معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2158666
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از لایه های تک اتمی کربنی موفق به تولید مدارهای شفاف و قابل انعطاف الکتریکی شدند که به زودی می تواند در تولید انواع الکترونیک های نامرئی مورد استفاده قرار گیرد.

به محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ارائه روشی جدید در تولید مدارهای الکتریکی شفاف شده اند، روشی که می تواند مسیر تولید لوازم الکترونیک شفاف مانند روزنامه های الکترونیک قابل انعطاف و یا نمایشگرهای قابل پوشش را هموار سازد.

دانشمندان در گذشته نیز موفق به تولید نانومدارهای شفاف شده بودند اما این مدارها از محدودیتهایی مانند کمبود مواد نیمه هادی شفاف برخوردارند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا با توجه به این محدودیتها و با استفاده از ترانزیستورهای نازک و شفافی به نام اختصاری TTFTs که خود از لایه های کربنی به ضخامت یک اتم کربن تشکیل شده است موفق به تولید این مدارهای شفاف شدند. این مدارها شفاف و قابل انعطاف بوده و عملکرد قابل قبولی را به نمایش می گذارند.

آزمایشهای اولیه بر روی مدارها نشان می دهد که این الکترونیکها به راحتی بر روی سطوح شیشه ای و پلاستیکی قابل نصب بوده و عملکرد آنها بر روی سطوح مختلف بسیار قابل اطمینان و امید بخش خواهد بود.

بر اساس گزارش زی نیوز، محققان بر این باورند که این تحقیقات پیشرفتی قابل توجه در زمینه تولید الکترنیکهای نامرئی بوده و در آینده ای نزدیک می تواند صنعت لوازم الکترونیک به ویژه نمایشگرها را متحول سازد.دسته ها : فن آوری
پنج شنبه 1387/11/24 17:39
X