيل زده باشند و در لايروبي شركت كرده باشند اغلب افراد قادر به بلند كردن آن نيستند اما مردان دلير اين ديار با بلند كردن و چرخاندن حداقل سه دور بيل در آسمان مورد تشويق قرار مي گيرند.
 


به فردي كه بتواند بيشترين چرخش بيل را داشته باشد يك گوسفند هديه مي گيرد.


آئيني به وسعت همياري و تلاش دسته جمعي


بيل گرداني از آن دسته از بازي ها و مراسم هايي است كه نمادي از تلاش دسته جمعي و همياري گروهي را به نمايش مي گذارد.
 
اهميت اين آئين در به هم پيوستگي آدمها براي يك هدف وآرمان است.
 
اين آئين در سال 1386 در فهرست ملي آثار كشور به ثبت رسيده است.

 


 
نيم‌وَر يا نيمه‌ور شهري تاريخي است كه در بخش مركزي شهرستان محلات در استان مركزي قرار دارد و قدمت آن به دوران ساسانيان و اشكانيان باز مي‌گردد.
 
اين شهر داراي آثار تاريخي متعدد و كوه‌هاي سنگي داراي معادن سنگ غني تراورتن، فلوئورين و سنگ‌هاي تزييني است.مراسم بيلگرداني شهر نيم ور پس از پايان لايروبي نهر بزرگ اين شهر انجام مي شود. اين آيين قدمتي دو هزار ساله دارد و در فهرست آثار معنوي كشور به ثبت رسيده است. بيل گردانان با بستن يك سه بيل و يك چهار بيل (جمعا هفت بيل)با موي بز به يكديگر و چرخاندن آن به دور سر تمام هفت آسمان را براي نعمت آب شكر مي گويند.

 

منبع : مهر

موضوع : مركزي
سه شنبه 1391/3/2
X