معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3101595
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

یک تحقیق جدید حاکیست ؛ نه تنها تغییر و اصلاح شیوه زندگی بلکه احساسات انسانی نیز روی سلامت انسان تاثیر قابل توجهی دارند.

محققان دانشگاه کنزاس در آمریکا طی مطالعات خود دریافته‌اند که احساسات مثبت برای حفظ و تقویت سلامت جسم و بدن حیاتی هستند و این امر در مورد تمام مردم جهان صادق است.توجه به این تاثیر بویژه در مورد افرادی که عمیقا محروم هستند، بسیار حائز اهمیت است.

دکتر سارا پرسمن ، استادیار روانشناسی در دانشگاه کنزاس و یک عضو پژوهشی ارشد «گالوپ» در این باره اظهار کرد: تاکنون می‌دانستیم که احساسات نقش حیاتی در سلامت جسم ایفا می‌کنند، اما تا این اواخر اکثر این تحقیقات تنها در کشورهای صنعتی و پیشرفته انجام گرفته بود بنابراین نمی‌دانستیم که آیا احساساتی چون شادمانی و یا غمگینی روی سلامتی افراد کم بضاعت‌تر که تحت فشار بیشتری به لحاظ امرار معاش و یا حتی تهیه سرپناهی برای خود هستند، تاثیری دارد؟

وی افزود: اما الان در تحقیقات جدید خود جواب این سوال را پیدا کرده‌ایم. در طول این تحقیق محققان اطلاعات بدست آمده از مرکز نظرسنجی جهانی گالوپ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این نظر سنجی از بیش از 150 هزار فرد بالغ انجام گرفت. شرکت کنندگان درباره احساسات خود و هم چنین اصلی‌ترین نیازهایشان مانند غذا، سرپناه و امنیت شخصی اطلاعاتی را به محققان دادند.

نتایج مطالعات نشان داد: احساسات مثبت مانند شادی و لذت بی‌تردید سبب بهره‌مندی از سلامت بهتر است به طوری که حتی فرد ممکن است فاقد نیازهای اولیه خود نیز باشد. در حالی که برعکس نگرانی و اندوه به سلامت انسان حتی در شرایطی که به احتیاجات اولیه خود دسترسی داشته باشد، آسیب می‌رساند.

این تحقیق در نشست سالانه انجمن روان تنی آمریکا در شیکاگو ارائه شده است.دسته ها : روانشناسی
يکشنبه 1387/12/18 8:34
X