معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2262292
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي

مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی ایران با هشدار نسبت به قطع خودسرانه مصرف دارو از سوی زنان باردار بیمار گفت: سونوگرافی سه بعدی انرژی زیادی به جنین وارد می‌کند و خطرناک است.

مریم کاشانیان با اشاره به خطرات سونوگرافی سه بعدی گفت: سونوگرافی سه بعدی انرژی زیادی به جنین وارد می‌کند که این انرژی برای جنین خطرناک است.

وی افزود: تنها مزیت سونوگرافی سه بعدی نسبت به سونوگرافی معمولی نشان دادن شکاف کام در جنین است؛ که اهمیت زیادی نیز ندارد.

این متخصص جراحی زنان و زایمان اضافه کرد: متاسفانه هم اکنون انجام این نوع سونوگرافی در میان زنان باردار رو به افزایش است، در حالی که اگر همان سونوگرافی معمولی توسط فرد باتجربه ای انجام شود، در نتیجه آن تفاوتی نمی‌کند اما زنان باردار به انجام سونوگرافی سه بعدی اصرار زیادی دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه بیماران یاد گرفته‌اند که مصرف دارو هنگام بارداری خطرناک است بنابراین به محض اطلاع از مثبت شدن تست حاملگی، مصرف دارو را قطع می‌کنند که این بسیار خطرناک است.

کاشانیان اضافه کرد: قطع دارو بیشتر به توصیه اطرافیان و با این دلیل که روی جنین اثر می‌گذارد، صورت می‌گیرد در حالی‌که به عنوان مثال اگر یک فرد مبتلا به آسم، داروهای خود را قطع کند و دچار حمله آسمی شود، خطر بیشتری جنین را تهدید می‌کند ولی با مصرف دارو چیزی حدود نیم درصد عارضه به جنین وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: مطلب مهم این است که در دوران حاملگی به طور خودسرانه دارو مصرف نشود.

اسید فولیک، قرص آهن نیست

به گزارش فردا مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: زنان باردار به اشتباه تصور می‌کنند که اسید فولیک همان قرص آهن است و باید در زمان بروز کم خونی‌ مصرف شود در حالی که تجویز اسید فولیک ارتباطی با قرص آهن ندارد.

وی تصریح کرد: قرص اسید فولیک باید 3 ماه قبل از تصمیم به باردارشدن مصرف شود چرا که این قرص از ناهنجاری‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند.

هرکس یکبار سزارین شود، دفعات بعدی نیز باید سزارین کند

کاشانیان بیان داشت: سزارین بار اول موجب می‌شود که به احتمال خیلی زیاد در بار دوم نیز به دلیل خطر پارگی رحم، مادر سزارین شود چرا که هیچ پزشکی این خطر را نمی‌پذیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ هزینه بالا، تحمل درد زیاد و خطر حاملگی‌های بعدی از نظر جفت سرراهی، همگی از مشکلات سزارین است در این راستا وزارت بهداشت باید شرایط زایمان طبیعی ایده آل و راحت را مهیا کند چرا که بسیاری از مادران از زایمان طبیعی خاطره بدی دارند و همین خاطره بد را به دیگران نیز انتقال می‌دهند.دسته ها : تندرستی
چهارشنبه 1387/10/25 8:5
X