معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2172975
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
خبر تحویل سیستم ضدهوایی و موشکی دفاعی «اس 300» از سوی روسیه به ایران، اعتراضات گسترده‌ای را از سوی آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای غربی در پی داشته؛ به‌گونه‌ای که روس‌ها مجبور به تکذیب خبر شدند.


براساس توافقات، قرار بود روسیه 5 مجموعه S-003PMU-1 به ارزش 800 میلیون دلار به ایران تحویل دهد؛ اما این‌که چرا این اقدام موجبات نگرانی و ناراحتی برخی کشورهای متخاصم را به دنبال داشته، دلیل آن است که دستیابی به این سیستم، قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را در برابر تهدیدات افزایش خواهد داد.

این موشک‌ها برخلاف موشک‌های «تور ام یک» که قبلا تحویل ایران شده و برد آن محدود به 12 کیلومتر و صرفا قادر به شناسایی و انهدام اهدافی تا ارتفاع 6 کیلومتری است، توانایی سرنگونی هواپیماهای جنگنده و نیز توانایی انهدام موشک‌های کروز در شعاع 145 کیلومتری را داراست و تا ارتفاع 27 کیلومتری می‌تواند اهداف پروازی را هدف قرار دهد.

براساس گزارش‌ها، برد این موشک‌ها به 300 کیلومتر می‌رسد و یک سیستم دفاع هوایی با توان کار بالاست که در هر نوع شرایط آب وهوایی قابلیت عملیاتی شدن دارد و توانایی حمله به هواپیما با مانور بالا، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک و هر هدفی را داراست که دارای سرعت بالا باشد.

روس‌ها مدعی‌اند این سیستم دفاعی، توانایی مقابله با سیستم موشک‌های پاتریوت آمریکایی را داراست و قادر است 100 هدف را به طور همزمان ردیابی و 12 هدف را همزمان مورد حمله قرار دهد. منحرف کردن یا از کار انداختن اس 300 از سوی سیستم‌های اغتشاشگر، تقریبا غیرممکن است.

رادار این موشک از فاصله 250 کیلومتری، جسم پرنده‌ای به ابعاد 25 سانتی‌مترمربع را براحتی تشخیص می‌دهد. مقامات عالی‌رتبه پنتاگون بارها اذعان کرده‌اند؛ آمریکا در حال حاضر هیچ وسیله‌ای برای از کار انداختن موشک اس 300 در اختیار ندارد.


دسته ها : سیاست
جمعه 1387/10/6 16:31
X