صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3633
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

قسمت اول

 کارت گرافیک در کامپیوتر شخصی دارای جایگاهی خاص است . کارت های فوق اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط کامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه ای تبدیل می نمایند که برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب کامپیوترها ، کارت های گرافیک اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر ، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می کنند. در کامپیوترهایLaptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا این  کامپیوترها اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند.

اگر از فاصله بسیار نزدیک به صفحه نمایشگر یک کامپیوتر شخصی نگاه کنید ، مشاهده خواهید کرد که تمام چیزهائی که بر روی نمایشگر نشان داده می شود از "نقاط" تشکیل شده اند . نقاط فوق " پیکسل " نامیده می شوند. هر پیکسل دارای یک رنگ است . در برخی نمایشگرها ( مثلا" صفحه نمایشگر استفاده شده در کامپیوترهای اولیه مکینتاش ) هر پکسل صرفا" دارای دو رنگ بود: سفید و سیاه . امروزه در برخی از صفحات نمایشگر ، هر پیکسل می تواند دارای 256 رنگ باشد. در اغلب صفحات نمایشگر ، پیکسل ها بصورت " تمام رنگ "(True Color) بوده و دارای 16/8 میلیون حالت متفاوت می باشند. با توجه به اینکه چشم انسان قادر به تشخیص  ده میلیون رنگ متفاوت است ، 16/8 میلیون رنگ بمراتب بیش از آن چیزی است که چشم انسان قادر به تشخیص آنها بوده و به نظر همان ده میلیون رنگ کفایت می کند!

هدف یک کارت گرافیک ، ایجاد مجموعه ای از سیگنالها است که نقاط فوق را بر روی صفحه نمایشگر ، نمایش دهند.

 

 

 

کارت گرافیک چیست ؟

یک کارت گرافیک پیشرفته، یک برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز  گرافیکی ، طراحی شده است . اکثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده که به کمک آنها می توان عملیات گرافیک را انجام داد. کارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر : کارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیک ، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است .

مبانی کارت گرافیک

بمنظور شناخت اهمیت و جایگاه کارت های گرافیک ، یک کارت گرافیک با ساده ترین امکانات را در نظر می گیریم . کارت مورد نظر قادر به نمایش پیکسل های سیاه وسفید بوده و از یک صفحه نمایشگر با وضوح تصویر 480 * 640 پیکسل استفاده می نماید.  کارت گرافیک از سه بخش اساسی زیر تشکیل می شود :

-حافظه . اولین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، حافظه است . حافظه رنگ مربوط به هر پیکسل را در خود نگاهداری می نماید. در ساده ترین حالت ( هر پیکسل سیاه و سفید باشد ) به یک بیت برای ذخیره سازی رنگ هر پیکسل نیاز خواهد بود. با توجه به اینکه  هر بایت شامل هشت بیت است ، نیاز به هشتاد بایت(حاصل تقسیم 640 بر 8 ) برای ذخیره سازی رنگ مربوط به پیکسل های موجود در یک سطر بر روی صفحه نمایشگر  و 38400 بایت ( حاصلضرب 480 در 80 ) حافظه بمنظور نگهداری تمام پیکسل های قابل مشاهده بر روی صفحه ، خواهد بود .

-اینترفیس کامپیوتر . دومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی  بمنظور تغییر محتویات حافظه کارت گرافیک است . امکان فوق با اتصال کارت گرافیک به گذرگاه مربوطه بر روی برد اصلی تحقق پیدا خواهد کرد. کامپیوتر قادر به ارسال سیگنال از طریق گذرگاه مربوطه برای تغییر محتویات حافظه خواهد بود.

-اینترفیس ویدئو . سومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی بمنظور تولید سیگنال برای مانیتور است . کارت گرافیک می بایست سیگنال های رنگی را تولید تا باعث حرکت اشعه  در CRT گردد. فرض کنید که صفحه نمایشگر در هر ثانیه شصت فریم را بازخوانی / باز نویسی می نماید ، این بدان معنی است که کارت گرافیک تمام حافظه مربوطه را بیت به بیت اسکن  و این عمل را شصت مرتبه در ثانیه انجام  دهد. سیگنال های مورد نظر برای هر پیکسل موجود بر هر خط ارسال و در ادامه یک پالس افقی sync ، نیز ارسال می گردد.عملیات فوق برای 480 خط تکرار  شده  و در نهایت یک پالس عمودی sync ارسال خواهد شد.

