معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2265829
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
 
 
دانشمندان موفق به شناسایی ژنی شده اند که احتمال خطر بیماری آلزایمر در زنان را افزایش می دهد.

 محققان مرکز پزشکی مایو در فلوریدا موفق به شناسایی ژنی شده اند که به ادعای آنها خطر بیماری آلزایمر در زنان را افزایش می دهد.

نتایج پژوهش محققان بر روی 844 بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر نشان می دهد زنانی که دو نسخه از یک عامل متغیر را در ژن PCDH11X به ارث برده اند استعداد بیشتری برای رشد و توسعه بیماری آلزایمر دارند.

به گفته محققان این ژن بر روی کروموزم X یافت می شود و چون مردان دارای یک کروموزم X و یک Y و زنان دو کروموزم X  هستند، عامل متغیر تنها در 46 درصد مردان تاثیر نپذیرفته بروز کرده که نسخه واحدی را به ارث برده بودند.

این درحالی است که یافته های پژوهش نشان می دهد عامل متغیر ژنی در 79 درصد زنان تاثیر نپذیرفته مشخص شده بود که از این میان 50 درصد دارای یک نسخه و 29 درصد دو نسخه را به ارث برده بودند.

به اعتقاد محققان این عامل متغیر ژنتیکی بسیار عادی است اما مقایسه بیماران آلزایمری با افراد شاهد سالم نشان می دهد که بزرگترین و معنی دارترین تفاوت در زنان دارای دو نسخه از این ژن دیده می شود.

بر اساس گزارش زی نیوز، در مقایسه با زنان غیرناقل نسبت شاخص احتمال برای زنانی با دو نسخه از این متغیر 75/1 و برای زنانی با یک نسخه 26/1 بود که حاکی از شانس بیشتر توسعه آلزایمر در زنان است.


دسته ها : تندرستی
پنج شنبه 1387/10/26 23:53
X