دسته
نظر سنجی
سایت های بیرجندی
لینکستان
لینکدونی
شرایط لینک
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 80643
تعداد نوشته ها : 224
تعداد نظرات : 89
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
وزیر نفت گفت: باوجود کاهش قیمت بنزین در بازارهای جهانی ، اما براساس قانون باید بابت قیمت هر لیتر بنزین 30 درصد مالیات و عوارض پرداخت شود که با احتساب هزینه های حمل و نقل و توزیع، دولت برای هر لیتر بنزین آزاد با قیمت چهار هزار ریال هم یارانه می دهد.

به گزارش ایرنا ، "غلامحسین نوذری" روز یکشنبه در حاشیه سیزدهمین همایش بین المللی موسسه مطالعات بین المللی انرژی ضمن اظهار این مطلب درجمع خبرنگاران در خصوص اینکه به نظر می رسد قیمت بنزین در خلیج فارس ارزان تر از قیمت بنزین آزاد در داخل کشور است، گفت: درحال حاضر بابت هر لیتر بنزین سهمیه بندی به قیمت یک هزار ریال 30 درصد عوارض و مالیات اخذ می شود. اگر در خصوص بنزین وارداتی نیز به این شیوه عمل شود ، قیمت هر لیتر بیشتر از چهارهزار ریال خواهد شد.

وی با تاکید براینکه درراستای اجرای طرح تحول اقتصادی باید به سمت یک قیمت آزاد رفت ، افزود: تولید انرژی در کشور یک متولی دارد ، اما مصرف کننده بسیار زیاد است.

نوذری در ادامه تاکید کرد : اگر الگوی تعیین شده مصرف گاز برای خانوارها رعایت شود، نه تنها کمبود گاز نخواهیم داشت ، بلکه گاز مورد نیاز صنایع و تزریق به چاه های نفتی نیز تامین می شود.

وزیر نفت تصریح کرد، اگر روند گذشته مصرف گاز ادامه یابد با چالش جدی در تولید و مصرف گاز مواجه خواهیم شد و باید این پیام روشن و واضح به مردم رسانده شود که برای مدیریت درست عرضه گاز در کشور همه باید با هم همکاری کنند و همه باید بهینه گاز مصرف کنند که مردم سراسر کشور از نعمت گاز در زمستان بهره مند شوند.

وی بااشاره به اینکه در حال حاضر 14 میلیون خانوار در کشور مصرف کننده گاز طبیعی هستند ، افزود: از سه دهک آخر که جزو مصرف کنندگان عمده گاز هستند ، می خواهیم که در چارچوب الگوها گاز مصرف کنند.

این مقام مسئول بااشاره به اینکه دهک دهم حدود 30 درصد مصرف گاز کشور را دارد، افزود: اگر مشمولان این دهک الگوی مصرف را رعایت نکنند ، جریمه خواهند شد. از دو ماه پیش به مشمولان این دهک اعلام شده است که باید مصرف خود را کنترل کنند و در غیر این صورت با جرایمی از جمله جرایم نقدی مواجه خواهند شد.

جلسه مشورتی اوپک در قاهره
نوذری در خصوص نتایج جلسه مشورتی اعضای اوپک در قاهره که به تازگی برگزار شد ، گفت: همانطور که از قبل مشخص بود ، این جلسه جنبه مشورتی داشت. این جلسه نسبتا طولانی بود و وضعیت بازار نفت بررسی شد و دراین خصوص اتفاق نظر وجود داشت که در بازار نفت مازاد عرضه وجود دارد و باید حرکتی دراین باره انجام داد.

وی با اشاره به اینکه تقاضا برای نفت در بازار به دلیل رکود اقتصاد جهان بسیار کاهش یافته است و سال 2009 سال سختی از نظر اقتصادی و تقاضای انرژی خواهد بود، افزود: اعضای اوپک قرار است در جلسه اضطراری ماه دسامبر سال جاری خود در الجزایر تصمیمی جدی در خصوص برقراری توازن بین عرضه و تقاضا اتخاذ کنند.

وزیر نفت در خصوص درخواست از تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک برای همکاری با اوپک درایجاد توازن بین عرضه و تقاضای نفت گفت: روسیه به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت غیرعضو اوپک اعلام کرد که از تصمیم اوپک حمایت می کند و تولید نفت خود را کاهش خواهد داد. اما باید ببینیم این حرف چقدر در عمل اتفاق می افتد.

به گفته این مقام مسئول، با کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک باید سطح ذخیره سازی ها کاهش یابد و بدین ترتیب می توان همکاری تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک راارزیابی کرد.
نوذری تصریح کرد، مازادعرضه نفت در بازار بیش از 2 میلیون بشکه در روز برآورد می شود و اوپک بدنبال ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا است.

قیمت نفت در بودجه سال 1388
وزیر نفت در خصوص پیش بینی قیمت نفت در بودجه سال 1388 گفت: بررسی این مساله در کارگروهی در حال انجام است و باید در انتظار نتیجه کار این کارگروه باشیم. بهرصورت رقمی باید برای نفت در بودجه پیش بینی شود که کشور رشد اقتصادی مناسبی داشته باشد.

** مذاکرات قیمت گاز ترکمنستان
نوذری در خصوص نتیجه مذاکرات قیمت گاز با مقام های ترکمنستان گفت: مذاکرات در حال انجام است و اختلافی بین طرفین وجود ندارد و هر زمان این گفت وگو ها نهایی شود ، نتایج آن اعلام خواهد شد.


دسته ها : مطالب جالب
چهارشنبه سیزدهم 9 1387
X