معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 129074
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
شهر سي‌سخت؛ نگين دنا

 


در 35 كيلومتري شهر ياسوج در دامان طبيعتي شگفت‌انگيز، تابلويي زيبا از نقاشي آفرينش را مشاهده مي‌كنيد كه مسحور و مجذوب آن مي‌شويد. اينجا سي‌سخت يكي از شهرهاي كهگيلويه و بويراحمد در جنوب غربي ايران است. آبشارها، چشمه‌ها، كوه‌ها و درياچه‌هايي كه شايد در هيچ جاي دنيا نمونه آن را هم نيز نديده باشيد. منطقه‌اي با آب و هوايي كوهستاني و طبيعتي شگفت‌انگيز كه مسافران نوروزي و گردشگران را مبهوت خود مي‌كند.
 آبشارهاي خروشان مانند آبشار ناري و كوه‌گل كه از جمله مهم‌ترين آبشارهاي سي‌سخت است. بزرگ‌ترين و پرآب‌ترين چشمه در سي‌سخت قرار دارد كه به چشمه «ميشي» معروف است كه در پايين گردنه بيژن قرار گرفته و آب آن زمين‌هاي زراعي ده بزرگ سي‌سخت را آبياري مي‌كند. چشمه سردو، چشمه تاگي و چشمه طوف مشرف بر شهر توريستي سي‌سخت هستند.
اين چشمه‌ها در مسير صعود به قله دنا قرار دارند و در تمام فصول سال داراي آبي گوارا و خنك هستند.از آنجا كه سي‌سخت در دامنه دنا از رشته‌كوه‌هاي زاگرس واقع شده است، اطراف آن را كوه‌هايي زيبا از جنگل بلوط با پوشش خاص طبيعي فرا‌گرفته است. پس فراموش نكنيد بعد از خواندن فهرست 10تايي‌هاي ما نوروز را در زيباترين و ناشناخته‌ترين نقاط ايران سپري كنيد.

چهارشنبه 1391/1/23
X