دسته
نظر سنجی
سایت های بیرجندی
لینکستان
لینکدونی
شرایط لینک
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 74336
تعداد نوشته ها : 224
تعداد نظرات : 89
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
شگفت آن که بارها ما به گیاهی نگاه کرده و گل آن را به دیده ی تحسین نگریسته ایم. در حالی که واقعا آن چیز گل آن گیاه نبوده است. اگر فکرکنیم هر چیزی که بر روی گیاه روید و دارای رنگ های روشن و جالبی باشد گل است، کاملا اشتباه کرده ایم. 

برای مثال، گلبرگ های شکوفه ی زغال اَختِه که در بهارها می شکفد، هرگز گلبرگ نیستند. همچنین شکوفه های نوعی گیاه مکزیکی به نام پوین سِتیا در واقع برگ های رنگینی هستند که مردم آن ها را گلل می پندارند. برعکس، طرّه های ریش مانند در انتهای برخی علف ها در واقع گل آن ها است. در حالی که این ها را مردم گل نمی پندارند. 

خوشه ی گندم که هنوز نارس است، باز گل آن محسوب می شود. گیاه شناسان به چیزی گل می گویند که کارش بوجود آوردن گرده یا دانه و یا هر دوی آن ها باشد. بنابراین فقط درختان دانه دار، دارای گل هستند. قسمت هایی از گیاه که به تولید دانه اختصاص یافته اند، قسمت های مختلف گل می باشند. 

عطر گل را چه چیز پدید می آورد؟ 

با پیدایش برخی از روغن های اسانس در گلبرگ ها، گل خوشبو می شود گیاهان، این روغن ها را همچون مرحله ای از رشد خود، تولید می کنند. ترکیب شیمیایی این روغن ها خیلی پیچیده است. این مواد شیمیایی در شرایط مخصوصی، تجزیه شده به صورت روغن فرّاری در می آیند یعنی آن که به آسانی تبخیر می شوند. در این هنگام بوی گل به مشام ما می رسد. 

بوی هر گل بستگی به مواد شیمیایی و نوع روغن فرار آن دارد. به این جهت ترکیب های مختلف این مواد، عطرهای گوناگونی را بوجود می آورد. روغن عطر فقط در گل نبوده بلکه در برگ ها، ریشه، پوست و دانه ی گیاهان نیز یافت می شود. از باب مثال، پرتغال و لیمو آن را در میوه ی خود، بادام در دانه ها و دارچین نیز در پوست خود دارد. 

اکنون ببینیم رنگ گل ها را چه پدید می آورد؟ 

ماده ای که باعث رنگ قرمز، بنفش، ارغوانی، آبی و زرشکی می شود آنتوسیانین نام دارد. این ماده در شیره ی سلول های گل حل شده است. رنگ های دیگر چون زرد، پرتغالی و سبز بستگی به ماده ی رنگین آن ها چون سبزینه، کاروتین و غیره دارد. رابطه ی شیمیایی بین این مواد وجود ندارد. بنابراین، می توان رنگ گل ها را زاییده ی مواد رنگینی دانست که به آنتوسیانین ها و پلاستیدها موسومند. پس این دو گروه هستند که هر یک پدید آورنده نوعی رنگ برای گل ها می باشد.


دسته ها : مطالب جالب
چهارشنبه سیزدهم 9 1387
X