پردازنده های کمکی گرافیک

یک کارت گرافیک ساده نظیر آنچه در بخش قبل اشاره گردید ،Frame Buffer نامیده می شود. کارت،  یک فریم از اطلاعاتی را نگهداری می نماید که برای نمایشگر ارسال شده است . ریزپردازنده کامپیوتر مسئول بهنگام سازی هر بایت در حافظه کارت گرافیک است .  در صورتیکه عملیات گرافیک  پیچیده ای را داشته باشیم ، ریزپردازنده کامپیوتر مدت زمان زیادی را صرف بهنگام سازی  حافظه کارت گرافیک کرده و برای سایر عملیات مربوطه زمانی باقی نخواهد ماند. مثلا" اگر یک تصویر سه بعدی دارای 10000 ضلع باشد ، ریزپردازنده می بایست هر ضلع را رسم و عملیات مربوطه در حافظه کارت گرافیک را نیز انجام دهد. عملیات فوق زمان بسیار زیادی را طلب می کند.

کارت های گرافیک جدید ، بطرز قابل توجه ای ، حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می دهند. این نوع کارت ها دارای یک پردازنده اصلی پر قدرت بوده که مختص عملیات گرافیکی طراحی شده است. با توجه به نوع کارت گرافیک ، پردازنده فوق می تواند یک " کمک پردازنده گرافیکی "  یا یک " شتاب دهنده گرافیکی " باشد. پردازنده کمکی و پردازنده اصلی بصورت همزمان فعالیت نموده و در مواردیکه از شتاب دهنده گرافیکی استفاده می گردد ، دستورات لازم از طریق پردازنده اصلی برای شتاب دهنده ارسال و شتاب دهنده مسئولیت انجام آنها را برعهده خواهد داشت .

 در سیستم های  " کمک پردازنده "  ، درایور کارت گرافیک عملیات مربوط به کارهای گرافیکی را مستقیما" برای پردازنده کمکی گرافیکی ارسال می کند. سیستم عامل هر چیز دیگر را برای پردازنده اصلی ارسال خواهد کرد.  در سیستم های " شتاب دهنده گرافیکی " ، درایور کارت گرافیک هر چیز را در ابتدا برای پردازنده اصلی کامپیوتر ارسال می کند. در ادامه پردازنده اصلی کامپیوتر ، شتاب دهنده گرافیک را به منظور انجام  عملیات خاصی هدایت می کند. مثلا" پردازنده ممکن است به شتاب دهنده اعلام نماید که :" یک چند ضلعی رسم کن "  در ادامه شتاب دهنده  فعالیت تعریف شده فوق را انجام خواهد داد.

عناصر دیگر بر روی کارت گرافیک

یک کارت گرافیک دارای عناصر متفاوتی است :

-پردازنده گرافیک . پردازنده گرافیک بمنزله مغز یک کارت گرافیک است . پردازنده فوق می تواند یکی از سه حالت پیکربندی زیر را داشته باشد :

--Graphic Co-Processor . کارت هائی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.

--Graphics Accelerator. تراشه موجود بر روی این نوع کارت ها ، عملیات گرافیکی را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلی کامپیوتر انجام خواهند داد.

--Frame Buffer . تراشه فوق ، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای " مبدل دیجیتال به آنالوگ " (DAC) ارسال خواهد کرد . عملا" پردازشی توسط تراشه فوق انجام نخواهد شد.

 

 

 

-حافظه . نوع حافظه استفاده شده  بر روی کارت های گرافیک متغیر است . متداولترین نوع ، از پیکربندی dual-ported استفاده می نماید. در کارت های  فوق امکان نوشتن در یک بخش حافظه و امکان خواندن از بخش دیگر حافظه بصورت همزمان امکان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب مدت زمان لازم برای بازخوانی / بازنویسی یک تصویر کاهش خواهد یافت .

