معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2117541
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
قطر از جمله کشورهایی است که از حدود یک دهه قبل ارائه خدمات اینترنت به کاربران را آغاز کرد.
فناوری ADSL از سال 2002 در کشور قطر ارائه شد و هم اکنون شرکت مخابراتی Qtel این کشور خدمات اینترنت پرسرعت را در قطر ارائه می دهد. در قطر حدود 20 شرکت ISP وجود دارد که همگی برای ارائه خدمات به Qtel وابسته هستند.
البته انحصار Qtel بزودی با آغاز به کار شرکت وودافون در این کشور به پایان می رسد. در حال حاضر مردم قطر به شیوه های گوناگون و از جمله با استفاده از خطوط ثابت، تلفن همراه، لپ تاپ و نقاط هات اسپات ( برای استفاده از شبکه های وای – فای) می توانند به اینترنت متصل شوند.
سرعت اتصال به اینترنت در قطر برای مردم عادی از حداقل 512 کیلوبیت در ثانیه تا حداکثر 2 مگابیت در ثانیه در نوسان است. سرعت سرویس های بی سیم اینترنت نیز متغیر بوده و آزمایش های مستقل نشان می دهد که این سرعت برای بارگذاری و دریافت دیتا معادل 289 کیلوبیت در ثانیه و برای آپلود و ارسال دیتا معادل 172 کیلوبیت در ثانیه است.
افرادی که بخواهند به صورت dial-up در این کشور به اینترنت متصل شوند تنها کافی است شماره هوشمند 161 را شماره گیری کنند و بابت استفاده از اینترنت مبلغ ناچیزی معادل 6 ریال قطر در ساعت به قبض ماهانه تلفن ثابت آنان اضافه خواهد شد.البته در این کشور گزینه های متنوع دیگری نیز برای اتصال به اینترنت وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم.

اینترنت پرسرعت همراه

این سرویس برای کاربران تلفن همراه و لپ تاپ ها قابل استفاده است. برای این کار مشترکان باید سیم کارت GSM یا یک مودم USB خریداری کرده و به لپ تاپ خود متصل کنند. سرویس مذکور با فناوری پیشرفته HSDPA سازگاری دارد و یک سوم خاک قطر و تمامی شهرهای مهم این کشور را تحت پوشش دارد.
خدمات یاد شده در سه بسته با ترافیک یک، سه و پنج گیگابایتی ارائه می شود و هزینه استفاده از آن به ترتیب معادل 100، 200 و 300 ریال قطر در ماه است. Qtel مدعی است سرعت سرویس یاد شده از حداقل 550 کیلوبیت در ثانیه تا حداکثر 2 مگابیت در ثانیه در نوسان است.

اینترنت Dial up و پرسرعت

اتصال کم سرعت یا dial up به اینترنت در قطر با خرید کارت های اینترنت یا با پرداخت ماهانه 400 ریال قطر(برای استفاده نامحدود) ممکن است.
برای اتصال خانوارهای قطری به اینترنت پرسرعت نیز تعرفه های متنوعی در نظر گرفته شده است. هزینه ماهانه استفاده از خطوط 512 کیلوبیتی، یک و دو مگابیتی به ترتیب 200، 300 و 400 ریال قطر است. این هزینه ها در صورت استفاده از سرویس هایی با ترافیک نامحدود اندکی افزایش می یابد.

خدمات بی سیم وای – فای

Qtel به منظور تسهیل دسترسی بی سیم به اینترنت خدمات وای – فای به مشترکانش ارائه می دهد. سرعت این سرویس 512 کیلوبیت در ثانیه است و در صورت بهره مندی نوت بوک شخصی از کارت LAN بی سیم استفاده از این خدمات به سادگی امکان پذیر است. برای استفاده از این خدمات سه بسته متفاوت درنظر گرفته شده است. اتصال 15 دقیقه ای با پرداخت 5 ریال قطر( مدت اعتبار 6 ساعت) ، اتصال یک ساعته با پرداخت 15 ریال قطر (با اعتبار حداکثر 12 ساعته) و در نهایت اتصال 24 ساعته با پرداخت 70 ریال قطر (با اعتبار 24 ساعته). خدمات یاد شده در هتل های مشهور، رستوران ها و کافه های معتبر و برخی باشگاه های ورزشی در دسترس است.

( هر ریال قطر تقریبا معادل 2776 ریال ایران است)

دسته ها : فن آوری
چهارشنبه 1387/9/20 16:9
X