معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4018271
تعداد نوشته ها : 10297
تعداد نظرات : 319
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

دستگاه «اسپارک اروژن دندانپزشکی» به منظور افزایش تطابق پروتزها و ایمپلنت های دندانی با محل نصب آن در داخل دهان، توسط گروهی از اعضای جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اختراع شد و به ثبت رسید.


 دکتر مجید رحمانی از اعضای این گروه، با بیان اینکه مشکل بسیاری از دندانپزشکان برای نصب پروتز در دهان عدم تطابق پروتز ساخته شده با دندان قالب گیری شده است، گفت: برای نصب پروتز در دندان توسط دندانپزشک شیاری روی دندان ایجاد و پس از قالب گیری به لابراتوار منتقل و مدل های گچی دندان ساخته می شود؛ سپس با استفاده از فلزهای کوپینگ روکش دندان به دست خواهد آمد، اما در این روند بر اثر حباب های گچ و تغییرات ابعادی پروتز، نامنظمی هایی در پروتز ساخته شده ایجاد می شود که مانع از نشستن صحیح پروتز در دهان خواهد شد.

وی با بیان اینکه عدم تطابق کامل پروتز در داخل دهان باعث مشکلات زیادی شده و روکش های پروتز قابلیت خود را از دست داده و سبب از بین رفتن دیگر دندان های فرد نیز می شوند، گفت: علاوه بر این، نقاطی که باعث می شوند، پروتز به طور صحیح در دهان ننشیند فشارهایی را روی دندان مجاور وارد می کنند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگرچه در ایمپلنت های دندانی ممکن است مشکل پوسیدگی وجود نداشته باشد اما عدم نشست کامل پروتز در مکان خود باعث می شود که نیروی زیادی به ایمپلنت وارد شده که به شکستگی آن و یا تخریب استخوان اطراف منجر می شود.

رحمانی افزود: با کمک دستگاه «اسپارک اروژن دندانپزشکی» که با همکاری جمعی از اعضای جهاد دانشگاهی ساخته شده، با استفاده از اختلاف فاز الکتریکی و ایجاد جرقه، درجه حرارتی حدود 3 هزار درجه ایجاد می شود و طی مراحلی نقاط نامنظم پروتز حذف می شود و در هنگام نصب توسط دندانپزشک با تطابق بسیار بالایی روی دندان می نشیند و مانع از مشکلات روش های قبلی می شود که البته به دلیل این که ایمپلنت ها خود رسانای الکتریسته هستند این دستگاه عملکرد بهتری در ایمپلنت ها دارد.

وی با اشاره به اینکه مبتکر ساخت این دستگاه دکتر علیرضا نژاد کمالی داوری بوده است، افزود: حدود هفت سال پیش مراحل ابتدایی کار انجام شد و در آن زمان نیز دستگاه بسیار ساده ای ساخته شده، اما به دلایل مختلفی کار مسکوت ماند تا این که با ورود وسیع ایمپلنت های دندانی به بازارهای ایران این کار پیگیری شد و دستگاه تکامل یافته کنونی ساخته و ثبت شد.

رحمانی عنوان کرد: هفت سال پیش هیچ نمونه خارجی برای این دستگاه وجود نداشت اما پس از انتشار مقالات تحقیقاتی این دستگاه در مجلات دانشگاه مشهد، کشور آمریکا تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد ولی در حال حاضر دستگاهی مشابه با این دستگاه که مختص کار دندانپزشکی باشد در جهان وجود ندارد.

وی در خصوص تولید انبوه دستگاه خاطر نشان کرد: امیدواریم بعد از انتشار مستند اطلاعات دستگاه تولید انبوه آن آغاز شود.
دسته ها : علمی
سه شنبه 1387/11/8 23:50
X