معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2262301
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
محققان دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از کابلهای نانو و پوشش دادن آنها توسط توالی دی ان ای عوامل بیماریزا موفق به تولید میکرو تراشه ای شدند که توانایی تشخیص بیماریهای متفاوتی را خواهند داشت.

محققان به تازگی موفق به تولید نانو ابزاری شده اند که قادر است تعداد گسترده ای از بیماریهای متفاوت را با استفاده از نمونه ای مایع از بدن انسان تشخیص دهد.

گروهی از محققان دانشگاه پنسیلوانیا این میکروچیپ را با استفاده از پوشش دادن تعدادی نانو کابل توسط توالی دی ان ای هایی که دارای باکتریهای عامل انواع بیماری های انسانی از جمله هپاتیت و ایدز بوده است، تولید کردند.

به گفته محققان در صورتی که نمونه دی ان ای یکی از عوامل بیماریزا در نمونه مورد آزمایش حاضر باشد طی فرایند توالی انطباقی که در آن میزان رسانایی کابلها تغییر می کند، این عوامل به کابلها می چسبد.

این فرایند بسیار دقیق بوده و در 99 درصد از مواقع نانو کابلها به عوامل بیماریزای مرتبط متصل می شوند و داشتن یک نانو کابل برای هر بیماری می تواند به میزان این دقت تا حد قابل توجهی بیافزاید.

طی آزمایشها محققان موفق به تولید چیپ هایی با توانایی شناسایی هپاتیت بی، هپاتیت سی و ایدز شدند که با قرار گیری بر روی نمونه هایی از بدن فرد بیمار متخصصان را با درخشان شدن از وجود بیماری مطلع می کنند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، نمونه کامل این ابزار که به ترانزیستور نیز مجهز خواهد بود در دست تکمیل بوده و به زودی ارائه خواهد شد.


دسته ها : فن آوری
چهارشنبه 1387/11/2 9:20
X