-Graphic BIOS . کارت های گرافیک دارای یک تراشه کوچکBIOS می باشند. اطلاعات موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد.BIOS همچنین مسئولیت تست کارت گرافیک ( حافظه مربوطه و عملیات ورودی و خروجی ) را برعهده خواهد داشت .

-Digital-to-Analog Converter ) DAC) . تبدیل کننده فوق راRAMDAC نیز می گویند. داده های تبدیل شده به دیجیتال مستقیما" از حافظه اخذ خواهند شد. سرعت تبدیل کننده فوق تاثیر مستقیمی را در ارتباط با مشاهده یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر خواهد داشت .

 

 

 

-Display Connector . کارت های گرافیک از کانکتورهای استاندارد استفاده می نمایند.اغلب کارت ها از یک کانکتور پانزده پین استفاده می کنند. کانکتورهای فوق همزمان با عرضهVGA :Video Graphic Array  مطرح گردیدند.

-Computer(Bus) Connector . اغلب گذرگاه فوق از نوعAGP است ..پورت فوق امکان دستیابی مستقیم کارت گرافیک به حافظه را فراهم می آورد.ویژگی فوق  باعث می گردد که سرعت پورت های فوق نسبت بهPCI چهار مرتبه سریعتر باشد. بدین ترتیب پردازنده اصلی سیستم قادر به انجام فعالیت های خود بوده و تراشه موجود بر روی کارت گرافیک امکان دستیابی مستقیم به حافظه را خواهد داشت .

استاندارد های کارت گرافیک

اولین کارت گرافیک در سال 1981 توسط شرکتIBM عرضه گردید. کارت فوق بصورت تک رنگ  و با نامMonochrome Display Adapters)MDAs) ارائه گردید. صفحات نمایشگری که از کارت فوق استفاده می کردند ، متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز و زمینه سیاه بود. در ادامه کارت های چهار رنگHercules Graphic Catd)HGC) ارائه گردیدند. سپس کارت های هشت رنگColor Graphic Adapter)CGA)  و کارت های شانزده رنگEnhanced Graphic Adapter)EGA) ارائه گردیدند.  تولیدکنندگانی دیگر، نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارت های گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. کارت های فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند.

زمانیکه شرکتIBM در سال 1987 کارتVideo Graphic Array)VGA) را معرفی کرد، استاندارد جدیدی در این راستا مطرح گردید. نمایشگرهایVGA قادر به ارائه 256 رنگ و وضوح تصویر 400 * 720 بودند. یک سال بعد استانداردSuper Video Graphic Array)SVGA) مطرح گردید.  استاندارد فوق قادر به ارائه 16/8 میلیون رنگ با وضوح تصویر 1024 * 1280 است .

کارت های گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند. تولیدکنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت های گرافیک می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند. کارت های گرافیک قدیمی اغلب از طریق  اسلات هایISA و یا PCI  به سیستم  متصل می شوند . اغلب کارت های گرافیک جدید از پورتAGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می نمایند.

دسته ها :
پنج شنبه دوازدهم 10 1387

هر چه کامپیوتر با زندگى عادى ما بیشتر گره مى خورد به تدریج اطلاعات روى حافظه آن افزایش مى یابد، نمى توانید انکار کنید که شما هم روى کامپیوتر منزل، محل کار و روى کامپیوتر همراهتان اطلاعات اعم از متن، صوت، عکس و تصویر دارید که جنبه شخصى و حتى بعضى از آنها محرمانه دارند.

این را هم نمى توانید انکار کنید که به هر حال زمانى مى رسد که شما در کنار کامپیوترتان نیستید یا آن که کامپیوتر همراه خود را در جایى جا گذاشته اید یا از همه بدتر ممکن است کامپیوتر همراهتان دزدیده شود در آن صورت دسترسى به اطلاعات محرمانه شما کار چندان دشوارى نخواهد بود.

