معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 131143
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
آشنايي با اولين برج آتشنشاني كشور


آشنايي با اولين برج آتشنشاني كشور ( برج يانقين تبريز ) 

 

ايجاد اداره اطفائيه براي اولين بار در ايران در شهر تبريز بوجود آمده است، احداث اين برج آجري ۲۳ متري به اواخر دوره قاجاريه بر مي گردد كه در آن زمان تبريز وليعهد نشين بوده است. برج آتش نشاني تبريز ( كه در زبان محلي به آن برج يانقين گفته مي شود ) اولين برج آتش نشاني كشور است.

 

كاركرد اصلي آن ديدباني بوده كه داراي هشت نورگير هلالي در جهات مختلف مي باشد و در آن زمان از اهميت و ارزش بالايي برخوردار بوده است و بخش زيرين اين برج از چهار طاق تشكيل شده كه به منزله پايه برج محسوب و به قرنيز سنگي منتهي مي شود. پلان آن در داخل برج دايره شكل است وبا يك رشته راه پله حلزوني به قسمت فوقاني متصل مي شود.

 

به دليل ارتفاع بلند برج در مقايسه با ساختمانها و بناهاي و  وسعت محدود شهر در آن زمان، اين برج بر تمام نقاط شهر اشراف داشت و در زمان خود همواره نگهباني در بالاي سر آن كشيك مي داد و به محض مشاهده آتش و يا دود و شناسايي محل وقوع آن بلافاصله زنگي كه از بالاي سقف آويزان بود را به  صدا در مي آورد و ماموران آتش نشاني تبريز كه در آن موقع جزو مجهزترين آتش نشانان بودند سريعا خود رابه محل رسانده و با وسايل خود و با كمك آب انبار همسايه ها عمليات اطفاء حريق را انجام مي دادند. برخي از اين وسايل پمپ آب دستي دو طرفه از جنس مس بود كه هم اكنون در موزه آتشنشاني تبريز نگهداري مي شود .

 

همچنين دراطاقك فوقاني اين برج هميشه چراغي روشن بود تا مردم هنگام شب  با كمك آن بتوانند راه را پيدا كرده و خود را به مركز آتش نشاني برسانند.

 

قابل ذكراست كه اين برج يكي ازنمونه هاي نادر در نوع خود است كه تاكنون باقي مانده است.

 

در آخر بايد خاطرنشان كرد كه اين برج با شماره۲۰۱۱ در سازمان ميراث فرهنگي و صنايع گردشگري كشور به ثبت رسيده است. اين برج در نبش خيابان خاقاني و بهادري تبريز و در داخل حياط ايستگاه اصلي ( شماره يك ) آتش نشاني تبريز واقع شده است .چهارشنبه 1391/1/30
X