معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2266504
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
استادیار مرکز تحقیقات ویروس شناسی گیاهی با بیان اینکه محققان کشور طی مطالعاتی موفق به تولید برخی ژنهای مقاوم گندم در برابر ویروس موزائیک رگه ای گندم شدند، گفت: مطالعات در مورد این ویروس در ابعاد مختلف ویروس شناسی همچنان ادامه دارد.

دکتر محمود معصومی افزود: وجود این ویروس در سال 1965 در ایران گزارش شد و طی 10 سال گذشته مطالعات وسیعی بر روی آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه این ویروس در برخی سالها خسارتهای بسیار زیادی به گندم وارد کرده است، افزود: ویروس موزائیک گندم در تمام مناطق گندم خیز کشور وجود دارد ولی در قسمتهای مرکز آمریکا و استرالیا به دلیل میزان خسارتهایی که وارد کرده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

معصومی با تاکید بر اینکه این ویروس توسط یک کنه به نام "اریوفید" به طبیعت منتقل می شود، اظهار داشت: این کنه بسیار ریز و میکروسکوپی است که توسط باد در طبیعت پخش می شود.

وی از کنترل انتشار این ویروس خبر داد و اضافه کرد: با اجرای راهکارهای ارائه شده توسط پژوهشگران این مرکز، اپیدمی دو ساله این ویروس در مزارع منطقه ارسنجان استان فارس کنترل شد.

به گفته این محقق، بر اساس فرضیه ای که اخیرا با مطالعات انجام شده در این مرکز ارائه شده، زادگاه اصلی این ویروس و میزبان آن یعنی گندم منطقه هلال حاصلخیز (شمال غرب ایران، ترکیه، قسمتهایی از بین النهرین و سوریه) است و ویروس و میزبان در طی میلیونها سال هم تکاملی داشته اند.

استادیار مرکز تحقیقات ویروس شناسی گیاهی ادامه داد: بر این اساس احتمال یافتن ارقام مقاوم در بین توده های بومی گندم در ایران بسیار زیاد است و این امر با مطالعه ارقام تجاری و هزار لاین بومی ایران که از طرف بخش غلات موسسه تهیه و اصلاح نهال و بذر در اختیار این مرکز قرار گرفت میسر شد که در نهایت موفق به تولید برخی از ژنهای مقاوم برای گندم در برابر این ویروس شدیم که گزارشهایی از آن نیز در مجلات معتبر علمی منتشر شد.

وی تاکید کرد: مطالعات در مورد این ویروس در ابعاد مختلف ویروس شناسی از نظر جنبه های مولکولی، اصلاح ارقام مقاوم و اپیدمیولوژی همچنان ادامه دارد.


دسته ها : علمی
يکشنبه 1387/11/6 13:53
X