بعضى از این اطلاعات ممکن است جنبه حیاتى یا حیثیتى داشته باشند. نکته اى که ممکن است بسیارى از کاربران از آن اطلاع نداشته باشند این است که گذاشتن رمز عبور راه مطمئنى براى محافظت از فایل ها و اطلاعات محرمانه روى کامپیوتر (و به اصطلاح کارشناسان کامپیوتر هارد دیسک) نیست. چرا که این مانع به راحتى از سر راه برداشته مى شود. کافى است هارد دیسک کامپیوترتان در یک چشم به هم زدن برداشته شده و به یک کامپیوتر دیگر وصل شود یا آن که کاربر در برقى از ثانیه، از نرم افزارهاى کالبدشکافى یا forensics استفاده کرده و به آن فایل ها و اطلاعات دسترسى پیدا کند. یک راه دیگر هم وجود دارد: براى بالا آمدن از سیستم عامل متفاوت با سیستم عامل روى آن کامپیوتر استفاده شود. اکثر کامپیوترها با سیستم عامل ویندوز کار مى کنند. کافى است محتویات روى هارد دیسک با سیستم عامل لینوکس باز شود دیگر آن رمز عبور مانعى براى دسترسى به فایل هاى روى کامپیوتر نخواهد بود. پس چاره کار چیست؟

راه هاى مختلفى براى جلوگیرى از دسترسى غیرمجاز مخصوصاً با روش هاى عادى وجود دارد. برنامه هاى جدیدى عرضه شده اند که به راحتى روى کامپیوتر نصب مى شوند و به خوبى از محرمانه ترین اسناد و اطلاعات شما محافظت مى کنند و شما با خیال راحت مى توانید کامپیوترتان را در حالت روشن ترک کنید و مطمئن باشید که حتى حرفه اى ترین کارشناسان کامپیوتر هم از عهده بیرون کشیدن آن اطلاعات برنیایند. با این نرم افزارهاى جدید مى توان هر فایل را به تنهایى به حالت رمزنگارى ( encrypt ) درآورد یا آن که گاوصندوقى در کامپیوتر ایجاد کرد و چند فایل را به طور همزمان داخل این گاوصندوق گذاشت تا از دسترسى نامحرمان در امان بماند. بعضى از این نرم افزارها قابلیت رمزنگارى تمام هارد دیسک هاى روى کامپیوتر را دارند و بعضى از شرکت هاى سازنده سخت افزارهایى را نیز به این نرم افزارها مى افزایند تا میزان امنیت اطلاعات روى کامپیوتر بالا رود، در آن صورت کاربر یا باید کارت هوشمند داشته باشد یا آن که سخت افزارى که به پورت USB کامپیوتر وصل مى شود [شبیه حافظه هایى که به کول دیسک یا ممورى معروفند و قابلیت جابه جایى داده را از 128 مگابایت تا چند گیگابایت فراهم مى کنند]. به بیان ساده تر کاربرى که مى خواهد به داده ها و اطلاعات کامپیوتر دسترسى پیدا کند تا به آن کارت هوشمند یا قطعه سخت افزارى مجهز نباشد، تحت هیچ شرایطى امکان دسترسى به آن اطلاعات وجود نخواهد داشت. [البته اشکال کار این است که اگر فرد به طور ناگهانى دار فانى را وداع بگوید حتى نزدیک ترین و عزیزترین افراد خانواده اش هم به آن اطلاعات دسترسى پیدا نخواهند کرد.

حالا فرض کنید که فرد مورد نظر آخرین رمانى که نوشته روى آن کامپیوتر ضبط کرده باشد یا آخرین اطلاعات مربوط به بدهکارى یا بستانکارى خود را روى همان کامپیوتر حفظ کرده باشد، در آن صورت حتى متخصصان کامپیوتر هم قادر نخواهند بود آن اطلاعات را بیرون بکشند.] اما این که آیا کامپیوتر همراه شما نیاز به نرم افزارهاى رمزنگار دارد یا خیر به خیلى چیزها بستگى دارد. براى آن که اطلاعات پایه در مورد فناورى هاى رمزنگارى، محدودیت هاى آن و موارد استفاده چنین فناورى هایى به دست آورید ادامه همین مقاله را بخوانید.رمزنویسى پدیده تازه اى نیست و قرن ها است که جاسوسان و دیپلمات ها براى فرستادن نامه یا پیام از آن استفاده مى کنند و بدون داشتن کلید، سر درآوردن از این پیام ها و نامه ها غیرممکن است. همان ایده هم در مورد کامپیوتر قابل استفاده است با این تفاوت که در مورد کامپیوتر کار بسیار پیچیده تر است. با استفاده از ریاضیات و لگاریتم ها مى توان بایت هایى که داده ها را مى سازند

در هم و برهم کرد اما بازگرداندن آن به حالت اول نیاز به یک کلید چند رقمى منحصر به فرد دارد.

