معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2170486
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
سازندگان ابرکامپیوترها سال‌هاست بر سر ساخت قوی‌ترین کامپیوتر جهان رقابت می‌کنند

 ولی سرانجام شرکت آی‌بی‌ام (IBM) در روز  15 بهمن، قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان به نام Sequoia را معرفی کرد. این ابرکامپیوتر 20 برابر قوی‌تر از کامپیوتر رکورددار قبلی است.

Sequoia توانایی انجام 20 کوادریلیون (1015) محاسبه در هر ثانیه (20 پتافلاپ) را خواهد داشت. این مقدار تقریباً معادل قدرت محاسبه بیش از 2 میلیون لپ‌تاپ ساده است.

بیش از 1.6 میلیون قطعه در این کامپیوتر، سرعتی به مراتب بالاتر از ابر کامپیوتر 1.1  پتافلاپی Blue Gene/L را به Sequoia می‌دهد.

این ابر کامپیوتر به سفارش وزارت انرژی آمریکا ساخته شده‌است و انتظار می‌رود که تا سال 2012 در لابراتوار ملی لاورنس لیورمور در کالیفرنیا نصب و راه‌اندازی شود. این لابراتوار بزگترین مرکز تحقیقات انرژی هسته‌ای، حفاظت از محیط زیست و مسائل اقتصادی مرتبط با انرژی است.

Sequioa به همراه کامپیوتر دیگری به نام Dawn در این لابراتوار برای شبیه سازی چرخه تولید انرژی از سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توانایی ابر کامپیوترها در رسیدن به سرعت‌های بسیار بالا مدیون استفاده از فن‌آوری‌های پیشرفته و ارزان توسط دانشمندان است. سرعت محاسبه یک تریلیون در هر ثانیه در علوم کامپیوتر به ترافلاپ (TeraFlop) معروف است و اولین کامپیوتری که رکورد این سرعت را شکست محصول سال 1996 می‌باشد.

دو سال پیش، کامپیوتر 59 میلیون دلاری ساخت شرکت سان مایکروسیستم به نام Constellation به سرعت 421 تریلیون محاسبه در هر ثانیه رسید.

شرکت آی‌بی‌ام همچنین خبر داده‌است که نسل بعدی ابرکامپیوترها به محدوده سرعت اکسافلاپ (Exaflop) یا 1018 محاسبه در هر ثانیه خواهد رسید.

دسته ها : فن آوری
شنبه 1387/11/19 14:41
X