معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2267431
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
گروهی از دانشمندان در پی پروژه ای بلندپروازانه درصدد تغییر روش رشد برنج و افزایش عملکرد این محصول راهبردی شده اند که کالای اساسی سبد غذایی روزانه نیمی از جمعیت جهان محسوب می شود.
گروهی از دانشمندان فیلیپینی با راه اندازی پروژه ای دراز مدت قصد دارند عملکرد محصول برنج را از راه تغییر الگوی رشد این محصول راهبردی به میزان زیادی افزایش دهند.

به اعتقاد کارشناسان با روند روزافزون ترقی قیمت فرآورده های کشاورزی و رشد جمعیت جهانی، افزایش عملکرد محصول برنج برای تغذیه جمعیت های فقیر طی سالهای آینده مسئله های حیاتی و تعیین کننده به شمار خواهد رفت.

به گفته محققان انستیتوی بین المللی تحقیقات برنج (IRRI)، این پروژه راهبردی دراز مدتی است که برای به ثمر رسیدن به یک دهه یا بیشتر زمان نیاز دارد اما نتایج آن برای صدها میلیون انسان فقیر و گرسنه منافع بالقوه ای به همراه دارد.

محققان معتقدند با تغییر روشی که گیاه برنج نور خورشید را به انرژی مورد نیاز رشد خود تبدیل می کند می توان با استفاده از آب کمتر تا میزان 50 درصد محصول بیشتری تولید کرد.

برنج از گیاهان سه کربنه محسوب می شود که به شکل نسبتا ناکارامدی از فتوسنتز را استفاده می کنند و محققان امیدوارند این گیاه را به گونه چهار کربنه نظیر ذرت و سورگوم تبدیل کنند که کارایی فتوسنتزی به مراتب بیشتری معادل 50 درصد داشته باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، موسسه بین المللی تحقیقات برنج در دهه 1960 با توسعه و معرفی رقم نوینی از برنج پرمحصول در آسیا نقشی بنیادی در دگرگونی اقتصادی منطقه ایفا کرد.

دسته ها : فن آوری
چهارشنبه 1387/11/2 8:19
X