بدون این کلید چندرقمى متون، تصاویر و اصوات چنان به هم مى ریزند که حدس زدن محتویات آن غیرممکن است. فقط هنگام خرید محصولات و نرم افزارهاى رمزنویس باید حواستان باشد که محصولاتى را خریدارى کنید که از لگاریتم هاى استاندارد استفاده مى کنند. لگاریتم هاى جدید یا ناشناخته که هنوز در طول زمان امتحان خود را پس نداده اند شما را به دردسر خواهند انداخت. فاکتور دیگرى که باید در نظر بگیرید این است که کلید این نرم افزارها باید 128 بیتى یا بزرگ تر باشد. وقتى شما محصولى را خریدارى مى کنید روى بسته بندى آن محصول حتماً قید شده است که کلید آن چندبیتى است. حتى بعضى از این برنامه ها انتخاب را بر عهده شما مى گذارند، هر چه تعداد رقم هاى کلید این رمزنویس ها بیشتر باشد امنیتى که ایجاد مى کند بیشتر است. واضح است، هر چه تعداد این ارقام بیشتر باشد براى رمزگشایى زمان طولانى ترى لازم است. چون رمزگشا باید گزینه هاى بیشترى را امتحان کند تا به نتیجه برسد.

لگاریتم DES توصیه نمى شود چون کلید آن 56 بیتى است و کامپیوترهاى امروزى از عهده رمزگشایى آن برمى آیند. اما هنوز پردازشگرهاى امروزى از عهده رمزگشایى لگاریتم هاى AES ، Triple DES ، Blowfish و IDEA برنمى آیند و استفاده از کلیدهاى 128 یا 256 اطمینان را بالاتر خواهند برد. استفاده از کلیدهاى طولانى تر روند رمزنگارى را کند خواهد کرد و به همین خاطر توصیه نمى شوند.

اگر شما کاربرى هستید که به کامپیوترهاى کمپانى اپل و سیستم عامل مکینتاش علاقه مند هستید و اگر سیستم شما به آخرین سیستم عامل Mac Os x10.3 مجهز است که کارتان بسیار آسان شده است. چون این سیستم عامل امکان رمزنویسى را به صورت سرخود built-in دارد. نام نرم افزارى که در سیستم عامل مکینتاش تعبیه شده File Vault نام دارد. معنى تحت اللفظى این نرم افزار «گاوصندوق فایل» است.

پوشه اى از قبل و به صورت پیش فرض توسط طراحان این سیستم عامل با نام Home تعبیه شده است و معمولاً اسناد و اطلاعات اعم از فایل هاى موسیقى، عکس هاى دیجیتالى، نامه هاى الکترونیکى (منظور اى میل) و غیره به آنجا فرستاده مى شوند و در آن پوشه به طور خودکار با استفاده از لگاریتم مخدوش شده، به گونه اى که براى افراد غیرخودى و بدون استفاده کلید 128 بیتى مشاهده آنها غیرممکن خواهد بود. لگاریتم مورد استفاده نیز AES (مخفف Advanced Enecyption Standard استاندارد رمزنگارى پیشرفته) است.

این لگاریتم توسط موسسه استاندارد و فناورى ملى ایالات متحده پذیرفته شده و مورد استفاده قرار مى گیرد. وزارت تجارت ایالات متحده و سایر نهادهاى دولتى آمریکا براى حفاظت از اطلاعات حساس خود از این روش رمزنویسى و رمزنگارى استفاده مى کنند. بسیارى از متخصصان حوزه رمزنگارى نیز براى محصولات مورد استفاده مصرف کنندگان نیز این شیوه و استفاده از لگاریتم AES را توصیه مى کنند و شرکت ها و موسسه هاى مختلفى استفاده از آن را آغاز کرده اند.

