معرفی وبلاگ
دسته
لینکدونی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2264013
تعداد نوشته ها : 11235
تعداد نظرات : 345
Rss
طراح قالب
مهدي يوسفي
فیزیکدانان دانشگاه تورنتو موفق به ارائه تکنیکی شده اند که می تواند نور را در ابعاد یک کوانتم فشرده سازد. ابداع چنین شیوه ای می تواند مسیر تولید تجهیزات اندازه گیری فوق دقیق را از قبیل ساعتهای اتمی، رایانه های کوانتمی را باز کرده و در عین حال درک اولیه انسان از جهان هستی را متحول سازد.

به گفته محققان دپارتمان فیزیک دانشگاه تورنتو، اندازه گیری دقیق در قلب تمامی علوم تجربی قرار دارد. هرچه میزان اندازه گیری اجسام دقیقتر باشد، اطلاعات بیشتری به دست خواهد آمد. همچنین در جهان کوانتم که اجسام در کوچکترین حد خود قرار دارند اندازه گیری دقیق امری حیاتی و مهم خواهد بود.

نور یکی از دقیق ترین ابزارهای اندازه گیری به شمار می رود که از محدودیتهایی نیز برخوردار است. کوچکترین ذره تشکیل دهنده نور یک فوتون است و این ذره به اندازه ای کوچک است که یک لامپ عادی، بالغ بر بیلیونها فوتون را در عرض یک تریلیون از ثانیه منتشر می کند.

با وجود طبیعت باور نکردنی و گاز شکل این ذرات بسیار ریز، تکنولوژی مدرن کوانتمی به یک تک فوتون برای ذخیره و استفاده از اطلاعات نیازمند است. با این حال پارازیتهای کوانتمی مانع از دستیابی مستقیم به اطلاعات موجود خواهد شد.

با وجود اینکه فشردگی نور روشی برای افزایش قطعیت اطلاعاتی در یک واحد کوانتمی از قبیل موقعیت و یا سرعت آن واحد است، همچنان موانعی بر سر راه این فرایند وجود دارد.

طی مطالعات جدید محققان با استفاده از ترکیب سه فوتون مجزا درون یک فیبر نوری موفق به خلق یک فوتون سه گانه شدند. در این صورت تک فوتونهای تشکیل دهنده فوتون سه گانه هویت مجزای خود را از دست خواهند داد. سپس این فوتون سه گانه به منظور جمع آوری اطلاعات کوانتمی که توسط پلاریزه فوتون سه گانه رمزگذاری شده بودند، فشرده شد. فشرده سازی قوی فوتون سه گانه باعث افزایش طول واحدهای اطلاعاتی و تبدیل آنها به اشکال کروی شکل شد.

بر اساس گزارش زی نیوز، خلق این ترکیب ویژه فوتونی محدودیتهای موجود در جهان کوانتم را به منظور انجام مطالعات عادی فشرده خواهد ساخت. به گفته محققان این ابداع برای اولین بار تکنیکی را به منظور خلق حالت فوتون سه گانه مطلوب ارائه کرده و نشان خواهد داد که طبیعت کروی حالت پلاریزه نور، پیامدی اجتناب ناپذیر در فرایند فشرده سازی نور خواهد بود.


دسته ها : فن آوری
چهارشنبه 1387/10/25 21:30
X