معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 131121
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
كاخ هديش

 

كاخ هديش كه كاخ خصوصي خشايارشا بوده‌است در مرتفع‌ترين قسمت صفهٔ تخت جمشيد قرار دارد. اين كاخ از طريق دو مجموعه پلكان به كاخ ملكه ارتباط دارد.

احتمال مي‌رود آتش سوزي از اين مكان شروع شده

باشد به خاطر نفرتي كه آتني‌ها از خشايارشا داشتند به خاطر به آتش كشيده شدن آتن به دست وي. رنگ زرد سنگ‌ها نشان دهنده تمام شدن آب درون سنگ‌ها به خاطر حرارت است.

اينجا مكان كوچكي بوده ۶*۶ ستون قرار داشته‌است. به خاطر ويراني شديدي كه شده اطلاعات زيادي در مورد اين كاخ در دسترس نيست خيلي‌ها از اينجا به عنوان كاخ مرموز نام برده‌اند.

هديش به معناي جاي بلند مي‌باشد و چون خشايار شاه نام زن دوم او هديش بوده‌است نام كاخ خود را هديش ميگذارد اين كاخ در جنوبي ترين قسمت صفه قرار دارد و قسمت‌هاي زيادي از كف از خود كوه مي‌باشد.


موضوع : فارس - تخت جمشيد
دوشنبه 1391/2/18
X