در واقع کمپانى اپل کار را براى کاربر بسیار آسان کرده چون وقتى کاربر به طور طبیعى اسناد و اطلاعات خود را در پوشه Home ذخیره مى کند به صورت مخدوش و رمزنگارى شده روى هارد کامپیوتر ضبط مى کند به گونه اى که اگر هارد آن دستگاه را از آن خارج کنند در هیچ کامپیوترى به حالت عادى بازنمى گردد و نرم افزارهاى Forensics کنونى نیز از عهده رمزگشایى آن برنمى آیند. اما وقتى کاربر مجاز به دیدن آن کامپیوتر پوشه Home را که باز مى کند به فایل هاى خود دسترسى آسان خواهد داشت و حتى ممکن است با خبر نباشد که پردازشگر کامپیوترش هنگام باز کردن آن پوشه و پرونده با سرعت حیرت انگیز در حال رمزگشایى است.

اشکال این فناورى در کامپیوترهاى اپل این است که کافى است کاربرهاى دیگر رمز ورود به آن کامپیوتر را داشته باشند در آن صورت هر آنچه که در پوشه Home باشد براى کسى که رمز عبور آن کامپیوتر را داشته باشد دیگر مخدوش و به رمز نخواهد بود. براى کامپیوترهاى اپل و به صاحبان این کامپیوترها توصیه مى شود که از رمزهایى استفاده کنند که مخلوطى از حروف و ارقام بوده و این ارقام و حروف هیچ رابطه منطقى با هم نداشته باشند و از تاریخ تولد و شماره شناسنامه و از این گونه موارد برگرفته نشده باشند.

اگر نمى دانید کامپیوتر اپل خود را چگونه تنظیم کنید باید به System Preferences رفته و از آنجا به بخش Security بروید و دستورات را یکى پس از دیگرى به اجرا در آورید. در این بخش حتماً توجه داشته باشید زمانى که کامپیوتر از شما تعیین رمز عبور مى خواهد مشکل ترین رمزى که به نظرتان مى رسد براى آن تعیین کنید تا کسى قادر نباشد بدون اجازه شما به مطالب و اطلاعات شما دسترسى پیدا کند.در ویندوز XP خانگى چنین ویژگى و قابلیتى تعبیه نشده است اما امکان نصب و راه اندازى نرم افزارهاى رمزنگارى روى این سیستم عامل وجود دارد، اما نکته اینجاست که در این حوزه دست بسیار زیاد شده است و بهتر است از نرم افزارهایى استفاده شود که کمپانى هاى نام آشنا و پرآوازه عرضه کرده اند. «بروس شنیر» طراح لگاریتم Blowfish توصیه مى کند که از خریدن محصولات شرکت هاى ناآشنا خوددارى شود چون بسیارى از این شرکت ها از روش ها و امکانات استاندارد استفاده نمى کنند و هیچ تضمینى وجود ندارد که کارشان بى نقص باشد.یکى از محصولاتى که امتحان خود را پس داده PGP Personal Desktop است (به سایت pgp. com مراجعه کنید).

این نرم افزار این امکان را براى کاربر فراهم مى کند هر بخشى از کامپیوترش را که خواست به صورت رمز درآورد. براى این محدوده مى توان یک نام در نظر گرفت و هر چه در آن قرارداده شود از دید نامحرمان در امان مى ماند. از محاسن این کالا این است که کاربر مى تواند از میان چند نوع لگاریتم یکى از آنها را انتخاب کند. یکى دیگر از محصولات رمزنگارى در کامپیوتر محصول Win Magic است که Secure Doc نام دارد و 159 دلار است و تمام هارد دیسک را به فضایى امن و امان تبدیل مى کند، از لگاریتم استاندارد AES بهره گرفته و کلید آن 256 بیتى است. WinZip نسخه 9.0 هم امکانات مشابهى فراهم کرده است.

در Service Pack شماره یک ویندوز XP حرفه اى امکان رمز نگارى فراهم شده است. کافى است روى فایل مورد نظرتان کلیک راست کنید، در بخش Properties به Advanced بروید و گزینه Encrypt Content و Secure Data را انتخاب کنید.

