معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2266495
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
پژوهشگران از ارائه تکنیک جدیدی برای جذب و استخراج دی اکسید کربن از هوا و کاستن سطوح آلودگی مهم ترین گاز گلخانه ای زمین خبر می دهند.
همکاری محققانی از دانشگاه تاسمانیا و دانشگاه ملی استرالیا با هدف توسعه شیوه های بازیابی آلاینده های تغییر دهنده اقلیم جهانی منجر به ارائه تکنیک جدیدی برای جذب دی اکسید کربن شده است.

این تحقیق بخشی از پروژه ای گسترده تر و با هدف توسعه مدلی برای شکستن پیوندهای قوی تشکیل دهنده اجزای ملکولی و بررسی نحوه واکنش متقابل این ترکیبات با ترکیبات پیچیده فلزی به شمار می رود.

محققان در تلاشی شش ساله برای توسعه این مدل و با استفاده از رهنمودهای موجود در طبیعت، در پی ایجاد مبنا و خط مشی عملیاتی بوده اند که طی آن بتوانند آلاینده های جوی نظیر دی اکسید کربن و اکسید نیتروژن را از هوا گرفته و پاک کنند.

به گفته محققان در این تکنیک واکنش متقابل دی اکسید کربن با برخی ترکیبات موجب به دام افتادن و شکستن پیوندها شده و به موادی با درجه سمی بودن به مراتب کمتر تبدیل می شود که برای محیط زیست مناسب تر هستند.

محققان معتقدند این فرایند مستلزم بازیابی آلاینده های محیطی برای تشکیل نمکهای آلی است که ترکیباتی طبیعی و مصنوعی به شمار می روند و در میوه هایی نظیر موز، گلابی و پرتقال باعث ایجاد مزه و بوهای مختص این میوه ها می شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی هند، دانشگاه MIT نیز هم اکنون در حال توسعه بخشیدن سامانه هایی برای تعمیم نتایج آزمایشگاهی چنین فرایندهایی به محیط طبیعی است.

دسته ها : فن آوری
دوشنبه 1387/10/30 21:20
X