معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2097552
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

1عدد کیهانی امگا :

این عدد ، نشان دهنده مقدار ماده در جهان است.امگا اهمیت نسبی گرانش و انرژی انبساط در جهان را به ما ارئه می‌دهد.جهانی که امگای آن بسیار بزرگ است ، باید مدتها پیش از این ، در هم فرورفته باشد و در جهانی که امگای آن بسیار کوچک است ، هیچ کهکشانی تشکیل نمی‌شود.تئوری تورم انفجار بزرگ می‌گوید ، امگا باید یک باشد ؛ هر چند اخترشناسان درصددند مقدار دقیق آن را اندازه بگیرند.

2اپسیلون :

عدد اپسیلون بیانگر آن است که هسته‌های اتمی با چه شدتی به یکدیگر متصل شده‌اند و چگونه تمامی اتم‌های موجود در زمینه شکل گرفته‌اند.مقدار اپسیلون انرژی ساطع شده از خورشید را کنترل می‌کند.

3اولین عدد مهم ، تعداد ابعاد فضا ست . ما در جهانی سه بعدی زندگی می‌کنیم.البته زمان را میتوان بعد چهارم فرض کرد، اما باید در نظر داشت بعد چهارم از لحاظ ماهیت با سایر ابعاد تفاوت اساسی دارد، چرا که این بعد همانند تیری رو به جلو است ، ما فقط میتوانیم به سوی آینده حرکت کنیم.

4چرا جهان پیرامون ما این چنین وسیع است که در طبیعت ، عدد مهم و بسیار بزرگی به نام N  وجود دارد؟  N  نشان دهنده نسبت میان نیروی الکتریکی است که اتمها را کنار یکدیگر نگاه میدارد.اگر این عدد فقط چند صفر کمتر میداشت ، فقط جهانهای مینیاتوری کوچک و با طول عمر کم میتوانست به وجود آید. هیچ موجود بزرگتر از حشره نمیتوانست به وجود آید و زمان کافی برای آنکه حیات هوشمند به تکامل برسد، در اختیار نبود.

5هسته اولیه تمام ساختارهای کیهانی – ستاره ها ، کهکشانها و خوشه های کهکشانی– در انفجار بزرگ اولیه تثبیت شده است. ساختار یا ماهیت جهان به عدد Q  که نسبت دو انرژی بنیادین است ، بستگی دارد. اگر Q  کمی کوچکتر از این عدد بود ، جهان بدون ساختار بود و اگر Q  کمی بزرگتر بود، جهان جایی بسیار عجیب و غریب به نظر میرسید، چرا که تحت سیطره سیاه چاله ها قرار داشت .

6اندازه گیری عدد لاندا در بین این شش عدد ، مهم ترین خبر علمی سال 1998 بود، اگر چه مقدار دقیق آن هنوز هم در پرده ابهام قرار دارد. این عدد ، میزان انبساط جهان را کنترل می کند. خوشبختانه عدد لاندا بسیار کوچک است ، در غیر اینصورت در اثر این نیرو از تشکیل ستارگان و کهکشانها ممانعت بعمل می آمد و تکامل کیهانی حتی پیش از آنکه بتواند آغاز شود، سرکوب می شود.


دسته ها : عمومی
سه شنبه 1387/10/3 21:21
X