براى کسانى که در محل کار خود احساس امنیت کافى ندارند و باید حتماً اطلاعات خود را به صورت کامل در حالت حفاظت شده قرار دهند HDLOCK کمپانى Authenex توصیه مى شود که یک قطعه سخت افزارى دارد و به پورت USB وصل مى شود. در آن صورت کامپیوتر بدون آن قطعه سخت افزارى بالا نمى آید و بعد از آنکه قطعه سخت افزار وصل شود بدون ورود کلمه رمز امکان استفاده از آن بخشى که به عنوان «مکان امن» انتخاب شده میسر نخواهد بود.

براى منشى هاى شخصى دیجیتالى و کامپیوتر هاى جیبى نیز نرم افزار هاى رمزنگار تعبیه شده اند. کمپانى JP Mobile نرم افزارى تحت عنوان PDA Defense Professional عرضه کرده که براى تمام منشى هاى دیجیتالى اعم از palm ، pocket PC قابل استفاده است.کمپانى هیولت پاکارد منشى دیجیتالى iPaqs را عرضه کرده که نیاز به نرم افزار از کمپانى هاى دیگر را ندارد چون رمز نگارى از ویژگى ها و کارایى هاى اصلى آن به حساب مى آید.معمولاً این رمزنگارى ها براى وسایل الکترونیکى قابل حمل بیشتر مورد نیاز است چون امکان جا گذاشتن این وسایل بسیار زیاد است و راحت تر از سایر وسایل الکترونیکى در معرض دزدى قرار دارند و معمولاً چون این وسایل الکترونیکى معمولاً همراه کاربران هستند، کاربران ترجیح مى دهند اطلاعات مورد نیاز خود را اعم از اطلاعات شخصى و اطلاعات مالى در این گونه ابزار ها ذخیره کنند. همین امر باعث شده است که وقتى این وسایل در اختیار افراد ناباب و سودجو قرار مى گیرد مى تواند صاحب این ابزار هاى الکترونیکى را به دردسر بیندازد.

یک نکته اى که باید بر آن تاکید مضاعف داشت این است که ابزار رمزنگارى چاقوى دوسر است و در صورت عدم استفاده صحیح تیزى آن متوجه کاربر هم خواهد بود. به بیان دیگر اگر رمز عبور فراموش شود یا قطعه سخت افزارى آن گم شود، دیگر هیچ راهى براى دستیابى به آن اطلاعات وجود نخواهد داشت، چون معلوم نیست چه زمانى فناورى هاى بشر به قدر کافى پیشرفت خواهند کرد و از عهده پردازش و رمز گشایى لگاریتم هاى کنونى برآیند.

هنوز هیچ روشى به اندازه گرفتن یک کپى پشتیبان (معروف به بک آپ) و حفظ آن در یک جاى مطمئن و امن براى پیشگیرى از این فراموشى یا گم شدن قطعه سخت افزارى متصور نیست.ممکن است فناورى رمزنگارى رازآلود و اسرار آمیز به نظر برسد اما منابع بى شمارى وجود دارند که مى توان با مراجعه به آن ته و توى قضیه را درآورد.از جمله کتابى که توسط Chey Cobb به رشته تحریر درآمده است. نام کتاب وى رمز نویسى براى آدم هاى کودن Cryptography for Dummies است.«چى کوب» در این کتاب تلاش کرده است به زبان ساده ریاضیاتى را شرح دهد که در این رمز نگارى مورد استفاده قرار گرفته است.

حسن این کتاب این است که اطلاعات آن بسیار به روز است و توضیحاتى که در آن به کار رفته در فرستادن نامه هاى الکترونیکى (اى میل) و به طور کلى رد و بدل کردن اطلاعات از طریق کامپیوتر و اینترنت به کار مى رود. کوب در این کتاب توضیح داده است که چه راه هاى امنى وجود دارند که اطلاعات ما هنگام رد و بدل شدن از طریق کامپیوتر و اینترنت مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.براى دستیابى به اخبار و اطلاعات در مورد نقاط ضعف کشف شده در لگاریتم ها و استاندارد ها و پروژه هاى دولتى بد نیست سرى به سایت اینترنتى csrc.nist.gov بزنید. این سایت، پایگاه اینترنتى رسمى موسسه ملى استاندارد و فناورى ایالات متحده است. یک منبع ذى قیمت دیگر در این زمینه سایت www.iacr.org سایت رسمى انجمن بین المللى تحقیقت رمز نگارى است.

این انجمن حامى و برگزار کننده کنفرانس ها و سمینار ها از جمله Crypto 2004 است. کنفرانس کریپتو 2004 امسال در سانتابارباراى کالیفرنیا برگزار شد که در آن محققان این رشته گرد هم آمده بودند تا نقاط ضعف و آسیب پذیرى این حوزه را با یکدیگر در میان بگذارند و به راه هاى چاره بیندیشند.

دسته ها :
سه شنبه دهم 10 1387

معروفترین سیستم عامل‌های موبایل عبارتند از:

1- Symbian OS
می‌توان گفت سیمبیان بزرگترین سهم بازار سیستم عامل‌های موبایل را دارد. ولی در آمریکای شمالی از رقبای دیگر خود کمی عقب مانده است. همین بازار گرم سیمبیان یکی از دلایل موفقیت بزرگترین سهامدار و مشتریش یعنی Nokia، در تمام دنیا غیر از ژاپن، می‌باشد. سیمبیان توسط اکثر تولید کنندگان بزرگ گوشی مثل موتورولا، سامسونگ، LG و BenQ استفاده می‌شود. البته اخیراً نگرانی‌هایی در مورد خطر ویروس‌ها و تروجان‌ها (Trojan Horses) برای این سیستم عامل وجود دارد.

     

2- Linux
سیستم عامل لینوکس بیشتر در چین توسط Motorola، و در ژاپن توسط DoCoMo استفاده می‌شود. لینوکس علاوه بر اینکه یک سیستم عامل است، به عنوان مبنایی برای پلات فرم‌های دیگر (که توسط شرکت‌هایی مثل Motorola,TrollTech تولید می‌شوند) شناخته شده است.

PalmSource نیز در حال تولید اینترفیسی است که تحت سیستم عامل لینوکس کار می‌کند. پلات‌فرم‌های دیگری نیز بر اساس Linux ساخته شده اند که توسط شرکت‌های Motorola، NEC، NTT DoCoMo، Samsung و Vodafone ارائه می‌شوند.

 

3- RIM Blackberry
این سیستم عامل با کاربرد بسیار ساده، بیشتر برای کارهای بیزینس و فعالیت‌های تجارتی مناسب است.


 
4- Windows Mobile از خانواده Microsoft
سیستم عامل Windows CE به همراه میان‌افزار ویندوز موبایل به طور گسترده‌ای در آسیا مورد توجه قرار گرفته است.

     

5- Palm OS ارائه شده توسط Palm Source
Palm Source از قدیم روی پلات فرم‌های خودش (شرکت Palm) استفاده شده است. Access Linux Palm) ALP) نسخه پیشرفته‌ای است که از ابتدای سال 2007 ارائه شده است. APL شامل سطح پیشرفته‌ای از برنامه‌های لینوکس برای گوشی‌های Palm است.

 

6- Mac OSX
Apple نیز از یکی از ورژن های Mac OSX در گوشی‌های جدید Iphone استفاده می‌کند. برای این گوشی دو نسخه از Mac OSX مورد بررسی قرار گرفت:

Mac OS Tiger و Mac OS Leopard، اولی که هم اکنون در کامپیوترهای Mac وجود دارد، قابلیت دریافت صفحات HTML، ایمیل، گشت و گذار در وب، Widgets، تقویم، ارسال پیام و ... را دارد.

 نسخه Leopard می تواند بطور اتوماتیک از اطلاعات Backup گرفته و ذخیره کند و دوباره نسخه ذخیره شده را اجرا کند، همچنین دارای برنامه ای برای جستجوی پیشرفته  می‌باشد. Iphone یک یا هر دو نسخه این سیستم عامل را داراست.

اخیراً در مورد ظهور گوشی‌هایی با دو سیستم عامل نیز صحبت‌هایی شده است، مثلاً FIC Neo 1973 که دارای سیستم عامل Open Moko یا Windows Mobile خواهد بود.

دسته ها :
سه شنبه دهم 10 1387
X